справа № 380/13553/21
17 грудня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_2 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції України у Львівській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо незарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби; непроведення перерахунку та виплати надбавки за стаж служби в поліції за період з 30.10.2018 по 27.03.2020 із врахуванням на момент призначення на службу в поліції періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби, з врахуванням виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період військової служби, а саме військову підготовку в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за стаж служби в поліції за період з 30.10.2018 по 27.03.2020 із врахуванням на момент призначення на службу в поліції (30.10.2018) періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби, з врахуванням виплачених сум.
Ухвалою від 18.08.2021 суддя відкрив спрощене провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 17.12.2021 суд відмовив у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач протиправно не зарахував до стажу служби в поліції періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби. Вважає, що період військової підготовки ОСОБА_1 , з 23.09.2015 по 25.10.2017 (2 роки 1 місяць 3 дні) підлягає зарахуванню у строк військової служби із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби, що становить 1 рік 17 днів. Таким чином, стаж служби ОСОБА_1 , на момент призначення на службу в органи поліції із врахуванням військової служби відповідно до частини 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» становив 1 рік, і йому мала бути нарахована та виплачуватись надбавка за службу в поліції у розмірі 5% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження. У зазначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
Відповідно до наказу від 30.10.2018 № 719 о/с по особовому складу ОСОБА_1 прийнято на службу в органи Національної поліції України, а саме в Головне управління Національної поліції у Львівській області.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 27.03.2020 № 92 о/с лейтенанта поліції ОСОБА_1 , слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Франкського відділу поліції ГУНП, звільнено зі служби в поліції відповідно до підпункту 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію».
У березні 2021 року представник ОСОБА_1 звернувся в Головне управління Національної поліції у Львівській області щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення.
Листом Головного управління Національної поліції у Львівській області від 11.03.2021 № К-41/81/05/17-2021 ОСОБА_1 надано інформацію щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення та додано архівні відомості за ознакою доходу під № 162.
Позивач ознайомившись з архівною відомістю № 1 за період з січня 2018 р. по грудень 2018 р., з січня 2019 р. по грудень 2019 р., з січня 2020 р. по березень 2020 р. встановив, що ОСОБА_1 при призначенні на посаду і в подальшому неправильно нараховувалася та виплачувалася надбавка за стаж в органах поліції.
Адвокат Дарморіс О.М. в інтересах ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Національної поліції України у Львівській області із заявою від 03.06.2021, якій просила зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період військової служби, а саме військову підготовку в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби; провести перерахунок та виплату надбавки за стаж служби в поліції за період з 30.10.2018 по 27.03.2020 із врахуванням на момент призначення на службу в поліції періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби, і врахуванням виплачених сум.
Листом ГУ НП у Львівській області від 01.07.2019 № Д-425/0/13-2021 повідомило про те, з посиланням на статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» про відсутність підстав для внесення змін до наказу від 27.03.2020 № 92 о/с.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до норм частини першої статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно з частиною першою статті 78 Закону № 580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Так, частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII передбачено, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
При цьому, відповідно до приписів частини третьої статті 78 Закону № 580-VIII, під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Згідно з статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) встановлено, що час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
До видів військової служби, зокрема, відноситься військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів).
Згідно з пп. 2 та 3 частини 1 статті 24 цього Закону, початком проходження військової служби вважається: день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом; день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов'язаних.
Згідно з частиною 11 ст. 25 Закону №2232-XII курсанти чоловічої статі, відраховані з вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів (за винятком випадків, передбачених пунктами "б", "г", "д" чи "з" частини шостої статті 26 цього Закону), направляються у військові частини для подальшого проходження військової служби, якщо вони не вислужили встановленого строку строкової військової служби. При цьому у строк військової служби військовослужбовцям зараховується тривалість:
строкової військової служби до вступу у вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів;
військової служби за контрактом до вступу у вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів;
військової служби під час навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби.
Отже, до видів військової служби зараховується тривалість військової служби під час навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів.
Відповідно до наказу начальника Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного від 23.09.2015 № 64 ОСОБА_1 зарахований для проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу за кошти державного бюджету.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 25.10.2017 № 751 позивачу присвоєне первинне військове звання офіцерського складу «молодший лейтенант запасу».
Листом Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного від 12.06.2021 № 3275 повідомлено, що відповідно до наказу Міністерства оборони України від 29.08.2019 № 474 «Про затвердження Порядку користування переліком документів, що утворюються в діяльності Міністерства оборони України та Збройних Сил України, із зазначенням строків зберігання документів та Переліку документів, що утворюються в діяльності Міністерства оборони України та Збройних Сил України, із зазначенням строків зберігання документів» матеріали, договори (контракти), документи з підготовки військовослужбовців, у тому числі громадян знищені встановленим порядком.
Тож, з наведеного слідує, що періоду військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 прирівнюється до військової служби, а тому, повинна і зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 2 частини другої статті 78 Закону № 508-VIII.
При цьому період військової підготовки ОСОБА_1 з 23.09.2015 по 25.10.2017 (2 роки 1 місяць 3 дні) підлягає зарахуванню у строк військової служби із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби, що становить 1 рік 17 днів.
Крім того, Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 69/28799 (далі - Порядок № 260).
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку № 260 надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови № 988. Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду. До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
У Додатку 11 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 встановлено наступні розміри надбавки за стаж служби в поліції: за стаж служби від 1 до 2 років 5% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, від 2 до 4 років 10 %, від 4 до 7 років 15%, від 7 до 10 років 20 %, від 10 до 13 років 25%, від 13 до 16 років 30%.
Позивач просить визнати протиправною бездіяльність щодо незарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби; непроведення перерахунку та виплати надбавки за стаж служби в поліції за період з 30.10.2018 по 27.03.2020 із врахуванням на момент призначення на службу в поліції періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби, з врахуванням виплачених сум.
Вирішуючи спір в межах позовних заявлених вимог, суд зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та законних інтересів фізичної чи юридичної особи.
У даному випадку відповідач листом від 01.07.2021 № Д-425/05/13-2021 надав відповідь на заяву представника позивача від 03.06.2021 та повідомив позивача, з посиланням на статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» про відсутність підстав для внесення змін до наказу від 27.03.2020 № 92 о/с.
Отже, спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача.
Відповідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, належним способом захисту порушеного права позивача суд вважає визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до стажу служби в поліції періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби; непроведення перерахунку та виплати надбавки за стаж служби в поліції за період з 30.10.2018 по 27.03.2020 із врахуванням на момент призначення на службу в поліції періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби, з врахуванням виплачених сум.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що відповідачем неправомірно не було зараховано до стажу служби позивача періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби, тому, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період військової служби, а саме військову підготовку в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення за період з 30.10.2018 по 27.03.2020 в частині надбавки за стаж служби в поліції.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції України у Львівській області (пл. Генерала Грогоренка, 3, м. Львів, 79007, ЄДРПОУ 40108833) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнання протиправними дій Головного управління Національної поліції України у Львівській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до стажу служби в поліції періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби, щодо відмови у перерахунку та виплаті надбавки за стаж служби в поліції за період з 30.10.2018 по 27.03.2020 із врахуванням на момент призначення на службу в поліції періоду військової служби, а саме військової підготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби, з врахуванням виплачених сум.
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період військової служби, а саме військову підготовку в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 23.09.2015 по 25.10.2017 із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення за період з 30.10.2018 по 27.03.2020 в частині надбавки за стаж служби в поліції.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 17.12.2021.
Суддя Кедик М.В.