ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/25706/21
провадження № 2-о/753/749/21
"21" грудня 2021 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі головуючого судді Якусика О.В., за участю секретаря судового засідання Ганіної М.Д., заявника ОСОБА_1 , заінтересованої особи ОСОБА_2 , розглянувши в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Дарницький районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
У грудні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Дарницького районного суду м. Києва із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ.
Заява обґрунтована тим, що заявник є спадкоємцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ, однак у неї відсутня можливість отримати свідоцтво про смерть померлої особи на території України, яка контролюється державними органами влади, оскільки документи, які стосуються підтвердження факту смерті, не відповідають законодавству України та видані органами, що знаходяться на території, непідконтрольній органам державної влади України. Заявник вказує, що встановлення факту смерті ій необхідно для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України, та отримання відповідного документа - свідоцтва про смерть згідно із чинним законодавством, а також реалізації права на прийняття спадщини від померлого.
У судовому засіданні заявник підтримала подану заяву та просила її задовольнити, надала для огляду оригінали документів, додані до заяви.
Заінтересована особа ОСОБА_2 підтримав подану заяву та просив її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Дарницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, у поданій до суду заяві просив розгляд справи здійснювати без присутності представника відділу.
Дослідивши подану заяву та додані до неї матеріали, проаналізувавши надані докази, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 9 березня 1967 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_2 , батьками якого зазначені: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_4 .
Наведеними вище документами підтверджується, що ОСОБА_2 є сином ОСОБА_3 .
29 вересня 1990 року ОСОБА_2 та ОСОБА_5 уклали шлюб, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 29 вересня 1990 року. Після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_2 .
4 липня 2019 року ОСОБА_3 склав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Станично-Луганського районного нотаріального округу Луганської області Даровською Н.М., згідно з яким заповів ОСОБА_1 земельні ділянки, які розташовані на території Верхньосамарської сільської ради КСП «Червона Самара».
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ помер ОСОБА_3 , на підтвердження чого заявником надано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 . Заявник також надав суду на підтвердження факту смерті ОСОБА_3 довідку про причини смерті, в якій причиною його смерті зазначено: інфаркт головного мозку при церебральному атеросклерозі.
Як пояснив заявник, звернення до суду з заявою про встановлення факту смерті необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документа - свідоцтва про смерть згідно із чинним законодавством і прийняття спадщини за заповітом від померлого.
Згідно із пунктами 1, 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 3 наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» Державному підприємству «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України наказано тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області та Донецької області.
Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Як свідчать матеріали справи, заявник звернувся до Дарницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з метою державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_3 однак йому було надано відмову у проведені державної реєстрації смерті від 15 грудня 2021 року за №2678/21.4-71 з тих підстав, що для підтвердження факту смерті ОСОБА_3 заявником пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Таким чином, видане органами на території міста Луганськ довідка про причини смерті, в яких зазначена причина смерті, а також свідоцтво про смерть не засвідчує у встановленому порядку факт смерті ОСОБА_3 , що створює перешкоди та робить неможливим державну реєстрації його смерті та оформлення свідоцтва про смерть.
За змістом статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Звернення в суд з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, необхідне заявнику, зокрема, для проведення державної реєстрації смерті згідно із чинним законодавством України.
З огляду на викладене, враховуючи, що заявником до матеріалів справи додані документи, які доводять факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Луганськ, Україна та враховуючи те, що ОСОБА_3 помер на тимчасово окупованій території України, а реєстрація його смерті в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилась, суд дійшов висновку про можливість у судовому порядку встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Верхня Самара Близнецівського району Харківської області, громадянина України, у віці 85 років, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті: Україна, місто Луганськ, який на час смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з чим заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Частиною 4 ст. 317 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Аналогічні положення містяться і в п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України.
Керуючись статтями 12, 13, 76-81, 259, 263-265, 268, 273, 315-319, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ), заінтересовані особи - Дарницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (02099, м. Київ, вул. Заслонова 16), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с. Верхня Самара Близнецівського району Харківської області, у віці 85 років, визнавши датою його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті - Україна, місто Луганськ.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Якусик