вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
08.12.2021м. ДніпроСправа № 904/8654/21
Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г. за участю секретаря судового засідання Барабанова Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
за позовом Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нєфтек Сіті Оіл» м. Дніпро
про розірвання договору поставки №736 від 08.09.2021
Представники:
від позивача: Чубар В.М., в порядку самопредставництва;
від відповідача: Миджин Г.Є., ордер серія АЕ №1105572 від 23.11.2021, адвокат;
СУТЬ СПОРУ: Комунальне підприємство «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради м. Дніпро звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нєфтек Сіті Оіл» м. Дніпро з позовом про розірвання договору поставки №736 від 08.09.2021.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на наявність підстав для розірвання укладеного між сторонами договору поставки №736 від 08.09.2021 з огляду висновок моніторингу закупівлі, складений Східним офісом Держаудитслужби щодо результатів проведеної позивачем закупівлі бензину та дизельного палива за процедурою відкритих торгів (ідентифікатор закупівлі: UА-2021-08-09-001733-а); відмову відповідача підписати додаткову угоду про розірвання договору поставки №736 від 08.09.2021.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрите провадження у справі за правилами загального позовного провадження; призначене підготовче засідання на 24.11.2021.
На адресу суду 17.11.2021 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог.
Відповідач зазначає, що на підставі видаткової накладної №0000012824 від 08.09.2021 позивачу передані картки (талони) асортиментом: бензин А-95 у кількості 5000л. на загальну суму 140880грн. (з ПДВ) та дизельне пальне у кількості 35000л. на загальну суму 919800грн. (з ПДВ). Станом на 15.11.2021 позивач здійснив обмін талонів на 4890л. дизельного палива на суму 128509грн.20коп. (з ПДВ).
Відповідач повідомляє, що відповідно до частини першої статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Пунктом 9.6 договору 08.09.2021 передбачено, що якщо інше не передбачено цим договором або чинним в Україні законодавством, цей договір може бути розірваний тільки за домовленістю сторін, яка оформлюються додатковою угодою до цього договору.
Відповідач вказує, що в листі-відповіді №1110 від 11.10.2021 повідомив позивача про відмову від підписання додаткової угоди №1 від 06.10.2021 до договору поставки №736 від 08.09.2021 про розірвання договору.
На думку відповідача, викладені доводи Держаудитслужби у висновку є формальними та не встановлюють наявність порушень, які б могли потягти негативні наслідки для сторін договору.
Відповідач стверджує, що всі пункти договору, які начебто відсутні у підписаному договорі, у ньому є, але відображені у пунктах з іншою нумерацією. В тендерній пропозиції відповідач надав згоду з проектом договору та за результатами торгів підписав договір в редакції позивача, умови якого відповідачем було виконано в повному обсязі.
Відповідач зазначає, що усунення виявлених під час проведення моніторингу закупівлі недоліків в оформленні тендерної документації шляхом розірвання договору призведе до порушення прав та інтересів сторін та матиме для них негативні наслідки, що є непропорційним у співвідношенні із зазначеним висновком.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 24.11.2021 закрите підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 08.12.2021.
В судовому засіданні від 08.12.2021 представники сторін підтримали викладені раніше письмово правові позиції.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, заслухавши пояснення представників учасників справи, суд установив таке.
Комунальним підприємством «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради 09.08.2021 було оприлюднено на сайті https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-08-09-001733-a оголошення про проведення відкритих торгів із закупівлі бензину та дизельного палива (09130000-9 - Нафта і дистиляти за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника). А саме: Бензин А 95 Є5 - 09132000-3 (Бензин за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника) - 5000 літрів; Дизельне паливо Є5- 09134200-9 (Дизельне паливо за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника) - 35000літрів.
До складу тендерної документації, оприлюдненої 09.08.2021 на сайті PROZORRO, був включений проект договору поставки (додаток №6).
В подальшому, замовник вніс зміни до тендерної документації, виклав проект договору поставки в новій редакції та 13.08.2021 оприлюднив вказані зміни на сайті https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-08-09-001733-a
Відповідно до звіту про результати проведення процедури закупівлі UA-2021-08-09-001733-a (Дата формування звіту: 08 вересня 2021), оприлюдненого на сайті https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-08-09-001733-a учасниками відкритих торгів зазначені - ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл» та ПП «Окко Контракт». Пропозиція ПП «Окко Контракт» не розглядалась.
Між Комунальним підприємством «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради (далі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Нєфтек Сіті Оіл» був підписаний договір поставки №736 від 08.09.2021 (далі - договір від 08.09.2021).
Відповідно до пункту 2.1 договору від 08.09.2021 за результатами проведення закупівлі UА-2021-08-09-001733-а, в порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник зобов'язується поставити покупцю бензин та дизельне паливо - 09130000-9 - Нафта і дистиляти за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника (надалі іменується «товар»), а покупець зобов'язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату, та використати це паливо у власній діяльності.
В пункті 2.2 договору від 08.09.2021 наведена номенклатура:
- бензин А 95 Є5 - 09132000-3 - Бензин за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника-5000літрів;
- дизельне паливо Є5 - 09134200-9 - Дизельне паливо за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника - 35000літрів.
Відповідно до пункту 3.1 договору від 08.09.2021 поставка товару за цим договором здійснюється на умовах EXW - на автозаправних станціях постачальника та/або партнерів в Україні, перелік яких додається до цього договору та є його невід'ємною частиною, у відповідності до вимог Міжнародних правил щодо тлумачення термінів "Інкотермс" (в редакції 2010 року), які застосовуються із урахуванням особливостей, пов'язаних із характером цього договору, а також тих особливостей, що випливають із умов цього договору.
В пункті 3.2 договору від 08.09.2021 вказано, що покупець на автозаправних станціях постачальника, вказаних у додатку до цього договору, обмінює паперові картки (талони) постачальника на товар у асортименті та кількості, що зазначені на картці (талоні).
Пунктом 3.3 договору від 08.09.2021 визначено, що право власності на товар переходить від постачальника до покупця з дати підписання обома сторонами видаткових накладних на товар. Підписання видаткових накладних підтверджує отримання покупцем паперових карток (талонів) та перехід права власності на товар від постачальника до покупця, однак не підтверджує факту отримання товару.
Згідно з пунктом 3.4 договору від 08.09.2021 належною, повною передачею товару згідно з цим договором є фактичний обмін між покупцем та постачальником всіх поставлених за цим договором паперових карток (талонів) на товар.
Відповідно до пункту 3.5 договору від 08.09.2021 постачальник разом з видатковою накладними на товар передає покупцеві, протягом 5 робочих днів з дати підписання договору, паперові картки постачальника. Картки (талони) є власністю постачальника. товар, що належить покупцю за цим договором, зберігається постачальником до повної фактичної його передачі покупцю.
В пункті 3.6 договору від 08.09.2021 зазначено, що термін дії паперових карток (талонів) безстроковий або один рік з моменту їх передачі покупцю з обов'язковою подальшою пролонгацією ще на один рік.
Згідно з пунктом 4.1 договору від 08.09.2021 загальна сума цього договору становить 1060680грн. в т.ч. ПДВ 20% - 176780грн. За договором ціна за 1літр бензину А 95 Є5 становить 28,176грн. з ПДВ, ціна за 1літр дизельного палива Є5 становить 26,28грн. з ПДВ.
Пунктом 4.2 договору від 08.09.2021 передбачено, що у накладних вказуються асортимент, кількість, одиниця виміру товару, вартість одиниці товару та ціна товару.
В пункті 4.3 договору від 08.09.2021 визначено, що розрахунок за товар здійснюється в безготівковому порядку протягом 90 (дев'яноста) календарних днів з моменту підписання обома сторонами видаткових накладних на товар.
Згідно з пунктом 9.1 договору від 08.09.2021 цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та його скріплення печатками сторін і діє 2 роки з моменту підписання сторонами до 15.09.2023, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами умов цього договору.
Відповідно до пунктів 9.6, 9.7 договору від 08.09.2021 якщо інше прямо не передбачено цим договором або чинним в Україні законодавством, цей договір може бути розірваний тільки за домовленістю сторін, яка оформлюється додатковою угодою до цього договору.
Цей договір вважається розірваним з моменту належного оформлення сторонами відповідної додаткової угоди до цього договору, якщо інше не встановлено у самій додатковій угоді, цьому договорі або у чинному в Україні законодавстві.
В матеріалах справи наявна видаткова накладна №0000012824 від 08.09.2021, підписана та засвідчена печатками сторін, про поставку позивачу бензину А-95 в кількості 5000л та дизельного палива в кількості 35000л на загальну суму 1060680грн. (ПДВ).
За результатом проведеного моніторингу закупівлі товару «Бензин та дизельне паливо - 09130000-9 - Нафта і дистиляти за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника» (інформацію опубліковано в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2021-08-09-001733-a) Східним офісом Держаудитслужби 01.10.2021 складений висновок, в якому вказано про виявлене порушення вимоги пункту 1 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі». Інших порушень норм Закону України «Про публічні закупівлі» не було встановлено.
У висновку вказано, що тендерна пропозиція учасника процедури закупівлі, який визначений переможцем, ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл» не відповідає вимогам тендерної документації.
Так, ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл» надав проект договору, який не відповідав вимогам, викладеним в додатку 6 до документації:
- умови проекту договору, викладеного замовником у тендерній документації (пункти 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 12.4, у Розділі 5. «Права та обов'язки» відрізняються права постачальника) відрізняються від змісту проекту договору, підписаного та завантаженого у складі тендерної пропозиції учасника, який визначений переможцем процедури закупівлі ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл».
- пункти 3.7, 3.8, 4.5 проекту договору учасника ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл» відсутні у проекті договору, викладеного замовником у тендерній документації.
У висновку також зазначено, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не відповідає встановленим абзацом 1 частини 3 статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник відміняє торги в разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути. Зазначена норма є імперативною, а також обов'язковою для виконання замовником.
З огляду на викладене, Східний офіс Держаудитслужби зобов'язав Комунальне підприємство «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема, шляхом припинення зобов'язань за договором №736 від 08.09.2021 та розірвання договору шляхом укладання відповідної додаткової угоди з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.
На виконання цього припису позивач направив на адресу відповідача проект додаткової угоди №1 від 06.10.2021 до договору поставки №736 від 08.09.2021 про розірвання договору.
В листі-відповіді №1110 від 11.10.2021 відповідач повідомив позивача про відмову від підписання додаткової угоди.
Позивач звернувся до суду з вимогою про розірвання договору поставки №736 від 08.09.2021 на виконання приписів, викладених Східним офісом Держаудитслужби у висновку від 01.10.2021 за результатами проведеного моніторингу закупівлі товару.
Законом України «Про публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015 не встановлено спеціальних підстав для розірвання договору про закупівлю.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Стаття 188 Господарського кодексу України встановлює, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
В основу позовних вимог покладені висновки Східного офісу Держаудитслужби про порушення замовником положень пункту 1 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015.
Тендерна пропозиція ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл», визначеного переможцем, не відповідала вимогам тендерної документації. Оскільки ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл» надано проект договору, який не відповідав вимогам, викладеним в додатку 6 до документації:
- умови проекту договору, викладеного замовником у тендерній документації (пункти 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 12.4, у Розділі 5. «Права та обов'язки» відрізняються права постачальника) відрізняються від змісту проекту договору, підписаного та завантаженого у складі тендерної пропозиції учасника, який визначений переможцем процедури закупівлі ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл».
- пункти 3.7, 3.8, 4.5 проекту договору учасника ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл» відсутні у проекті договору, викладеного замовником у тендерній документації.
Як вбачається зі змісту пакету документів тендерної пропозиції, наданих ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл» для участі у відкритих торгах із закупівлі бензину та дизельного палива (ID: UA-2021-08-09-001733-a) та завантажених на сайт https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-08-09-001733-a, відповідачем був доданий підписаний товариством проект договору поставки, викладений в попередній редакції замовника.
Серед іншого відповідачем також було надано лист №265/20 від 19.08.2021, в якому вказано про:
- ознайомлення з проектом договору, наведеним в тендерній документації,
- згоду укласти договір в редакції, запропонованій замовником в додатках до тендерної документації;
- гарантування виконання його на умовах, викладених в зазначеному проекті договору.
На момент складання цього листа проект договору у складі тендерної документації був викладений в новій редакції і завантажений на сайт https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-08-09-001733-a. Проекту договору поставки в іншій редакції вже не існувало. Таким чином відповідач погодився з укладенням договору в новій редакції замовника.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015 замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі:
- не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону;
- не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства;
- зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п'ятнадцятою статті 29 цього Закону;
- не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції;
- не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
- не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону;
- визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону;
Додання до тендерної пропозиції проекту договору в попередній редакції замовника, за одночасної наявності листа учасника про згоду на підписання проекту договору в редакції замовника, не підпадає під підстави, наведені в пункті 1 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015.
Проект договору не є документом, який підтверджує відповідність ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл» вимогам статей 16, 17 Закону України «Про публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015; не є документом, що підтверджує повноваження ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл» на подання пропозиції та підписання договору; не змінює змісту пропозиції ТОВ «Нєфтек Сіті Оіл».
В пункті 3 розділу VI тендерної документації вказано, що остаточна редакція договору про закупівлю складається замовником з урахуванням особливостей предмету закупівлі та результатів аукціону на базі проекту договору про закупівлю, що є додатком 6 до цієї тендерної документації, та надсилається переможцю у спосіб, обраний замовником.
В укладеному сторонами договорі №736 від 08.09.2021 істотні умови, викладені в проекті договору, не зазнали змін, умови укладеного договору не відрізняються від змісту тендерної пропозиції.
З огляду на наведене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог через недоведеність підстав для розірвання договору поставки №736 від 08.09.2021.
На підставі положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, судові витрати позивача покладаються на нього.
Керуючись нормами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015, статтями 3, 4, 13, 20, 41, 42, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Відмовити в задоволенні позовних вимог Комунального підприємства «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради м. Дніпро до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нєфтек Сіті Оіл» м. Дніпро про розірвання договору поставки №736 від 08.09.2021.
В судовому засіданні 08.12.2021 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст складений 20.12.2021.
Суддя Р.Г. Новікова