справа№380/14475/21
16 грудня 2021 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та зобов'язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , з вимогами :
- визнати протиправним та повністю скасувати рішення Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги по догляду за матір'ю ОСОБА_2 (повідомлення № 260309-1097 від 11 травня 2021 року);
- зобов'язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу по догляду за матір'ю ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог вказує, що у квітні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення йому допомоги по догляду за матір'ю ОСОБА_2 , яка є інвалідом І групи та потребує постійного стороннього догляду. Вказує, що до заяви надано повний пакет необхідних для призначення такої допомоги документів. Зазначає, що 21 квітня 2021 року ЛКП «Південне» Відділу житлового господарства Франківської районної адміністрації Львівської міської ради громадянці ОСОБА_2 видано довідку про осіб, що зареєстровані та проживають в її квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: 1) ОСОБА_2 (матір позивача); 2) ОСОБА_1 (позивач). Вказує, що 21 квітня 2021 року комісією ЛКП «Південне» Відділу житлового господарства Франківської районної адміністрації Львівської міської ради складено Акт обстеження матеріально побутових умов заявника на підставі звернення про допомогу, у якому визначено перелік осіб, які проживають спільно із позивачем. В Акті окремо наголошено, що позивач з дружиною не проживає. Зазначає, що 11 травня 2021 року відповідачем надано повідомлення № 260309-1097, відповідно до якого ОСОБА_1 немає права на надання державної соціальної допомоги, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї. Не погоджуючись з відмовою відповідача у наданні державної соціальної допомоги, позивач 14 червня 2021 року (заява № 3-Д-33339-Ф-35) звернувся за роз'ясненнями до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради. 16 червня 2021 року листом № 35-вих-51499 голова Франківської районної адміністрації О. Тимчишин надав позивачу відповідь, що «згідно з відомостями Реєстру Львівської міської територіальної громади станом на 15.06.2021 за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано дві особи». Позивач звернувся до Львівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги, яким видано доручення № 480 від 02 липня 2021 року для надання безоплатної вторинної правової допомоги. Зазначає, що відповідь на Адвокатський запит надана відповідачем у листі від 20 липня 2021 року за № 260309-7689. Вказує, що під час подання заяви про призначення компенсації відповідачем не було роз'яснено позивачеві чинні вимоги законодавства, а в подальшому при вивченні документів та наданні безпідставної відмови, відповідачем не були враховані відомості вищезгаданих Акту обстеження матеріально побутових умов заявника на підставі звернення про допомогу та Довідки про осіб, що зареєстровані та проживають в її квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , виданих 21 квітня 2021 року ЛКП «Південне» Відділу житлового господарства Франківської райадміністрації Львівської міської ради. Факт встановлення роздільного проживання позивача та його дружини, зазначений в Акті обстеження, відповідачем повністю проігноровано, чим спричинено порушення як Сімейного кодексу України, так і вищезгаданих нормативно-правових актів щодо призначення компенсації, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
Ухвалою суду від 06.09.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача 29.11.2021 надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач проти позову заперечує повністю. Вказує, що Постановою №859 передбачено виключний перелік осіб, доходи, яких не включаються до сукупного доходу фізичної особи, яка надає соціальні послуги. Середньомісячний дохід сім'ї за 6 місяців до звернення ОСОБА_1 становить: 131160,29 грн. Звертає увагу суду на те, що навіть факт не проживання ОСОБА_1 із дружиною на підставі акту обстеження не вплине на призначення компенсації, оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 перевищує розмір прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2021 року. Розрахунок за умови, якщо не включати доходи дружини ОСОБА_3 . Середньомісячний дохід сім'ї за 6 місяців до звернення ОСОБА_1 становить 49475,40 грн. Стверджує, якщо не враховувати дохід дружини ОСОБА_1 середньомісячний сукупний дохід сім'ї перевищує розмір прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2021 року на 6056,93 грн. Отже, враховуючи наведене вище вказує, що Франківський відділ соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради як відповідач по справі діяв в межах повноважень визначених Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859 та призначити компенсацію без врахування доходів дружини позивача, немає можливості призначити зазначену компенсацію ОСОБА_1 , оскільки його власні доходи перевищують розмір прожиткового мінімуму встановлений на 01 січня 2021 року.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на позов, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
встановив:
29.04.2021 ОСОБА_1 подав заяву №559 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
29.04.2021 ОСОБА_2 подала заяву №559 про згоду отримувати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
21 квітня 2021 року ЛКП «Південне» Відділу житлового господарства Франківської районної адміністрації Львівської міської ради громадянці ОСОБА_2 видано довідку №698 про осіб, що зареєстровані та проживають в її квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: 1) ОСОБА_2 (матір позивача); 2) ОСОБА_1 (позивач).
21 квітня 2021 року комісією ЛКП «Південне» Відділу житлового господарства Франківської районної адміністрації Львівської міської ради складено Акт обстеження матеріально побутових умов заявника на підставі звернення про допомогу, у якому визначено перелік осіб, які проживають спільно із позивачем. В Акті окремо наголошено, що позивач з дружиною не проживає.
Згідно Акту проведення обстеження сім'ї №253 від 06.05.2021 ОСОБА_1 проживає щоденно з ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 .
11 травня 2021 року відповідачем надано повідомлення № 260309-1097, відповідно до якого ОСОБА_1 немає права на надання державної соціальної допомоги, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.
Не погоджуючись з відмовою Відповідача у наданні державної соціальної допомоги, позивач 14 червня 2021 року (заява № 3-Д-33339-Ф-35) звернувся за роз'ясненнями до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради та 16 червня 2021 року листом № 35-вих-51499 голова Франківської районної адміністрації О. Тимчишин надав позивачу відповідь, що «згідно з відомостями Реєстру Львівської міської територіальної громади станом на 15.06.2021 за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано дві особи».
Представником позивача - адвокатом Мартинюком Євгеном Олександровичем сформовано адвокатський запит № 64-07 від 16 липня 2021 року із вимогою відповідачеві: 1) повідомити про підстави відмови Позивачеві у призначенні компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, разом із наданням законодавчого обґрунтування такої відмови; 2) надати належним чином завірені копії документів, що слугували підставою для вищезгаданої відмови; 3) надати належним чином завірені копії документів, якими оформлено звернення позивача до відповідача щодо призначення компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
Відповідь на адвокатський запит надана відповідачем у листі від 20 липня 2021 року за № 260309-7689, згідно якої вказано, що середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги та дружини ОСОБА_3 отримують середній дохід на члена сім'ї 10930,03, що перевищує прожитковий мінімум на 01.01.2021 (розмір якого 2189,00).
З даним рішенням позивач не погодився та звернувся до суду за захистом порушених прав.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст.9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України «Про соціальні послуги» від 17 січня 2019 року № 2671-VIII (далі - Закон №2671-VІІІ).
Згідно пункту 17 статті 1 Закону № 2671-VIII соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.
Частиною шостою статті 13 Закону № 2671-VIII фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: 1) особами з інвалідністю I групи; 2) дітьми з інвалідністю; 3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; 4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; 5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.
При цьому, частиною сьомою статті 13 Закону № 2671-VIII передбачено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.
Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.
Призначення та виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (надалі - компенсація) здійснюється відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859 (надалі - Постанова №859).
Відповідно до п. 4 Постанови №859 розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України "Про соціальні послуги" обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за попередні шість місяців, що передують місяцю подання заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги, обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім'ї на кількість членів сім'ї, які включаються до її складу, згідно з Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї затвердженою наказом Мінсоцполітики від 16 червня 2020 р. №419.
Відповідно до п. 5 Постанови №859 до складу сім'ї фізичної особи, яка звертається за призначенням компенсації, включаються чоловік, дружина, діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. До складу сім'ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги, що звертається за призначенням компенсації, не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні, та непрацездатні особи.
Як встановлено судом, відповідач відмовив у призначенні та виплаті компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі у зв'язку з тим, що середньомісячний дохід сім'ї за 6 місяців до звернення ОСОБА_1 становить: 131160,29 грн, з них: - 49475,40 грн - пенсія ОСОБА_1 (за жовтень 2020 року по березень 2021 року), - 81684,89 грн - заробітна плата ОСОБА_3 (за жовтень 2020 року по березень 2021 року), сукупний середньомісячний дохід сім'ї - 131160,29 грн /6 = 21860,05 грн.
Судом встановлено, що середньомісячний дохід сім'ї за 6 місяців до звернення ОСОБА_1 становить 49475,40 грн, а саме сукупний дохід на члена сім'ї за 6 місяців 49475,40/6 = 8245,90 грн.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 1 січня 2021 року встановлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2189 гривень, з 1 липня - 2294 гривні, з 1 грудня - 2393 гривні, а для основних соціальних і демографічних груп населення.
Отже, прожитковий мінімум станом на 1 січня 2021 року становив 2189 грн.
Тобто якщо не враховувати дохід дружини ОСОБА_1 середньомісячний сукупний дохід сім'ї перевищує розмір прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2021 року на 6056,93 грн (2189 - 8245,93 = 6056,93 грн)
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про правомірність прийнятого відповідачем рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАСУ України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки у даній справі оспорюється рішення прийняте відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевіряє чи прийнято (вчинено) воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом на підставі досліджених доказів встановлено, що відповідні положення відповідачем дотримані повністю. З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 294, 295, КАС України, суд
ухвалив :
1. У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 16.12.2021.
Суддя Коморний О.І.