номер провадження справи 18/131/21
07.12.2021 справа № 908/1671/21
м.Запоріжжя Запорізької області
за позовом Бердянської міської ради (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, буд. 2)
до відповідача акціонерного товариства “Концерн ГАЛНАФТОГАЗ” (82660, Львівська область, Соколівський район, смт. Славське, вул. Франка Івана, буд. 14-А)
про внесення змін до договору оренди землі
Господарський суд Запорізької області у складі судді Левкут В.В.
при секретарі судового засідання Непомнящій Н.П.
учасники справи:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Борисов С.І., довіреність № ГНГ-21/42 від 11.01.2021
Бердянська міською радою заявлено позовні вимоги до акціонерного товариства “Концерн ГАЛНАФТОГАЗ” про внесення змін до договору оренди землі від 06.07.2007, зареєстрованого у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП “Центр ДЗК при Дежкомземі України”, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 21 серпня 2007 за № 040726500309, укладеного Бердянською міською радою та акціонерним товариством “Концерн ГАЛНАФТОГАЗ”, площею 0,1001 га (кадастровий номер 2310400000:02:013:0009), розташований за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, Мелітопольське шосе, 96-А, наданої для розміщення та обслуговування АЗС, а саме: пункт 9 розділу “Орендна плата” викласти в наступній редакції: “Річна орендна плата вноситься Орендарем в грошовій формі в розмірі 10% (десяти відсотків) від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення вісімдесят третьої (позачергової) сесії Бердянської міської ради VIІ скликання від 14.07.2020 № 4 “Про встановлення ставок з орендної плати за землю”.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.06.2021 справу № 908/1671/21 передано на розгляд судді Левкут В.В.
Ухвалою суду від 26.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 908/1671/21, присвоєно справі номер провадження 18/131/21, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення учасників справи.
Ухвалою від 27.09.2021 ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження, підготовче засідання призначено на 26.10.2021; у підготовчому засіданні 26.10.2021 оголошено протокольну ухвалу про перерву до 24.11.2021.
Від позивача 28.10.2021 на електронну адресу суду надійшла заява про проведення судового засідання 24.11.2021 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою від 01.11.2021 задоволено заяву Бердянської міської ради про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи відеоконференцзв'язку EasyCon.
Підготовче засідання 24.11.2021 проводилось в режимі відеоконференції за участю представника Бердянської міської ради. Разом з тим, в ході судового засідання зв'язок з представником позивача було втрачено, через відключення світла у приміщенні представника позивача, про можливість чого представник попереджав на початку судового засідання.
Ухвалою від 24.11.2021 підготовче засідання закрито, розгляд справи по суті призначено на 07.12.2021.
Представник позивача у судове засідання 07.12.2021 не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Натомість від позивача 07.12.2021 засобами електронного зв'язку надійшли письмові пояснення, в яких позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні ознайомився з поданими позивачем поясненнями.
Суд пояснення позивача приймає.
У судовому засіданні 07.12.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що чинним законодавством та умовами укладеного сторонами договору передбачена можливість внесення змін до договору, у зв'язку з чим і на виконання прийнятого Бердянською міською радою 14.07.2020 рішення № 4 «Про встановлення ставок орендної плати за землю» відповідачу направлено відповідну пропозицію від 11.03.2021 за вих. №01-0909/31-1 про внесення змін до договору оренди землі з примірником відповідної додаткової угоди. Відсутність відповіді орендаря на пропозицію, на думку позивача, є підставою для звернення до суду за захистом порушених прав, які полягають в недоотриманні місцевим бюджетом орендної плати за користування земельною ділянкою в належному розмірі та приведення договору у відповідність до вимог чинного законодавства в частині визначення орендної плати за землю. Посилаючись на приписи ст. 144 Конституції України, ст.ст. 16, 626, 628, 629, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 288, 289 Податкового кодексу України, ст.ст. 15, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 181, 26, 60, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», позивач просив позов задовольнити.
Від відповідача 08.10.2021 надійшов відзив та заява щодо вирішення питання про судові витрати, після ухвалення рішення по суті.
Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначив, що у договорі відсутня така підстава внесення змін, як прийняття рішення «Про встановлення ставок з орендної плати за землю», або просто зміна ставок орендної плати. За доводами відповідача, саме по собі рішення органу місцевого врядування про встановлення нових ставок з орендної плати, якщо це прямо не передбачено договором, не є підґрунтям для зміни умов договору. На підтвердження своїх доводів відповідач посилається на висновки, викладені в рішеннях Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 16.04.2018 у справі № 910/7905/17, від 13.06.2019 у справі № 910/11764/17, від 03.03.2020 у справі № 924/328/19. Відповідач просив в позові відмовити та стягнути з позивача 35595,00 грн. витрат на правову допомогу.
В наданій разом з відзивом заяві відповідач зазначив, що повний розмір судових витрат буде подано протягом п'яти днів після ухвалення судового рішення.
Від позивача 27.10.2021 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач доводи відповідача заперечив та відзначив, що пунктом 13 договору оренди землі від 06.07.2007 встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. Тобто, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Станом на даний час рішення Бердянської міської ради від 14.07.2020 № 4 «Про встановлення ставок з орендної плати за землю» є чинним і у встановленому законом порядку незаконним не визнано та не скасовано, а тому, в силу норм ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Також позивач заперечив щодо наданого відповідачем попереднього (орієнтованого) розрахунку суми судових витрат, вважає їх безпідставними.
Щодо строку розгляду справи по суті суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2020 №255 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 №211” з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), установлено з 12 березня до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин, дія якого неодноразово продовжувалася і наразі не припинена.
З 17.07.2020 набрав чинності Закон України від 18.06.2020 № 731-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”, яким внесено зміни до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином".
Оскільки карантинні заходи в Україні не скасовані, з метою недопущення безпідставного затягування строку розгляду справи, враховуючи те, що сторонам надана можливість подати свої процесуальні заяви, навести доводи та заперечення суду з урахуванням строку дії карантину, суд ухвалив розпочати розгляд справи по суті та прийняти рішення у справі 07.12.2021 за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, за відсутності у судовому засіданні представника позивача.
Розглянувши матеріали справи, суд
Бердянською міською радою (орендодавець, позивач у справі) та приватним підприємством “СМЕНА” (орендар) 06.07.2007 укладений договір оренди землі (надалі - Договір).
Відповідно до пункту 1 Договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння та користування земельну ділянку для будівництва та розміщення АЗС, яка знаходиться у м. Бердянську Запорізької області по Мелітопольському шосе - вулиці Промисловій.
Згідно із пунктами 2, 3 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,1001 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: вільна від забудови.
Договір зареєстрований у Бердянському районному відділі Запорізької філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 21.08.2007, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040726500309.
Згідно із п. 5 Договору нормативна грошова оцінка згідно з довідкою Бердянського міського управління земельних ресурсів № 589 від 05.07.2007 становить 43179 (сорок три тисячі сто сімдесят дев'ять) гривень 96 копійок.
За визначенням п. 8 Договору, договір укладено строком до 01.06.2012 року. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендаря про намір продовжити його дію.
Пунктами 9, 10 Договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4% (чотири відсотка) від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення від 30.12.2004 № 1 «Про затвердження переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ». Обчислення орендної плати за землю здійснюється згідно із Законом України «Про державний бюджет».
Відповідно до п. 13 Договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Факт передачі позивачем в оренду земельної ділянки загальною площею 01001 га, яка знаходиться у м. Бердянськ Запорізької області, Мелітопольське шосе - вул. Промислова, підтверджується Актом прийому-передачі земельної ділянки від 06.07.2007, який підписаний орендодавцем і орендарем.
Угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.10.2012 поновлено договір оренди землі від 06.07.2007 строком до 01.07.2061 року. Також цією угодою стороні внесли у договір оренди землі наступні зміни:
- розділ «Об'єкт оренди», пункт 2 викласти в наступній редакції: «В оренду передається земельна ділянка площею 0,1001 га (кадастровий номер 2310400000:02:013:0009);
- розділ «Об'єкт оренди», пункт 9 викласти в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 8% (восьми відсотків)» і далі за текстом.
Додатковою угодою від 19.01.2016 сторони внесли зміни в п.9 розділу «Орендна плата», визначивши: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 8% (восьми відсотків) від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення Бердянської міської ради від 26.02.2015 № 13 «Про затвердження Положення про плату за землю на території міста Бердянська».
Додатковою угодою від 03.12.2019 про внесення змін до договору оренди землі внесені зміни до преамбули договору, а саме: замість слів: «приватне підприємство “СМЕНА” ... слід читати: «публічне акціонерне товариство “Концерн ГАЛНАФТОГАЗ”…». Також цією додатковою угодою пункт 5 розділу «Об'єкт оренди» викладено у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого міськрайонним управлінням у Бердянському районі та м. Бердянську Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 01.12.2019 № 2957/206-19, становить 817666 (вісімсот сімнадцять тисяч шістсот шістдесят шість) гривень 85 копійок».
Додаткову угоду від 03.132.2019 підписано орендодавцем - Бердянською міською радою, орендарем - приватним підприємством “СМЕНА” та новим орендарем - публічним акціонерним товариством “Концерн ГАЛНАФТОГАЗ” (відповідач у справі).
Рішенням Бердянської міської ради від 14.07.2020 № 4 “Про встановлення ставок з орендної плати за землю” встановлено ставки оренди землі на території Бердянської міської об'єднаної громади згідно з додатком 1.
Згідно із додатком № 1 до рішення Бердянської міської ради від 14.07.2020 № 4 орендна плата за земельні ділянки даного цільового призначення, а саме: землі транспорту, для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу - під об'єктами торгівлі нафтопродуктами, скрапленим та стислим газом для автотранспорту, встановлена у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земель.
Позивачем на адресу відповідача направлено пропозицію від 11.03.2021 за № 01-0609/31-1 щодо внесення змін до діючого договору оренди землі з примірником додаткової угоду про внесення змін до розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Станом на момент звернення до суду відповідач додаткову угоду не уклав.
Позивач зазначає, що відповідач ухиляється від внесення змін до договору оренди землі, що стало підставою для звернення з позовом до суду.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 172 ЦК України, територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Згідно із ст. 181 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем в судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Положеннями ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і в межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Міська рада має виключну компетенцію в сфері розпорядження землею.
Статтею 83 ЗК України закріплено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Частиною 6 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовим м актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Частиною 1 ст. 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України, частини 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
За змістом статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки і не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 2 цієї статті визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Статтею 30 ЗУ “Про оренду землі” визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Виходячи зі змісту статей 632, 651, 653 ЦК України та ст. 30 ЗУ “Про оренду землі” слід дійти висновку про те, що за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, рішення органу місцевого самоврядування про встановлення ставок з орендної плати є обов'язковим, за умови погодження сторонами у договорі можливості перегляду розміру орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Бердянською міською радою прийнято рішення № 4 від 14.07.2020 про встановлення ставок з орендної плати за землю, яке опубліковано у Бердянській суспільно-політичній газеті “Південна зоря” 23.07.2020 № 30 (17579).
Можливість зміни орендної плати передбачено пунктом 13 Договору, зокрема, у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, умовами договору оренди земельної ділянки від 06.07.2007 не передбачено такої підстави для зміни розмірів орендної ставки, як прийняття орендодавцем рішення про зміну розмірів орендної ставки, а рішення міської ради не є випадком, передбаченим законодавством України.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 19.02.2019 у справі № 910/21590/17 зазначив, що в силу приписів ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рішення органів місцевого самоврядування є обов'язковими для виконання на відповідній території. Водночас, ці рішення не є актами цивільного законодавства в розумінні ст. 4 Цивільного кодексу України, якою визначено коло відповідних актів.
В постанові від 03.03.2020 у справі № 924/328/19 Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду зазначив, що зміна розміру орендної плати (у відсотках від нормативної грошової оцінки), оформлена додатком до рішення органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на відповідний рік, не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до договору в частині розміру орендної плати, оскільки ці рішення законодавчо не встановлюють граничних (мінімального та максимального) розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.
Згідно із п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та статті 21 Закону України “Про оренду землі” орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору оренди земельної ділянки від 06.07.2007, має бути законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розмір цієї плати або зміна розміру земельного податку. До повноважень рад у галузі земельних відносин, визначеного статтею 12 Земельного кодексу України, не належить законодавче встановлення або зміна розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, враховуючи віднесення таких повноважень з урахуванням статті 288 Податкового кодексу України до компетенції Верховної Ради України.
Відповідно до п. 36 Договору, зміна договору здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі досягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується в судовому порядку.
За загальним правилом відповідно до частин 1-2 статті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, судом не встановлено підстав, на які посилається позивач в обґрунтування позовних вимог щодо внесення змін до діючого договору оренди землі від 06.07.2007.
Крім того суд констатує, що позивачем 12.03.2021 на адресу відповідача надсилалась пропозиція від 11.03.2021 №01-0609/31-1 щодо внесення змін до договору. У пропозиції зазначено про те, що її необхідно розглянути у двадцятиденний термін з дня отримання проекту додаткової угоди з урахуванням поштового обігу. В якості доказів надсилання пропозиції позивачем надано поштову накладну 7110301091805 від 12.03.2021, опис вкладення. Докази отримання відповідачем даної пропозиції відсутні.
З роздруківки з сайту Укрпошти щодо перевірки статусу відстеження відправлення 7110301091805 вбачається, що дані про відправлення за цим номером відсутні.
З наведених доказів вбачається, що позивач звернувся до суду з позовом щодо внесення змін до договору ще до наявності доказів вручення відповідачу пропозиції щодо внесення змін до договору. Доказів повернення поштового відправлення без вручення та відмови відповідача від отримання пошитого відправлення позивачем не надано.
При вирішенні спору суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу позивача на момент звернення до суду.
Таким чином, позивачем не доведено, що відповідач був обізнаний щодо пропозиції позивача про внесення змін до договору та ухилявся від внесення таких змін до договору оренди.
Відповідно до ст.ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Вказані докази повинні містити інформацію щодо обставин, що входять до предмета доказування, слугувати аргументами (посилками) у процесі встановлення об'єктивної істини.
У справі «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89) ЄСПЛ наголосив на тому, що згідно статті 6 Конвенції рішення судів достатнім чином містять мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (рішення у справі «Hirvisaari v. Finland», заява № 49684/99; від 27 вересня 2001, пункт 30). Разом з тим, у рішенні звертається увага, що статтю 6 параграф 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення, може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи (рішення у справі «Ruiz Torija v. Spain», заява серія A № 303-A; від 9 грудня 1994; пункт 29).
В даному випадку, за наведених у позовній заяві та доповненнях до неї підстав, позовні вимоги позивача не є обґрунтованими, тому в задоволенні заявлених позовних вимог слід відмовити.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 46, 74, 76-80, 129, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. В позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У зв'язку з знаходженням судді Левкут В.В. 17.12.2021 на навчанні, повне рішення складено, оформлено і підписано у відповідності до вимог ст.ст. 240, 241 ГПК України 18.12.2021.
Суддя В.В. Левкут