Категорія №6.9
Іменем України
01 липня 2010 року Справа № 2а-3509/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
судді: Смішливої Т.В.,
при секретарі: Попові М.Г.,
за участю:
прокурора-заявника: не з'явився,
представника позивача: Новак В.В. (за дов. № 13-П/1 від 01.04.2010)
представник відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецький завод опорів» про стягнення штрафних санкцій,-
Прокурор міста Луганська звернувся до суду в інтересах Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із адміністративним позовом до ВАТ «Сєвєродонецький завод опорів» про стягнення 85000 грн. штрафних санкцій.
Зазначив, що відповідачем допущено порушення законодавства про цінні папери, а саме: ухилення ВАТ «Сєвєродонецький завод опорів» від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, відповідно до якого відповідач повинен був усунути порушення, а саме: забезпечити реєстратора товариства - філію «Відділення Промінвестбанку в м. Сєвєродонецьк» бланками сертифікатів акцій. Позивачем за порушення законодавства про цінні папери відносно відповідача було складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів 123-ЛУ від 28.05.2009 та постанова від 11.06.2009 № 123-ЛУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу в розмірі 85 000 грн. Станом на час розгляду справи в суді сума штрафу відповідачем не сплачена. На підставі викладеного, просять суд стягнути з відповідача 85 000 грн. штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів.
Відповідач, повідомлений належним чином про дату, місце і час судового засідання, до суду не з'явився. Заперечень, пояснень по суті позовних вимог, про причини неявки суд не повідомив. (а.с. 25)
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правові засади регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996.
Контроль за випуском та обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, за винятком приватизаційних, здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення на місцях.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Рішенням ДКЦПФР від 10.12.2003 № 562, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.02.2004 за № 176/8775, затверджено Порядок організації професійної підготовки фахівців з питань фінансового моніторингу професійних учасників ринку цінних паперів.
Відповідно до п. 1.11 цього Порядку, з метою підвищення кваліфікації фахівець, відповідальний за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, повинен проходити навчання та скласти кваліфікаційний іспит не рідше одного разу на рік.
Статтею 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства (п.10).
Згідно п. 3.1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (затверджені рішенням ДКЦПФР від 13.02.2001 за № 27, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 16.03.2001 за № 243/5434), у випадку наявності ознак правопорушення порушується справа про правопорушення на ринку цінних паперів, про що виноситься постанова про порушення справи, що передбачено п. 4.1 цих Правил.
Пунктом 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб...
Відповідно до ст. 11 цього Закону, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів - у розмірі до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються в судовому порядку.
Згідно з абз. 5 ст. 12 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення про накладання штрафу оформлюється постановою, яка направляється юридичній особі, щодо якої застосовано штраф.
11.06.2009 начальником ЛТУ ДКЦПФР, розглянувши матеріали про правопорушення на ринку цінних паперів щодо ВАТ «Сєвєродонецький завод опорів» виніс постанову № 123-ЛУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з якою на відповідача накладено штраф у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 85000 грн. Вищезазначена постанова була направлена на адресу відповідача супровідним листом. Докази направлення знаходяться в матеріалах справи.(а.с.9,10,11).
Як вбачається з матеріалів справи, обставиною, що обтяжує відповідальність ВАТ «Сєвєродонецький завод опорів», є наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №89-ЛУ від 26.05.2009).(а.с.27, 27а).
Згідно з п. 19.1 зазначених вище Правил, штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.
Відповідач суму штрафу в добровільному порядку не сплатив, постанову від 11.06.2009 № 123-ЛУ в судовому порядку не оскаржив.
Відповідно до п. 19.4 Правил, зазначених вище, у випадку не сплати штрафу правопорушником у визначені строки (п. 19.1 цієї Постанови) штраф стягується у судовому порядку.
Згідно з п. п. 6 п. 5 Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 14.02.1997 № 142/97, комісія, у т.ч. і її територіальні управління, мають право звертатись до суду та господарського суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 71 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені прокурором в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - ЛТУ ДКЦПФР вимоги про стягнення з ВАТ «Сєвєродонецький завод опорів» 85 000 грн. штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів суд визнає обґрунтованими, заснованими на законі, підтвердженими зібраними в справі доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецький завод опорів» (код ЄДРПОУ 14308316) в доход Державного бюджету України - р/р 31119106700080 в ГУ ДКУ в Луганські області, МФО 804013, код 24046627, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафної санкції у сумі 85000,00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч грн.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову проголошено у відсутність особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяСмішлива Т.В.