Постанова від 24.06.2010 по справі 2а-4108/10/1270

Категорія №6.13

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 червня 2010 року Справа № 2а-4108/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Твердохліба Р.С.,

при секретарі судового засідання: Чукіній А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Прокурора Жовтневого району міста Луганська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська до Закритого акціонерного товариства «Термо» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків в сумі 331 286,97 грн., -

ВСТАНОВИВ:

26 травня 2010 року прокурор Жовтневого району м.Луганська звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська до Закритого акціонерного товариства «Термо» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 331 286,97 грн., в обґрунтування якого посилався на наступне. Зазначив, що ЗАТ «Термо» зареєстровано відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 26.06.1997 року в якості юридичної особи. Відповідно до п.6 ч.2 ст.17, п.6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду України не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду. Але, в порушення вказаних норм Закону відповідач - ЗАТ «Термо» не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим станом на 01.04.2010 року за ним утворилася заборгованість по сплаті страхових внесків за період з жовтня 2009 року по березень 2010 року в розмірі 331 286,97 грн. У зв'язку з тим, що страхові внески у встановлений законодавством термін сплачені не були, позивач на адресу відповідача на підставі п.3 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сформував вимогу про сплату боргу №595 на суму 1586617,98 грн. та направив її з повідомленням відповідачу 07.04.2010 року. Вимога про сплату боргу була отримана уповноваженою особою відповідача, що підтверджується підписом на поштовому повідомленні. Зазначену у вимозі суму боргу відповідач не сплатив та не оскаржив її у встановленому законодавством порядку в 10-денний строк з дня отримання, тому прокурор просить стягнути з відповідача - Закритого акціонерного товариства «Термо» на користь позивача - УПФУ в Жовтневому районі м.Луганська заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 331 286,97 грн.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та надали суду аналогічні позовній заяві пояснення.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до початку розгляду справи на адресу Луганського окружного адміністративного суду надіслав факсом заяву №961-310 від 24.06.2010р., якою повністю визнав позовні вимоги про стягнення з нього заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 331 286,97 грн..

Заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058.

Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058 страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Частиною 3 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058 встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

В судовому засіданні встановлено, що Закрите акціонерне товариство «Термо» зареєстровано відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 26.06.1997 року в якості юридичної особи та відповідно до ст.ст.14,15 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є платником страхових внесків (страхувальником) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська.

Згідно з ч. 6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для вищезазначених страхувальників - календарний місяць.

Частиною 2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058 передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Але в порушення вказаних норм Закону ЗАТ «Термо» не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим станом на 01.04.2010 року за ним утворилася заборгованість по сплаті страхових внесків за період з жовтня 2009 року по березень 2010 року в розмірі 331 286,97 грн., що підтверджується розрахунками сум самостійно нарахованих відповідачем страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті (аркуші справи 9-20).

Відповідно до ч.12 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).

У зв'язку з тим, що страхові внески у встановлений Законом термін сплачені не були, позивачем на адресу відповідача згідно вимог п.3 ст.6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 07.04.2010 року надіслано вимогу №595 про сплату боргу на суму1586617,98 грн. (аркуш справи 7), яка була отримана уповноваженою особою відповідача 22.04.2010 року, що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення (аркуш справи 8), але в рахунок сплати боргу за вказаною вимогою коштів від відповідача не надходило.

На час розгляду справи даних про добровільну сплату відповідачем заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 331286,97 грн. судом не встановлено.

Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

За таких обставин позовні вимоги прокурора Прокурора Жовтневого району міста Луганська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська до Закритого акціонерного товариства «Термо» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків в сумі 331 286,97 грн. знайшли своє документальне підтвердження в ході судового розгляду справи, визнані відповідачем, є обґрунтовними та такими, що підлягають повному задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 24 червня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 29 червня 2010 року, про що згідно вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.14,15,17,20,106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р.№1058, Розділом 2 Порядку нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25.08.2004 р. №1092 , ст. ст. 17, 18,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора Жовтневого району міста Луганська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська до Закритого акціонерного товариства «Термо» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків в сумі 331 286,97 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Термо" (місцезнаходження: 91000 м.Луганськ, вул.Фрунзе,107б; код ЄДРПОУ 13392504, розрахунковий рахунок №26007040000002 в ЛФ АКБ "МТ-Банк", МФО 304751) на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Луганська (місцезнаходження: 91005 м.Луганськ, вул.Фрунзе.121; код ЄДРПОУ 21792318; розрахунковий рахунок №25608301724 в ЛОУ Ощадбанку, МФО 304665) заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 331 286 грн. 97 коп. (триста тридцять одну тисячу двісті вісімдесят шість гривень 97 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Повний текст постанови складено та підписано 29 червня 2010 року.

СуддяТвердохліб Р.С.