Рішення від 25.06.2007 по справі 46/228-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" червня 2007 р. Справа № 46/228-07

вх. № 6506/4-46

Суддя господарського суду Ільїн О.В.

при секретарі судового засідання Чеверда В.В.

за участю представників сторін:

позивача - Дергалюк А.В. відповідача - Мілешкін М.М. 3-ї особи (перша) - не з"явився

3-ї особи (друга) - не з"явився

3-ї особи (третя) - не з"явився

розглянувши справу за позовом Спілка громадських організацій "Тендерна палата України" 3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: 1. Кременчуцьке дочірне підприємство № 503 ЗАТ "Сантехмонтаж-60", м. Кременчук;

2. ТОВ виробничо-комерційне підприємство "Котлогаз", м. Кременчук;

3. Приватне підприємство "Ауфбаум Вєрк", м. Черкаси

до СТГО "Південна залізниця" м. Харків

про відміну торгів (тендеру)

ВСТАНОВИВ:

Позивач, СГО "Тендерна палата України", звернувся з позовною заявою про відміну торгів (тендеру) СТГО "Південна залізниця" на закупівлю робіт з будівництва котельні пасажирського вагонного депо та будівництва котельні на території санаторію (оголошення про заплановану закупівлю № 11125907, опубліковане в інформаційному бюлетені Тендерної палати України " 11 (82) від 12.03.2007 року та оголошення про заплановану закупівлю № 3169848, опубліковане у Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель № 11 (48) від 12.03.2007 року).

Представник позивача, заявленний позов у судовому засіданні та у письмових поясненнях підтримав та просив суд його задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву проти задоволення позову заперечував і просив суд в його задоволденні повністю відмовити.

Представники третіх осіб у судове засідення не з"явились, надали письмови пояснення, згідно яких проти задоволення позову заперечують з підстав зазначених у поясненнях.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши надані докази, судом встановлено наступне.

Відповідно Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» (надалі Закон) останній встановлює правові та економічні засади здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів. Метою цього Закону є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, а також запобігання проявам корупції у цій сфері, забезпечення прозорості процедур закупівель.

Стаття 2-1 Закону встановлює, що державні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: максимальна економія та ефективність; добросовісна конкуренція серед учасників; відкритість та прозорість на всіх стадіях державних закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання проявам корупції; вільного доступу, відкритості та доступності інформації з питань закупівель, у тому числі для громадян України та громадських організацій.

Стадіями державних закупівель є: затвердження кошторису (програми, плану використання державних коштів); затвердження річного плану державних закупівель; обрання і проведення процедур закупівель на підставі затвердженого кошторису (програми, плану використання державних коштів) та річного плану державних закупівель; визначення переможця процедури закупівлі тощо (стаття 2-2 Закону).

Відповідно до статті 4-1 Закону з метою запобігання проявам корупції та формування ефективного конкурентного середовища у сфері закупівель замовник зобов'язаний забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації передбаченої цим Законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет. Замовник оприлюднює інформацію, передбачену цим Законом, в інформаційних системах в мережі Інтернет шляхом її направлення до таких систем у паперовому або електронному вигляді в порядку, передбаченому інформаційними системами (ч. 4 статті 4-1 Закону).

Замовники забезпечують рівноправний доступ усіх учасників до інформації з питань закупівлі (ч.2 статті 5 Закону).

Замовник зобов'язаний забезпечити створення умов для проведення прозорих державних закупівель та оприлюднення інформації в порядку, передбаченому цим Законом (ч. 1 статті 7 Закону).

Наказом начальника залізниці від 25.01.2007 року № 30/Н було затверджено склад тендерних комітетів, в т.ч. тендерного комітету з питань капітальних вкладень, капітального ремонту будівель, споруд, обладнання, який приймав рішення щодо проведення двоступеневих торгів на будівництво котелень.

Відповідно до статті 12 Закону тендерний комітет створюється для організації та проведення процедур закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти на засадах колегіальності у прийнятті рішень, відсутності конфлікту інтересів членів тендерного комітету та їх неупередженості. Склад тендерного комітету, положення про тендерний комітет затверджується рішенням замовника. Членами тендерного комітету є представники замовника в кількості не менше 5 осіб. Рішення з питань, що розглядаються на засіданнях тендерного комітету, приймаються простою більшістю голосів у присутності не менше двох третин членів тендерного комітету. Рішення комітету оформляється протоколом, який підписується усіма членами тендерного комітету, що брали участь у голосуванні.

Згідно з додатком 2 до наказу начальника залізниці від 25.01.2007 року № 30/Н до складу тендерного комітету з питань капітальних вкладень, капітального ремонту будівель, споруд, обладнання входить 19 осіб.

Підставою прийняття тендерним комітетом рішення про проведення тендеру є річний план здійснення процедур закупівель розроблений та затверджений у відповідності до фінансового плану залізниці, кошторисні ліміти фінансування та пріоритетності закупівель. Згідно з протоколом № 1 від 28.02.2007 року виконання робіт по будівництву передбачено планом капітального будівництва виробничого призначення пасажирської служби (депо Гребінка) та невиробничого призначення (котельня на території санаторію).

28 лютого 2007 року відповідно до протоколу № 1 засідання тендерного комітету, в зв'язку з тим, що існуючі котельні обладнані морально застарілим обладнанням яке вичерпало свій ресурс роботи, комітетом була визначена та затверджена процедура двоступеневих торгів на закупівлю робіт з будівництва котельні пасажирського вагонного депо та будівництва котельні на території санаторію. Тендерним комітетом доручено посадовим особам відповідача підготувати технічні вимоги, а секретарю тендерного комітету надати їх до ТОВ «Європейське консалтингове агентство» для розробки тендерної документації у відповідності до договору №П/НТВ-062466/НЮ від 20.11.2006 року. Питання щодо розміщення оголошення про проведення тендеру вирішено узгодити після розробки та затвердження тендерної документації. Протокол підписаний 15 членами комітету із 19.

Відповідно до протоколу № 2 засідання тендерного комітету щодо затвердження тендерної документації на будівництво котелень від 01.03.2007 року тендерним комітетом була розглянута та затверджена тендерна документація на будівництво котелень пасажирського вагонного депо Гребінка та котельні на території санаторію ім. М.Гоголя м. Миргород. Тендерним комітетом доручено секретарю комітету надати оголошення про проведення тендеру до ТОВ «Європейське консалтингове агентство» для розміщення його в мережі Інтернет та Інформаційному бюлетені Тендерної палати України. Розкриття тендерних пропозицій призначено на 04.04.2007 року. Протокол підписаний 15 членами комітету із 19.

Згідно з умовами приймання оголошень визначених Інформаційним бюлетенем Тендерної палати України для розміщення оголошення у 11(82) випуску з датою опублікування 12.03.2007 року, встановлений кінцевий термін приймання оголошень 01.03.2007 року.

СТГО «Південна залізниця» 01.03.2007 року за № НКВ - 02-07/90 було направлено для розміщення оголошення про проведення двоступеневих торгів на будівництво котелень.

Відповідно до листа Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель при Рахунковій палаті від 30.10.2006 року № 81-скк/л оголошення на проведення торгів не приймається без наявності затвердженої тендерної документації.

Зазначене знайшло підтвердження в ч. 6 статті 21 в редакції Закону від 01.12.2006 року № 424-V, яка наголошує, що тендерна документація затверджується тендерним комітетом замовника до подання оголошення про заплановану закупівлю.

Прикінцевими положеннями (п.2.) Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти» від 01.12.2006 року № 424-V визначено, що процедури закупівель, розпочаті до набрання чинності цим Законом, здійснюється відповідно до порядку, встановленого до набрання чинності цим Законом.

Листом «Щодо окремих питань про застосування норм Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» з посиланням на роз'яснення Міністерства економіки України від 05.09.2005 року № 55-36/2000 Антимонопольний комітет України, якій згідно статті 3-1 Закону є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг, 15.08.2006 року надав інформацію, що днем початку процедури закупівлі для процедур двоступеневих торгів є день відправлення для публікації оголошення про проведення торгів.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 надання зворотної дії в часі нормативно-правовими актами може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в Законі або іншому нормативно-правовому акті.

На підставі зазначеного суд погоджується з позицією відповідача, що оскільки така вказівка у вказаному Законі відсутня, вважається, що його дія не поширюється на правовідносини суб'єктів господарювання (замовників та учасників), які склалися до 12.03.2007 року, тобто якщо процедура закупівлі розпочата до набрання чинності змін до Закону, то вона здійснюється до свого завершення відповідно до встановленого на день початку процедури закупівлі порядку.

Статтею 8 Закону встановлено, що з метою створення оптимального конкурентного середовища діяльності засобів масової інформації у сфері закупівель оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації учасників публікуються у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери держаних закупівель, та в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, в інформаційних системах у мережі Інтернет.

Не оприлюднення передбаченої цим Законом інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах в мережі Інтернет є підставою для відміни торгів.

Відповідач оприлюднив передбачену Законом інформацію в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 11(82) від 12.03.2007 року (оголошення № 11125907) та у Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель (№ 11(48) від 12.03.07р.). Зазначене підтверджує і позивач в позовної заяві.

Відповідно до витягу з Інформаційного бюлетеня Тендерної палати України № 11(82) від 12.03.2007 року оголошенню на предмет закупівлі: будівництво котельні пасажирського вагонного депо, будівництво котельні на території санаторію, присвоєний код інформаційною системою в мережі Інтернет: www.zakupivli.com - ABD/S 842.

Отже, відповідач в повному обсязі виконав вимоги Закону про забезпечення прозорості здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Слід також зазначити, що відповідно до статті 17-3 Закону, в редакції від 01.12.2006 року № 424-V Тендерна палата України функціонує з метою сприяння: розвитку системи державних закупівель в Україні, прозорості державних закупівель, підвищенню ефективності та раціональності витрачання державних коштів, забезпеченню інформаційно-методичного супроводу державних закупівель, підвищенню конкуренції на ринку державних закупівель, підвищенню конкуренції на ринку державних закупівель, формуванню сучасної інфраструктури державних закупівель, підвищенню професійно-кваліфікаційного рівня спеціалістів з питань державних закупівель, здійсненню громадського контролю.

Тендерна палата України з метою забезпечення здійснення громадського контролю у сфері державних закупівель має право на всіх етапах здійснення державних закупівель запитувати та отримувати у замовника, учасників, інших осіб інформацію, документи та матеріали щодо діяльності тендерного комітету замовника, здійснених замовником закупівель, стану виконання договорів про закупівлю на будь-якій стадії виконання. Замовники, учасники, інші особи, протягом п'яти робочих днів з дати отримання відповідного запиту, зобов'язані надіслати Тендерній палаті України інформацію, завірені належним чином копії документів та матеріалів, за винятком тих, які містять охоронювану законом таємницю (ч.6.).

Жодного запиту щодо оскарженої процедури закупівлі від позивача на адресу відповідача не надходило.

При цьому, відповідачем було забезпечено виконання вимог Закону щодо оприлюднення інформації пов'язаної з проведенням закупівлі, не виконання вимог щодо надання позивачу тендерної (кваліфікаційної) документації, протоколу розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій і т.п. ні яким чином не може вплинути на результати торгів, оскільки позивачем забезпечено прозорість процедури закупівлі.

Зазначене знайшло своє підтвердження у письмових поясненнях усіх, без виключення, підприємств, які приймали участь у торгах, щодо відміни яких було подано позовну заяву Спілкою громадських організацій «Тендерна палата України» та які було залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову. Так, відповідно до цих пояснень Кременчуцьке дочірне підприємство № 503 ЗАТ "Сантехмонтаж-60", ТОВ виробничо-комерційне підприємство "Котлогаз" та приватне підприємство "Ауфбаум Вєрк" вважають, що з боку СТГО «Південна залізниця» не було допущено жодних незаконних дій при проведенні торгів (тендеру) на закупівлю робіт з будівництва.

Враховуючи вищевказане, замовником торгів не допущено порушення принципів державних закупівель: відкритості та прозорості на всіх стадіях державних закупівель, запобігання проявам корупції, вільному доступу, відкритості та доступності інформації.

Відповідно до вимог статті 28 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» торги відміняються у разі, якщо: - на участь у торгах було подано менше трьох тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі, визначеного замовником у тендерній документації; - було відхилено всі тендерні пропозиції відповідно до статті 27 цього Закону; - замовник порушив вимоги цього Закону щодо оприлюднення інформації; - якщо до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж трьох учасників; - Комісією чи судом прийняте рішення про відміну торгів.

Викладений перелік є вичерпним, таким чином, Законом не передбачена відміна торгів у разі не надсилання Тендерній палаті України в паперовому або електронному вигляді тендерної документації, або інші правові наслідки чи відповідальність замовника за вчинення зазначених дій.

З урахуванням встановленних обставин справи суд приходить до висновку про відсутність правових підстав щодо задоволення позовних вимог СГО "Тендерна палата України".

На підставівикладеного та керуючись статтями 1, 4, 12, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Суддя Ільїн О.В.

справа № 46/228-07