Справа №295/6997/17
1-кп/295/78/21
Іменем України
21.12.2021 року м. Житомир
Богунський районний суд м.Житомира в складі:
головуючої судді ОСОБА_1
секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі кримінальне провадження №12017060020003339 від 22.06.2017 по обвинуваченню
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Кадівка Луганської області, громадянки України, освіта середня спеціальна, одруженої, не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої
по обвинуваченню за ч.1 ст.190, ч.1 ст.358, ч.3 ст.358, ч.4 ст.358 КК України
з участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 обвинуваченої ОСОБА_3
До суду надійшов обвинувальний акт з додатками в кримінальному провадженні №12017060020003339 від 22.06.2017р. про обвинувачення ОСОБА_3 за ч.1 ст.190, ч.1 ст.358, ч.3 ст.358, ч.4 ст.358 КК України. Згідно якого, ОСОБА_3 03.12.2014, маючи прямий умисел та корисливі мотиви на незаконне збагачення та з метою поліпшення свого матеріального становища за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, перебуваючи у денний час доби, у приміщенні в Управлінні праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир (далі УПЗСН), що розташоване за адресою: місто Житомир, вул. Перемоги, 55, подала на реєстрацію заяву та документи для отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг для себе.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога), регулюється Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року за № 505 (далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку, передбачено, що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п.3 Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї).
Пунктом 5 Порядку, передбачено, що для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються. У заяві зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, а саме прізвище, ім'я та по батькові; дата народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий; реєстраційний номер облікової картки платника податків; зареєстроване та фактичне місце проживання; реквізити рахунка уповноваженого представника сім'ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; наявність у володінні всіх членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (із зазначенням строку експлуатації з дати випуску); наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних.
Згідно п. 6 Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Відповідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р, м. Єнакієво Донецької області є населеним пунктом, на території якого здійснювалася антитерористична операція.
Встановлено, що з 31.01.1990 ОСОБА_3 зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_2 . В 2014 році ОСОБА_3 змушена покинути своє місце проживання з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту у зв'язку з початком антитерористичної операції. Таким чином ОСОБА_3 має статус внутрішньо переміщеної особи.
Так, 03.12.2014 ОСОБА_3 реалізуточи свій злочинний умисел спрямований на незаконне збагачення, з корисливих мотивів та з метою поліпшення свого матеріального становища за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, у денний час доби, у приміщенні УПЗСН, шо розташоване за адресою: місто Житомир, вул. Перемоги, 55, під час заповнення заяви на отримання грошової допомоги, усвідомлюючи те, що у її володінні на праві приватної власності перебуває квартира загальною площею 42.97 кв.м., житловою площею 24,3 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , приховала від працівників УПЗСН вказані відомості та зазначила в заяві завідомо неправдиві відомості про відсутність у її власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Цього ж дня чоловік ОСОБА_3 - ОСОБА_5 звернувся до УПЗСН, що розташоване за адресою: м. Житомир, вул. Перемоги, 55, із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг уповноваженому представнику ОСОБА_3 .
За результатами розгляду вказаних заяв, співробітниками Богунського УПЗСН, які не були обізнані про злочинні наміри ОСОБА_3 , прийнято Рішення від 09.12.2014 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання. Згідно вказаного рішення ОСОБА_3 та ОСОБА_5 призначено адресну допомогу в розмірі 884 грн. кожному, загальна сума призначеної допомоги на сім'ю склала 1768,00 грн. Так, ОСОБА_3 , в тому числі і як представнику ОСОБА_5 за період 09.12.2014 по 06.06.2015 безпідставно нараховано та виплачено на особовий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в відділенні «Ощадбанку» на ім'я ОСОБА_3 грошові кошти, а саме:
у грудні 2014 року - у розмірі 1653,94 грн.;
у січні 2015 року - у розмірі 1768,00 грн.;
у лютому 2015 року - у розмірі 1768, 00 грн.;
у березні 2015 року - у розмірі 1768,00 грн.;
у квітні 2015 року - у розмірі 1768,00 грн.;
у травні 2015 року-у розмірі 1768,00 грн.;
у червні 2015 року - у розмірі 117,87 грн.
Крім того, 06.06.2016 ОСОБА_3 , продовжуючи реалізацію прямого умислу з корисливих мотивів на незаконне збагачення та з метою поліпшення свого матеріального становища за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, перебуваючи у денний час доби, у приміщенні УПЗСН, що розташоване за адресою: місто Житомир, вул. Перемоги, 55, під час заповнення заяви на отримання грошової допомоги, усвідомлюючи те, що у її володінні на праві приватної власності перебуває квартира загальною площею 42,97 кв.м., житловою площею 24,3 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , приховала від працівників УПЗСН вказані відомості та повторно зазначила в заяві завідомо неправдиві відомості про відсутність у її власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
За результатами розгляду вказаної заяви, згідно витягу з протоколу № 19 комісії виконкому по призначенню субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, призначення (відновлення) соціальних виплат, пенсій, надання пільг внутрішньо переміщеним та іншим особам від 27.07.2016 працівниками УПЗСН, які не були обізнані про злочинні наміри ОСОБА_3 , прийнято рішення про відновлення їй, в тому числі і як представнику ОСОБА_5 соціальну виплату з моменту її припинення.
Так, ОСОБА_3 , в тому числі і як представнику ОСОБА_5 у період 06.06.2015 по 30.11.2016 безпідставно нараховано та виплачено грошові кошти:
у червні 2016 року - у розмірі 1473,33 грн.;
у липні 2016 року - у розмірі 1768,00 грн.;
у серпні 2016 року - у розмірі 1768,00 грн.;
у вересні 2016 року - у розмірі - 1768,00 грн.;
у жовтні 2016 .року - у розмірі 1768,00 грн.;
у листопаді 2016 року - у розмірі - 1768,0 грн.
Загальна сума безпідстано нарахованої та сплаченої адресної допомоги ОСОБА_3 , в тому числі і як представнику ОСОБА_5 складає 20925,14 грн.
Таким чином, ОСОБА_3 шляхом обману, підробивши та використавши завідомо підроблені офіційні документи, заволоділа грошовими коштами УПЗСН на загальну суму 20925 грн. 14 коп., чим спричинила вказаному органу державної влади матеріальної шкоди на вищевказану суму.
Дії ОСОБА_3 кваліфіковані за ч.1 ст.190, ч.1 ст.358, ч.3 ст.358, ч.4 ст.358 КК України як умисні дії: які виразилися у заволодінні чужим майном шляхом обману; у підробленні офіційного документу, який посвідчує певний факт з метою використання; у підробленні офіційного документу, який посвідчує певний факт з метою використання, вчинені повторно та у використанні завідомо підроблених документів.
У судовому засіданні обвинувачена заявила клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.190, ч.1 ст.358, ч.3 ст.358, ч.4 ст.358 КК України, просила закрити провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності в порядку ст.49КК України.
Прокурор підтримав заявлене обвинуваченою клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності.
Заслухавши обвинувачену, думку прокурора, суд вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню, а провадження закриттю з наступних підстав.
Відповідно п.3 ч.1 ст.49КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло пять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку передбаченого у п.2 цієї частини.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.284КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності
Відповідно до ст.288КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Кримінальні правопорушення, у яких обвинувачується ОСОБА_3 , передбачені: ч.1 ст.190, ч.1 ст.358, ч.4 ст.358КК України є кримінальними проступками, передбачене ч.3 ст.358 КК України є нетяжким злочином. Обвинуваченій роз'яснені наслідки закриття провадження по справі.
Інкримінуємі обвинуваченій діяння були вчинені в період з грудня 2014 по листопад 2016, тобто з часу їх вчинення пройшло більше п'яти років. Матеріалами справи не встановлено, що обвинувачена протягом цього часу скоїла інші кримінальні правопорушення та притягувалася до кримінальної відповідальності, не заперечує проти закриття справи з підстав закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, а тому відносно ОСОБА_3 можуть бути застосовані вимоги ст. 49 КК України.
Цивільний позов заступника керівника Житомирської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира про стягнення з ОСОБА_3 20412,14 майнової шкоди - залишити без розгляду.
Арешт на майно не накладався.
На підставі викладеного, керуючись ст.49 КК України, ст.ст. 284, 288, 350, 372 КПК України, суд -
Звільнити ОСОБА_3 на підставі ст.49 КК України від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.190, ч.1 ст.358, ч.3 ст.358, ч.4 ст.358 КК України у зв'язку із закінченням строку давності, а кримінальне провадження №12017060020003339 від 22.06.2017, порушене відносно неї за ч.1 ст.190, ч.1 ст.358, ч.3 ст.358, ч.4 ст.358 КК України закрити.
Цивільний позов заступника керівника Житомирської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира про стягнення з ОСОБА_3 20412,14 майнової шкоди - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м.Житомира протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1