79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
16 червня 2010 р. № 2а-3290/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі
Головуючого - судді - Качур Р.П.
За участю секретаря судового засідання - Іваськевича С.В.
з участю представників:
від позивача: Дорош А.Б. (довіреність № 104/10-007 від 15.12.2009 року)
від відповідача: не з'явилися
Державна податкова інспекція у Сихівському районі м.Львова
до ЛКП "Новий Львів"
про про стягнення заборгованості ,
15 квітня 2010 року Державна податкова інспекція у Сихівському районі м. Львова звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Львівського комунального підприємства «Новий Львів»про стягнення до бюджету коштів в розмірі 101815, 35 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідачем за результатами перевірки платника податків виявлено порушення п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 п. 17.1 ст. 17 п.п. «а»п. 19.2 ст. 19, п.п. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», внаслідок чого створена заборгованість по перерахуванню (сплаті) сум податку з доходів фізичних осіб до бюджету в розмір 101815, 35 грн. Зазначена сума платежу не сплачена у встановлені законодавством строки, тому державна податкова служба, покликаючись на повноваження органів ДПІ, з метою недопущення порушень законодавства суб'єктами господарювання при виплаті заробітної плати, просить суд стягнути заборгованість з платника податків.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи, заперечень по суті справи суду не надав. Тому суд розглядає справу на основі наявних в ній доказів.
Суд, враховуючи неявку відповідача без поважних причин, належним чином повідомленого про дату, час та місце проведення судового засідання, вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.
Комунальне підприємство «Новий Львів»зареєстроване 13.08.2008 року Виконавчим комітетом Львівської міської ради, присвоєно ідентифікаційний код 31589670 .
11.03.2010 Державною податковою інспекцією у Сихівському районі м. Львова проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, на підставі перевірки складено акт № 587/23-209/31589670 від 11.03.2010 року про результати планової виїзної перевірки Львівського комунального підприємства «Новий Львів»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2006 р. по 3.09.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 р. по 30.09.2009 р.
Перевіркою встановлено порушення п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 п. 17.1 ст. 17 п.п. «а»п. 19.2 ст. 19, п.п. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», внаслідок чого створена заборгованість по перерахуванню (сплаті) сум податку з доходів фізичних осіб до бюджету в розмір 101815, 35 грн.
Відповідно до ч.2 п.1.13 ст. 1 Закону України від 22.05.2003р. №889-УІ «Про податок з доходів фізичних осіб»(із внесеними змінами та доповненнями) , податок з доходів фізичних осіб (далі - податок) - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Даний Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачає, що нарахування та сплата податку здійснюється двома типами суб'єктів: самостійно або податковим агентом.
Відповідно до пункту 1.15 статті 1 Закону № 889 податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 889 одним з об'єктів оподаткування фізичної особи - резидента загальний місячний оподатковуваний дохід (будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду). До такого місячного оподатковуваного доходу платника податку належать доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Відповідно до п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону № 889 податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи) (п. 17.1. ст. 17 Закону).
Пунктом 19.2 статті 19 Закону № 889 передбачено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
11.03.2010 року проведено планову виїзну документальну перевірку Львівського комунального підприємства «Новий Львів» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2006 р. по 3.09.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 р. по 30.09.2009 р.. В ході вказаної перевірки досліджено також питання правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період, що перевірявся.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем зазначених вище норм Закону №889, а саме: станом на 30.09.2008 заборгованість по перерахуванню (сплаті) сум податку з доходів фізичних осіб до бюджету в сумі 101815, 35 грн.
Відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування" - платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Беручи до уваги те, що відповідачем позовні вимоги не спростовано, суму податкової заборгованості в розмірі 101815, 35 грн. не сплачено, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Львівського комунального підприємства «Новий Львів»(вул. Тернопільська, 15, м. Львів, ідентифікаційний код 31589670) на користь Державного бюджету податкову заборгованість в розмірі 101815 (сто одна тисяча вісімсот п'ятнадцять) грн. 35 (тридцять п'ять) коп.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 21 червня 2010 року
Суддя Качур Р.П.