Постанова від 20.12.2021 по справі 420/10910/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/10910/21

Головуючий в 1 інстанції: Глуханчук О.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2021 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

25 червня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, у якому позивач просив суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції відносно ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) в період з 15.08.2017 по 29.09.2017 включно;

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740) нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) в період з 15.08.2017 по 29.09.2017 включно.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що на запит щодо виплати індексації за спірний період отримав відповідь відповідача, що поліцейським до жовтня 2017 року виплата індексації не передбачалася Порядком №1078. Враховуючи прямі приписи Законів України «Про Національну поліцію», «Про індексацію грошових доходів населення» доводи відповідача є необґрунтованими, що з врахуванням факту обов'язкового проведення індексації, як однієї з державних гарантій оплати праці всіма юридичними особами роботодавцями, свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації, який станом на момент виникнення спірних правовідносин становив 103%. В серпні-вересні 2017 року поріг індексації не було перевищено, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення під час служби в поліції у період з 15.08.2017 по 29.09.2017.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 15.08.2017 по 29.09.2017.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі. Зокрема, в обґрунтування поданої апеляційної скарги апелянт наводить доводи, що містилися у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Головного управління Національної поліції в Одеській області задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 23 серпня 1993 року до 06 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07 листопада 2015 року в Національній поліції України.

Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області № 1527 о/с від 20 вересня 2017 року полковника поліції ОСОБА_1 , прибулого для подальшого проходження служби з Національної поліції України, призначено оперуповноваженим відділу кримінальної поліції Малиновського відділу поліції в місті Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області з 15 серпня 2017 року (а.с. 11).

Наказом Головного Управління Національної поліції в Одеській області № 1564 о/с від 29 вересня 2017 року, оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Малиновського відділу поліції в місті Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області полковника поліції ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) (а.с. 12).

На момент звільнення зі служби в поліції вислуга років позивача у календарному обчисленні для виплати надбавки за вислугу років склала 24 роки 01 місяць 06 днів; на пільгових умовах 05 років 10 місяців 25 днів; усього для призначення пенсії 30 років 01 день.

24 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУ НП в Одеській області із заявою, у якій запитав про нарахування йому індексації грошового забезпечення за період з 15.08.2017 по 29.09.2017 та, у разі не нарахування, просив нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 15.08.2017 по 29.09.2017 включно (а.с. 13-14).

У відповідь на вказане звернення Головне управління Національної поліції в Одеській області листом від 07 червня 2021 року вих. №14/М-574 повідомило позивачу, що нормами ст.5 Закону №1282-ХІІ-199 передбачено, що порядок провадження індексації грошових доходів громадян визначається Кабміном України, зокрема постановою від 17.07.2003 №1078. Оскільки до 18.10.2017 у вказаному Порядку була відсутня така категорія осіб, як «поліцейські», нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських розпочато з листопада 2017 р. з базовим місяцем листопад 2015 року, тобто після набрання чинності вищевказаної постанови.

На підставі викладеного, відповідач зазначив позивачу, що підстави для нарахування та виплати індексації за період з 15.08.2017 по 29.09.2017 відсутні (а.с. 15).

Вважаючи своє право порушеним щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, гарантованої ст. 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог законодавства проведення індексації у зв'язку з зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Доводи відповідача стосовно того, що нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських здійснюється з жовтня 2017 року з базовим місяцем листопад 2017 року, тобто після набрання чинності постановою Кабміну України № 782 від 18.10.2017, суд не прийняв, оскільки індексація грошового забезпечення прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Індексація грошового забезпечення позивача за період його служби з 15.08.2017 по 28.09.2017 не здійснювалась, що суперечить вищевказаним положенням Закону та Порядку №1078 та є підставою для задоволення позову.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03 липня 1991 року № 1282-XII (далі - Закон України № 1282-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст.2 Закону України № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ч.5 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Наведені норми Законів підтверджують вірність висновків суду першої інстанції про необґрунтованість викладених в листі відповідача від 07 червня 2021 року вих. №14/М-574 доводів про те, що індексація поліцейським має нараховуватися починаючи з жовтня 2017 року після набрання чинності постанови Кабміну України №782 від 18.10.2017.

Також вірними є висновки, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці, а також, що відповідно до вимог законодавства проведення індексації у зв'язку з зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Слід звернути увагу, що відповідачем в апеляційній скарзі такі висновки не заперечуються, а тому детального правового обґрунтування на стадії апеляційного перегляду не потребують.

Основоположними доводами ГУ НП в Одеській області є посилання на те, що в оскаржуваний період не було перевищено поріг індексації, а тому відсутні підстави для її нарахування.

Помилковість вказаних доводів підтверджується наступним правовим регулюванням.

Стаття 4 Закону України № 1282-XII (до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2016 року) визначала, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Ця ж стаття зі змінами, внесеними Законом України № 911-VIII, на момент виникнення спірних правовідносин та до сьогоднішнього дня передбачає поріг індексації 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабміну України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Оцінивши матеріали справи, судова колегія зазначає, що основоположним для вірного вирішення спірних правовідносин є вирішення питання визначення індексу споживчих цін (фактично базового місяця), оскільки дана обставина є визначальною для встановлення факту перевищення порогу індексації станом на серпень-вересень 2017 року.

Питання визначення індексу споживчих цін врегульовано п.5 Порядку № 1078.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 (зі змінами згідно постанови Кабміну України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013, яка застосовується з 01.12.2015) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Вищенаведене свідчить, що з 01.12.2015 року змінено правове регулювання питання визначення індексу споживчих цін (фактично базового місяця), відповідно до якого його визначення за 1 або 100% пов'язано із, зокрема, підвищенням посадових окладів.

Постановою Кабміну України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988, яка набрала чинності 02.12.2015 затверджено, в тому числі, схеми посадових окладів поліцейських.

За таких умов, до спірного періоду з 15.08.2017 по 29.09.2017 встановлення індексу споживчих цін за 1 або 100% із прив'язкою до підвищення посадових окладів по відношенню до поліцейських, слід здійснити в грудні 2015 року.

З врахуванням приписів Порядку №1078, а також офіційних даних щодо індексів інфляції з грудня 2015 року, поріг індексації 103% перевищено в квітні 2016 року, що спростовує відповідні доводи апелянта про відсутність даного факту по відношенні до позивача станом на серпень-вересень 2017 року.

Додатково слід зазначити, що розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача як органу, в якому позивач проходив службу і який виплачував йому грошове забезпечення. Саме на відповідача за наявності законних підстав покладається обов'язок нарахувати та виплатити позивачу індексації грошового забезпечення.

Підсумовуючи, вірними є висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 30 червня 2021 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308,311,315,316,321,322,325,328, 329 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2021 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко