18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
07 грудня 2021 року м. Черкаси справа № 925/1561/21
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Волна С.В., за участі представників сторін:
від позивача: Новіков В.М. - адвокат за ордером;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агроко" (с. Крутьки, Чорнобаївський район, Черкаська область) до Іркліївської сільської ради (с. Іркліїв,Чорнобаївський район, Черкаська область) про визнання права власності та скасування державної реєстрації,
Заявлено позов з вимогами про:
- визнання за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агроко" право власності на земельні ділянки кадастрові номери 7125184400:01:000:1096, 7125184400:01:000:1097, 7125184400:02:000:2198;
- скасування державної реєстрації права власності Крутьківської сільської ради на земельні ділянки кадастрові номери 7125184400:01:000:1096, 7125184400:01:000:1097,7125184400:02:000:2198 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Явка представників сторін в засідання визнана не обов'язковою.
В засідання не з'явився представник відповідача.
29.11.2021 в справу надійшов відзив на позов, яким відповідач просить справу розглядати без участі представника відповідача, заперечень проти позову не подано.
У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Заслухавши доводи та пояснення представника позивача і дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з наступного:
Позивач, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОКО", є юридичною особою, зареєстрованою 25.10.2001, дата запису: 07.02.2005, номер запису: 10191200000000076, що вбачається з відкритих відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позивач надав докази, що він є власником об'єктів нерухомого майна на спірних земельних ділянках.
Так, на земельній ділянці кадастровий номер 7125184400:01:000:1096 площею 0,6643 га розміщене адмінприміщення з прибудовою та підвалом, А-1,а, адреса: Черкаська обл., Чорнобаївський р., вулиця Устименка, будинок 140. Позивач вказує, що ділянка відповідно до Державного акта на право колективної власності на землю від 27.11.1995 р. серія ЧР 19-5, в такому самому розмірі була призначена для розміщення зазначеної будівлі.
На земельній ділянці кадастровий номер 7125184400:01:000:1097 площею 1,9704 га розміщені будівлі та споруди: гараж, А-1; гараж з прибудовою, Бб, адреса: Черкаська обл., Чорнобаївський р., с. Крутьки, вулиця Устименка, будинок 132 В. Позивач вказує, що ділянка відповідно до Державного акта на право колективної власності на землю від 27.11.1995 р. серія ЧР 19-5, в такому самому розмірі була призначена для розміщення зазначених будівель та споруд.
На земельній ділянці кадастровий номер 7125184400:02:000:2198 площею 0,6204 га розміщені будівлі та споруди: нежитлова будівля (клуб), А-2, а; котельня, Б; адреса: Черкаська обл., Чорнобаївський р., с. Чехівка, вулиця Леніна, будинок 44. Позивач вказує, що ділянка відповідно до Державного акта на право колективної власності на землю від 27.11.1995 р. серія ЧР 19-5, в такому самому розмірі була призначена для розміщення зазначених будівель та споруд.
У відповідності до положень ст.101 ГПК України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення. У висновку експерта зазначається, що висновок підготовлено для подання до суду та що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок.
За правилами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків.
Позивачем разом із позовними матеріалами подано до суду висновок експерта № 1708/21-3 від 17.08.2021 (а.с. 9), який відповідає вимогам вказаної норми ГПК України та може бути прийнятий судом в якості доказу у справі.
Позивачем на вирішення експерта поставлено питання по кожній земельній ділянці -- яка площа земельної ділянки знаходиться під нежитловими будівлями за кожною із адрес: Черкаська обл., Чорнобаївський р., вулиця Устименка, будинок 140; 132В; вулиця Леніна, 44. Яка площа кожної з вказаної земельної ділянки та чи відповідає їх фактична площа промірам, конфігураціям земельної ділянки згідно такого правоустановчого документа, як Державний акт на право колективної власності на землю серія та № ЧР 19-5 від 27.11.1995 року, виданого на підставі рішення Чорнобаївської районної ради народних депутатів від 12.05.1995 № 4-ХХІІ.
Експерт вказав, що вказані будівлі та споруди раніше були власністю колективного сільськогосподарського підприємства ім. Устименка с. Крутьки, що підтверджено довідкою Іркліївської сільської ради від 14.07.2021 р. № 1116 (а.с. 31).
Право власності позивача на вказані будівлі та споруди підтверджено: свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 06.12.2011 р., витягом про Державну реєстрацію прав від 06.12.2011 р., свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 05.03.2012 р., витягом про Державну реєстрацію прав від 05.03.2012 р., свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 15.10.2012 р., витягом про Державну реєстрацію прав від 15.10.2012 р. (а.с. 32-37).
Спірні земельні ділянки кадастрові номери: 7125184400:01:000:1096 площа 0,6643 га, 7125184400:01:000:1097 площею 1,9704 га, 7125184400:02:000:2198 площею 0,6204 га мають в даний час код цільового використання 01.01 (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а згідно з Класифікацією видів земельних угідь відносяться до 013,00 - землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) входили до складу земель, які були передані у власність КСГП ім. Устименка, с. Крутьки, відповідно до Державного акта на право колективної власності на землю від 27.11.1995 р. серія ЧР 19-5, виданого на підставі рішення Чоннобаївської районної ради народних депутатів від 12.05.1995№ 4-ХХІІ (а.с. 5).
Експертом встановлено, що вказані земельні ділянки саме у вказаному розмірі і такої площі вже виділялася під належні позивачу нежитлові будівлі згідно Державного акта на право колективної власності на землю від 27.11.1995 р. серія ЧР 19-5, виданого на підставі рішення Чорнобаївської районної ради народних депутатів від 12.05.1995№ 4-ХХІІ (а.с. 5).
Кадастрові номери кожної земельної ділянки сформовано відповідно до Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 21.03.2012.
Указом Президента України № 720 від 08.08.1995 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.
Частиною 2 ст. 22 Земельного Кодексу України визначено, що до земель сільськогосподарського призначення належать:
а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Отже, за змістом Указу Президента України № 720 від 08.08.1995 несільськогосподарські угіддя у вигляді земель під господарськими будівлями і дворами паюванню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України встановлено, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Аналогічно, відповідно до ч. 1 ст. 377 ЦК до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Отже на підставі вказаних норм чинного законодавства до позивача, як до власника нерухомого майна на кожній спірній земельній ділянці перейшло у 2011-2012 роках право власності на земельні ділянки кадастрові номери 7125184400:01:000:1096, 7125184400:01:000:1097, 7125184400:02:000:2198 разом з правом власності на будівлі та споруди, розміщені на цих земельних ділянках.
Право власності позивача на вказані об'єкти нерухомого майна відповідач не заперечує та не спростовує. Сторонами у справу не надано докази про існування спорів з приводу законності підстав набуття позивачем права власності на нерухоме майно.
Попередній власник, КСГП ім. Устименка, володів спірними земельними ділянками на праві власності на підставі Державного акта на право колективної власності на землю від 27.11.1995 р. серія ЧР 19-5, виданого на підставі рішення Чорнобаївської районної ради народних депутатів від 12.05.1995№ 4-ХХІІ (а.с. 5).
У відповідності до ст. 3,5 Земельного Кодексу України 1990 року власність на землю в Україні мала такі форми: державну, колективну, приватну. Усі форми власності є рівноправними. Розпоряджаються землею Ради народних депутатів, які в межах своєї компетенції передають землі у власність або надають у користування та вилучають їх.
Суб'єктами права колективної власності на землю є колективні сільськогосподарські підприємства, сільськогосподарські кооперативи, садівницькі товариства, сільськогосподарські акціонерні товариства, у тому числі створені на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Землі у колективну власність передаються безплатно. Кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.
У відповідності до ст. 23 Земельного Кодексу України 1990 року визначено перелік документів, що посвідчують право на земельну ділянку. Так, право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян.
Суд погоджується із доводами позивача, що відсутність державної реєстрації права власності на спірні земельні ділянки за КСП ім. Устименка не позбавляло цього власника права на землю і протилежне положеннями чинного законодавства не доводиться.
Крім того відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, які не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Отже чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об'єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у правилах статті 120 ЗК України, статті 377 ЦК України, інших положеннях законодавства (дана правова позиція закріплена у пункті 8.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 910/18560/16, у п. 6.27 постанови від 16.06.2020 № 689/26/17, у постанові від 11 лютого 2015 року у справі № 6-2цс15).
При цьому, принцип спільної юридичної долі нерухомого майна та земельної ділянки, на якій це майно розміщене, закріплений наведеними законодавчими нормами, зумовлений невіддільністю нерухомого майна від земельної ділянки, на якій воно розміщене, і яка фактично є його частиною, та має на меті дотримання законних прав та інтересів власника нерухомого майна, а також забезпечення можливості реалізації ним відповідних правомочностей власника щодо володіння, користування та розпорядження цим майном.
У відповідності до ст. 79-1 ЗК України у чинній редакції, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Суд вважає, що зібраними у справі доказами позивачем доведено правомірність переходу права власності на спірні земельні ділянки внаслідок набуття позивачем права власності на об'єкти нерухомого майна, які розташовані на них.
Однак з Інформації з Державного земельного кадастру вбачається (а.с. 38-43), що право власності на спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 7125184400:01:000:1096, 7125184400:01:000:1097, 7125184400:02:000:2198 зареєстровано за КРУТЬКІВСЬКОЮ СІЛЬСЬКОЮ РАДОЮ, з одночасною реєстрацією речового права на ці ділянки за позивачем - СТОВ "Агроко" (право оренди).
За категорією ці землі є землями сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
За наслідками проведеної реформи з децентралізації Іркліївська сільська рада прийняла рішення від 08.12.2020 № 1-6/VIII (а.с. 44) про реорганізацію Крутьківської сільської ради шляхом приєднання її до Іркліївської сільської ради. При цьому Іркліївська сільська рада стала правонаступником всього майна, прав та обов'язків Крутьківської сільської ради.
Позивач у позасудовому порядку не вирішив позитивно питання передачі права власності на спірні земельні ділянки на свою користь, звернувшись попередньо до відповідача з вимогою про передачу земельних ділянок, що підтверджується листом від 10.09.2021 р. (а.с. 51). Це і спричинило спір.
При цьому суд погоджується із доводами позивача, що існування в ДР речових прав та обтяжень запису про державну реєстрацію права власності на спірні земельні ділянки за Крутьківською сільською радою унеможливлює таку ж реєстрацію за позивачем.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
У відповідності до положень чинного Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Загальними засадами державної реєстрації прав, зокрема, є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження та обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Право власності підлягає державній реєстрації (ст. 1,3,4,19 Закону).
Оскільки право власності на земельну ділянку підлягає державній реєстрації, то відповідно існуюча спірна державна реєстрація права власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на цю ж саму земельну ділянку підлягає скасуванню.
У відповідності до ч. 3 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
Отже згідно цієї норми належним способом судового захисту порушених прав та інтересів особи також є вимога про скасування державної реєстрації прав у особи, за якою зареєстровані права, на які претендує позивач, як належний власник.
При скасуванні державної реєстрації права власності за Крутьківською сільською радою одночасно припиняються речові права Крутьківської сільської ради на спірні земельні ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Заперечень проти доводів позивача відповідачем суду не надано.
Зібраними у справі доказами позивач довів правомірність позовних вимог, а тому позов підлягає до повного задоволення.
Керуючись ст. 238,240 ГПК України, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агроко" (ідентифікаційний код 31561188, Черкаська область, Чорнобаївський район, с. Крутьки. вул. Устименка. 140) право власності на земельні ділянки кадастрові номери 7125184400:01:000:1096, 7125184400:01:000:1097, 7125184400:02:000:2198.
3. Скасувати державну реєстрацію права власності Крутьківської сільської ради (ідентифікаційний код 34177256, Черкаська область. Чорнобаївський район, с. Крутьки) на земельні ділянки кадастрові номери 7125184400:01:000:1096; 7125184400:01:000:1097; 7125184400:02:000:2198 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 16 грудня 2021
Суддя Н.М. Спаських