Категорія №6.6.4
Іменем України
03 червня 2010 року Справа № 2а-3737/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий-суддя: Твердохліба Р.С.,
при секретарі судового засідання: Смішливій І.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у місті Красний Луч Луганської області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу по сплаті податку на додану вартість в сумі 886 856,00 грн. шляхом звернення стягнення на активи, -
14 травня 2010 року позивач - ДПІ у м.Красний Луч Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просив стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» податковий борг з податку на додану вартість в сумі 886 856,00 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстровано виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 30.04.2003 року в якості юридичної особи за №04051945Ю0010253 та взято на податковий облік в якості платника податків у Державній податковій інспекції у м.Красний Луч Луганської області з 13.05.2003 року за №29. Державне підприємство «Донбасантрацит» є юридичною особою, має самостійний баланс та розрахункові рахунки. Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни. У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань. У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання станом на 04.05.2010 року за відповідачем лічиться податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 886 856,00 грн. (основний платіж), що підтверджується податковою декларацією відповідача з податку на додану вартість №9001259880 від 20.04.2010р. та актом звірення з відповідачем суми податкового боргу станом на 04.05.2010р. З метою погашення податкового боргу ДПІ у м.Красний Луч Луганської області відповідно до п.п.6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 відповідачу були направлені перша податкова вимога №1/127 від 11.07.2003р. та друга податкова вимога №2/131 від 18.08.2003рНа підставі п.п.7.2.1 п.7.2 ст.7 Закону №2181 позивачем було прийнято рішення №83 від 18.09.2003р. про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів, однак прийняті заходи щодо погашення податкового боргу бажаних результатів не надали. Крім того, позивачем було здійснено процедуру опису активів платника податків у податкову заставу, виставлено на реалізацію через уповноважені організації заставного майна на суму 33851 тис.грн., однак сума боргу в добровільному порядку відповідачем сплачена не була. Відповідно до п.п.3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Тому позивач просив стягнути в судовому порядку з Державного підприємства «Донбасантрацит» податковий борг з податку на додану вартість в сумі 886 856,00 грн., звернувши стягнення на активи боржника.
У судовому засіданні представник позивача - ДПІ у м.Красний Луч Луганської області позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав суду аналогічні викладеним у позовній заяві пояснення.
Представник відповідача - Державного підприємства «Донбасантрацит» в судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю, але зазначив, що у зв'язку з важким фінансовим становищем підприємства зазначена сума не може бути сплачена найближчим часом.
Заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Донбасантрацит» (код ЄДРПОУ 32446546) зареєстровано виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 30.04.2003 року в якості юридичної особи за №04051945Ю0010253 та взято на податковий облік в якості платника податків у Державній податковій інспекції у м.Красний Луч Луганської області з 13.05.2003 року за №29 (аркуші справи 13,14).
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Станом на 04 травня 2010 року за Державним підприємством «Донбасантрацит» утворилася заборгованість зі сплати податку на додану вартість в сумі 886 856,00 грн., що підтверджується актом звірення, підписаним представниками відповідача та податковою декларацією відповідача з податку на додану вартість №9001259880 від 20.04.2010 року (аркуші справи 15-16).
Згідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зважаючи на те, що боржник не сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки, податковим органом відповідно до ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 відповідачу були вручені перша податкова вимога форми «Ю1» №1/127 від 11.07.2003р. та друга податкова вимога форми «Ю2» №2/131 від 18.08.2003 року, які були отримані головним бухгалтером відповідача 14.07.2003 року та 18.08.2003 року (аркуші справи 9, 9-зворотній бік).
Відповідно до п.п.5.2.1, 5.2.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення, якщо воно протягом 10 днів з дня отримання не оскаржено платником податків. Факту оскарження відповідачем податкового зобов'язання судом не встановлено.
Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
Окрім цього, 18 вересня 2003 року заступником начальника ДПІ у м.Красний Луч Луганської області було прийнято рішення №83 про застосування до Державного підприємства «Донбасантрацит» заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів (аркуш справи 11).
Але заборгованість відповідачем погашена не була
Згідно ст.ст. 9,11 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податку несуть обов'язки щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та відповідальність за порушення відповідно до законів України.
Пунктом 11 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” зазначено, що органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до ч.ч. 1,3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Таким чином, позовні вимоги Державної податкової інспекції у місті Красний Луч Луганської області знайшли своє обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства, визнанням у повному обсязі позову відповідачем. У зв'язку з цим, суд вважає за можливе стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» податковий борг з податку на додану вартість в сумі 886 856,00 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 03 червня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 08 червня 2010 року, про що згідно вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 112, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у місті Красний Луч Луганської області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу по сплаті податку на додану вартість в сумі 886 856,00 грн. шляхом звернення стягнення на активи -задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Донбасантрацит" (місцезнаходження: 94500 Луганська область, м.Красний Луч, вул.Косіора,10; код ЄДРПОУ 32446546, розрахунковий рахунок №2600730120636 Відділення "ПІБ" м.Красний Луч, МФО 304375) на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість в сумі 886 856 грн. 00 коп. (вісімсот вісімдесят шість тисяч вісімсот п'ятдесят шість гривень 00 копійок) шляхом звернення стягнення на активи.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складено 08 червня 2010 року.
СуддяТвердохліб Р.С.