Справа № 128/2558/21
Іменем України
17 грудня 2021 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючої - судді Саєнко О.Б, при секретарі - Фольварковій Н.О.,
за участю: прокурора - Приходько Д.Є.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці Вінницької області адміністративний матеріал, що надійшов з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця смт. Стрижавка, Вінницького району Вінницької області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ФОП, депутата 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, РНОКПП - НОМЕР_1 ,
- у вчинені адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , являючись депутатом 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, будучи згідно пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч.2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 02.08.2021 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування. ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію (після звільнення), яка подається відповідно до абзацу другого частини другої ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року. За результатами ознайомлення із загальнодоступними даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 02.08.2021 о 17:27 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (декларація після звільнення). Крім того, ОСОБА_1 подавав наступні декларації: 30.03.2017 щорічна за 2016 рік, 29.03.2020 щорічна за 2017 рік, 30.05.2020 щорічна за 2018 рік, 30.05.2020 щорічна за 2019 рік, у зв'язку з чим йому відомий порядок подачі декларацій. Згідно наданої інформації із Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області всім депутатам були доведені до відома вимоги фінансового контролю.
Своїми необережними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
17.12.2021 у судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП визнав з підстав та обставин викладених у протоколі; щиро розкаявся, просив призначити мінімальне стягнення. Прокурор Приходько Д.І. просила визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення мінімальне стягнення в межах санкції даної статті, оскільки вважає, що його вина повністю доведена доказами, що містяться в матеріалах справи.
Вислухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , з'ясувавши думку прокурора, дослідивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до переконання, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з такого.
Факт вчинення правопорушення підтверджується наступними письмовими доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення №391 від 03.09.2021, з якого вбачається, що ОСОБА_1 будучи згідно пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, порушив вимоги абз. 2 ч.2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», а саме: лише 02.08.2021 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (декларація після звільнення) (а.с.1-7);
- письмовим поясненням ОСОБА_1 від 03.09.2021, відповідно до ОСОБА_2 визнав свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП (а.с.25-26);
- повідомлення Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних рослідвань Національної поліції України від 15.07.2021 (а.с.12-13); - копією протоколу 01 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 06.11.2015 (зворотній бік а.с.14-15); - копією протоколу Стрижавської селищної виборчої комісії про результати виборів Стрижавського селищного голови від 28.10.2015 (зворотній бік а.с. 15-17);
- копією протоколу Стрижавської селищної виборчої комісії про результати виборів депутатів Стрижавської селищної ради від 29.10.2015 (зворотній бік а.с.17-19);
- копією рішення №1 Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області 1 сесії 7 скликання від 06.11.2015 про наділення повноваженнями селищного голови ОСОБА_3 (а.с.20);
- копією списку депутатів селищної ради, які були присутні на 1 сесії Стрижавської селищної ради 07 скликання, яка відбулася 06.11.2015 та копією списку депутатів Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області 7 скликання, в яких, зокрема, в п.19 та п. 20 зазначено - « ОСОБА_1 » (зворотній бік а.с.20, 21);
- копією повідомлення депутатів Стрижавської селищної ради 7 скликання про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (зворотній бік а.с.21 - 22);
- копією повідомлення про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.27).
Стаття 251 КУпАП передбачає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчинені та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Згідно ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, згідно протоколу «Стрижавської селищної виборчої комісії» Стрижавської селищної ради від 29.10.2015 ОСОБА_1 обрано депутатом 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області.
Згідно рішення №2 першої сесії 8 скликання «Про визнання повноважень депутатів Стрижавської селищної ради» від 20.11.2020 у Стрижавській селищній раді обрано депутатів 8 скликання, а отже 20.11.2020 ОСОБА_1 припинив свої повноваження як депутат. Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону та зобов'язана подавати декларації відповідно до цього Закону.
Абзацом 2 частиною 2 статті 45 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» п.2 ч.1 ст. 3 Закону, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік. Роз'ясненням №1 Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані) від 03.02.2021 визначено, що декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.
З огляду на вищезазначені обставини, судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч.2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» несвоєчасно без поважних причин лише 02.08.2021 року подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію особи, яка припила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, судом не установлено, а тому, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявна подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
При визначені виду і розміру стягнення, суд, враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , який вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення визнав, раніше до кримінальної та адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь вини, відсутність обтяжуючих обставин, суд вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 454, 00 гривень в дохід держави.
Керуючись ст. ст. 40-1, ч.1 ст. 172-6, 284, 294 КУпАП, Суд, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят ) гривень, в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір, що становить 454, 00 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні на розрахунковий рахунок: одержувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код ЄДРПОУ: 37993783 Банк: Казначейство України (ЕАП),Рахунок: UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії повної постанови суду.
Повна постанова суду складена 20.12.2021.
Суддя Олена САЄНКО