Справа № 364/1008/21
Провадження № 3/364/360/21
20.12.2021 року, суддя Володарського районного суду Київської області Ткаченко О. В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшлиякі надійшли від відділення поліції № 4 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житеки АДРЕСА_1 , фізична особа-підприємець,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 738609 від 07.12.2021 року, громадянка ОСОБА_1 07.12.2021 року, близько 18 години 35 хвилин, в приміщенні магазину, який розташований в АДРЕСА_2 , перебуваючи на посаді продавця здійснила продаж продуктів харчування особі, яка перебувала без засобів індивідуального захисту, які закривають ніс і рот, чим порушила правила щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, сонітарно-протиепідеміологічних правил передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 року № 1236 та вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 44-3КУпАП.
Прокурор, залучений до справи з огляду на рішення Європейського суду з прав людини від 20.09.2016 року у справі «Карелін проти Росії» щодо визнання порушення статті6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині неупередженості суду через відсутність сторони звинувачення у справі про адміністративне правопорушення, не з'явився.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала та вказала, що в той день у магазин зайшов покупець без маски, маючи при собі гроші тільки на один батон, він просив продати його. Даний громадянин був привезений самими працівниками поліції і забраний ними після всієї події.
Відповідно ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Виконати вищезазначені вимоги неможливо, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог ст. 256 КУпАП.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне і повне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Всупереч наведених вище вимогам закону, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 738609 від 07.12.2021 року не заначено який пункт постанови КМУ № 1236 від 09.12.2021 року порушила ОСОБА_1 .
Окрім цього, ч.1 ст.44-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб»,іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Водночас спеціальною нормою - ч. 2 ст.44-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема, респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, в тому числі виготовлених самостійно, що тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
Відповідно до ч. 1 ст. 222 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, розглядають органи Національної поліції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Враховуючи, що у відповідності до вимог ч. 1 ст. 222 КУпАП розгляд справ про адміністративні правопорушення щодо осіб, які притягуються до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 44-3 КУпАП (перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно) відноситься до компетенції органів Національної поліції України, то справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 необхідно повернути до відділення поліції № 4 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській областідля належного оформлення і розгляду по суті.
Керуючись ст. 256, 278 КУпАП,
Адміністративний матеріал, який надійшов від відділення поліції № 4 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ст. ч. 1 ст. 44-3 КУпАП - повернути до відділення поліції № 4 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області- для належного оформлення та розгляду по суті.
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя О. В. Ткаченко
Постанова набрала законної сили з "_____" __________20__ року.
Строк предявлення постанови до виконання три місяці.