Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"19" червня 2007 р. Справа № АС-53/156-07
вх. № 6068/1-53
Суддя господарського суду Харківської області Прохоров С.А.
за участю секретаря судового засідання Рудяк Т.О.
представників сторін :
позивача- Мальцева Г.Ю.
відповідача - Биков В.А.
по справі за позовом Сільськогосподарське ЗАТ "Ізюмриба", с. Каменка
до Ізюмська ОДПІ, м. Ізюм
про скасування повідомлень-рішень
Позивач, Сільськогосподарське ЗАТ "Ізюмриба" звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення - рішення Ізюмської ОДПІ, а саме податкового повідомлення рішення №0000661540/0 від 06.04.2007 року на суму 233,44 грн., податкового повідомлення рішення №0000671540/0 від 06.04.2007 року на суму 310,98 грн., податкового повідомлення рішення №0000681540/0 від 06.04.2007 року на суму 200,09 грн., податкового повідомлення рішення №0000691540/0 від 06.04.2007 року на суму 98,88 грн..
Представник позивача в судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Предстаник відповідача в судовому засіданні проти заявленого позивачем позову заперечує в повному обсязі з мотивів викладених у відзиві та просить суд в задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши пояснення уповноважених представників позивача та відповідача, дослідивши надані до матеріалів справи документи, встановив наступне.
Згідно зі ст. 2, ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" завданнями податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації.
Згідно з підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
При перевірці особових карток позивача по орендній платі за землю з юридичних осіб встановлено, що підприємством до Ізюмської ОДПІ було надано декларації по орендній платі за землю з юридичних осіб 12.07.2005року: по Малокамишуваській сільській раді (розрахунок № 9490), по Комарівській сільській раді (розрахунок № 9491), по Вірнопільській сільські раді (розрахунок № 9492) та по Кам'янській сільській раді (розрахунок № 9493). За даними розрахунками строк сплати податкових зобов'язань за квітень - травень 2005року настає в строк подання декларацій, тобто 12.07.2005року відповідно до п.4.3 розділу 4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276. Фактично підприємство сплатило 22.07.2005 та 11.08.2005року.
В зв'язку з цим СЗАТ «Ізюмриба» було порушено п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-ІП.
Згідно п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, підприємству нараховані штрафні санкції по орендній платі за землю з юридичних осіб в сумі 843,39грн., в т.ч. по коду платежу 13050273-98,88 грн.; по коду платежу 13050270 - 200,09 грн.; по коду платежу 13050268 - 310,98 грн.; по коду платежу 13050264 - 233,44 грн.
Відповідно п.10 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (далі - Інструкція), затвердженої наказом ДПА України № 110 від 17.03.2001р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за № 268/5459), із змінами, внесеними згідно з наказами ДПА № 98 від 11.03.2002р., № 174 від 11.04.2003р., № 326 від 10.08.2005р., факти порушення податкового та іншого законодавства оформлюються актом перевірки, в якому викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті. Такий акт підписується посадовими особами контролюючого органу та підприємства. Акт № 859 від 22.03.2007 року складено не за результатами невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірки, а є констатацією факту порушення податкового законодавства в частині несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань. Тобто, посилання позивача на Наказ Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 року № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.08.2005 року за № 925/11205 не є правомірним.
Перевірка проведена на підставі ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-ХП зі змінами та доповненнями та пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ПІ зі змінами та доповненнями.
Перевіркою встановлено, що СЗАТ "Ізюмриба" не виконало вимог, передбачених п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ зі змінами та доповненнями, коли платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідальність за порушення вищевказаних вимог Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ зі змінами та доповненнями по несплаченим в установлені терміни узгоджених сум податкових зобов'язань передбачена п.п 17.1.7 п. 17.1 ст.17.
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 зазначеного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків такої суми; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків такої суми; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків такої суми.
Згідно п. 2.4 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (далі-Порядок), затвердженого наказом ДПА України № 253 від 21.06.2001р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 р. за № 567/5758), із змінами, внесеними згідно з наказами ДПА № 98 від 11.03.2002р., № 247 від 27.05.2003р., № 328 від 10.08.2005р., штрафна (фінансова) санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами та іншими нормативно-правовими актами, а також відповідно до законодавчих актів, якими надано право податковим органам застосовувати штрафні (фінансові) санкції;
П. 2.5 Порядку передбачено, що податкове повідомлення - письмове повідомлення податкового органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену податковим органом у випадках, передбачених законодавством. Податкове повідомлення-рішення є однією з форм податкового повідомлення.
П. 2.6 Порядку передбачено, що податкове повідомлення - рішення (далі - податкове повідомлення) - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо виявленого перевищення (заниження) бюджетного відшкодування або відмови у наданні бюджетного відшкодування, а також обов'язку платника податків - сплатити нараховану або донараховану суму податкового зобов'язання; сплатити суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій (у тому числі пеню за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності) за порушення податкового законодавства та інших нормативно-правових актів, що приймаються за результатами перевірок платника податків (у т.ч. камеральних); сплатити суми штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання; сплатити штраф за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження.
Відповідно до абз. Б п. 3.1. Порядку податковий орган здійснює розрахунок суми податкового зобов'язання та складає податкове повідомлення в інших випадках, коли здійснення такого розрахунку передбачено чинним законодавством.
П. 3.2. Порядку передбачено, що у випадках, що зазначені в абз. Б пункту 3.1 даного Порядку, структурний підрозділ, що здійснює розрахунок суми податкового зобов'язання, складає податкове повідомлення за формою «Ш" за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
В п. 5 Порядку зазначено, що з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні (у разі, якщо сума податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги збільшується або залишається без змін, а раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається), податковим органом складається та надсилається (вручається) платнику податків податкове повідомлення, яке має номер первинного податкового повідомлення, при цьому через дріб проставляється номер скарги, щодо якої воно складене (1 - для першої, 2 - для другої тощо), крім того, таке податкове повідомлення містить новий граничний термін сплати податкового зобов'язання.
Відповідно до вимог ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтями 2, 4, 9 Закону України "Про систему оподаткування" передбачений обов'язок платників податків сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги позивача необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
За результатами розгляду справи, керуючись ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись статтями 4, 8, 86, 94, 160- 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
В задоволенні позову відмовити.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 25.06.2007 року
Суддя Прохоров С.А.