16 грудня 2021 року
м. Київ
справа №664/403/18
адміністративне провадження № К/9901/3515/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Кравчук В.М., Єзеров А.А.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 (судді - Єщенко О.В., Димерлій О.О., Коваль М.П.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Олешківської міської ради Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У лютому 2018 року ОСОБА_1 , в інтересах ОСОБА_2 , звернулась до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення двадцять п'ятої чергової сесії Олешківської міської ради VII скликання №420 від 18.08.2017 в частині відмови ОСОБА_2 у задоволені клопотання про надання дозволу на розробку проектів із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,09 га., для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) ліворуч або праворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6525010100:02:001:0747, або земельну ділянку з кадастровим номером 6525010100:02:001:0747;
- зобов'язати Олешківську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,09 га., для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) ліворуч або праворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6525010100:02:001:0747, або земельну ділянку з кадастровим номером 6525010100:02:001:0747.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 18.07.2017 ОСОБА_1 звернулась до Олешківської міської ради в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з клопотанням про надання безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,09 га., для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) ліворуч або праворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6525010100:02:001:0747, або земельну ділянку з кадастровим номером 6525010100:02:001:0747 до якої додала графічні матеріали про бажане місце розташування земельної ділянки.
Рішенням двадцять п'ятої чергової сесії Олешківської міської ради VII скликання №420 від 18.08.2017 ОСОБА_2 відмовлено у задоволені клопотання про надання дозволу на розробку проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Відмова обґрунтована неможливістю встановити із наданих заявником графічних матеріалів місце розташування земельних ділянок.
Не погоджуючись із відмовою відповідача, посилаючись на її безпідставність і необґрунтованість, позивач звернулась до суду з цим позовом.
В обгрунтування позовних вимог посилалась на те, що відмова відповідача є необґрунтованою, оскільки законодавством встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в свою чергу наведена у відмові відповідача підстава до вказаного переліку не входить.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення двадцять п'ятої чергової сесії міської ради VII скликання №420 від 18.08.2017 в частині відмови ОСОБА_2 у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,09 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) ліворуч або праворуч земельної ділянки з кадастровим номером: 6525010100:02:001:0747 або земельну ділянку з кадастровим номером 6525010100:02:001:0747.
Зобов'язано Олешківську міську раду Херсонської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 18.07.2017 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,09 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) ліворуч або праворуч земельної ділянки з кадастровим номером: 6525010100:02:001:0747 або земельну ділянку з кадастровим номером 6525010100:02:001:0747.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з підстав, що не передбачені законом, а отже позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 скасовано та ухвалено нове, яким у задоволенні позову відмовлено.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що самостійне визначення особою бажаного місця розташування земельної ділянки має значення для надання об'єктивної оцінки та відповіді на клопотання заявника, оскільки пошук такої ділянки до повноважень компетентного органу не віднесено.
Водночас, як вбачається з наданих позивачем матеріалів, вони не можуть вважатись такими, що містять місце розташування бажаної земельної ділянки, оскільки містять графічні відомості стосовно декількох земельних ділянок, а не однієї ділянки, яку позивач прагне отримати у власність.
Враховуючи вказане, апеляційний суд дійшов висновку, що правова підстава відмови у задоволенні заяви, викладена у рішенні Олешківської міської ради Херсонської області, у повній мірі узгоджується із приписами ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а тому доводи позивача про невідповідність рішення відповідача вимогам чинного законодавства є необґрунтованими.
З рішенням суду апеляційної інстанції не погодилась позивач, звернулась з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просила рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити вислі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги посилалась на те, що нею до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою подано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, а також зазначено кадастрові номери земельних ділянок, розташованих біля бажаної до отримання земельної ділянки, а тому висновки відповідача щодо неможливості встановлення з доданих до клопотання матеріалів місяці розташування земельної ділянки. є необгрунтованими.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просив у її задоволені відмовити, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частин першої-третьої ст.116 ЗК України громадяни … набувають права власності … земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами … здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. в) частина третя статті 116 ЗК України).
Частиною шостою та сьомою статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Ці норми передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень. При цьому, зазначення на карті бажаного місця розташування земельної ділянки має значення для надання об'єктивної оцінки та відповідні на клопотання заявника, оскільки пошук такої ділянки до повноважень ради не віднесено.
Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 23.01.2018 №369/3184/14-а.
Як встановлено судами попередніх інстанцій у поданому клопотанні позивач просила відповідача надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,09 га., ліворуч або праворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6525010100:02:001:0747, або земельну ділянку з кадастровим номером 6525010100:02:001:0747.
Таким чином, додані позивачем до заяви графічні матеріали не можуть вважатись такими, що містять місце розташування бажаної земельної ділянки, оскільки містять графічні відомості стосовно декількох земельних ділянок, а не однієї ділянки, яку позивач прагне отримати у власність, а тому апеляційний суд дійшов обгрунтованого висновку, що підстава відмови у задоволенні заяви позивача, викладена у рішенні Олешківської міської ради Херсонської області, у повній мірі узгоджується із приписами ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, та прийняв рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Доводи касаційної скарги не спростовують правильність висновків суду апеляційної інстанції, а їх зміст зводиться до переоцінки доказів, що, в силу положень частини другої статті 341 КАС України, знаходиться поза межами повноважень суду касаційної інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, оскільки при ухваленні рішення суд апеляційної інстанції порушень норм матеріального та процесуального права не допустив, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
Керуючись ст. 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
В.М. Кравчук
А.А. Єзеров