Рівненський апеляційний суд
17 грудня 2021 року м. Рівне
Суддя Рівненського апеляційного суду - Полюхович О.І.,
з участю:
захисника -Бортнік О.О.,
представника митниці - Пастушенко Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне матеріали справи за апеляційною скаргою начальника Поліської митниці Держмитслужби Панчука С.Є. на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 11червня 2021 року -
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 11 червня 2021 року провадження в адміністративній справі за ч.1 ст.483 МК України відносно ОСОБА_1 закрито на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно з протоколом про порушення митних правил № 0551/20400/20 від 29 вересня 2020 року, 08.12.2019 року громадянином України ОСОБА_1 через Волинську митницю Держмитслужби на митну територію України ввезено товар «автомобіль легковий марки "SKODA", модель "OCTAVIA" ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_1 ».
Переміщення автомобіля через митний кордон України проведено на підставі митної декларації типу ІМ40ЕЕ №UA204010/2019/044178 від 06.12.2019 року.
11.12.2019 року декларантом ТОВ «Хорс Брок» ОСОБА_2 в Поліську митницю Держмитслужби подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ №204020/2019/400426 для проведення митного оформлення автомобіля марки "SKODA", модель "OCTAVIA" ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_1 .
До митного оформлення та випуску у вільний обіг товару подано наступні товаросупровідні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 від 13.05.2019 року, рахунок-фактуру (Invoice) №2095 від 06.12.2019 року, де вказано, що продавцем є компанія «Cars Investment OU» (Kadaka Tee 113a/1, Tallinna linn, Harju maakond, 12915), покупцем CHERNIAVSKYI DMYTRO (passport ES281461).
Відповідно до записів, вартість транспортного засобу становить 1000 USD.
Митне оформлення транспортного засобу проведено Поліською митницею Держмитслужби за резервним методом визначення митної вартості на рівні 34 112,69 грн. на дату митного оформлення автомобіля (або еквівалент 1300 USD).
Департаментом митних платежів та митної вартості Державної митної служби України листом від 14.08.2020 року №15/15-02-03/7.13/1548 на адресу Поліської митниці Держмитслужби направлено повідомлення Податкового та митного Департаменту Естонської Республіки від 03.06.2020 року №14-1/14538-1 стосовно проведення перевірки автентичності документів.
У результаті опрацювання надісланої вказаним листом інформації та копій документів, встановлено, що естонська компанія-експортер «Cars Investment OU» знята з обліку у Комерційному реєстрі Естонії (знята з реєстраційного обліку) 25.06.2019 року, а отже: здійснювати комерційну діяльність не може.
Таким чином, легковий автомобіль марки "SKODA", модель "OCTAVIA" ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_1 , який був ввезений на митну територію України громадянином ОСОБА_1 було оформлено з використанням інвойсу №2095 від 06.12.2019 року, отриманого після припинення діяльності компанії «Cars Investment OU».
Не погоджуючись з постановою суду начальник Поліської митниці Держмитслужби Панчук С.Є. оскаржив її в апеляційному порядку. Просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою притягнути ОСОБА_1 до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України, та застосувати до нього стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару (34 112,69) з конфіскацією товару безпосереднього предмету порушення митних правил. Доводить, що автомобіль марки SKODA", модель "OCTAVIA" ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_1 , який був ввезений ОСОБА_1 , було оформлено з використанням інвойсу №2095 від 06.12.2019 року отриманого після припинення діяльності компанії «Cars Investment OU».
Заслухавши доводи представника митниці Пастущенко Н.А. на підтримання апеляційної скарги, думку захисника Бортнік О.О. про залишення постанови суду без зміни, перевіривши доводи скарги та матеріали справи, суд приходить до висновку, що скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Так, за диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України порушенням є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ст. 495 Митного кодексу України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Зазначивши у протоколі про порушення митних правил про те, що ОСОБА_1 при переміщенні через митний кордон України автомобіля легкового марки "SKODA", модель "OCTAVIA" ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_1 , подав митному органу як підставу для переміщення товару документ, одержаний незаконним шляхом і такий, що містить неправдиві відомості щодо відправника товару (рахунок-фактура (Invoice) №2095 від 06.12.2019 року), митний орган не довів, чи відповідає даний документ експортній декларації та товаросупровідним документам, на підставі яких було здійснено вивезення вказаного транспортного засобу за межі Європейського Союзу.
Переміщення на митну територію України вищезазначеного транспортного засобу здійснювалося з території Республіки Польща, а тому, для об'єктивного розгляду справи Рівненським апеляційним судом з Рівненської митниці витребовувались додаткові докази, а саме, експортна декларація та товаросупровідні документи, на підставі яких автомобіль вивезений з митної території Республіки Польща.
Митним органом вимоги суду не виконані, хоча для усунення неповноти в доведеності об'єктивної сторони складу правопорушення справу було неодноразово відкладено.
Враховуючи вищевикладене, доводи апеляційної скарги Поліської митниці про те, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови не дав оцінки інвойсу №2095 від 06.12.2019 року, з урахуванням інформації щодо припинення комерційної діяльності «Cars Investment OU», не заслуговують на увагу, оскільки вони не підтверджені жодними доказами, які б спростували законність інвойсу №2095 від 06.12.2019 року.
Апеляційний суд зазначає, що за відсутності належних, допустимих, достовірних і достатніх доказів, які свідчили б про недостовірність документів, поданих ОСОБА_1 митному органу як підстави для переміщення автомобіля легкового марки "SKODA", модель "OCTAVIA" ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_1 , суд першої інстанції дійшов вірного висновку про закриття провадження в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Доказів на спростування висновків місцевого суду в апеляційній скарзі не наведено, матеріалами справи не встановлено і в ході судового засідання апеляційної інстанції не здобуто.
Постанова суду є законною та обґрунтованою, а тому підстав для її скасування не вбачається.
На підставі наведеного, керуючись ст. 6 ЄКПЛ, ст. 294 КУпАП, -
Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 11 червня 2021 року відносно ОСОБА_1 залишити без змін, а апеляційну скаргу начальника Поліської митниці Держмитслужби Панчука С.Є. - без задоволення.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Рівненського апеляційного суду О.І. Полюхович