Рішення від 20.12.2021 по справі 380/18333/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/18333/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області про відмову ОСОБА_1 підвищені (перерахунку) розміру пенсії згідно з частиною З статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку та здійснити виплату пенсії з 18 травня 2020 року, викладене у листі від 09.04.2021р. №3883-2919/Д-52/8-1300/21;

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком, підвищивши її розмір згідно з частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку та здійснити виплату пенсії .

Ухвалою суду від 26.10.2021 судом дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків такої. Недоліки позовної заяви усунуто позивачем у строк встановлений судом та в повному обсязі.

Ухвалою суду від 18.11.2021 судом відкрито спрощене позовне провадження та розгляд справи вирішено проводити без повідомлення (виклику) осіб.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.03.2021р. позивач звернулась до відповідача із листом - зверненням здійснити перерахунок пенсії за віком та підвищити її розмір згідно з частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку та здійснити виплату пенсії. Листом від 09.04.2021р. №3883-2919/Д-52/8-1300/21 відповідач відмовив перерахунку від до 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії позивача, та зазначив, що оскільки позивачу призначалась пенсія по інвалідності, то при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком підвищення до статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не застосовується. Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернулась до суду за захистом свого порушеного права.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії до органу Пенсійного фонду ОСОБА_1 не зверталася, а отже і рішення про відмову в проведенні такого перерахунку, управлінням, не виносилося. Крім цього, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 07.02.2003 по 29.02.2004 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення». З 18.05.2020 року позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, а тому правових підстав для застосування ч.3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в даному випадку немає.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів справи, 15.03.2021 позивач звернулась до відповідача із листом - зверненням здійснити перерахунок пенсії за віком та підвищити її розмір згідно з частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку та здійснити виплату пенсії.

Листом від 09.04.2021 №3883-2919/Д-52/8-1300/21 відповідач відмовив перерахунку від до 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії позивача, та зазначив, що оскільки позивачу призначалась пенсія по інвалідності, то при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком підвищення до статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не застосовується.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернулась за захистом свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 07.02.2003 по 29.02.2004 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення».

З 18.05.2020 року позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV.

Станом на 01.12.2021 року розмір пенсійної виплати складає 4350,87 грн., в тому числі:

4073,97грн. - основний розмір пенсії - стаття 27 Закону 1058; 193,40 грн. - доплата за понаднормативний стаж (за 10 років) - абз.2 ч.1 Закону 1058; 83,50 грн. - доплата з 01.07.2021 - ч. 2 Постанови КМУ від 22 лютого 2021 року № 127.

Страховий стаж роботи заявниці складає - 40 років 10 місяців 13 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,40833.

Як встановлено судом, та вбачається із матеріалів справи, із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії до органу Пенсійного фонду ОСОБА_1 не зверталася, а зверталась фактично із листом - зверненням, тобто фактично позивач зверталась до відповідача із листами в порядку Закону України «Про звернення громадян».

На вказані звернення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано відповіді, а саме 09.04.2021 за №3883-2919/Д-52/8- 1300/21, 08.10.2021 за № 14456- 13610/Д-52/8-1300/21 та 12.10.2021 за №14752-14014/Д-52/8-1300/21, а отже в даному випадку рішення про відмову в проведенні перерахунку, управлінням, не виносилося і не приймалось.

Відповідно положень статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених Законом.

Згідно ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058 (надалі - Порядок).

Відповідно до п.1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій - заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. До заяви про перерахунок пенсії подаються: документ, що посвідчує особу (паспорт), документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті), документ про стаж, документ про заробітну плату.

Таким чином, відповідь на звернення, на які посилається позивачка, не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, а носить лише інформативний характер. А отже, не може бути предметом оскарження дій чи бездіяльності управління.

Щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст. 29 Закону № 1058, суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України від 09.07.2003р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Статтею 1 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, передбачених цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно із частиною першою статті 29 (стаття 29 має назву «Підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення») Закону №1058-ІV особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27цього Закону, на такий відсоток: на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців; на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.

За змістом вказаної норми підвищення розміру пенсії за віком визначене законодавцем як заохочувальний захід щодо осіб, які, отримавши право на призначення пенсії, виявили бажання працювати та одержувати пенсію з більш пізнього віку, тобто фактично відтермінували реалізацію права виходу на пенсію. Отже, для підвищення пенсії на підставі частини першої статті 29 Закону №1058-ІV необхідна наявність наступних умов: звернення за призначенням пенсії за віком з більш пізнього віку, ніж передбачено абзацом першим частини першої статті 26 Закону №1058-ІV; не одержання жодного виду пенсії після досягнення пенсійного віку; наявність страхового стажу після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 Закону №1058-ІV (зазначені висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.09.2018 у справі №336/4385/17).

Відповідно до частини третьої статті 29 Закону №1058-ІV жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.

Суд звертає увагу, що стаття 29 Закону №1058-ІV, виходячи із її назви та змісту, регулює питання підвищення розміру пенсії за віком саме у разі відстрочки часу її призначення. При цьому, передбачене частиною третьою статті 29 вказаного Закону підвищення розміру пенсії стосується осіб (в т.ч. жінок, які народилися у період по 31 грудня 1961 року), які набули право на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, а умовами призначення такої пенсії за віком, згідно із статтею 26 цього Закону, є досягнення певного віку та наявність страхового стажу.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскільки позивач не має права на підвищення розміру пенсії, передбаченого частиною третьою статті 29 Закону №1058-ІV, а також не зверталась із заявою встановленого зразка щодо перерахунку пенсії, оскаржувані у цій справі рішення у формі листів - відповідей не є рішеннями суб'єкта владних повноважень та розрахунок є правомірним та такими, що прийняті відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, тому у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог з підстав, викладених у позовній заяві, належить відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016,м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.М. Брильовський