Постанова від 15.04.2010 по справі 2а-1346/10/1270

Категорія №2.26

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 квітня 2010 року Справа № 2а-1346/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Твердохліба Р.С.

при секретарі Лемба А.В.

в присутності сторін:

від представника позивача: не з'явився

від представника відповідача: Кадацький М.В. (довіреність № 011-296-10 від 03.03.2010)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Громадської організації Центр творчих ініціатив «Східна Україна» до прокуратури Сватівського району Луганської області про визнання бездіяльності відповідача незаконною, зобов'язання надати запитувану інформацію, постановити ухвалу щодо незаконної бездіяльності відповідача, -

ВСТАНОВИВ:

19 лютого 2010 року позивач Громадська організація Центр творчих ініціатив «Східна Україна» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в обґрунтування якого послався на наступне.

В травні 2009 року позивачем до прокуратури Сватівського району Луганської області було направлено інформаційний запит з проханням: 1) надати інформацію про посадових осіб або структурний підрозділ, що займається питаннями взаємодії і інформування ЗМІ і громадськості; 2) надати інформацію про механізми інформування громадськості, що використовуються; 3) надати інформацію про те, чи діє офіційна веб - сторінка, якщо так, то хто із посадових осіб відповідає за наповнення сайту інформацією і на підставі якого наказу чи розпорядження; 4) надати інформацію про те, чи отримували за період 2006-2009 рр. запити журналістів і якщо так, в якому обсязі вони були задоволені; 5) надати інформацію про те, чи введена у акредитацію журналістів і ЗМІ, якщо так, то на підставі якого наказу чи розпорядження і де з ним можна ознайомитися; 6) надати інформацію про те, чи включалися до кошторису витрати на інформування громадськості про свою діяльність за період 2006-2009 рр. і якщо так, то в якій сумі і на які потреби ці кошти були використані; 7) надати інформацію про те, чи доводилося її посадовим особам за період 2006-2009 рр. звертатися до ЗМІ із заявами про спростування недостовірної інформації чи з позовами про захист честі, гідності та ділової репутації до суду, якщо так, то стосовно яких публікацій і який результат розгляду заяв чи позовів.

З невідомих причин відповіді надано не було. Згідно ст. 32 Закону України «Про інформацію», громадяни України, державні органи, організації і об'єднання громадян подають запит відповідному органу законодавчої, виконавчої та судової влади, його посадовим особам. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади України, їхні посадові особи зобов'язані надавати інформацію, що стосується їх діяльності, письмово, усно, по телефону чи використовуючи публічні виступи своїх посадових осіб. Згідно ст.33 зазначеного Закону, задоволення запиту здійснюється протягом місяця, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про боротьбу з корупцією», державний службовець або інша особа, уповноважена на виконання функцій держави, не має права, зокрема, відмовляти фізичним та юридичним особам в інформації, надання якої передбачено правовими актами, умисно затримувати її, надавати недостовірну чи неповну інформацію.

Згідно п.1-2 ст.166 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

На підставі викладеного, позивач вважає, що дії відповідача можуть містити ознаки корупційного діяння, передбаченого п. «г» ст.5 Закону України «Про боротьбу з корупцією», просить суд визнати бездіяльність відповідача у наданні у встановлений законом строк запитуваної інформації незаконною, зобов'язати відповідача надати запитувану інформацію, постановити окрему ухвалу на ім'я прокуратури Луганської області щодо незаконної бездіяльності відповідача.

Позивач в судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання, в якому просив проводити розгляд справи без його участі.(а.с.24).

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, в своїх запереченнях посилаючись на наступне.

До прокуратури Сватівського району Луганської області у травні 2009 року згідно з журналом вхідної кореспонденції, не надходило інформаційних запитів з ГО ЦТІ «Східна Україна». При вивченні повідомлення про вручення кореспонденції адресату встановлено, що у зазначеному повідомленні стоїть відмітка про вручення за довіреністю, датована 16.05.2009, яке було суботнім, вихідним днем, і працівники прокуратури Сватівського району не мали можливості фактично отримати зазначений запит. У повідомленні про вручення вказана адреса, яка не відповідає місцю розташування відповідача. У повідомленні зазначено «площа 50-річчя Перемоги, 36», а фактично прокуратура Сватівського району розташована за адресою: м. Сватове, вул. Шевченко, 10. Крім того, при витребуванні «Книги для запису рекомендованих поштових відправлень та повідомлень» Сватівського відділення Укрпошти встановлено, що у графі «розписка в одержанні» стоїть прізвище водія прокуратури Сватівського району Косинського О.С. без підпису, який пояснив, що запис зроблено не його рукою. Спеціаліст першої категорії прокуратури Сватівського району Папука Я.О. також пояснила, що жодного запиту з ГО ЦТІ «Східна Україна» вона особисто або в інший спосіб не отримувала та в журналі вхідної кореспонденції не реєструвала. У відповідача згідно з п.4.1.3 Інструкції з діловодства в органах прокуратури, затвердженої наказом Генерального прокурора України від 28.12.2002, реєструється вся поштова інформація, що надходить. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

У відповідності зі ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Луганська обласна громадська організація центр творчих ініціатив «Східна Україна» зареєстрована у якості юридичної особи Луганським обласним управлінням юстиції 08.09.2004, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію об'єднання громадян № 683 (а.с.5).

Згідно довідки Головного управління статистики у Луганській області № 46954 інформацію про реєстрацію Луганської обласної громадської організації центр творчих ініціатив «Східна Україна» у якості юридичної особи внесено до Єдиного державного реєстру підприємств України (а.с.6).

Базовим Законом, що регулює правові основи інформаційної діяльності є Закон України «Про інформацію», відповідно до ч. 1 ст. 9 якого всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.

Термін розгляду запиту щодо доступу до офіційних документів визначений ст. 33 Закону, частиною 1, якою встановлено, що термін вивчення запиту на предмет можливості його задоволення не повинен перевищувати десяти календарних днів, а задоволення запиту здійснюється протягом місяця, якщо інше не передбачено законом (частина 3 статті 33 Закону).

Частинами 1, 2 статті 32 Закону України «Про інформацію» регламентовано, що під інформаційним запитом (далі - запитом) щодо доступу до офіційних документів у цьому Законі розуміється звернення з вимогою про надання можливості ознайомлення з офіційними документами. Запит може бути індивідуальним або колективним. Він подається у письмовій формі.

Громадянин має право звернутися до державних органів і вимагати надання будь-якого офіційного документу, незалежно від того, стосується цей документ його особисто чи ні, крім випадків обмеження доступу, передбачених цим Законом.

Однак, статтею 37 вищезазначеного Закону встановлені обмеження щодо документів та інформації, що не підлягає обов'язковому наданню для ознайомлення за інформаційними запитами офіційні документи, які містять у собі:

інформацію, визнану у встановленому порядку державною таємницею;

конфіденційну інформацію;

інформацію про оперативну і слідчу роботу органів прокуратури, МВС, СБУ, роботу органів дізнання та суду у тих випадках, коли її розголошення може зашкодити оперативним заходам, розслідуванню чи дізнанню, порушити право людини на справедливий та об'єктивний судовий розгляд її справи, створити загрозу життю або здоров'ю будь-якої особи;

інформацію, що стосується особистого життя громадян;

документи, що становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію (доповідні записки, переписка між підрозділами та інше), якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи, процесом прийняття рішень і передують їх прийняттю;

інформацію, що не підлягає розголошенню згідно з іншими законодавчими або нормативними актами. Установа, до якої звернуто запит, може не надавати для ознайомлення документ, якщо він містить інформацію, яка не підлягає розголошенню на підставі нормативного акта іншої державної установи, а та державна установа, яка розглядає запит, не має права вирішувати питання щодо її розсекречення;

інформацію фінансових установ, підготовлену для контрольно-фінансових відомств.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади пропозиції про поліпшення їх діяльності та забезпечення можливості для відстоювання своїх прав і законних інтересів регулюється Законом України «Про звернення громадян».

Згідно із ст. 1 вказаного Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Статтею 15 цього Закону передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Згідно ст. 20 вказаного Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.

Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У матеріалах справи відсутня копія інформаційного запиту, ненадання відповіді на який відповідачем оскаржується позивачем. З долученого до матеріалів справи повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.7) не вбачається, розписка в отриманні якого саме поштового відправлення зазначена в ньому, що саме інформаційний запит наведеного в позовній заяві змісту надсилався Громадською організацією ЦТІ «Східна Україна» прокуратурі Сватівського району.

Крім того, в копії повідомлення про вручення поштового відправлення № 2894820 стоїть підпис «Папука» у відмітці про вручення (а.с.7), а в книзі для запису рекомендованих поштових відправлень і повідомлень ЦПС № 6 м. Сватове за 16.05.2009 стоїть розписка в одержанні рекомендованого поштового відправлення (№ відправлення місця приймання 2894820) - «Косинський».

З пояснень спеціаліста першої категорії прокуратури Сватівського району Папуки Яни Олександрівни вбачається, що до її повноважень згідно «Інструкції з діловодства в органах прокуратури України» входить ведення діловодства, документи, звернення та скарги, що надходять до прокуратури Сватівського району реєструються у книзі вхідної кореспонденції. Зазначеного інформаційного запиту вона не отримувала та не реєструвала, 16 травня 2009 року було вихідним днем, коли прокуратура не працювала (а.с.16).

З цього приводу водій прокуратури Сватівського району Косинський Олексій Сергійович пояснив, що 16.05.2009 жодної кореспонденції на пошті та в приміщенні прокуратури не отримував, оскільки це був вихідний суботній день, в разі отримання кореспонденції, адресованої прокуратурі району, він власноруч пише своє прізвище в журналі про отримання та ставить підпис і дату отримання, а його прізвище в книзі для запису рекомендованих поштових відправлень і повідомлень ЦПС № 6 м. Сватове виконане не його рукою (а.с.17).

Листоноша ЦПС № 6 м. Сватове Луганської області Лагунова Наталія Іванівна пояснила, що кожному об'єкту поштового рекомендованого відправлення за місцем його прийняття присвоюється номер, під яким зазначене відправлення реєструється у центрі зв'язку за місцем отримання в журналі для запису рекомендованих поштових відправлень та повідомлень (ф.8), у даному випадку цим номером є 2894820. При врученні рекомендованого поштового відправлення отримувачу, відправникові надсилається повідомлення про вручення, в якому зазначається дата вручення та прізвище особи, якій було вручене зазначене відправлення. Якщо поштові відправлення надходять в день, який для отримувача не є робочим днем, таке відправлення вручається в перший робочий день отримувача.

При цьому Лагунова Н.І. не змогла пояснити, чому в повідомленні про вручення зазначене прізвище отримувача «Папука», а у книзі для записів вручень - прізвище «Косинський», і чому у повідомленні зазначена дата 16.05.2009, яке було суботнім днем, вихідним для прокуратури Сватівського району Луганської області (а.с.40).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 1997 року № 1153 затверджено Примірну інструкцію з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади постановлено Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим органам виконавчої влади розробити на основі Примірної інструкції і затвердити не пізніше як у тримісячний термін інструкцію з діловодства у власних апаратах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери їх управління.

У відповідності із постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 1997 року № 1153 «Про затвердження Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади» наказом Генерального прокурора України від 28 грудня 2002 року № 90 затверджено Інструкцію з діловодства в органах прокуратури України.

Згідно п.3.3 Інструкції, у разі надходження документів у неробочий час вони приймаються черговим працівником, який розкриває конверти, термінові документи передає на розгляд керівництву з подальшою реєстрацією цих документів у загальному порядку.

Відповідно до п.п.4.1.1, 4.1.2 Інструкції, реєстрація документа - це фіксування факту створення або надходження документа шляхом проставлення на ньому штампа або реєстраційного індексу (номера, дати). Реєстрація документів провадиться з метою забезпечення їх обліку, контролю за виконанням і оперативним використанням наявної в документах інформації. Штамп з датою надходження та порядковим номером книги обліку вхідної кореспонденції проставляється у нижньому правому куті лицевого боку першої сторінки або на будь-якому вільному від тексту місці першої сторінки. На поштових відправленнях, що не підлягають розпечатуванню, штамп ставиться на конверті.

Таким чином, копія витягу з книги обліку вхідної кореспонденції прокуратури Сватівського району Луганської області, в якій відсутній запис про отримання інформаційного запиту ГО ЦТІ «Східна Україна», підтверджує факт ненадходження до прокуратури запиту і спростовує зазначену у позовній заяві бездіяльність відповідача, оскільки позивачем не надано доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Зважаючи на вищевикладене, заперечуючи проти позову, відповідач надав суду докази про те, що на його адресу не надходив зазначений інформаційний запит, суд приходить до висновку, що відповідачем не було порушено положень Законів України «Про звернення громадян» та «Про інформацію».

Стосовно позовних вимог про постановлення окремої ухвали на ім'я прокуратури Луганської області щодо незаконної, на думку позивача, бездіяльності відповідача, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Згідно із статтею 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заході щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Тобто, суд із власної ініціативи вирішує питання щодо винесення окремої ухвали відносно відповідних осіб, а тому вимоги позивача в цій частині не можуть розглядатися як позовні, тому що вони стосуються не вимог до відповідача, а пропозицій до суду першої інстанції, який розглядає адміністративну справу.

Суд вважає, що постановлення окремої ухвали не є імперативною нормою для суду, а є його правом. Оскільки при розгляді даної справи не знайшла свого підтвердження зазначена в позовній заяві незаконна бездіяльність відповідача, у суду відсутні підстави та необхідність постановлення окремої ухвали.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки судове рішення винесено не на користь позивача.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 15 квітня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 20 квітня 2010 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 18, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про звернення громадян», Законом України «Про інформацію», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Громадської організації Центр творчих ініціатив «Східна Україна» до прокуратури Сватівського району Луганської області про визнання бездіяльності відповідача незаконною, зобов'язання надати запитувану інформацію, постановити ухвалу щодо незаконної бездіяльності відповідача - відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова в повному обсязі складена та підписана 20 квітня 2010 року.

Суддя

Твердохліб Р.С.