Постанова від 08.06.2010 по справі 2а-2806/10/1270

Категорія №2.16

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 червня 2010 року Справа № 2а-2806/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Ірметової О.В.

при секретарі: Ліпко Т.М.

за участю:

представників позивача: Єфременко О.В., Можайська Л.І.

представник відповідача: Харченко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Первомайського комунального автотранспортного підприємства до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання дій протиправними, скасування рішення -

ВСТАНОВИВ:

12 квітня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Первомайського комунального автотранспортного підприємства до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання дій протиправними, скасування рішення №33 від 16.02.2010 року про застосування економічних санкцій на суму 22962,67 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 01.02.2010 року по 05.02.2010 року відповідачем проводилася перевірка з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги за результатами якої було складено акт від 05.02.2010 року № 21. Перевіркою було встановлено, що підприємством було допущено застосування тарифів на послуги з вивезення та поховання твердих побутових відходів, вивезення рідких побутових відходів з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до чинного законодавства.

Позивач зазначив, що підприємство застосовує тарифи на послуги, сформовані у 2008 році і затверджені виконавчим комітетом Первомайської міської ради від 11.06.2008 року №323 та від 08.07.2008 року №397 з рентабельністю рекомендованою фінансовим управлінням міської ради згідно листа №116 від 09.06.2008 року. У зв'язку з тим, що поки тарифи розглядалися та затверджувались, ціни на паливно-змащувальні матеріали, запасні частини різко підвищилися. Крім того заробітна плата у діючому тарифі розрахована від 525 до 605 грн., та не відповідає дійсному розміру мінімальної плати, затвердженої чинним законодавством.

Як вважає позивач, відповідачем при здійсненні перевірки не були враховані перелічені факти, за таких підстав позивач просив суд скасувати або відмінити рішення №33 від 16.02.2010 року про застосування економічних санкцій.

В подальшому позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати протиправними дії щодо винесення рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області №33 від 16.02.2010 року та скасувати його.

В судовому засіданні представники позивача підтримали уточнені позовні вимоги, надали пояснення аналогічні позову, просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позивачем порушено порядок застосування цін, а саме: у період з 01.08.2009 по 31.12.2009 допущено застосування тарифів на послуги з вивезення та поховання твердих побутових відходів, вивезення рідких побутових відходів, затверджених рішеннями виконавчого комітету Первомайської міської ради від 11.06.2008 №323 та від 08.07.2008 №397, з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний рівень. Перевіркою встановлено, що Позивачем при наданні послуги з вивезення твердих побутових відходів та їх захоронення застосовують тарифи з завищеним рівнем рентабельності. Так, при наданні платної послуги з вивезення твердих побутових відходів, сформованих для груп споживачів у розмірі для І групи споживачів - населення - 37,56 грн. за їм3 з ПДВ з рівнем рентабельності 10%, для II групи споживачів - бюджетні установи - 37,56 грн. за їм з ПДВ з рівнем рентабельності -10%, для III групи споживачів - інші - 44,39 грн. за їм3 з ПДВ з рівнем рентабельності 30%, то загальний рівень рентабельності на підприємстві склав 13,79% при встановленому 12%. Внаслідок цього підприємством необґрунтовано одержана виручка.

Крім того представник відповідача зазначив, що відповідно до абзацу 3 пункту 1.4 Інструкції порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний.

Рішення Держінспекції з контролю за цінами в Луганській області від 16.02.2010 №33 за вказане порушення було винесено на підставі статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», застосовані економічні санкції у розмірі 22952,67 грн., які складаються з штрафу в сумі 15301,78 грн. і вилучення необгрунтовано одержаної виручки в сумі 7650,89 грн.

За таких підстав представник відповідача вважає позовні вимоги Первомайського комунального автотранспортного підприємства необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню

Заслухавши представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи наступні обставини.

З 01.02.2010 року по 05.02.2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області проводилася перевірка Первомайського комунального автотранспортного підприємства з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, за результатами якої було складено акт від 05.02.2010 року № 21.

Перевіркою було встановлено, що підприємством було допущено застосування тарифів на послуги з вивезення та поховання твердих побутових відходів, вивезення рідких побутових відходів з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до чинного законодавства.

Як зазначено в акті перевірки від 05.02.2010 року та підтверджено копією відповідного наказу виконавчого комітету міської ради, на підприємстві з 19.07.2008 року застосовуються тарифи на вивезення та утилізацію твердих побутових відходів, затверджених виконавчим комітетом Первомайської міської ради від 11.06.2008 року №323, а з 17.08.2008 року на підприємстві застосовуються тарифи з вивезення, утилізації та поховання твердих побутових відходів затверджені виконавчим комітетом Первомайської міської ради від 08.07.2008 року №397.

За результатами перевірки встановлено, що при наданні платних послуг з вивезення твердих побутових відходів за перевіряємий період рівень рентабельності на підприємстві склав 13,79%, замість встановленого 12%.

За результатами перевірки встановлено, що при наданні платних послуг з утилізації та захоронення твердих побутових відходів за перевіряємий період рівень рентабельності на підприємстві склав 17,67% при встановленому 12%.

За результатами перевірки встановлено, що при наданні платних послуг з вивезення рідких відходів за перевіряємий період рівень рентабельності на підприємстві склав 26,5% при встановленому 12%.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Відповідно до абзацу 2, 5 пункту 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування; надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, суб'єктів господарювання обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів.

Тобто до повноважень Державної інспекції з контрою за цінами в Луганської області перевірка додержання порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права і обов'язки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до пункту 2 статті 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» стандарти, нормативи, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України.

Згідно пункту 1 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг визначає Кабінет Міністрів України.

Пунктами 2, 3 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 №692 внесені зміни до Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, яким визначено рівень рентабельності для категорій споживачів, а також в цілому по підприємству.

Згідно з п.21 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 №629, рівень рентабельності формується з урахуванням необхідності сплати податку на прибуток підприємств та спрямування частини отриманого прибутку на технічне переоснащення підприємств і не повинен перевищувати в цілому по підприємству 12 відсотків, а для категорій споживачів - бюджетних установ та інших споживачів - не повинен перевищувати 15 та 50 відсотків відповідно.

Матеріалами справи підтверджено, що при встановленому рекомендованому рівні рентадельності 12% Первомайське комунальне автотранспорте підприємство в період з 01.11.2007 року по 01.02.2010 року допускало перевищення затвердженого рівня рентабельності, у зв'язку з чим підприємством було необгрунтовано отримано виручку у розмірі 7650,89 грн.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 (далі - Інструкція), порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний.

Відповідно до пункту 1.7 Інструкції вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

Статтею 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» встановлено, що вся необґрунтовано одержана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що відповідач - Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області діяла в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги Первомайського комунального автотранспортного підприємства не обґрунтованими та такими, що не підлягають скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 87, 90, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Первомайського комунального автотранспортного підприємства до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання дій протиправними, скасування рішення відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складено та підписано 11 червня 2010 року.

Суддя

Ірметова О.В.