Рішення від 17.12.2021 по справі 420/17796/21

Справа № 420/17796/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з порушення частини 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та не проведенні дій передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області витребувати від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року та провести перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі отриманої від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , є пенсіонером Міністерства оборони України, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

У 2021 році, Позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про видачу йому та направлення Відповідачу, довідок про розмір належного йому грошового забезпечення, станом на 05 березня 2019 року, із зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались при обчисленні його пенсії за станом на 31 грудня 2017 року та про розмір належного йому грошового забезпечення із зазначенням нового розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, станом на 01 лютого 2020 року, розрахованого відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, в редакції від 30 серпня 2017 року, для проведення перерахунку пенсії.

Одеський ОТЦК та СП, листом №943/9443 від 16 липня 2021 року повідомив, що Одеським ОТЦК та СП за заявами пенсіонерів складаються та направляються до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 05 березня 2019 року.

Позивачу, копія Довідки Одеського ОТЦКСП не надавалась.

В серпні 2021 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з 05 березня 2019 року, на підставі наданої Одеським ОТЦКСП Довідки та надати копію Довідки Одеського ОТЦКСП.

Відповідач, листом №116409-15799/Ж-02/8-1500/21 від 13 вересня 2021 року відмовив у задоволенні заяви з посиланням на те, що «Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.

Враховуючи викладене, для проведення Вам перерахунку пенсії правових підстав не має.

Звертаємо увагу, що довідка про розмір грошового забезпечення з 05.03.2019 до Головного управління не надходила»

Вважаючи відмову ГУ ПФУ в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 04.10.2021 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, витребувано з Головного управління ПФУ в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.

26.10.2021 року за вх. №ЕП/29279/21 від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.

Враховуючи те, що до Головного управління не надходила оновлена довідка про розмір грошового забезпечення Позивача, і те, що до моменту отримання зазначеної довідки у Головного управління не виникає обов'язку з перерахунку пенсії, позовна вимоги щодо зобов'язання провести перерахунок пенсії Позивача з 01.04.2021 на підставі оновленої довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є передчасною і не підлягає задоволенню.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших держаних установ.

Крім того, звертаємо увагу, що рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103, проте після скасування вказаних пунктів Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку НЕ приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані.

Так, за змістом частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктами 1 і 2 частини першої статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

В свою чергу, публічно-правовий спір - спір, у якому, серед іншого, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Системний аналіз зазначених норм КАС України свідчить, що останній не передбачає захисту адміністративним судом прав та інтересів громадян на майбутнє, якщо на день розгляду справи вони ще не порушені і спору з цього приводу не виникло.

Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги Позивача щодо проведення перерахунку є передчасними та стосуються правовідносин, що можуть відбутися в майбутньому, а тому не підлягають задоволенню.

Також відповідач звертає увагу на застосуванні строку звернення до суду, обґрунтовуючи правовим висновком Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.03.2021 у справі 240/12017/19 щодо застосування строку звернення до суду у справах щодо перерахунку розміру пенсії.

28.10.2021 року через канцелярію до суду за вхід. №60123/21 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли витребувані судом належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 , є пенсіонером Міністерства оборони України, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

16.07.2021 року у відповідь на звернення Позивача Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки надано відповідь №943/9443, в якій зазначено наступне:

«… Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за заявами пенсіонерів готуються та надаються до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною останній штатній посаді станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Враховуючи вищезазначене у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відсутні підстави для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначених у Вашому зверненні довідок…».

04.08.2021 року Позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області з заявою, в якій просив:

«На підставі отриманої від Одеського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, провести перерахунок моєї, ОСОБА_1 , пенсії, з 05 березня 2019 року, без обмеження її максимального розміру та виплатити мені суму не отриманої пенсії за весь час перерахунку.

Надіслати мені, ОСОБА_1 , на зазначену у заяві е-пошту письмову відповідь, копії перерахунків пенсії та копії отриманої від Одеського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення.».

Листом №16409-15799/Ж-02/8-1500/21 від 13 вересня 2021 року відмовив у задоволенні заяви, зазначивши зокрема, що довідка на ОСОБА_1 до Головного управління не надходила».

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.

Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави. Діяльність суду є не просто інструментом у розв'язанні суперечностей, розбіжностей (спорів) між громадянами або між громадянами і організаціями, чи між організаціями щодо різних правових питань, а рівноправним партнером законодавчої і виконавчої влади у врегулюванні суспільних процесів.

Тобто, у демократичній, правовій державі суд має вирішувати практично всі соціально значущі конфлікти, суперечності між суб'єктами права, які мають правовий характер. Тому в Конституції України визначено обсяг повноважень судової влади щодо розв'язання усього спектру соціальних конфліктів, вирішення спору про право або неузгодження з питань застосування права.

Із змісту частини другої статті 124 Конституції України вбачається, що кожен із суб'єктів правовідносин у разі виникнення спору може звернутися до суду за його вирішенням.

Судовий розгляд є обов'язковим і універсальним методом розв'язання таких конфліктів.

Юридичний спір - це юридичний конфлікт між учасниками правовідносин, у якому кожен з учасників правовідносин захищає свої суб'єктивні права. Правові спори виникають внаслідок порушення суб'єктивних прав у результаті протиправних дій.

Юридичний спір в даній справі, на думку позивача, виник через протиправні дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з порушення частини 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та не проведенні дій, передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, а саме - з не витребування від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 05 березня 2019 року для проведення перерахунку пенсії.

Відтак, з'ясуванню в даній справі підлягає питання щодо обов'язку ГУ ПФУ в Одеській області витребовувати довідку про розмір грошового забезпечення позивача.

Відповідно до матеріалів справи, Одеським ОТЦК та СП не виконано обов'язок щодо видачі позивачу довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії на виконання рішення суду у зразковій справі, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

Твердження позивача про те, що листом №943/10173 від 02.08.2021 р. підтверджено направлення довідки є необґрунтованим.

Так, у вказаному листі зазначено, зокрема, наступне:

«Розпорядженням ТВО начальника штабу-заступником командира військової частини НОМЕР_1 від 01.07.2021 №2/3555 (вхід. Від 02.07.2021 №1585) до Одеського ОТЦК та СП доведено для врахування в роботі лист Департаменту юридичного забезпечення МОУ від 24.06.21 №248/ПУ1780 та ТЛГ ТВО начальника ФЕУ КСВ ЗСУ від 29.06.2021 №116/14/2/614 щодо видавання довідок про розмір ГЗ військовим пенсіонерам для перерахунку пенсій згідно форми, затвердженої ПКМУ від 13.02.2018 №45, за зверненнями пенсіонерів в добровільному порядку без судових рішень з урахуванням правових висновків КАС ВСУ по справі №160/8324/19.

Таким чином, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за заявами пенсіонерів готуються та надаються до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною останній штатній посаді станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Враховуючи вищезазначене у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відсутні підстави для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначених у Вашому зверненні довідок.»

Дійсно, Одеським ОТЦК та СП підтверджено можливість надання довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року в добровільному порядку, однак вказаний лист не містить інформації про надання такої довідки позивачу чи пенсійному органу. Навпаки, у листі зазначено про відсутність підстав для видачі довідок позивачу.

Постанова Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року по зразковій справі №1608342/19 містить наступний правовий висновок:

«Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_3 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.»

Викладене в цілому свідчить про те, що у відповідача (ГУ ПФУ України в Одеській області) у зв'язку із не отриманням довідки, не виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з 01.04.2019 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що про відсутність протиправності у діях відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій Відповідача з порушення частини 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та не проведенні дій щодо витребування від ООТЦК та СП довідки про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 05.03.2019 року.

Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших держаних установ.

Разом з тим, повноваженнями щодо витребування у ООТЦК та СП довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії Головне управління ПФУ в Одеській області не наділене та чинним законодавством відповідне не передбачено.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону.

Посилання відповідача на частину 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.) суд відхиляє, у зв'язку з тим, що рішення Верховного суду у справах №826/3858/18 та №160/8324/19 не містять висновків щодо обов'язку органу Пенсійного фонду України витребувати довідки про розмір грошового забезпечення на виконання положення Порядку №45, як про те зазначає Позивач.

При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

З огляду на вищезазначене, суд не вбачає протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з порушення частини 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та не проведенні дій передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, а саме - з не витребування від Одеського обласного територіального центру ОСОБА_4 , грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для проведення перерахунку пенсії.

З урахуванням встановлених обставин по справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Слід зазначити, що особа звертається до суду з метою захистити у судовому порядку свого порушеного права або інтересу, які охороняються законом, при цьому вона повинна використовувати адекватний засіб захисту своїх прав, тобто такий засіб, який призведе до відновлення (захисту) порушеного права або інтересу.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові (Постанова Верховного Суду від 15 серпня 2019 року у справі №1340/4630/18).

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 2-9 , 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, (код ЄДРПОУ 20987385, 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83).

Третя особа: Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська, 6, код ЄДРПОУ 08402040, телефон: (048) 734 17 36)

Суддя П.П. Марин

.