Категорія №6.13
Іменем України
25 травня 2010 року Справа № 2а-2518/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого- судді: Твердохліба Р.С.,
при секретарі судового засідання: Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області до Комунального підприємства Кремінський комбінат комунальних підприємств про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2009 року по 31.01.2010 року в сумі 33 335 грн. 45 коп., -
02 квітня 2010 року позивач - Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства Кремінський комбінат комунальних підприємств про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2009 року по 31.01.2010 року в сумі 33 335 грн. 45 коп., в обґрунтування якого зазначив, що відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області 19.02.1991 року в якості платника страхових внесків. В порушення ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV Комунальне підприємство Кремінський комбінат комунальних підприємств за період з 0101.12.2009 року по 31.01.2010 року станом на 29.03.2010 року має заборгованість в сумі 33 335,45 грн., у тому числі, недоїмка по внескам (33,2%) - 31281,36 грн., (2%) - 2054,09 грн. На підставі п.3 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачу були направлені вимоги про сплату боргу: №Ю-33/43-У від 04.02.2010р. на суму 17348,32 грн. та №Ю33/44-У від 04.03.2010р. на суму 15987,13 грн.Відповідачем у 10-денний термін суми боргу не погашені та не оскаржені. Просив стягнути з Комунального підприємства Кремінський комбінат комунальних підприємств заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2009 року по 31.01.2010 року в сумі 33 335 грн. 45 коп., в тому числі недоїмкупо внескам (33,2%) - 31281,36 грн., (2%) - 2054,09 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав суду пояснення аналогічні викладеному в позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не доповів, був повідомлений належним чином. Правом надання заперечень проти позову та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про розгляд справи без його участі не надавав.
Відповідно до статті 37 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови адресата від одержання повістки особа, яка її доставляє, робить відповідну відмітку на повістці, засвідчує її власним підписом і негайно повертає до адміністративного суду. Особа, яка відмовилася одержати повістки, вважається такою, що її повідомлено про дату, час і місце судового засідання.
Як вбачається з повідомлення про вручення поштового відправлення (аркуш справи 23), уповноваженою особою відповідача було отримано судову повістку. Таким чином, суд вважає, що відповідач був належним чином повідомлений, а тому можливо розглянути справу за його відсутності.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, оцінивши всі наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на наступне.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністратвиного судочинства України стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністратвиного судочинства України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 Кодексу адміністратвиного судочинства України, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV.
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV - страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Частиною 3 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон) встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
В судовому засіданні встановлено, що Комунальне підприємство Кремінський комбінат комунальних підприємств зареєстровано Кремінською районною державною адміністрацією Луганської області 30.06.1998 року за № 1 366 120 0000 000212, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (аркуш справи 7) та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області в якості платника страхових внесків (аркуш справи 5).
Згідно з ч. 6 ст.20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для вищезазначених страхувальників - календарний місяць.
Частиною 2 ст.106 Закону передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Так, у порушення вказаних норм Закону відповідач не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим станом на 29.03.2010 року утворилася заборгованість зі сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2009 року по 31.01.2010 року, що підтверджується розрахунками сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті (аркуші справи 8,9).
Відповідно до ч.12 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
У зв'язку з тим, що страхові внески у встановлений Законом термін сплачені не були, позивачем на адресу відповідача згідно вимог п.3 ст.6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» » від 09.07.2003р. №1058-IV були надіслані вимоги: №Ю-33/43-У від 04.02.2010р. на суму 17348,32 грн. та №Ю33/44-У від 04.03.2010р. на суму 15987,13 грн., які були отримані відповідачем, але в рахунок сплати боргу за вказаною вимогою коштів від відповідача до теперешнього часу не надходило.
Відповідно до п. 2 ч. 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області до Комунального підприємства Кремінський комбінат комунальних підприємств про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2009 року по 31.01.2010 року в сумі 33 335 грн. 45 коп., в тому числі недоїмкупо внескам (33,2%) - 31281,36 грн., (2%) - 2054,09 грн. обґрунтованими, та такими, що підлягають повному задоволенню.
На підставі ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 травня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови в повному обсязі відкладено на 31 травня 2010 року, про що оголошено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.14,15,17,20,106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р.№1058, Розділом 2 Порядку нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25.08.2004 р. №1092 ст. ст. 17, 18,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області до Комунального підприємства Кремінський комбінат комунальних підприємств про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2009 року по 31.01.2010 року в сумі 33 335 грн. 45 коп. - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства Кремінський комбінат комунальних підприємств (місцезнаходження: 92900 Луганська область, м.Кремінна,пров.Нагорний,69; р/р26001127883 Райффайзен банк Аваль, МФО 380805, код ЄДРПОУ 20160836) на користь управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області (місцезнаходження: 92900 Луганська область, м.Кремінна, пл.Красна,2; р/р 25600301744 в ЛОУ ВАТ "Державний ощадбанк", МФО 304665, код ЄДРПОУ 21792519) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2009 року по 31.01.2010 року в сумі 33 335 грн. 45 коп. (тридцять три тисячі триста тридцять п'ять гривень 45 копійок), у тому числі, недоїмку по внескам (33,2%) - 31 281,36 грн., (2%) - 2054,09 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текс постанови складено 31 травня 2010 року.
СуддяТвердохліб Р.С.