Постанова від 05.05.2010 по справі 2а-2887/10/1270

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 травня 2010 року Справа № 2а-2887/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Твердохліба Р.С.,

при секретарі: Смішливій І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов прокурора м.Лисичанська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м.Лисичанську до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку в сумі 741 грн. 65 коп., -

ВСТАНОВИВ:

14 квітня 2010 року прокурор м.Лисичанська звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м.Лисичанську, в якому зазначила, що відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа виконкомом Лисичанської міської ради 21 листопада 2002 року за №25370376ФО112963, взятий на облік в Лисичанській ДПІ як платник податків, підприємницьку діяльність здійснює з застосуванням спрощеної систем оподаткування, є платником єдиного податку. На момент звернення позивача до суду, відповідачем не було сплачено суму нарахованого єдиного податку в розмірі 741,65 грн., який складається з основного боргу в розмірі 722,39 грн. та суми несплаченої пені в сумі 19,26 грн. У зв'язку з вищенаведеним, позивач просить стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 суму заборгованості з єдиного податку в розмірі 741 грн. 65 коп.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, суду надав аналогічні позовній заяві пояснення.

Відповідач в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не доповів, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_2 зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Стахановської міської ради 20.04.2001 року за №7476, що підтверджується Свідоцтвом про Державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с. 25), як встановлено у судовому засіданні взятий на облік Стахановською ОДПІ у якості платника податків 23 квітня 2001 року за №8440/7 (арк. справи 4).

На сьогодні в Україні запроваджено дві самостійні системи оподаткування: звичайну і спрощену. Суть останньої полягає в заміні сплати передбачених звичайною системою оподаткування податків, зборів (обов'язкових платежів) сплатою єдиного податку. Порядок сплати єдиного податку встановлено Указом Президента України від 03.07.98 р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (надалі за текстом - «Указ») і Законом України «Про державну підтримку малого підприємництва» від 19.10.2000 р. № 2063-III.

Відповідно до п. 2 Указу, суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку .

Згідно пункту другому Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29 жовтня 1999 року № 599, підставою для видачі свідоцтва є подання суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою письмової заяви та платіжного документа про сплату єдиного податку за період не менше ніж календарний місяць. Заява має бути подана не пізніше ніж за 15 днів до початку кварталу, з якого він обирає спосіб оподаткування доходів за єдиним податком за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів, термін сплати яких настав на дату подання заяви.

Відповідач є платником єдиного податку, що підтверджується його заявою (а.с. 23).

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Стахановська об'єднана державна податкова інспекція є суб'єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

У відповідності до ст. 11 Закону України „Про державну підтримку малого підприємництва” для суб'єктів малого підприємництва в порядку, встановленому законодавством України, може застосовуватися спрощена система оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності, яка передбачає заміну сплати встановлених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) сплатою єдиного податку; застосування спрощеної форми бухгалтерського обліку та звітності.

Згідно п. 2 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

У судовому засіданні встановлено, що згідно корінця свідоцтва №345 відповідачу встановлена ставка єдиного податку в розмірі 100,00 гривень (а.с. 24).

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”

податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

Станом на 12.10.09 року у відповідача існує податковий борг з єдиного податку у розмірі 280,66 грн., що підтверджується актом звірки (а.с. 5).

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до зазначених вище матеріалів справи, якими підтверджується наявність податкового боргу з єдиного податку, відповідач не сплатив єдиний податок у розмірі 260,00 грн.

Згідно з п. 5 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.

У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно суму податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з єдиного податку в сумі 280 грн. 66 коп..

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з єдиного податку в сумі 280 грн. 66 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) суму заборгованості з єдиного податку в розмірі 280, 66 грн. (двісті вісімдесят гривень 66 коп.) на користь місцевого бюджету м.Стаханова на р/р 34216379700085 Банк УДК в м.Луганськ, МФО 804013.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складання в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Повний текст постанови складено та підписано 14 січня 2010 року.

СуддяТвердохліб Р.С.