Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
08 грудня 2021 року № 520/7994/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рубан В.В.,
за участі
секретаря судового засідання - Кіт С.В.,
представника позивача - Григоренка Д.А.,
представника відповідача - Лютянського М.Я..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МК КАРАТ-95" (вул. Академіка Павлова, 120,м.Харків,61054, 42797660) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, 43983495), третя особа: Головне управління ДПС у Донецькій області (вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, 87515) про скасування податкового повідомлення - рішення ,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "МК КАРАТ-95", з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, третя особа: Головне управління ДПС у Донецькій області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 000/1220/0901 від 09.02.2021 р.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 000/1220/0901 від 09.02.2021 р. є необґрунтованим та незаконним, а тому підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі, з підстав, зазначених у ньому та у відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні та у наданому до суду письмовому відзиві проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, оскільки спірне податкове повідомлення-рішення прийнято на законних підставах та скасуванню не підлягає.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "МК КАРАТ-95" зареєстрована як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером 42797660, та перебуває на обліку у якості платника податків у Головному управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України .
ГУ ДПС у Донецькій області в період з 26.11.2020 р. по 30.11.2020 р. здійснило фактичну перевірку на АЗС, що розташована за адресою: Донецька обл., Костянтинівський район, с. Білокузьминівка, вул. Донецька, 6, та перебуває в користуванні ТОВ «МК КАРАТ-95».
За результатами такої перевірки ГУ ДПС у Донецькій області 30.11.2020 р. складено акт № 873/05/99/36/09/1/42797660, в якому встановило порушення ТОВ «МК КАРАТ-95» вимог пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, а саме: відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі рівнемірів-лічильників рівня пального та витратомірів-лічильників на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі № 1014651 за адресою: Доне цька обл., Костянтинівський район, с. Білокузьминівка, вул. Донецька, 6, у період з: 13.10.2020 р. по 16.10.2020 р. - 4 рівнемірів-лічильників; 26.11.2020 р. по 27.11.2020 р. - 2 рівнемірів-лічильників та 4 витратомірів-лічильників.
ГУ ДПС у Харківській області 09.02.2021 р. на підставі акту перевірки прийнято подат кове повідомлення-рішення № 000/1220/0901, яким, відповідно до п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК Ук раїни застосувало до ТОВ «МК КАРАТ-95 фінансові санкції в розмірі 200 000 тис, грн..
Не погодившись із правомірністю вказаного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся з даним позовом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимогам п. 230.1.2 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути об ладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акциз ного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бута ном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00. 2711 12 19 00, 2711 12 91 00.2711 12 93 00,2711 12 94 00,2711 12 97 00,2711 13 10 00,2711 13 30 00,2711 13 91 00, 2711 13 97 00. 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути об ладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівне- мір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташова ному на акцизному складі».
Відповідно до п.12 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПК України: «роз порядники акцизних складів відповідно до вимог ПК України зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами - лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня па льного у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна міст кість яких не перевищує 1000 куб. метрів. - не пізніше 1 січня 2020 року».
Судом встановлено, що TOB «МК КАРАТ-95» обладнало акцизний склад № 1014651, АЗС за адре сою: Донецька обл., Костянтинівський район, с. Білокузьминівка, вул. Донецька, 6, витрато - мірами - лічильниками та рівнемірами-лічильниками та 17.10.2020 р. зареєструвало їх в Єди ному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, що підтверджується довідкою про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади па льного, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри ( далі за текс том - «довідка») .
Довідка прийнята ГУ ДПС у Харківській області 17.10.2020 р., що підтверджуєть ся квитанцією № 2, реєстраційний номер: 39046916. З довідки вбачаються, що 17.10.2020 р. на акцизному складі № 1014651 ТОВ «МК КА- РАТ-95»: встановило та зареєструвало 5 рівнемірів-лічильників; ввело в експлуатацію та зареєструвало 14 витратомірів-лічильників.
Представник позивача у судовому засіданні пояснив, що на теперішній час на акцизному складі № 1014651, що є АЗС за адре сою: Донецька обл., Костянтинівський район, с. Білокузьминівка, вул. Донецька. 6, встанов лені, введені в експлуатацію та зареєстровані, беззмінно, починаючи з 17.10.2020 р.. 5 рівне- мірів - лічильників та 14 витратомірів-лічильників. Також, представник позивача зазначив, що факт беззмінності реєстрації вищезазначеної кількості рівнемірів-лічильників по чинаючи з 17.10.2020 р. й по день пред'явлення позову, повністю спростовує твердження про відсутність реєстрації 2 рівнемірів-лічильників та 4 витратомірів-лічильників протягом однієї доби: з 26.11.2020 р. по 27.11.2020 р.
Суд зазначає, що наявні в матеріалах справи Z-звіти за 25.11.2020 р., 26.11.2020 р., 27.11.2020 р., 28.11.2020 р., підтверджують реалізацію палива на спірному акцизному складі за допомогою витратомірів-лічильників та резервуарів, а отже й рівнемірів - лічильників. З них вбачається, що реалізація палива постійно відбувалася з 5 резервуарів, а отже через 5 рівнемірів-лічильників (з 5 зареєстрованих) та 6 ПРК (з 14 зареєстрованих).
Щодо виявленого порушення, ві дсутності реєстрації з 13.10.2020 р. по 16.10.2020 р. - 4 рівнемірів-лічильників, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 4 п. 230.1.2 ст. 230 ПК України передбачено, що: «витрато - міри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитив ний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рі внеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний резуль тат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодав ства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або каліб рування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками».
Згідно з п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України: не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня па льного у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташо ваному на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального на ливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виро бленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі. - тягнуть за собою накла дення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або неза- реєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Відповідно до абз. 4 и. 18 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» ПК України: «норми пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України застосовуються: з 1 квітня 2020 року - до ро зпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу)».
Згідно з абз.7 п.п 230.1.2 ст. 230 ПК України забороняється здійснення реалізації паль ного без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резе рвуарів, без реєстрації акцизного складу.
Отже, законодавець притягнення до відповідальності за порушення, передбачені п. 128- 1.1 ст. 128-1 ПК України поставив в залежність від здійснення реалізації пального з акцизно го складу без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів та без реєстрації акцизного складу.
Отже, штрафні санкції, передбачені п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України, можуть бу ти застосовані виключно у разі здійснення реалізації пального з акцизного складу після 01.04.2020 р., без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників й резервуарів, та без реєстрації акцизного складу».
Судом встановлено, що ТОВ «МК КАРАТ-95» на акцизному складі № 1014651 почало реалізацію пально го з 5 резервуарів, обладнаних 5 рівнемірами-лічильниками через 14 витратомірів-лічильників 26.10.2020 р., що підтверджується книгою обліку розрахункових операцій на РРО. На арк. 2-3 якої містяться відомості про номери Z-звітів, їх дати та суми реалізації палива.
Так, 19.10.2020 р. (Z-звіт № 1) та 23.10.2020 р. (Z- звіт № 2) розрахунків не бу ло, та 26.10.2020 р. (Z-звіт № 3) вперше на вищезазначеній АЗС відбулася реалізація па лива на загальну суму 307,85 грн. При цьому, Z-звіт № 3 за 26.10.2020 р. підтверджує, що реалізація палива відбулася з 5 резервуарів через 6 ПРК, які й обладнані 14 витратомірами-лічильниками.
Отже суд дійшов висновку, що підтвердження факту реалізації палива вперше тільки 26.10.2020 р. на акцизному складі № 1014651, на якому 17.10.2020 р. встановлені та зареєстровані 5 рівнемірів-лічильників, введені в експлуатацію та зареєстровані 14 витратомірів-лічильників виключає притягнення ТОВ «МК КАРАТ-95» до відповідальності, передбаченою ст. 128-1 ПК України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач, відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, правомірність винесеного податкового повідомлення - рішення належним чином в суді не довів, у зв'язку з чим оскаржуване податкове повідомлення - рішення підлягає скасуванню, а позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
У зв'язку з наведеним вище позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати присуджуються позивачу відповідно до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.02.2021 р. № 000/1220/0901 за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 200 000 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МК КАРАТ-95" (вул. Академіка Павлова, 120,м.Харків, 61054, 42797660) витрати по оплаті судового збору у розмірі 3000 (три тисячі) грн..
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).
Повний текст рішення виготовлено 20.12.2021 року.
Суддя Рубан В.В.