Ухвала від 17.12.2021 по справі 340/793/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

17 грудня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/793/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши подання про заміну сторони виконавчого провадження

заявник: державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Крикун О.М. (25006, м. Кропивницький, вул. Дворцова, 6/7)

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради (25006, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 53/39, код ЄДРПОУ 03197629)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебувала адміністративна справа №340/793/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 року у цій справі адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Вказане рішення суду 15.05.2021 набрало законної сили. Кіровоградським окружним адміністративним судом 03.09.2021 року позивачу видано виконавчий лист №340/793/21 про зобов'язання Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 15.10.2021 року відкрито виконавче провадження ВП №67149412 щодо примусового виконання цього виконавчого листа.

До суду 10.12.2021 року надійшло подання державного виконавця про заміну боржника у виконавчому провадженні ВП №67149412 - Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197629) - його правонаступником - Департаментом соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572).

Ухвалою судді від 10.12.2021 року заяву про заміну сторони виконавчого провадження призначено до розгляду у судовому засіданні на 17.12.2021 року.

У судове засідання учасники справи не прибули, що відповідно до частини 2 статті 379 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.

Розглянувши питання про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов до таких висновків.

Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Процесуальне правонаступництво унормовано статтею 52 КАС України, згідно з якою у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

У пункті 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" наголошено, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Подібна правова позиція щодо публічного правонаступництва органів влади викладена у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 11.10.2019 року у справі №812/1408/16. Як вказано у цій постанові, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень.

Судом установлено, що Кропивницькою міською радою прийнято рішення №49 від 02.02.2021 року "Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Кропивницької міської ради", яким вирішено утворити виконавчий орган зі статусом юридичної особи - департамент соціальної політики Кропивницької міської ради, Подільській районній у місті Кропивницькому раді ліквідувати управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради.

На виконання цього рішення Подільська районна у місті Кропивницькому рада прийняла рішення №25 від 26.02.2021 року "Про припинення виконавчого органу зі статусом юридичної особи - управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради шляхом приєднання (реорганізації) до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради".

Рішенням Кропивницької міської ради №190 від 25.03.2021 року "Про надання дозволу на приєднання" надано дозвіл на приєднання управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197629) до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572), а також затверджено Положення про департамент соціальної політики Кропивницької міської ради в новій редакції.

Пунктом 1.2 цього Положення передбачено, що департамент соціальної політики Кропивницької міської ради утворений відповідно до чинного законодавства України з метою задоволення потреб та інтересів територіальної громади у сфері соціального захисту населення, в тому числі надання соціальних послуг та є правонаступником управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради та управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради.

Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Положення до основних завдань та функцій департаменту належить зокрема реалізація на території міста Кропивницького державної політики у сфері соціального захисту населення, зокрема осіб, на яких поширюється дія законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; здійснення контролю за правильністю надання державних соціальних допомог, пільг, компенсацій та субсидій, за цільовим використанням коштів державного та місцевого бюджетів, спрямованих на цю мету.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань департамент соціальної політики Кропивницької міської ради зареєстрований як юридична особа 11.02.2021 року. Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради з 03.03.2021 року перебуває у стані припинення.

Натепер діяльність та адміністративна компетенція Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради як суб'єкта владних повноважень припинилася, а його функції і зобов'язання у публічно-правових відносинах перейшли до його правонаступника - департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради. Цей суб'єкт владних повноважень є органом соціального захисту населення, який здійснює нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тому саме він має виконувати рішення суду про перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.

Керуючись статтями 248, 256, 379 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Подання державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.

2. Замінити боржника у виконавчому провадженні ВП №67149412 - Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197629) - його правонаступником - департаментом соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572).

3. Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш