Іменем України
20 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6184/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарго-групп» про стягнення коштів за податковим боргом,
25 жовтня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарго-групп» про стягнення коштів за податковим боргом.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що було проведено камеральні перевірки поданої платником звітності та донараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 500577,25 грн, в тому числі 335857,00 грн основного зобов'язання та 164990,25 грн штрафних санкцій за податковими повідомленнями - рішеннями:
- від 07.09.2020 за № 0017765204 на суму 31016,25 грн (24813,00 грн основного платежу та 6203,25 грн штрафних санкцій) відповідно до відмітки на поштовому повідомленні вважається врученим платнику 10.10.2020. Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за травень 2020 року від 15.07.2020 за № 1353/12-32-52-04-12/42528001, вважається врученим платнику 18.08.2020;
- від 07.09.2020 за № 0017775204 на суму 277918,50 грн (185279,00 грн основного платежу та 92639,50 грн штрафних санкцій) відповідно до відмітки на поштовому повідомленні вважається врученим платнику 10.10.2020. Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за червень 2020 року від 14.08.2020 за № 1505/12-32-52-04-12/42528001, вручений платнику 18.08.2020;
- від 04.11.2020 за № 0002020413 на суму 188242,50 грн (125495,00 грн основного платежу та 62747,50 грн штрафних санкцій) відповідно до відмітки на поштовому повідомленні вважається врученим платнику 05.12.2020. Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за липень 2020 року від 15.09.2020 за № 1613/12-32-52-04-12/42528001, вважається врученим платнику 17.10.2020;
- від 30.11.2020 за № 0005010413 на суму 340,00 грн штрафних санкцій, відповідно до відмітки на поштовому повідомленні вважається врученим платнику 12.01.2021. Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за серпень 2020 року від 19.10.2020 за № 738/12-32-04-13- 12/42528001, вважається врученим платнику 21.11.2020;
- від 25.05.2021 за № 00009191808 на суму 3060,00 грн штрафних санкцій, відповідно до відмітки на поштовому повідомленні вважається врученим платнику 29.06.2021. Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за листопад 2020 - січень 2021 років від 30.03.2021 за № 600/12-32- 18-08-12/42528001, вважається врученим платнику 30.04.2021.
Повідомляємо, що зазначені податкові повідомлення - рішення платником не оскаржувались.
Враховуючи зазначене, грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 500577,25 грн є узгодженим та набуло статусу податкового боргу.Контролюючим органом, з метою погашення податкового боргу, згідно до вимог статті 59 ПК України, було надіслано на адресу відповідача податкову вимогу від 06.11.2020 форми «Ю» № 3000-13, яка відповідно до поштового повідомлення вважається врученою відповідачу 12.12.2020.
Проте, незважаючи на вжиті контролюючим органом заходи, вищезазначена податкова вимога відповідачем не погашена, податковий борг відповідача залишається несплаченим.
Отже, на підставі викладеного позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарго-групп» податковий борг з податку на додану вартість в загальній сумі 500577,25 гривень, в тому числі 335587,00 гривень основного платежу та 164990,25 гривень штрафних санкцій з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків та рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків на користь Державного бюджету України.
Відповідачем відзиву на позовну заяву не подано, тому суд розглянув справу за наявними доказами.
Ухвалою суду від 29 жовтня 2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 49-50).
Дослідив матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фарго-групп» зареєстровано в якості юридичної особи з 08.10.2018 (ідентифікаційний код: 42528001, місцезнаходження: 93408, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Першотравнева, будинок 43, квартира 46) та перебуває за основним місцем обліку в Сєвєродонецькій ДПІ Головного управління ДПС у Луганській області, як платник податків та зборів з 08.10.2018 (а.с. 6-10).
Головним управлінням ДПС у Луганській області проведено камеральні перевірки поданої платником звітності та донараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 500577,25 грн, в тому числі 335857,00 грн основного зобов'язання та 164990,25 грн штрафних санкцій за податковими повідомленнями - рішеннями:
- від 07.09.2020 за № 0017765204 на суму 31016,25 грн (24813,00 грн основного платежу та 6203,25 грн штрафних санкцій) відповідно до відмітки на поштовому повідомленні вважається врученим платнику 10.10.2020 (а.с. 20). Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за травень 2020 року від 15.07.2020 за № 1353/12-32-52-04-12/42528001, вважається врученим платнику 18.08.2020 (а. с. 17-19;
- від 07.09.2020 за № 0017775204 на суму 277918,50 грн (185279,00 грн основного платежу та 92639,50 грн штрафних санкцій) відповідно до відмітки на поштовому повідомленні вважається врученим платнику 10.10.2020 (а.с. 25, 26). Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за червень 2020 року від 14.08.2020 за № 1505/12-32-52-04-12/42528001 (а.с. 22-23), вручений платнику 18.07.2020 (а.с. 24);
- від 04.11.2020 за № 0002020413 на суму 188242,50 грн (125495,00 грн основного платежу та 62747,50 грн штрафних санкцій) відповідно до відмітки на поштовому повідомленні вважається врученим платнику 05.12.2020 (а.с. 30, 31, 32). Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за липень 2020 року від 15.09.2020 за № 1613/12-32-52-04-12/42528001, вважається врученим платнику 17.10.2020 (а.с. 27-29);
- від 30.11.2020 за № 0005010413 на суму 340,00 грн штрафних санкцій, відповідно до відмітки на поштовому повідомленні вважається врученим платнику 12.01.2021 (а.с. 36, 37). Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за серпень 2020 року від 19.10.2020 за № 738/12-32-04-13-12/42528001, вважається врученим платнику 21.11.2020 (а.с. 33-34, 35);
- від 25.05.2021 за № 00009191808 на суму 3060,00 грн штрафних санкцій, відповідно до відмітки на поштовому повідомленні вважається врученим платнику 29.06.2021 (а.с. 43, 44). Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за листопад 2020 - січень 2021 років від 30.03.2021 за № 600/12-32- 18-08-12/42528001, вважається врученим платнику 30.04.2021 (а.с. 38-40, 41).
Доказів оскарження податкових повідомлень - рішень платником до суду не надано, а тому зазначене грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 500577,25 грн є узгодженим та набуло статусу податкового боргу.
Згідно розрахунку податкового боргу з податку на додану вартість та зворотного біку облікової картки ПДВ відповідача сума податкового боргу у загальному розмірі складає 500 577,25 грн, в тому числі основного платежу на суму 335587,00 грн та штрафних санкцій у розмірі 164 990,25 грн (а.с. 12, 14-16).
Контролюючим органом, з метою погашення податкового боргу, згідно до вимог статті 59 ПК України, було надіслано на адресу відповідача податкову вимогу від 06.11.2020 форми «Ю» № 3000-13, яка відповідно до поштового повідомлення вважається врученою відповідачу 12.12.2020 (а.с. 13).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відповідно до частини першої статті 6 Податкового Кодексу України (далі - ПКУ) від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України) податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
У відповідності із статтею 14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 ПК України зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Підпунктом 4.1.3 пункту 4.1 статті 4 ПК України встановлено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п. 14.1.178 п.14.1 ст.14 ПКУ податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм ПКУ.
Згідно п.п.14.1.179 п.14.1 ст.14 ПКУ податкове зобов'язання - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді.
Пунктом 203.1 ст. 203 ПКУ визначено, що базовим податковим звітним (податковим) періодом з сплати податку на додану вартість є календарний місяць. Податкова декларація подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно п. 203.2 ст. 203 ПКУ платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПКУ реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків;
- для податкових накладних /розрахунків коригування податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних /розрахунків коригування податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120 ПКУ, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 ст. 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Оскільки зазначені податкові повідомлення-рішення не оскаржувалися відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку, визначена ними сума грошового зобов'язання є узгодженою та набула статусу податкового боргу.
Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
В свою чергу, п. 95.4 ст. 95 ПК України передбачено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 200-1.7 ст. 200-1 ПК України кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
Головним управлінням ДПС у Луганській області на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарго-групп» надіслано податкову вимогу форми «Ю» від 06.11.2020 № 3000-13, яка вважається отриманою 12.12.2020 (а.с. 13).
Оскільки податкова вимога від 06.11.2020 № 3000-13 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДПС у Луганській області.
Поняття податкового боргу, відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, включає в себе грошове зобов'язання, яке самостійно узгоджене платником податків, або узгоджене в порядку оскарження, але не сплачене у встановлений ПК України строк.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг у розмірі 500577,25 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
З урахуванням вимог ч. 3 ст. 139 КАС України, питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарго-групп» про стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарго-групп» (ідентифікаційний код: 42528001, місцезнаходження: 93408, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Першотравнева, будинок 43, квартира 46) кошти за податковим боргом з податку на додану вартість у загальній сумі 500577,25 грн (п'ятсот тисяч п'ятсот сімдесят сім гривень 25 коп), з яких 335 587,00 грн. (триста тридцять п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят сім гривень 00 коп) основного платежу, 164 990,25 грн. (сто шістдесят чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто гривень 25 коп) штрафних санкцій з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника та рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ та за рахунок готівки, що належить платнику податків.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова