20 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9100/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного виробничо-комерційного підприємства «Плесо» до Управління держпраці у Волинській області про визнання протиправними та скасування наказу та припису,
Приватне виробничо-комерційне підприємство «Плесо» (далі - ПВКП «Плесо», позивач) звернулося з позовною заявою до Управління держпраці у Волинській області (далі -відповідач), в якій просить визнати протиправними наказ № 272-і від 15.07.2021 та припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ВЛ571/980/АВ/П від 29.07.2021 та їх скасувати.
Свої вимоги мотивує тим, що у період із 16 по 29 липня 2021 в одну із закладів громадського харчування ПВКП «Плесо», що знаходиться за адресою: Волинська область, Шацький район, урочище Гряда, кафе-бар «Рондо», інспекторами управління Держпраці у Волинській області було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі інспекційного відвідування, яке проводилося згідно наказу № 272-і від 15.07.2021 Управління Держпраці у Волинській області.
Як зазначено у направленні від 16.07.2021 № 272 на проведення позапланового державного нагляду (контролю) у формі Інспекційного відвідування, підставою для проведення перевірки був лист ГУ ДПС у Волинській області № 7215/5/03-20-07-05-05 від 15.07.2021 (у відповідності до пп. 6 п.5 «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 21.08.2019 № 823»), далі Порядок № 823.
30 липня 2021 на адресу підприємства поштовим зв'язком (лист № 0505007039152) разом із Актом інспекційного відвідування № ВЛ571/980/АВ від 29.07.2021 надійшов Припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ВЛ571/980/АВ/П від 29.07.2021, винесений головним державним інспектором управління Держпраці у Волинській області Ганіговською І.М., відповідно до якого, на підставі ч. 1 ст. 8 та ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю)» у сфері господарської діяльності», Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 21.08.2019 № 823, ПВКП «Плесо» зобов'язано забезпечити додержання норм законодавства про працю, зокрема, ст. 24 КЗпП та ПКМУ 413. Строки забезпечення додержання норм законодавства про працю: 28.08.2021.
З вищезазначеним Приписом підприємство було не згідне та оскаржило його до управління Держпраці у Волинській області шляхом подання відповідної скарги № 09/08/21-1 від 09.08.2021.
2 серпня 2021 від управління Держпраці у Волинській області листом № 3483/09 від 12.08.2021 на електронну пошту позивачем було отримано відповідь щодо скарги на зазначений припис. Даним листом, ПВКП «Плесо» було повідомлено, що Припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ВЛ571/980/АВ/П від 29,07,2021 р, є правомірним і належить до виконання у встановлені строки.
Із наказом № 272-1 від 15.07.2021, відповіддю № 3483/09 від 12.08.2021, приписом про усунення про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ВЛ571/980/АВ/П від 29.07.2021 ПВКП «Плесо» не погоджується, вказані документи вважає незаконними та такими, що винесені без належних на те правових підстав та не відповідають фактичним обставинам справи.
Ухвалою суду від 01.09.2021 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
У період із 16 по 29 липня 2021 в одну із закладів громадського харчування ПВКП «Плесо», що знаходиться за адресою: Волинська область, Шацький район, урочище Гряда, кафе- бар «Рондо», інспекторами управління Держпраці у Волинській області було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі інспекційного відвідування, яке проводилося згідно наказу № 272-і від 15.07.2021 Управління Держпраці у Волинській області.
Згідно направлення від 16.07.2021 № 272 на проведення позапланового державного нагляду (контролю) у формі Інспекційного відвідування, підставою для проведення перевірки є лист ГУ ДПС у Волинській області № 7215/5/03-20-07-05-05 від 15.07.2021 (у відповідності до пп. 6 п.5 «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 21.08.2019 № 823»), далі Порядок № 823.
30 липня 2021 на адресу ПВКП «Плесо» поштовим зв'язком (лист № 0505007039152) разом із Актом інспекційного відвідування № ВЛ571/980/АВ від 29.07.2021 надійшов Припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ВЛ571/980/АВ/П від 29.07.2021, винесений головним державним інспектором управління Держпраці у Волинській області Ганіговською І.М. Відповідно до даного Припису, на підставі ч. 1 ст. 8 та ст. 11 закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю)» у сфері господарської діяльності», Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 21.08.2019 № 823, ПВКП «Плесо» зобов'язано забезпечити додержання норм законодавства про працю, зокрема, ст. 24 КЗпП та ПКМУ 413. Строки забезпечення додержання норм законодавства про працю: 28.08.2021.
Із вищезазначеним Приписом підприємство було категорично не згідне та оскаржило його до управління Держпраці у Волинській області шляхом подання відповідної скарги № 09/08/21-1 від 09.08.2021.
2 серпня 2021 листом № 3483/09 від 12.08.2021 від управління Держпраці у Волинській області на електронну пошту позивачем було отримано відповідь щодо скарги на зазначений припис. Даним листом, ПВКП «Плесо» було повідомлено, що Припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ВЛ571/980/АВ/П від 29.07.2021, є правомірним і належить до виконання у встановлені строки.
Із наказом № 272-1 від 15.07.2021, відповіддю № 3483/09 від 12.08.2021, приписом про усунення про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ВЛ571/980/АВ/П від 29.07.2021 ПВКП «Плесо» не погоджується, вказані документи вважає незаконними та такими, що винесені без належних на те правових підстав та не відповідають фактичним обставинам справи.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин юридичними особами та фізичними особами, які використовують найману працю, визначена «Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823 (далі - Порядок № 823), що вбачається з пункту 1 вказаного Порядку.
Пунктом 5 Порядку № 823 визначено підстави для здійснення інспекційних відвідувань. Підпунктом 6 пункту 5 Порядку № 823 однією з підстав для здійснення інспекційних відвідувань визначено інформацію ДПС та її територіальних органів про невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності.
Головне управління ДПС у Волинській області своїм листом від 15.07.2021 № 7215/5/03-20-07-05-05 надало Управлінню перелік суб'єктів господарювання, кількість зареєстрованих РРО у яких більша за кількість працевлаштованих найманих працівників, в якому було зазначено ПВКП «Плесо».
Крім того, Законом України від 08.09.2004 № 1985-1V ратифікована Конвенція Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості і торгівлі (далі - Конвенція № 81).
Статтями 15, 19 Закону України «Про міжнародні договори України» передбачено, що чинні міжнародні договори в Україні підлягають сумлінному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права та застосовуються в порядку, встановленому для норм національного законодавства. Якщо Міжнародним договором України, який набув чинності у встановленому порядку, встановлені інші правила, а ніж передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Статтею 12 Конвенції № 81 передбачено, що інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їхні повноваження, мають зокрема право здійснювати будь-який огляд, перевірку чи розслідування, які вони можуть вважати необхідними для того, щоб переконатися у тому, що правові норми суворо дотримуються, і зокрема наодинці або в присутності свідків допитувати роботодавця або персонал підприємства з будь-яких питань, які стосуються застосування правових норм; вимагати надання будь-яких книг, реєстрів або інших документів, ведення яких приписано національним законодавством з питань умов праці, з метою перевірки їхньої відповідності правовим нормам, і знімати копії з таких документів або робити з них витяги.
Оскаржуваний наказ Управління «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі інспекційного відвідування від 15.07.2021 № 272-і є актом одноразового застосування, містить конкретні приписи, звернені до окремої юридичної особи, та вичерпав свою дію фактом його виконання, а тому не може бути скасований чи змінений після його виконання.
Аналогічний висновок зазначений в постанові Верховного Суду від 26.03.2019 р. у справі № 815/4691/16.
Судом встановлено, що наказ «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі інспекційного відвідування» № 272 видано 15.07.2021. Оформлення направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі інспекційного відвідування № 272 - 15.07.2021 року.
Датою початку та закінчення інспекційного відвідування ПВКП «Плесо» є з 16 по 29.07.2021, тобто десять робочих днів, що відповідає вимогам пункту 9 Порядку № 823.
На підставі наказу Управління від 15.07.2021 № 272-і, направления від 15.07.2021 № 272, головними державними інспектороми праці Управління ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 було проведено інспекційне відвідування ПВКП «Плесо» щодо додержання законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин.
За результатом інспекційного відвідування складено акт інспекційного відвідування від 26.07.2021 року № ВЛ 571/980/АВ. В ході інспекційного відвідування виявлено та зафіксовано у зазначеному акті інспекційного відвідування порушення ПВКП «Плесо» вимоги частини 1 ст. 21, частини 4 ст. 24 КЗпП України, постанови КМУ від 17.06.2015 № 413 - фактично допущено до роботи без укладення трудового договору та повідомлення органів ДФС працівників ОСОБА_5 (16.07.2021 та впродовж двох місяців до цієї дати), ОСОБА_6 ( в період з 18.06 до 25.06.2021), ОСОБА_7 ( в період з 18.06 до 25.06.2021 року).
3гідно з ч.4 ст. 24 КЗпП України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, для встановлення факту порушення частини 4 статті 24 КЗпП України, необхідно встановити: відсутність трудового договору на час перевірки, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу; факт допуску до роботи осіб без укладення трудового договору на час перевірки.
Факт допуску ПВКП «Плесо» до роботи без укладення трудового договору та повідомлення органів ДФС ОСОБА_5 (16.07.2021 та впродовж двох місяців до цієї дати) підтверджується наступними документами та фактами в їх сукупності:
Актом інспекційного відвідування від 29.07.2021 № ВЛ 571/980/АВ, складеним та підписаним головними державними інспекторами праці ОСОБА_8 , ОСОБА_2 , Войтишином С.Б., ОСОБА_4 , в якому зафіксовано наявність в діях ПВКП «Плесо» порушення вимог ч. 4 статті 24 КЗпП України.
Власноручно написаним поясненням ОСОБА_5 від 16.07.2021, де остання зазначила, що працює на посаді кухаря кафе « Рондо » ПВКП «Плесо» два місяці (включаючи 16.07.21 - день написання пояснення та проведення інспекційного відвідування). На роботу приймала адміністратор Хрестина.
Поясненням ОСОБА_7 під 16.07.2021, де зазначено, що він з 18.06.2021 працює поварем та з ним у кафе « Рондо » фірми « Плесо » разом на кухні працює ОСОБА_5 .
Поясненням ОСОБА_6 від 16.07.2021, згідно з яким вказано, що він з 18.06.2021 працює кухарем та з ним у кафе « Рондо » фірми « Плесо » разом на кухні працює ОСОБА_5 .
Факт допуску ПВКП «Плесо» до роботи без укладення трудового договору та повідомлення органів ДФС щодо ОСОБА_6 ( в період з 18.06 до 25.06.2021) підтверджується наступними документами: актом інспекційного відвідування від 29.07.2021 № ВЛ 571/980/АВ, складеним та підписаним головними державними інспекторами праці ОСОБА_8 , ОСОБА_2 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , в якому зафіксовано наявність в діях ПВКП «Плесо» порушення вимоґ ч. 4 ст. 24 КЗнП України; поясненням ОСОБА_6 від 16.07.2021, де той вказав, що працює кухарем кафе « Рондо » фірми «Плесо» з 18.06.2021 (включаючи 16.07.21 - день написання пояснення та проведення інспекційного відвідування), готує страви згідно з меню, має восьмигодинний робочий день позмінно, тиждень через тиждень. З ним працюють ОСОБА_7 , ОСОБА_5 ; поясненням ОСОБА_7 від 16.07.2021, згідно з яким вказав, що той з 18.06.2021 працює поварем та з ним у кафе « Рондо » фірми «Плесо» разом на кухні працює ОСОБА_6 , ОСОБА_5 ; відсутністю на момент відвідування (16.07.2021) наказу ПВКП «Плесо» про прийняття на роботу ОСОБА_6 ; трудовим договором № 22 від 26.06.2021 укладеного між ПВКП «Плесо» та ОСОБА_10 .
Факт допуску ПВКП «Плесо» до роботи без укладення трудового договору та повідомлення органів ДФС щодо ОСОБА_7 (в період з 18.06 до 25.06.2021) підтверджується наступними доказами: актом інспекційного відвідування від 29.07.2021 № ВЛ 571/980/АВ/), поясненням ОСОБА_7 від 16.07.2021, згідно з яким вказав, що працює поваром кафе «Рондо» фірми «Плесо» з 18.06.2021 (включаючи 16.07.21 - день написання пояснення та проведення інспекційного відвідування), готує страви згідно з меню, має плаваючий восьмигодинний графік роботи, з ним працюють ОСОБА_6 , ОСОБА_5 ; поясненням ОСОБА_6 від 16.07.2021, згідно з яким він з 18.06.2021 працює кухарем та з ним у кафе « Рондо » фірми «Плесо» разом на кухні працює ОСОБА_7 , ОСОБА_5 ; відсутністю на момент відвідування (16.07.2021) наказу ПВКП «Плесо» про прийняття на роботу ОСОБА_7 ; трудовим договором № 23 від 26.06.2021 між ПВКП «Плесо» та ОСОБА_7 ).
З метою перевірки достовірності наданих позивачем повідомлень про прийняття працівників на роботу і квитанцій про дату їх направлення до податкового органу судом направлявся запит від 09.12.2021 до ГУ ДПС у Волинській області, з відповіді на який № 1340/5/03 від 14.12.2021 судом встановлено, що прийняття на роботу ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_7 відправлялось повідомлення позивачем 25.06.2021 та 16.07.2021.
На думку суду зібрані докази підтверджують факт допуску ПВКП «Плесо» станом на 16.07.2021 (перший день проведення інспекційного відвідування) до роботи без укладення трудового договору та невчасного повідомлення органів ДФС про працівників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , чим порушено частину 4 статті 24 КЗпП України, постанову Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413, а відтак оскаржуваний припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 29.07.2021 № ВЛ571/980)АВ/П є законним.
Щодо наданих ПВКП «Плесо» разом з скаргою на припис після закінчення інспекційного відвідування, пояснень ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , написаних вказаними працівниками 04.08.2021 на ім'я директора підприємства, судом як належний доказ відсутності порушень трудового законодавства в діях позивача не приймаються, оскільки вказані особи перебувають на даний час у трудових відносинах з підприємством і їх пояснення протирічать наданим ними першочерговими поясненнями для перевіряючих.
Подані позивачем накази № 39-с від 16.07.2021 про прийняття ОСОБА_5 на роботу та № 29 від 26.06.2021 про прийняття на роботу ОСОБА_6 , ОСОБА_7 лише при поданні скарги на припис не можна вважати виданими 16.07.2021, оскільки саме первинні письмові пояснення даних осіб на переконання суду відповідають дійсності і разом із сукупністю вищевказаних доказів, зокрема відсутністю на момент відвідування наказів про прийняття на роботу та трудових договорів по цих працівниках, підтверджують виявлені у позивача порушення законодавства про працю.
3гідно з направленням від 15.07.2021 № 272, датою початку та закінчення інспекційного відвідування ПВКП «Плесо» є з 16 по 29.07.2021, тобто десять робочих днів, що відповідає вимогам пункту 9 Порядку № 823. В останній день інспекційного відвідування, за його результатами складено акт від 29.07.2021 р. № ВЛ 571/980/АВ, що відповідає вимогам пункту 17 Порядку № 823.
Цього ж дня видано припис від 29.07.2021 № ВЛ571/980)АВ/П.
29.07.2021 рекомендованим поштовим відправленням з описом вказані акт та припис направленні ПВКП «Плесо».
Згідно з пунктом 21 Порядку № 823, припис вноситься об'єкту відвідування не пізніше наступного робочого дня після підписання акта, тобто, Порядком визначена гранична дата внесення припису, однак передбачена можливість внесення припису одночасно зі складанням акта інспекційного відвідування. Враховуючи викладене, порушень процедури при винесенні припису не встановлено.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.10.2020 р. у справі № 813/844/18).
Таким чином, підстави для задоволення позовних вимог Приватного виробничо-комерційного підприємства «Плесо» відсутні.
Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, тому понесені позивачем судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності» суд,
В задоволенні позову Приватного виробничо-комерційного підприємства «Плесо» до Управління держпраці у Волинській області про визнання протиправними та скасування наказу № 272-і від 15.07.2021 та припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ВЛ571/980/АВ/П від 29.07.2021 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич