м. Вінниця
20 грудня 2021 р. Справа № 120/10201/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід О.С., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу:
за позовом: Виконавчого комітету Вінницької міської ради (вул. Соборна, б. 59, м.Вінниця, 21050)
до: Вінницького обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Спеціальний підрозділ «Чумацький шлях» (вул. Театральна, б. 15, м.Вінниця, 21050)
про: припинення діяльності громадського формування з охорони громадського порядку
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся Виконавчий комітет Вінницької міської ради (далі - позивач) з позовною заявою до Вінницького обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Спеціальний підрозділ «Чумацький шлях» (далі - відповідач) про припинення діяльності відповідача шляхом примусового розпуску.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 11.12.2014 року № 2776 "Про реєстрацію Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Спеціальний підрозділ «Чумацький шлях» узгоджено статут та зареєстровано громадське формування, основною метою якого є сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративним правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій. До позивача неодноразово надходили листи від Вінницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області у яких, зокрема, ставилося питання щодо вжиття заходів, необхідних для заборони та припинення діяльності відповідача, у зв'язку із тим, що останнє не виконує покладені на нього Законом та Статутом обов'язки, його члени участь у забезпеченні охорони громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним правопорушенням і злочинам на території м. Вінниці не приймають. Дане формування з Вінницьким відділом поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області не співпрацює. Таким чином, на думку позивача, дане громадське формування підлягає примусовому розпуску через порушення вимог законодавства щодо діяльності та формальне існування зазначеного громадського формування. Це й стало підставою звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою від 31.08.2021 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач, у встановлений судом строк, відзив на позовну заяву не надав, відповідно суд у відповідності до положень ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вирішує справу за наявними матеріалами.
Копію ухвали суду про відкриття провадження у справі відповідачу направлено кур'єром суду на його юридичну адресу, яка відповідає відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (вул. Театральна, б. 15, м. Вінниця, 21050). Однак, відповідно до акту від 17.09.2021 року, зазначена ухвала суду відповідачеві не доставлена в зв'язку з відсутністю юридичної особи за вказаною адресою.
Крім того, за цією ж адресою було позивачеві надіслно лист з ухвалою про відриття провадежння у справі, проте останній разом з рекомендованим повідомленям про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу 13.12.2021 року повернулося до суду за закінченням терміну зберігання.
За наведених вище обставин, суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Ч. 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону" громадяни України відповідно до Конституції України мають право створювати в установленому цим Законом порядку громадські об'єднання для участі в охороні громадського порядку і державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі України та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 ЗУ "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону" основними завданнями громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону є:
1. у сфері охорони громадського порядку: надання допомоги органам Національної поліції у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним проступкам і злочинам; інформування органів Національної поліції про вчинені або ті, що готуються, злочини, місця концентрації злочинних угруповань; сприяння органам Національної поліції у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань; участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх;
2. у сфері охорони державного кордону: надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби України у виявленні та затриманні осіб, які порушили або намагаються порушити державний кордон чи провадять іншу протиправну діяльність на кордоні; сприяння військовослужбовцям Державної прикордонної служби України в охороні державного кордону, виключної (морської) економічної зони України, а також здійснення контролю за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, проведення разом з ними пропуску громадян до місць відпочинку і роботи; надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби України у виявленні умов та причин, які можуть призвести до злочинної діяльності на кордоні, і вжиття заходів до їх усунення; участь у спостереженні за місцями роботи і відпочинку поблизу кордону та за прикордонними інженерними спорудами; участь у заходах Державної прикордонної служби України з профілактики порушень або спроб порушення державного кордону і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, незаконного переміщення через державний кордон вантажів, предметів, матеріалів та іншого майна.
Відповідно до положень ст. 3 ЗУ "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону" громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються і діють у взаємодії з правоохоронними органами, Державною прикордонною службою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, додержуючись принципів гуманізму, законності, гласності, добровільності, додержання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань.
Рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 11.12.2014 року № 2776 "Про реєстрацію Вінницького обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Спеціальний підрозділ «Чумацький шлях» узгоджено статут та зареєстровано Громадське формування з охорони громадського порядку «Спеціальний підрозділ «Чумацький шлях».
Протоколом установчих загальних зборів відповідача № 1 від 19.08.2014 року затверджено чинну редакцію Статуту громадського формування, який узгоджений рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 11.12.2014 року № 2776 «Про реєстрацію Вінницького обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Спеціальний підрозділ «Чумацький шлях».
П. 2 Статуту визначено, що основними завданнями громадського формування є:
2.1. 1) у сфері охорони громадського порядку:
надання допомоги органам внутрішніх справ у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним проступкам і злочинам;
інформування органів та підрозділів внутрішніх справ про вчинені або ті, що готуються, злочини, місця концентрації злочинних угруповань;
сприяння органам внутрішніх справ у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань;
участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх;
2.2. 2) у сфері охорони державного кордону:
надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби України у виявлені та затриманні осіб, які порушили або намагаються порушити державний кордон чи провадять іншу протиправну діяльність на кордоні;
сприяння військовослужбовцям Державної прикордонної служби України в охороні державного кордону, а також здійснення контролю за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, проведення разом з ними пропуску громадян до місць відпочинку і роботи;
надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби України у виявленні умов та причин, які можуть призвести до злочинної діяльності на кордоні, і вжиття заходів до їх усунення;
участь у спостереженні за місцями роботи і відпочинку поблизу кордону та за прикордонними інженерними спорудами;
участь у заходах Державної прикордонної служби України з профілактики порушень або спроб порушення державного кордону і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, незаконного переміщення через державний кордон вантажів, предметів, матеріалів та іншого майна;
2.2. 3) у разі виникнення надзвичайних ситуацій:
надання невідкладної допомоги особам, які потерпіли від нещасних випадків чи правопорушень;
участь у рятуванні людей і майна, підтриманні громадського порядку у разі стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.
Отже, виходячи із положень Статуту відповідача, зазначене формування повинно було б сприяти дотриманню правопорядку та утвердженню законності.
Для забезпечення виконання функцій громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Спеціальний підрозділ «Чумацький шлях» його члени наділені відповідними правами.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 13 ЗУ "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону" члени громадських формувань під час виконання своїх обов'язків з охорони громадського порядку і державного кордону після обов'язкового пред'явлення посвідчення члена громадського формування мають право:
1. вимагати від громадян додержання правопорядку, припинення адміністративних правопорушень і злочинів, додержання режиму державного кордону, в тому числі на територіях, що межують з державним кордоном, де прикордонну смугу не визначено;
2. у разі підозри у вчиненні адміністративних правопорушень і злочинів перевіряти у громадян документи, що посвідчують їх особу;
3. спільно з поліцейськими та військовослужбовцями Державної прикордонної служби України затримувати і доставляти до органу Національної поліції, підрозділу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку або громадського пункту охорони порядку осіб, які виявили злісну непокору законним вимогам члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону і не виконують вимог щодо припинення адміністративного правопорушення;
4. складати протоколи про адміністративні правопорушення;
5. входити до клубів, кінотеатрів, стадіонів, інших громадських місць і приміщень за згодою власника чи уповноваженого ним органу для переслідування правопорушника, який переховується, або припинення адміністративних правопорушень чи злочинів;
6. у разі участі спільно з прикордонниками у пошуку порушників кордону за згодою громадян або власника підприємства, установи, організації чи уповноваженого ним органу та в присутності їх представників входити у будь-який час доби до житлових приміщень, на територію і в приміщення підприємств, установ, організацій та оглядати транспортні засоби;
7. у невідкладних випадках використовувати транспортні засоби, що належать підприємствам, установам, організаціям або громадянам (за їх згодою), крім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав, міжнародних організацій, транспортних засобів спеціального призначення, для доставляння до лікувальних закладів осіб, що перебувають у безпорадному стані, а також осіб, які потерпіли від нещасних випадків або правопорушень і потребують термінової медичної допомоги;
8. у разі порушення водіями Правил дорожнього руху, створення реальної загрози життю або здоров'ю громадян вживати заходів до припинення цього правопорушення, здійснювати перевірку документів у водіїв на право користування та керування транспортними засобами, а також не допускати осіб, які не мають документів або перебувають у стані сп'яніння, до подальшого керування транспортними засобами;
9. під час виконання обов'язків члена громадського формування використовувати за власним бажанням свій або інший приватний автомототранспорт за згодою власника або особи, у володінні якої він перебуває. Відшкодування витрат за його використання у таких випадках може провадитися за рахунок коштів громадського формування у порядку, визначеному його положенням (статутом);
10. вести роботу серед населення щодо роз'яснення чинного законодавства про державний кордон України, систему режимних заходів у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі;
11. застосовувати в установленому порядку заходи фізичного впливу, спеціальні засоби індивідуального захисту та самооборони.
Водночас, громадські формування та їх члени наділені відповідними обов'язками (ст. 13 вищевказаного Закону).
Відповідно до абз. 1, 2 ст. 20 ЗУ "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону" контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом.
Органи, що проводять реєстрацію зазначених громадських формувань, здійснюють контроль за дотриманням ними вимог положення (статуту). Представники цих органів мають право спостерігати за проведенням громадськими формуваннями заходів, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.
Відповідно до ст. 11 ЗУ "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону" громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону проводять свою діяльність під контролем органів Національної поліції, підрозділів Державної прикордонної служби України шляхом:
1. спільного з поліцейськими, прикордонниками патрулювання і виставлення постів на вулицях, майданах, залізничних вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах, у місцях компактного проживання громадян, розташування підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, а також у місцях можливої появи порушників кордону в межах району, що контролюється Державною прикордонною службою України, прикордонної смуги; участі в забезпеченні охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, погоджених у випадках, передбачених законом, з виконавчими органами місцевого самоврядування;
2. проведення разом з прикордонниками огляду на маршрутах можливого руху порушників державного кордону, місць їх укриття, транспортних засобів, суміжної з державним кордоном місцевості з метою встановлення причин та умов перебування невідомих осіб;
3. участі у заходах правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень.
Проте, судом встановлено, що Вінницьким відділом поліції ГУНП у Вінницькій області до виконавчого комітету Вінницької міської ради неодноразово надходили листи, відповідно до яких встановлено, що відповідач неналежним чином виконує вимоги ЗУ "Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону".
За інформацією ВВП ГУНП у Вінницькій області протягом 2015, 2016 років виходи членів відповідача на охорону громадського порядку спільно з працівниками поліції носили епізодичний характер та мали місце лише під час проведення загальноміських заходів. З 2017 року та до теперішнього часу взаємодія з відповідачем відсутня.
Неодноразово ВВП ГУНП у Вінницькій області на адресу громадського формування направлялись листи щодо здійснення взаємодії з органами поліції на виконання вимог ЗУ "Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону".
Також в листах вказувалось на необхідності отримання інформації щодо наявної кількості кандидатів в члени громадських формувань, проведенні з ними занять з правової і спеціальної підготовки для можливості членства громадському формуванні, а також отриманні необхідної документації (графіків чергувань, списків о/с, наявності зброї та спецзасобів, маршрутів патрулювання, даних проведення спільних засобів тощо).
Крім того, направлялись листи щодо самоусунення керівництва громадського формування від налагодження співпраці з органами поліції, роз'яснювались наслідки невиконання.
Одночасно, ВВП ГУНП у Вінницькій області ставилось питання щодо вжиття заходів, необхідних для заборони та припинення діяльності громадського формування, яке не виконує покладені законодавством завдання та обов'язки.
Відповідно до ст. 8 ЗУ "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону" діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону. У разі порушення громадським формуванням вимог чинного законодавства щодо його діяльності за заявою реєструючого органу його діяльність може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.
Враховуючи, що відповідач фактично не здійснює статутну діяльність, не співпрацює з органами Національної поліції, органами місцевого самоврядування, в силу положень ст. 8 ЗУ "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону", воно підлягає припиненню шляхом примусового розпуску.
Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судом під час розгляду справи встановлені обставини, які підтверджують позовні вимоги, та які враховуються судом при прийнятті рішення.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Разом з тим, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, позивачем надано лише платіжне доручення № 628 від 14.05.2021 року про сплату судового збору та не зазначено про інші витрати, зокрема, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то судові витрати у формі судового збору, сплачені позивачем, не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись Конституцією України, Законом України "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону" та ст. 2, 9, 90, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов Виконавчого комітету Вінницької міської ради до Вінницького обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Спеціальний підрозділ «Чумацький шлях» про припинення діяльності громадського формування з охорони громадського порядку задовольнити.
Припинити діяльність Вінницького обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Спеціальний підрозділ «Чумацький шлях» (ЄДРПОУ: 40108672, вул. Театральна, б. 15, м.Вінниця, 21050) шляхом примусового розпуску.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - Виконавчий комітет Вінницької міської ради (вул. Соборна, б. 59, м.Вінниця, 21050)
Відповідач - Вінницьке обласне громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Спеціальний підрозділ «Чумацький шлях» (вул. Театральна, б. 15, м.Вінниця, 21050)
Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 20.12.2021 року.
Суддя Маслоід Олена Степанівна