про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
20 грудня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/7161/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши матеріали за позовною заявою Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів за податковим боргом,
16 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- стягнути з відповідача кошти за податковим боргом з орендної плати з фізичних осіб у загальному розмірі 205530,70 грн, з яких: за основним платежем у розмірі 158233,56 грн, з штрафних санкцій 510,00 грн, пені 46787,14 грн в дохід місцевого бюджету.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач перебуває на податковому обліку у Рубіжанській ДПІ (місто Рубіжне) Головного управління ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 20 червня 2006 року, до 26.12.2019 перебував на обліку як фізична особа-підприємець платник податків за спрощеною системою оподаткування 2 групи.
17 січня 2006 року між Рубіжанською міською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавцем надається в строкове платне користування земельна ділянка для будівництва автостоянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , навпроти кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », загальною площею 0,3600 га, строком на 49 років. 06 жовтня 2008 року між Рубіжанською міською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавцем надається в строкове платне користування земельна ділянка для будівництва станції технічного обслуговування автомобілів, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 0,0350 га строком на 49 років. З огляду на вищевикладене, ОСОБА_1 був платником орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності як фізична особа-підприємець до 26.12.2019, а після є платником вказаного податку як фізична особа та несе обов'язки з самостійної сплати податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб.
На підставі статей 19-1, 20, 75, 76 ПК України, Головним управлінням ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку з питань неподання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та/або комунальної власності) фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 за 2017, 2018, 2019 роки. За результатами проведеної камеральної перевірки складено акт від 21.12.2019 № 531/12-32-51-06/ НОМЕР_1 . Акт перевірки було направлено поштою рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу платника податків.
Камеральною перевіркою встановлені порушення платником податків вимог пункту 286.2 статті 286 ПК України, в частині несвоєчасного подання податкових декларацій з земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності. Відповідальність платника податків передбачена пунктом 120.1 статті 120 ПК України.
Камеральною перевіркою встановлені порушення платником податків вимог пункту 286.2 статті 286 ПК України, в частині несвоєчасного подання податкових декларацій з земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності. Відповідальність платника податків передбачена пунктом 120.1 статті 120 ПК України.
За результатами камеральної перевірки контролюючим органом стосовно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 03.02.2020 № 0001225106, яким на підставі пункту 54.3 статті 54 ПК України застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 510,00 грн. Податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованим листом та 06.02.2020 вручено йому особисто.
Окрім того, у відповідності до вимог пункту 286.5 статті 286 ПК України контролюючим органом сформовано податкове повідомлення-рішення (далі - ППР) форми «Ф» від 31.03.2020 № 1117611-5106-1212 на суму 77160,56 грн (граничний термін сплати якого 26.08.2020), яким фізичній особі ОСОБА_2 нараховані зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2020 рік. Податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, поштовий конверт з податковим повідомленням-рішенням повернувся на адресу контролюючого органу 27.06.2020 з поміткою «за закінченням встановленого строку зберігання». Відповідно до вимог статті 42 ПК України, податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 31.03.2020 № 1117611-5106-1212 вважається врученим платнику податків 27.06.2020.
Також, у відповідності до вимог пункту 286.5 статті 286 ПК України контролюючим органом сформовані податкові повідомлення-рішення (далі - ПГІР) форми «Ф» від 28.05.2021 № 7694412-2406-1212 на суму 77160,56 грн (граничний термін сплати якого 17.09.2021) та № 7694411-2406-1212 на суму 3912,40 грн (граничний термін сплати якого 17.09.2021) якими фізичній особі ОСОБА_2 нараховані зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2021 рік.
Податкове повідомлення - рішення направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, поштовий конверт з податковим повідомленням-рішенням повернувся на адресу контролюючого органу 19.07.2021 з поміткою «за закінченням терміну зберігання». Відповідно до вимог статті 42 ПК України, податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 28.05.2021 № 7694412-2406-1212 та № 7694411-2406-1212 вважаються врученими платнику податків 19.07.2021.
Окрім того, ОСОБА_2 , відповідно до положень статті 129 ПК України нараховано пеню у сумі 46787,14 грн.
Сума грошових зобов'язань у розмірі 205530,70 грн, що визначені в податкових повідомленнях-рішеннях форми «ПС» від 03.02.2020 № 0001225106, форми «Ф» від 31.03.2020 №1117611-5106-1212, від 28.05.2021 № 7694412-2406-1212 та № 7694411-2406-1212, та нарахованої пені станом на 02.11.2021 є узгодженою та не сплаченою.
У зв'язку з несплатою відповідачем грошових зобов'язань та з метою погашення податкового боргу контролюючим органом, відповідно до вимог пункту 59.1 статті 59 ПК України, сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 23.11.2015 № 791-17, яка була направлена рекомендованим листом з повідомлення про вручення на податкову адресу
ОСОБА_2 , яка, відповідно до поштового повідомлення, вважається врученою 26.12.2015. Станом на даний час вищезазначена податкова вимога не погашена, податковий борг відповідача не сплачений та продовжує збільшуватись.
Враховуючи те, що заходи з погашення податкового боргу, які були здійснені Головним управлінням ДПС у Луганській області не дали позитивного результату, борг добровільно платником податків не сплачено, позивач вважає, що необхідно стягнути податковий борг з ОСОБА_2 з орендної плати з фізичних осіб за рішенням суду.
На підставі зазначеного позивач, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Судом 18 листопада 2021 року на виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) направлено запит на Центр надання адміністративних послуг Рубіжанської міської ради Луганської області про надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача.
15 грудня 2021 року від Центру надання адміністративних послуг Рубіжанської міської ради Луганської області надійшла відповідь на запит суду про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача.
Відповідно до частини другої статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Згідно з пунктом 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 частини першої статті 4 КАС України).
Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 9, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У разі заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Луганській області у строк до 06 січня 2022 року надати суду:
- витяг з інтегрованої картки платника податків за спірний період з показниками, актуальними на час розгляду справи.
Запропонувати:
- позивачу подати до суду відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) відповідачу копії відповіді на відзив та доданих до неї документів;
- відповідачу подати до суду заперечення протягом трьох днів з дня отримання відповіді на відзив та доданих до неї документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії заперечення та доданих до них документів.
Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Захаровою О.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяО.В. Захарова