Рішення від 29.11.2021 по справі 686/11101/21

Справа № 686/11101/21

Провадження № 2/686/4032/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2021 року Хмельницький міськрайонний суд в складі :

головуючого - судді Приступи Д.І.

при секретарі Медвідь М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_1 до Розсошанської об'єднаної територіальної громади (31362, Хмельницький район, с. Розсоша, вул. Центральна, 4 код ЄДРПОУ 40134571) про визнання незаконним та скасування рішення сесії та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

05 травня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до відповідача про визнання незаконним та скасування рішення сесії та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що подавши заяву у встановленому законом порядку щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, отримала 21.09.2020 року рішення сесії Баламутівської сільської ради, яким ОСОБА_1 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і на підставі вищевказаного рішення сертифікованим інженером - землевпорядником ФОП ОСОБА_2 було розроблено та виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер 6825884000:01:005:0066, передано на зберігання межові знаки. Розсошанська сільська рада, розглянувши заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та передачу у приватну власність земельної ділянки, винесла без будь - якої мотивації в порушення вимог ст. 181-6 ЗК України, рішення про відмову. Тим самим порушила право заявника на означену земельну ділянку, оскаржуване рішення 5 сесії від 05 .02. 2021р. Розсошанської сільської ради Хмельницької області є протиправним і підлягає скасуванню, як прийняте незаконно, а тому позивач просить його позов задовольнити.

Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, у випадку неявки відповідача не заперечив, щодо заочного розгляду справи, позовні вимоги підтримав в тому обсязі, що визначений у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, заяви про розгляд справи без його участі не надсилав, про причини неявки суд не повідомив.

Із письмової згоди представника позивача суд ухвалив заочний розгляд справи, на підставі наявних у справі доказів відповідно до ст. 280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, що 17 серпня 2020 року позивачем направлено заяву до Баламутівської ОТГ про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею 0,50 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства в межах с. Монастирок, Баламутівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

Рішенням 32 сесії VII скликання від 21 вересня 2020р. ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0.50 га..

На виконання рішення сесії мною було укладено договір із сертифікованим інженером -землевпорядником ФОП ОСОБА_2 за № 1285 від 03.10.2020 р про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності. Відповідно до умов договору виготовлено Проект землеустрою земельної ділянки.

28 жовтня 2020 року Управлінням Держземагентства у Хмельницькому районі на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в натурі включено до Державного земельного кадастру відомості про належну ОСОБА_3 , земельну ділянку площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства та присвоєно кадастровий номер 6825884000:01:005:0066. Більше того, згідно акту встановлення та погодження меж земельної ділянки в натурі від 03.10.2020р. та акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання, були чітко встановлено межі та конфігурацію земельної ділянки, були передані на зберігання межові знаки.

Розроблений проект землеустрою разом із витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.10.2020 року мною було подано на розгляд сесії Росошанської сільської ради.

Рішенням 5 сесії сільської ради VIII скликання Розсошанської сільської ради від 05 лютого 2021 року ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою.

Відповідно до вимог ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема на підставі безоплатної передачі земель державної комунальної власності.

У відповідності до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян, провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації, державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад.

Пунктом 34 ст. 26 вказаного вище Закону до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 118 Земельного кодексу України встановлено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Так, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень.

Також передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення - садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до пункту «г» частини третьої статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження.

Керуючись ст.ст. 321, 393, 692 ЦК України, ст.. 80, 81, 116, 118, 186-1 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 264-265, 280 ЦПК України суд,-

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення 5 сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області VІІІ-го скликання № 169 від 05 лютого 2021 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 .

Зобов'язати Розсошанську об'єднану територіальнугромаду винести на розгляд чергової сесії затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 .

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення, учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано та закінчення строку для подання відповідачем заяви про перегляд заочного рішення.

Суддя Хмельницького

міськрайонного суду Д.І. Приступа