"20" грудня 2021 р.
м. Київ
справа № 755/20651/21
провадження № 2а/755/428/21
Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді Галагана В.І., за участю секретаря Проценко Н.А.,
розглянувши в приміщенні суду справу за адміністративним позовом громадянина Азербайджану ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про скасування постанови, -
Позивач громадянин Азербайджану ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області (далі - ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області) про визнання протиправним та скасування рішення про заборону в'їзду в Україну громадянину Азербайджану ОСОБА_1 від 21 жовтня 2020 року, мотивуючи свої вимоги тим, що позивач прибув на територію України з метою навчання та мав посвідку на тимчасове проживання, не притягувався до кримінальної відповідальності, не є засудженим, має малолітню дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідач не навів підстав щодо подальшої заборони в'їзду позивачу на територію України.
Представник позивача Мегедь Л.Н. в судовому засіданні позовну заяву підтримала в повному обсязі з підстав, що містить зміст позовної заяви.
Представник відповідача Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області Гузь В.В. в судовому засіданні проти позову заперечив в повному обсязі з підстав, що містить письмовий відзив на позовну заяву, долучений до матеріалів справи.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 20 грудня 2021 року постановлено змінити порядок розгляду справи, продовживши розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття в судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 21.10.2020 інспектором відділу протидії нелегальної міграції Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Савченко М.В. прийнято рішення про заборону в'їзду на територію України громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на 3 роки.
Згідно змісту рішення від 21.10.2020 року 16.10.2020 року до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області надійшов лист від Печерського УП ГУНП в м. Києві вих.№ 6872/125/52/01-2020 від 16.10.2020 року, відповідно до якого в ході здійснення оперативно-розшукових заходів та поліцейської операції «ПЕРЕХВАТ» працівниками Печерського УП ГУНП в м. Києві були виявлені іноземні громадяни, які порушували громадський порядок та вчиняли хуліганські дії. Учасників хуліганських дій було доставлено до Печерського управління поліції, один з них виявився громадянином Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Ураховуючи викладене та беручи до уваги те, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , становить загрозу інтересам національної безпеки або охорони громадського порядку, а також охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні, інспектором відділу протидії нелегальної міграції Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Савченко М.В. прийнято рішення про заборону ОСОБА_1 в'їзду в Україну. (а.с. 6-7)
За даними свідоцтва про народження, виданого Деснянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 30.07.2021 року, актовий запис № 635, ОСОБА_1 має малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 4)
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу положень ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в'їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в'їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в'їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України. (ч. 2 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»)
При цьому, статтею 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» не визначено підстави для заборони в'їзду в Україну іноземцю або особі без громадянства, а лише передбачено можливість встановлення такої заборони строком на 3 роки, у випадку прийняття рішення про примусове повернення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Таким чином, суд вважає неправомірним рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області від 21.10.2020 року щодо заборони громадянину Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в'їзду на територію України строком на 3 роки, - оскільки в матеріалах справи відсутні докази прийняття відповідачем рішення про примусове повернення/видворення позивача до країни походження, яке має передувати факультативному рішенню про заборону позивача щодо подальшого в'їзду, при цьому заборона в'їзду на територію, з якої особа не видворялась, є нелогічним та непослідовним рішенням, яке не відповідає ч. 2 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ч. 4 ст. 90 КАС України, суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовна заява громадянина Азербайджану ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про скасування постанови, підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 9, 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 1, 5 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», ст.ст. 2, 5, 6-11, 13-15, 72-79, 90, 241-246, 268-271, 288 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов громадянина Азербайджану ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про скасування постанови, - задовольнити.
Скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області від 21.10.2020 року про заборону в'їзду громадянину Азербайджану ОСОБА_1 на територію України строком на 3 (три) роки.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі його оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення суду складено 20 грудня 2021 року.
Суддя: В.І. Галаган