21 грудня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/8979/21 пров. № А/857/20618/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Судової-Хомюк Н.М., Носа С.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2021 року у справі № 380/8979/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії,-
суддя в 1-й інстанції -Гулкевич І.З., час ухвалення рішення - 28.08.2021 року, місце ухвалення рішення - м. Львів, дата складання повного тексту рішення - не зазначено,
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить :
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови зарахувати з 01.04.2021 ОСОБА_1 період проходження строкової військової служби з 14.11.1984 по 29.11.1986 до пільгового (спеціального) стажу роботи за Списком №1 виробництв цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, праця в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженого постановою ради міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, згідно абзацу першого частини четвертої ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та підпункту “к” частини першої пункту 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 №590;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови зарахувати з 01.04.2021 до страхового стажу ОСОБА_1 додатково два роки роботи за Списком №1 (строкової військової служби), згідно абзацу десятого частини 3 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” і здійснити відповідний перерахунок пенсії з 01.04.2021;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати з 01.04.2021 ОСОБА_1 період проходження строкової військової служби з 14.11.1984 по 29.11.1986 до пільгового (спеціального) стажу роботи за Списком №1 виробництв цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, праця в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженого постановою ради міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, згідно абзацу першого частини четвертої ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та підпункту “к” частини першої пункту 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 №590;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати з 01.04.2021 до страхового стажу ОСОБА_1 додатково два роки роботи за Списком №1 (строкової військової служби), згідно абзацу десятого частини 3 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” і здійснити відповідний перерахунок пенсії з 01.04.2021 з врахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що йому з 12.09.2015 призначено пільгову пенсію із зменшенням віку виходу на пенсію на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії згідно п.1 ч.1 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Позивач 14.04.2021 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в порядку ч.3 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в якій просив зарахувати період проходження строкової військової служби з 14.11.1984 по 29.11.1986 до пільгового (спеціального) стажу роботи за Списком №1 та здійснити додаткове зарахування до страхового стажу двох років стажу відповідно до абз. 10 ч.3 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, провести перерахунок пенсії. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 12.05.2021 №5347-4463/С-52/8-1300/21 відмовлено у перерахунку пенсії покликаючись на абз. 2 п.1 ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Вважає такі дії протиправними, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2021 року у справі № 380/8979/21 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржив позивач, подавши на нього апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що рішення суду першої інстанції є незаконним, необґрунтованим та таким, що винесене з порушенням норм як матеріального так і процесуального права.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше. Військова служба прирівнюється до роботи за Списком №1, а пільгове обчислення вказаного періоду застосовується не тільки для визначення права на пенсію на пільгових умовах, але й при визначенні пільгових розмірів пенсії.
Просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2021 року у справі № 380/8979/21 та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до переконання, що вона підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.309 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог у справі, суд першої інстанції виходив з того, що період проходження військової служби зараховується до страхового стажу в одинарному розмірі. В свою чергу пільгове обчислення стажу застосовується виключно при обчисленні стажу для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.
Отже, нормами Закону №1058-IV, так і нормами Закону №2011-ХІІ не передбачено зарахування в пільговому обчисленні, а саме в подвійному розмірі, часу проходження військової служби.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській ЧАЕС у 1986 році (категорія 2).
12.09.2015 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за нормами Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
14.04.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії в порядку ч.3 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в якій просив зарахувати період проходження строкової військової служби з 14.11.1984 по 29.11.1986 до пільгового (спеціального) стажу роботи за Списком №1, здійснити додаткове зарахування до страхового стажу двох років стажу, відповідно до абз. 10 ч. 3 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Листом від 12.05.2021 №5347-4463/С-52/8-1300/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило у перерахунку пенсії позивачу покликаючись на норми абз. 2 п.1 ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, що період військової служби зараховується до страхового стажу та до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Чинним законодавством не передбачено зарахування в пільговому обчисленні часу проходження військової служби, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
З приводу спірних правовідносин колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов1язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Щодо врахування спеціального стажу під час проходження служби в лавах Радянської Армії, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту “к” пункту 109 Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року №590, крім роботи в якості робітника або службовця в загальний стаж роботи зараховується також служба в складі Збройних Сил СРСР.
Цим же пунктом Положення встановлено, що при призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій за віком і інвалідності робітником і службовцем, що працював на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці, періоди, вказані в підпунктах “к” і “л”, прирівнюються по вибору того, хто звернувся за призначенням пенсії або до роботи, яка передує цьому періоду, або до роботи, який йде за закінченням цього періоду.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Таким чином, час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 05 грудня 2019 року у справі №513/1195/16-а, від 09 липня 2020 року по справі №308/13118/16-а, яка враховується судом відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.
Як не заперечується сторонами, позивач на момент призову на строкову військову службу працював на посаді, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах по Списку №1.
Враховуючи викладені обставини, період проходження Позивачем строкової військової служби підлягає зарахуванню до пільгового стажу по Списку №1, оскільки на момент призову позивач займав посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Так як, Відповідачем неправомірно відмовлено Позивачу у зарахуванні спірного періоду роботи до пільгового стажу, порушені права підлягають відновленню судом із застосуванням належного способу захисту даних прав.
Щодо вимоги позивача про зарахування до пільгового стажу по Списку №1 спірного періоду у подвійному розмірі, суд зазначає наступне.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абз. 1 ч. 1 статті 24 Закону № 1058-IV).
Згідно абз. 1 ч. 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За змістом абз. 1 ч. 3 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абз. 9 ч. 3 статті 24 Закону № 1058-IV).
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (застосовується з 1 жовтня 2017 року) (абз. 10 ч. 3 статті 24 Закону № 1058-IV).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абз. 1 ч. 4 статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абз. 3 ч. 4 статті 24 Закону № 1058-IV).
Таким чином, з 1 жовтня 2017 року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, кожен повний рік роботи застрахованого стажу саме на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України підлягає зарахуванню в подвійному розмірі.
З мотивів вищенаведеного, апеляційний суд приходить до висновку, що позивач немає права на зарахування за кожний повний рік стажу роботи за Списком №1, який зараховано в судовому порядку по даній справі (період проходження строкової служби), по одному році, оскільки нормами Закону №1058-IV, так і нормами Закону №2011-ХІІ не передбачено зарахування в пільговому обчисленні, а саме в подвійному розмірі, часу проходження військової служби.
Відповідно до частин першої - четвертої статті 242 КАС України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
З врахуванням вказаного аналізу законодавства та матеріалів справи, колегія суддів дійшла висновку про необхідність часткового задоволення вимог апеляційної скарги.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАСУ України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «РуїзТорія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.
У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Інші зазначені позивачем в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.
Відповідно до пункту 2 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Враховуючи викладене, судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми процесуального права, відтак оскаржуване рішення суду відповідно до вимог статті 317 КАС України підлягає скасуванню з одночасним прийняттям постанови про часткове задоволення позовних вимог з наведених вище підстав.
Керуючись ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2021 року у справі № 380/8979/21 скасувати та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови зарахувати з 01.04.2021 ОСОБА_1 період проходження строкової військової служби з 14.11.1984 по 29.11.1986 до пільгового (спеціального) стажу роботи за Списком №1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати з 01.04.2021 ОСОБА_1 період проходження строкової військової служби з 14.11.1984 по 29.11.1986 до пільгового (спеціального) стажу роботи за Списком №1.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. П. Сеник
судді Н. М. Судова-Хомюк
С. П. Нос
Повне судове рішення складено 21.12.2021 року