Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
20 грудня 2021 року № 520/20668/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром) щодо застосування абз.3 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 );
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) здійснити з 01.09.2021 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) відповідно до абз.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” встановивши щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В обґрунтування позову позивачем вказано, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо застосування абз.3 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 є протиправними. Вважаючи свої права порушеними позивач звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 26.10.2021 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Представником відповідача через канцелярію суду було подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. Також, представником відповідача зазначено, що пенсія позивачу була призначена з 25.10.2013 року у розмірі 4932,08 грн. та в подальшому з 01.01.2016 року пенсія позивача було перераховано добровільно на виконання судового рішення по справі №520/695/21 у розмірі 80% з 01.01.2016 року, у зв'язку з чим основний розмір пенсії позивача з 01.01.2016 року становить 6589,44 грн. Із посиланням на положення абз. 1 та абз. 3 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» представником відповідача вказано, що оскільки основний розмір пенсії позивача при перерахунку пенсії у 2018 році згідно рішення суду збільшився на 823,68 грн., то позивачу виплачується щомісячна доплата до 2000 відповідно до вказаної постанови в розмірі 1176,32 грн.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно із положеннями п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
Згідно протоколу за пенсійної справою - 2003014640 від 21.11.2014 p. ОСОБА_1 з 25.10.2013 р. довічно було призначено пенсію за вислугою років (38 років) у розмірі 80% від грошового забезпечення, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 р.
Позивач знаходиться на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Як вказано позивачем у позовній заяві, з 01.01.2016 року відповідачем здійснено перерахунок її пенсії виходячи з 70% грошового забезпечення на підставі ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач, не погоджуючись з діями відповідача та вважаючи свої права порушеними, звернулась до суду з позовною заявою.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 р. по справі №520/695/21 адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% грошового забезпечення з 01.01.2016 р.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років у розмірі 80% грошового забезпечення з 01.01.2016 р., здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року однією сумою; в іншій частині вимог позов залишено без задоволення; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) судові витрати по сплаті судового збору в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у розмірі 726 (сімсот двадцять шість) грн 40 коп.
В той же час, відповідно до абз.1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», установлено з 01 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 p., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Відповідно до абз.3 п.1 вищезазначеної постанови, у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 p., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Зі змісту позовної заяви встановлено доводи позивача стосовно того, що згідно інформації, що містилась в особистому кабінеті на сайті portal.pfu.gov.ua у розділі «складові пенсійної виплати» станом на 28.07.2021 р. (тобто до моменту виконання відповідачем рішення Харківського окружного адміністративного суду №520/695/21, яке набрало законної сили 13.07.2021 р.) було зазначено наступне - основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення у розмірі 5765,76 грн. щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 5765,76 на 01.03.2018) - 7765,76 грн.
Після надходження до відповідача рішення Харківського окружного адміністративного суду №520/695/21, яке набрало законної сили 13.07.2021 p., відповідач вніс наступні зміни, які відобразились в особистому кабінеті на сайті portal.pfu.gov.ua у розділі «складові пенсійної виплати» - основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 6589,44 грн. щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 5765,76 на 01.03.2018) - 7765,76 грн.
Вказані обставини, на переконання позивача свідчать на користь того, що відповідач суперечить сам собі враховуючи пенсію позивачки станом на 01.03.2018 у розмірі 5765,76 грн., адже відповідно до розрахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 06.09.2021р. з 01.03.2018 р. підлягало виплаті 6589,44 грн., окрім того зазначеним розрахунком відповідач підтверджує той факт, що після 01 березня 2018 р. переглядів (перерахунків), збільшень пенсії позивача не здійснювалось.
Під час розгляду справи встановлено, що відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
05.08.2021 р. за липень 2021 р. відповідачем було здійснено доплату до пенсії позивачу у розмірі 2000,00 грн., що підтверджується випискою по картковому рахунку.
Як наголошує позивач за серпень 2021 р. відповідачем також здійснено доплату саме 2000 грн. (5765,76+2000=7765,76 грн.), але з вересня 2021, тобто після отримання, та початку виконання відповідачем рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 р. по справі №520/695/21, яке набрало законної сили 13.07.2021 p., розмір доплати було зменшено на 823,68 грн. (тобто на різницю між 80% на 70% грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, 6589,44 - 5765,76 = 823,68 грн. Складові виплати згідно даних Пенсійного фонду України: розмір пенсії 6589,44 грн.+1176,32 доплата згідно ПКМУ №713 = 7765,76 грн.).
Позивачем зазначено, що вочевидь вважаючи, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 р. по справі №520/695/21, яке набрало законної сили 13.07.2021 p., є перерахунком (переглядом, збільшенням) пенсії ОСОБА_1 , відповідач почав здійснювати доплату 14.07.2021 у зменшеному розмірі - 1176 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року у зменшеному розмірі - 1176,32 грн., замість 2000,00 грн.
Також, під час розгляду справи встановлено, що 19.08.2021 р. представником позивача подано адвокатський запит до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області задля отримання інформації, на підставі чого ОСОБА_1 не було враховано у повному обсязі щомісячну доплату в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 p., з огляду на відсутність перегляду розміру її пенсії після 01 березня 2018 р.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 27.08.2021 року представнику позивача було повідомлено про те, що з 01.07.2021 p. постановою Кабінету Міністрів України від 1407.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», особам яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до розміру їх пенсій, визначених відповідно до ст. 13, 21, 36 Закону станом на 01.03.2018 року, встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21, та 36 Закону.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі-Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713, п. 1 якої встановлено, що з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного етапом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Судом встановлено, що пенсію позивача було призначено у розмірі 4932,08 грн. з 25.10.2013 року. При цьому, станом на 01.01.2016 року пенсія позивача виплачувалась у розмірі 5123,78 грн.
Водночас, судом встановлено, що відповідачем у 2018 році було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року, після чого її розмір склав 5947,46 грн.
Як встановлено судом на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 р. по справі №520/695/21, яке набрало законної сили 13.07.2021 p., відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача, у зв'язку з чим останній склав 6589,44 грн.
Відтак, суд приходить до висновку, що оскільки розмір пенсії позивача при його перерахунку згідно рішення суду збільшився на 823,68 грн., то відповідачем правомірно зменшено розмір доплати до пенсії позивача у розмірі 1176,32 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження доводи позивача стосовно того, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо застосування абз.3 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 є протиправними.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.