Рішення від 14.12.2021 по справі 545/955/21

Дата документу 14.12.2021 Справа № 545/955/21

Провадження №2/554/2307/2021

РІШЕННЯ

Іменем України

14 грудня 2021 року м.Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючої - судді Гольник Л.В.,

при секретарі - Плаксюк І.Ю.,

за участю представника позивача - Шевеленко Т.В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у судовому засіданні в залі судових засідань Октябрського районного суду м. Полтави цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» про захист прав споживачів та визнання дій по донарахуванню за спожитий газ неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» про захист прав споживачів та визнання дій по донарахуванню за спожитий газ неправомірними.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 19.01.2021 року представниками відповідача проведено контрольний огляд лічильника газу марки «Новатор РЛ G-6» зав.№032715, встановленого в приватному будинку по АДРЕСА_1 , належного позивачу на праві власності, та складено акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки для доставки на повірку, складено протокол про направлення лічильника газу на експертизу.

21.01.2021р. представниками АТ «Полтавагаз» складено акт №16521 експертизи лічильника газу, згідно якого встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильник газу), шляхом пошкодження пломби на корпусі лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020, а ДП «Полтавастандартметрологія» складено довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №13-ТЗ/16521.

Після чого відповідачем 15.02.2021 року складено акт про порушення №16521, який розглянуто 23.02.2021 року на засіданні комісії АТ «Полтавагаз» та прийнято рішення про складення акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідачем здійснено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу на суму 45 209,35 грн.

Вважає дії відповідача по складанню акту про порушення, розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму газу неправомірними та такими, що порушують права позивача, з огляду на те, що під час проведення 19.01.2021 року огляду лічильника газу представниками АТ «Полтавагаз» не оформлено ні акту обстеження, ні акту контрольного огляду, ні акту про порушення, в якому мають бути зафіксовані або відсутність або наявність порушень, які є підставою для демонтажу та проведення експертизи.

Вказує, що представники відповідача в акті про демонтаж повинні були вказати про візуальні механічні пошкодження та ознаки самовільного втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, як передбачає бланк самого акту, але представники не лише не вказали на візуальні пошкодження (відсутність пломби визначається візуально), а й не вказали в чому саме полягає підозра на позаштатний режим роботи. Вважає, що демонтаж лічильника проведено без обґрунтованих на те підстав, а сам акт демонтажу, в якому вказано про підозру про позаштатний режим роботи - не може бути підставою для проведення експертизи.

Позивачем також вказується про те, що 19.01.2021 року під час огляду ЗВТ не було виявлено жодного з порушень, що дає підставу для проведення експертизи, а тому підстав для демонтажу і направлення на експертизу.

Позивач ставить під сумнів висновки експертизи, вказуючи, що він був позбавлений можливості бути присутнім під час її проведення, мати можливість проводити фото- і відеозйомку при огляді лічильника, коли таке право закріплено положенням Кодексу. Всі пошкодження лічильника, виявлені за його відсутності після демонтажу, несе відповідач, оскільки до демонтажу під час огляду ці зовнішні пошкодження не були виявлені представниками відповідача і акт про порушення не складався.

Враховуючи те, що порядок оформлення акту, демонтажу лічильника та проведення експертизи був порушений, перерахунок (донарахування) об'єму та обсягу природного газу є незаконним.

14.06.2021 року ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави відкрито провадження у даній цивільній справі та визначено розглядати справу в спрощеному позовному провадженні.

08.07.2021 року надійшов відзив Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», в якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити. У відзиві посилалися на те, що 19.01.2021 працівниками АТ «Полтавагаз» в ході огляду газового обладнання на об'єкті за адресою: АДРЕСА_1 виникла підозра на позаштатний режим роботи лічильника, один болт відрізняється від інших. На підставі цього було здійснено демонтаж лічильника природного газу «РЛ G-6 № 032715», про що складено акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 19.01.2021; акт монтажу засобу вимірювальної техніки від 19.01.2021; протокол про направлення лічильника газу на експертизу від 19.01.2021 року.

Згідно акту № 16521 експертизи лічильника газу від 21.01.2021 року комісією проведено експертизу лічильника газу G-6 РЛ заводський номер 032715 показники 38654 куб.м, 2002 року випуску. Згідно висновку експертизи встановлено: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильник газу), шляхом пошкодження пломби на корпусі лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020. Факт втручання підтверджується похибкою, а саме при мінімальному споживанні лічильник не нараховує на 77,8%.

15.02.2021 року складено акт про порушення № 16521, згідно якого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу РЛ G-6 зав. № 032715 шляхом пошкодження пломби заводу виробника на корпусі лічильника, ОСОБА_1 ознайомився з актом про порушення, надав свої зауваження та отримав копію примірника. Також позивача було повідомлено про розгляду вказаного акта .

На засіданні комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) 23.02.2021 вирішено: акт про порушення № 16567 від 11.02.2021 побутового споживача ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , задовольнити; скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно абзацу 1 пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ та направити рахунок, виписаних бухгалтерією АТ «Полтавагаз», споживачу у встановленому порядку.

Таким чином, відповідач вважає, що його представники діяли у відповідності та порядку встановленому законом (а.с. 49-64).

05.08.2021 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якому позивач вважав, що відповідачем не спростовано обґрунтування незаконності дій відповідача та проведення донарахування об'ємів газу, а тому просив суд задовольнити позов в повному обсязі (а.с.66-67).

10.08.2021 року до суду надійшли заперечення відповідача, в яких відповідач вказував, що представники АТ «Полтавагаз» діяли у відповідності та порядку встановленому законом, а тому просили у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі (а.с.73-79).

У судовому засіданні представник позивача - адвокат Шевеленко Т.В. та позивач позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити, з підстав зазначених у позові.

Представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, заслухавши представника позивача - адвоката Шевеленко Т.В. та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, заслухавши свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , приходить до такого висновку.

Вирішуючи позов по суті, суд, звертає увагу, що відповідно до положень ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Так, згідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно положень ст. 5 ЦПК України суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За змістом ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд виходить з того, що відносини між АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» (Оператором ГРМ) та позивачем (споживачем) регулюються, зокрема, Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494, Правилами безпеки систем газопостачання України, що затверджені наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 року № 285, Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу».

Відповідно до п. 1.1. постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу» цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Пунктом 1.2. вказаної постанови визначено, що умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).

Пунктом 1.3. вказаної постанови, зазначено, що цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Порядок комерційного обліку газу по об'єктах побутових споживачів (населення) визначено п.п. 4.1. п 4. IX. «Правила комерційного обліку природного газу в газорозподільній системі» Кодексу газорозподільних систем, згідно якого, визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

Для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ.

У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

Відповідно до п.п. 4.4. п 4. IX. «Правила комерційного обліку природного газу в газорозподільній системі» Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача та зобов'язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу (з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) та формувати об'єм розподілу і споживання природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань.

Згідно з п. 6.6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Відповідно до п.9.4 розділу X. «Особливості приладового обліку природного газу» Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право: оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу); здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу (за їх наявності).

Відповідно до п.9.6 розділу X. «Особливості приладового обліку природного газу» Кодексу газорозподільних систем, якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов'язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов'язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок Оператора ГРМ.

Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб визначений п.10 Розділу X «Особливості приладового обліку природного газу» Кодексу газорозподільних систем, зокрема, підпунктом 2 цього розділу визначено, що після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу).

При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб'єкта); 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ.

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Відповідно до п. п. 10.3 п. 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

Підпунктом 10.4 пункту 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем передбачено, що споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Згідно з п.п. 10.5 п. 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою, п.п. 10.8 п. 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до п.п.3.1 п.3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.

До порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до п.2 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Порядок визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим визначено п.4.1. глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, згідно якого у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціонований газопровід здійснений шляхом прихованих заходів або несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (несанкціонованим споживачем) права власності чи користування на його об'єкт (приміщення), але не більше трьох років, що передували дню виявлення порушення.

Якщо несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення відповідного ЗВТ та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Порядок оформлення акта про порушення визначений глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, так зокрема, п.п. 5.1 п. 5 Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 5.2 п. 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Відповідно до п.п. 5.4 п. 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Згідно з п.п. 5.8 п. 5 п.2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, згідно якого акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг із розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .

19.01.2021 працівниками АТ «Полтавагаз» в ході огляду газового обладнання на об'єкті за адресою: АДРЕСА_1 виникла підозра на позаштатний режим роботи лічильника, один болт відрізняється від інших.

На підставі вищевикладеного здійснено демонтаж лічильника природного газу РЛ G-6 № 032715, про що складено: акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 19.01.2021; акт монтажу засобу вимірювальної техніки від 19.01.2021; протокол про направлення лічильника газу на експертизу від 19.01.2021 року (а.с.15-17.

Вказані обставини не оспорюються сторонами та підтверджуються документами, так і показаннями свідків. При цьому свідками було зазначено, що лічильник направлений на повірку, зазначалося лише наявність пломби та стрічки АТ «Полтавагаз», наявність пломби завода-виробника лічильника не перевірялася, візуально було видно, що один болт відрізнявся, що було вказано в акті.

Згідно акту № 16521 експертизи лічильника газу від 21.01.2021 комісією проведено експертизу лічильника газу G-6 РЛ заводський номер 032715 показники 38654 куб.м. 2002 року випуску, який знято відповідно до протоколу направлення лічильника на експертизу від 19.01.2021 року. Експертизою встановлено: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильник газу), шляхом пошкодження пломби на корпусі лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 (а.с. 20, 21).

Факт втручання підтверджується похибкою, а саме при мінімальному споживанні лічильник не нараховує на 77,8%.

АТ «Полтавагаз» листом від 05.02.2021 № 10/1363/ запрошено ОСОБА_1 на 10-00 год. 15.02.2021 в приміщення служби по повірці та ремонту побутових та промислових лічильників газу для складання акту про порушення за результатами проведення експертизи лічильника газу G-6 РЛ заводський номер 032715, даним листом на адресу споживача було направлено акт експертизи лічильника газу № 16521 від 21.01.2021 та довідку про непридатність ЗВТ № 13-ТЗ/16521 від 21.01.2021 року.

15.02.2021 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» складено акт про порушення № 16521, згідно якого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу РЛ G-6 зав. № 032715 шляхом пошкодження пломби заводу виробника на корпусі лічильника, ОСОБА_1 ознайомився з актом про порушення, надав свої зауваження та отримав копію примірника. В акті про порушення вказано, що комісія оператора ГРС з розгляду цього акта буде проведена 16.02.2021 року (а.с. 60).

Від ОСОБА_1 на адреса АТ «Полтавагаз» надійшов лист про перенесення розгляду питання щодо роботи лічильника від 15.02.2021 року (а.с. 61).

АТ «Полтавагаз» на адресу ОСОБА_1 направило лист від 15.02.2021 № 10/1838/20-5675, яким ОСОБА_1 запрошено на засідання комісії з розгляду актів про порушення 23.02.2021 о 10:00 год. та повідомлено, що у разі неявки на засідання комісії акт про порушення буде розглядатися без участі споживача (а.с. 62-63).

На засіданні комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) 23.02.2021 вирішено акт про порушення № 16567 від 11.02.2021 побутового споживача ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , задовольнити; скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно абзацу 1 пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ та направити рахунок, виписаних бухгалтерією АТ «Полтавагаз», споживачу у встановленому порядку (а.с. 28-31), які направлені споживачу ОСОБА_1 (а.с. 64).

Аналізуючи вищевказане, з'ясувавши вищевказані обставини, які стосуються предмету доказування, та оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами у справі доказів, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 , оскільки в судовому засіданні не знайшли підтвердження факти викладені в позовній заяві.

Під час судового розгляду було встановлено, що лічильник був демонтований для проведення його повірки. Саме під час демонтажу представниками відповідача було виявлено підозра на позаштатний режим роботи комерційного ВОГ та виявлено підозру на порушення вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання. Для виявлення порушення або їх відсутності з боку споживача представниками АТ «Полтавагаз» лічильник було направлено на повірку (експертизу), в результаті якої було встановлено порушення, про що було складено відповідний акт про порушення та здійсненні інші дії, встановлені Кодексом ГРМ.

Отже, під час судового розгляду позивачем не доведено неправомірні дії відповідача та не спростовано встановлені відповідачем порушення роботи лічильника.

Таким чином, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 12, 81, 83, 259, 353 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» про захист прав споживачів та визнання дій по донарахуванню за спожитий газ неправомірними відмовити повністю.

Витрати по розгляду справи покласти на державу.

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований: АДРЕСА_2 .

Відповідач : Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», місце знаходження: 36000, м. Полтава, вул. В.Козака, буд. 2А, код ЄДРПОУ 03351912.

Повний текст рішення суду складено 20.12.2021 року.

Суддя Л.В.Гольник