Категорія №6.6.5
Іменем України
05 травня 2010 року Справа № 2а-2334/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Твердохліба Р.С.,
при секретарі: Смішливій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суми фінансової санкції в сумі 1820,75 грн. шляхом звернення стягнення на активи, -
30 березня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суми фінансової санкції, в якому позивач просить звернути стягнення на активи суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 на суму 1820,75 грн. в рахунок погашення штрафу. В обгрунтування своїх позовних вимог, позивач посилається на те, що 27.11.2007 року працівниками ДПІ в Станично-Луганському районі Луганської області, на підставі направлень №156, №157 від 27.11.2007 року було проведено перевірку кіоску розташованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, який належить суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1, з питання дотримання порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, згідно ст.11 Закону України від 04.12.1990 року №509 - XII «Про державну податкову службу в Україні», №481/95 ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», №1776-111 «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Згідно акту перевірки від 07.12.2007 року №12292131/2340 було встановлено незастосування реєстратора розрахункових операцій, що включений до Державного реєстру розрахункових операцій, непроведення розрахункових операцій з застосуванням реєстратора розрахункових операцій, проведення розрахунків без використання книги обліку розрахункових операцій.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Згідно п.4 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» ограни державної податкової служби України здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Згідно ч.2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 зареєстрована управлінням економіки райдержадміністрації Станично-Луганського району 19 грудня 2002 року за №24196611Ф0020742 що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (арк. справи 11).
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
27.11.2007 року працівниками ДПІ в Станично-Луганському районі Луганської області, на підставі направлень №156, №157 від 27.11.2007 року було проведено перевірку кіоску розташованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, який належить суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1, з питання дотримання порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, згідно ст.11 Закону України від 04.12.1990 року №509 - XII «Про державну податкову службу в Україні», №481/95 ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», №1776-111 «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно з п.1 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п.13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
В ході перевірки встановлено порушення п.1, 3, 5, 8 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - п.1 проведення розрахункових операцій на повну суму покупки (надання послуги) ні через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, п.3 - не проведення розрахункової операції на повну суму покупки через реєстратор розрахункових операцій, п.5 - проведення розрахунків без використання книги обліку розрахункових операцій, п.8 - реалізація товарів без наявності цінників на 32 найменуваннях товару у грошовій одиниці України, про що складено акт №12/2340 (арк. справи 5-8).
Згідно ч.1 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією в Станично-Луганському районі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000742304 від 07.12.2007 року у вигляді штрафу в розмірі 256,00 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000732304 від 07.12.2007 року у вигляді штрафу в розмірі 1564,75 грн., який СПД - фізична особа ОСОБА_1 повинен сплатити у 10 денний термін з дня отримання рішення /арк. справи 9-10/.
Відповідно до п.п.5.2.1, 5.2.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення, якщо воно протягом 10 днів з дня отримання не оскаржено платником податків. Факту оскарження відповідачем податкового зобов'язання судом не встановлено.
До теперішнього часу СПД - фізична особа ОСОБА_1 рішення про застосування фінансових санкцій в адміністративному та судовому порядку не оскаржував, суму штрафної санкції не сплатив.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку з чим суд вважає за можливе стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності ПП ОСОБА_1 суму штрафних санкцій у розмірі 1820,75 грн., звернувши стягнення на його активи.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.
Керуючись ст.ст. 94, 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суми фінансової санкції в сумі 1820,75 грн. шляхом звернення стягнення на активи - задовольнити повністю.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (код за ДРФО НОМЕР_1) суму фінансової санкції у розмірі 1820,75 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять гривень 75 коп.) в рахунок погашення штрафу на користь Державного бюджету України (п/р 31113104700312, код платежу 21080900, одержувач УДК у Ст.-Луганському районі ГУДКУ в Луганській області, код одержувача 24048187, МФО 804013).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складання в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Повний текст постанови складено та підписано 07 травня 2010 року.
СуддяТвердохліб Р.С.