ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
16 грудня 2021 року м. Київ № 640/24632/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
ОСОБА_1
до Головного управління ПФУ в м. Києві
третя особаОфіс Генерального прокурора
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в м, Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДР 42098368), викладене у листі від 13.08.2021 року за № 2600-0305-8/130494 у частині : застосування при здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років 60 % (замість 90%) від суми його місячної заробітної плати, встановлення обмеження максимального розміру пенсії; заниження офіційної суми для перерахунку пенсії в розмірі 213309,66 грн., визначеної в довідці Департаменту планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку, звітності, внутрішнього контролю та аудиту Генеральної прокуратури України від 25.07.2019 року за № 18-45 зп, до максимального розміру заробітної плати, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування (75 000 гри.);
зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДР 42098368) здійснити з 17.12.2020 року перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. № НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» за № 1789-ХІІІ у редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу, на підставі довідки Департаменту планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку, звітності, внутрішнього контролю та аудиту Генеральної прокуратури України від 25.07.2019 за № 18-45 зп, у розмірі 90 % від зазначеної у цій довідці суми заробітної плати у розмірі 213309,66 гри., з виплатою без обмеження граничного розміру пенсії, виплативши при цьому різницю в пенсії за минулий час, починаючи з 17.12.2020.
Також позивач просить стягнути на його користь понесені витрати по сплаті судового збору.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що працював у органах прокуратури України до 25 вересня 2019 року, коли його було звільнено наказом Генерального прокурора за № 950-ц від 25.09.2019 року на підставі ст.9 Закону України «Про прокуратуру» , а також п.п.4 п.21 розділу II "Прикінцеві перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів з реформи органів прокуратури".
Позивач додає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років, яку призначено ще у лютому 2004 згідно із Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року за № 1789-ХП, у розмірі 90 % заробітної плати, без будь-яких обмежень, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивач також звертає увагу на те, що на момент призначення пенсії законодавством було регламентовано його право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, згідно зі статтею 50-1 вищевказаного Закону. Однак, як зазначено у позові, жодного разу указаним законним правом позивач не скористався.
Між тим, як зазначено у позові, 04.02.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності з Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року за № 1789-XIІ, у зв'язку із звільненням, без обмеження максимального розміру пенсії.
При цьому, ГУ ПФУ було оформлено та зареєстровано за № 1215 заяву про перерахунок пенсії за вислугу років згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року за № 1789-ХП, а також під розпис отримано від належним чином засвідчені копії: паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 від 2.06.1999 року; довідки про присвоєння р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 від 1.11.1999; у оригіналі довідку Департаменту планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку, звітності, внутрішнього контролю та аудиту Генеральної прокуратури України від 25.07.2019 року за № 18-45 зп, а також копію рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року за № 7-р III12019 у справі за № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19 ).
Однак, як зазначає позивач, листом від 18.03.2020 за № 2600-0311-8/37931 відповідач, потураючи визначальне, обов'язкове та безумовне для виконання рішення КСУ, безвідповідально, на свій розсуд, без будь-яких фактичних та законних аргументів, та підстав, остаточно відмовив у перерахунку пенсії, зазначивши, що рішення КСУ не має зворотної сили у часі щодо позивача та, незважаючи на вказаний висновок КСУ щодо заборони права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади - Кабінету Міністрів України, послався саме на постанову КМУ «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 року за № 1155.
У зв'язку із абсолютно незаконним та неаргументованим рішенням ГУ ПФУ, як зазначено у позові, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Так, рішенням ОАС м. Києва від 23 березня 2021 року у справі № 640/32040/20 позов задоволено частково. Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладене в листі від 18.03.2020 року за № 2600-0311-8/37931, та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 17.12.2020 року позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Генеральної прокуратури України від 25.07.2019 року за № 18-45зп, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі № 640/32040/20 апеляційну скаргу ГУ ПФУ задоволено частково.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 березня 2021 року скасовано в частині зобов'язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати та виплачувати без обмеження максимального розміру пенсії, та ухвалено в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні зазначених позовних вимог. В іншій частині рішення ОАС м. Києва від 23 березня 2021 року залишено без змін.
Інші вимоги щодо 90%, максимального розміру, визнані передчасними.
Позивач зазначає, що у зв'язку з цим він звернувся із заявою за № 34072/08 заявою до ГУ ПФУ про здійснення перерахунку раніш призначеної мені пенсії на виконання рішення суду на підставі довідки ГПУ за № 18-45зп від 25.07.2019, з розрахунку 90 % від суми моєї фактичної місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніш проведених виплат.
Однак, як зазначає позивач, ГУ ПФУ, незважаючи на зміст судових рішень та прямі вимоги Конституції України та діючих нормативно-правових актів, уже втретє, абсолютно відверто порушено законні права та інтереси позивача, вимоги про захист яких апеляційною інстанцією визначено, як такі, що «ймовірно будуть порушені у майбутньому», а тому «передчасні для задоволення в цій частині».
Зокрема, згідно з листом від 13.08.2021 року за №2600-0305-8/130494 - на виконання рішення суду Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.06.2021 року у справі № 640/32040/20 (рішення ОАСК, насправді, відбулось 23.03.2021 року, а не 22.06.2021) здійснено перерахунок пенсії з 17.12.2020 у розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідно до довідки від 25.007.2019 № 18-45зп. Застосовано обмеження максимального розміру пенсії в розмірі 10 прожиткових мінімумів. Розмір пенсії з 01.07.2021 встановлено у сумі 45 000 грн. (60% від 75000) грн. Розраховано до виплати 18540,00 грн., чим, на думку позивача, порушені його права.
Посилаючись на положення профільного законодавства та судову практику, позивач вважає таке рішення відповідача щодо таких обмежень протиправним та просить задовольнити позов.
Позиція відповідача.
Відповідач просить відмовити у задоволенні позову та зазначає наступне.
Так, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру»
Зазначає, що 13.08.2021 управління своїм листом вих. № 2600-0305-8/130494 повідомило позивача про здійснення перерахунку пенсії згідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.06.2021 № 640/32040/20.
Між тим зазначає, що на сьогоднішній день діє редакція Закону України «Про прокуратуру» № 1697-18 від 28.02.2016.
Додає, що в частині 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» (чинної редакції) визначено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, на думку відповідача, чинним Законом України «Про прокуратуру» передбачено, що пенсійне забезпечення здійснюється з розрахунку 60% від заробітної плати і тому відсутні підстави для здійснення перерахунку у розмірі 90 % від заробітної плати.
Відповідач також звертає увагу на те, що відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 від 14.10.2014 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Додає, що положеннями ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», та відповідно до прийнятих надалі Законів та судової практики встановлено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до … «Про прокуратуру» …, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідач додає, що Управлінням на виконання рішення суду від 22.06.2021 по справі №640/32040/20 проведено перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 17 грудня 2020 згідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідно до довідки Генеральної прокуратури України від 25.07.2019 №18-45 зп.
Розмір пенсії з 01.07.2021 становить 45000,00грн.(60%х75000,00 (максимальний розмір заробітної плати з якої сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування)=45000,00) до виплати 18540,00 грн.
Перерахунок пенсії, як стверджує відповідач, проведено відповідно до норм чинного законодавства та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.06.2021 по справі № 640/32040/20.
Пояснення третьої особи (Офісу Генерального прокурора).
Третя особа зазначає, що після внесення змін Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663 до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон) прокурорам і слідчим прокуратури було надано право без звільнення з роботи на призначення та отримання пенсії за вислугу років і одночасно одержання заробітної плати (в редакції, чинній на момент призначення ОСОБА_1 пенсії).
Додає, що частинами 1-3 ст. 50-1 Закону визначався порядок призначення пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включалися всі види оплати праці, на які нараховувалися страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшувалася на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Під час визначення заробітної плати для нарахування пенсії посадовий оклад і надбавки за класний чин та вислугу років враховувалися в розмірах, установлених на дату звернення за пенсією. Всі інші виплати включалися в розрахунок як середньомісячні. Коригування зазначених виплат проводилося із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховувалися у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводився з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому відбулося підвищення заробітної плати.
Так, ОСОБА_1 надано довідку для призначення пенсії у лютому 2004 року з посади заступника начальника управління.
На думку третьої особи, перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, а також проводиться у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати (призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років тощо).
Порядок перерахунку пенсії у зв'язку з індивідуальними змінами, як зазначає третя особа, здійснюється відповідно до ч. ч. 2 - 4 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, тобто в довідку враховуються визначені у цих положеннях показники.
Отже, як зазначає Офіс ГП, посилання в довідці від 25.07.2019 № 18-45зп на інші виплати, які передбаченні чинним законодавством, містить інформацію про відповідні виплати: надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок за класний чин та вислугу років; надбавку за почесне звання «заслужений» згідно з Постановою № 505 - 5 відсотків посадового окладу; надбавку за роботу в умовах режимних обмежень згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» - 15 відсотків посадового окладу; премію згідно з постановою № 505 у розмірі не менше 10 відсотків посадового окладу та економії фонду оплати праці; матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань та для оздоровлення згідно з постановою № 505 у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати; надбавки та премії, які входять у розрахунок відпусток і лікарняних, тобто із сум відпусток і лікарняних, розрахунок яких здійснюється виходячи із середньої заробітної плати, виключаються частки від посадового окладу і надбавки за вислугу років; виплати, пов'язані з індексацією грошових доходів населення згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
З огляду на викладене, як зазначає Офіс ГП, довідка від 25.07.2019 № 18-45зп видана для перерахунку пенсії у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати, а саме призначення ОСОБА_1 на вищу посаду - посаду заступника Генерального прокурора.
Третя особа додає, що на час призначення ОСОБА_1 пенсії (лютий 2004 року) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (до 15.07.2015).
Аналізуючи зміни у Законі, третя особа зазначає, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки Генеральної прокуратури від 25.07.2019 № 18-45зп.
При цьому, звертає увагу, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90, а потім 80 і згодом 60 процентів від суми місячного (чинного) заробітку, а також положення ч. 2 ст. 86 Закону №1697-VII, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії прокурорів має застосовуватись норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Отже, як зазначає Офіс ГП, при перерахунку пенсії прокурорів має застосовуватися норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а наступні зміни законодавства стосувалися зміни розміру відсотків при призначенні пенсії прокурорам.
При цьому, посилаючись на судову практику Офіс ГП зазначає, що на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Зазначені вище положення Закону № 3668-VI не визнавались Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.
Таким чином, як резюмує третя особа, пункт 2 розділу II Закону № 3668-VI в контексті перехідних положень не регулює питання обмеження максимальним розміром пенсії осіб, у яких на 01.10.2011 вона не досягала максимального розміру (десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою судді від 08.09.2021 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою судді від 15.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справ в порядку спрощеного (письмового) провадження на підставі ст. 263 КАС України.
Ухвалою від 18.10.2021 третій особі продовжено процесуальний строк для подання витребуваних матеріалів.
Між тим, позивач звернувся до суду з клопотанням про прискорення розгляду справи, враховуючи необхідність утримання, крім іншого, недієздатних членів сім'ї, які потребують додаткового піклування та лікування. Звертає також при цьому увагу, що вимушений вкотре звернутися до суду та ці процеси тривають вже майже три роки.
Встановлені судом обставини.
Так, у даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються обставини перебування позивача на пенсійному обліку, призначення йому пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», звернення позивача до суду та результати розгляду справи № 640/32040/20 щодо виплати пенсії на підставі вищезгаданої довідки, факт подальшого звернення до відповідача із заявою та довідкою щодо перерахунку виходячи з 90% від суми зазначеної у довідці та без обмеження максимальним розміром, надання відповіді, сутність якої полягає у відмові виплачувати пенсію у розмірі 90% від сум вказаних у довідці Офісу ГП (ГПУ) та без обмеження максимальним розміром, а відтак вказані обставини, які підтверджуються матеріалами справи, є встановленими.
При цьому, відповідно до довідки Офісу ГП (ГПУ) довідки від 25.07.2019 за № 18-45зп:
заробітна плата на 25 липня 2019 р. складається : основний оклад 32000,00 грн., кл. чин 2600,00 грн., вислуга років 12800,00 грн.
Інші виплати, які передбачені чинним законодавством:
з 01.01.2004 по 31.01.2004= 1033,70 х 16,90= 17469,53 грн.
з 01.08.2014 по 31.03.2015 = 103182,00 х 1,90 = 196045,80 грн.
з 01.04.2015 по 25.06.2015 = 19630,08 х 6,81 = 133680,84 грн.
з 26.06.2015 по 30.11.2015 = 185111,77 х 6,85 = 1268015,62 грн.
з 01.12.2015 по 05.09.2017 = 1093218,97 х 5,51 = 6023636,52 грн.
з 06.09.2017 по 30.06.2019 = 2310758,73 грн.
індексація -4972,72:60=82,88 грн.
9949607,04: 60=165826,78 грн.
Всього : 32000,00+2600,00+12800,00+82,88+165826,78=213309,66 грн.
Посадовий оклад та надбавка за класний чин:
- заступник начальника управління:
на 31.01.2004 = 556+135 = 691
на 06.09.2017 = 9280+2400 = 11680 11680:691=16,90
- заступник начальника Головного управління:
на 31.03.2015 = 3318+135 = 3453
на 06.09.2017 = 4148+2400 = 6548 6548:3453=1,90
- заступник Генерального прокурора:
на 25.06.2015 = 4914+135 = 5049
на 06.09.2017 = 32000+2400 = 34400 34400:5049=6,81
на 30.11.2015 = 4914+140 = 5054
на 05.09.2017 = 6142+140 = 6282 34600:5054=6,85
на 06.09 2017 = 32000 + 2600 = 34600 34600:6282=5,51
До вказаної довідки сформована деталізацію розрахунків у вигляді Додатку до довідки.
Вирішуючи у взаємозв'язку з наведеним спір по суті, суд виходить з наступного.
Перш за все слід зазначити, що відповідно до вимог статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відтак, судом у даній справі не може ставитись під сумнів обов'язок ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії позивачу як то визначено постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі № 640/32040/20.
Так, суд апеляційної інстанції зазначив, що позивач, у зв'язку з прийняттям Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі № 7-р(ІІ)2019, має право на перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Суд зазначив, що ГУ ПФУ в м. Києві, не здійснюючи перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки виданої Генеральної прокуратури України від 25.07.2019 № 18-45зп, діяло поза межами повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову здійснити перерахунок пенсії, зобов'язання здійснити такий перерахунок та виплату підлягають задоволенню.
У даному випадку суть спору зводиться до питань визначення відсоткового значення розміру пенсії, від зазначеної у довідці, та щодо застосування чи незастосування обмежень у вигляді максимального розміру пенсії.
Слід зазначити, що на час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.91 № 1789-XII, зокрема:
прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);
обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
До статті 50-1 Закону N 1789-XII вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 N 3668-VI (далі - Закон N 3668-VI), унаслідок яких частина сімнадцята статті 50-1 Закону N 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" N 1697-VII (далі - Закон N 1697-VII).
Первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону N 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону N 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону N 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т. ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року.
Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон N 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року N 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон N 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";
частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" N1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:
жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру";
законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Кабінет Міністрів України впродовж 2015 - 2019 років не визначав умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи N 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 N 7-р(II)/2019 та вирішив таке:
визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення N 7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
У даній справі відповідач провів перерахунок пенсії позивачу на підставі рішення суду, але зменшив основний розмір пенсії до 60% та обмежив пенсію граничним рівнем - як зазначено вище, що однак, суперечить ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», ч.2 ст.14 КАС України та ч. 1 ст. 1 Першому протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, оскільки приписи профільного законодавства відносно основного розміру пенсії у відсотках стосуються призначення, а не перерахунку пенсії. При перерахунку пенсії прокурорів має застосовуватись норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Наведене відповідає усталеній судовій практиці.
Що ж стосується обмеження пенсії максимальним розміром, слід зазначити, що зазначеною вище постановою суду апеляційної інстанції це право позивача не заперечується. В цій частині рішення суду першої інстанції скасовано лише з підстав передчасності заявлення такої вимоги.
Слід додати, що, як слідує із правової позиції Шостого апеляційного адміністративного суду у постанові від 23.11.2021 у справі № 640/13489/20, Законом № 213-VІІ внесено зміни до частини 15 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Однак, вказана норма набрала чинності після призначення позивачеві пенсії.
Частиною 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VІ передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Разом із тим, застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам частини 1 статті 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Тобто, безпідставним є застосування до правовідносин норм Закону № 1697-VІІ, оскільки вказаний закон поширює свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності.
Таким чином, зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Разом з тим, пенсія позивачеві була призначена відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, чинній на той момент призначення, тобто до набрання чинності Законом № 1697-VІІ.
Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн визначено Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Однак, як слідує з п. 1 та 2 Прикінцевих положень Закону України №911-VІІІ від 24.12.2015, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, згідно з п. 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.
Враховуючи те, що позивач вже є пенсіонером за вислугою років і пенсія була призначена до 01.01.2016, до розміру пенсії позивача не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом № 1697-VІІ.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №360/1428/17, в якій зазначено, що дія положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII щодо значення максимального граничного розміру пенсії (обмеження) застосовуються до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016 (пункт 2 Прикінцевих положень цього Закону).
Крім того, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до статті 22 Конституції України не допускається.
У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018 зазначено, що положення частини 1 статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований ст.46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина її життя і здоров'я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ч.1 ст.3); кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (ст.48). На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. У разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб.
Колегія суддів зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Так, пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Відповідно до положень статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якою особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
При цьому, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 повернуто працівникам прокуратури право на перерахунок пенсій, однак, до ухвалення цього рішення, положення частини 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ "Про прокуратуру" були чинними.
За таких обставин, суд враховуючи вищевикладене дійшов до висновку, що з метою належного захисту прав позивача є необхідність зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 13.12.2019 пенсію у розмірі 90% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці Офісу Генерального прокурора, без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
При цьому, слід звернути увагу на те, що приймаючи до уваги висновки Верховного Суду, викладені в рішенні у зразковій справі № 560/2120/20, на момент прийняття Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019, вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10 вересня 2021 року у справі №580/5238/20.
Відтак, позов підлягає задоволенню з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, а саме шляхом визнання протиправним зниження ГУ ПФУ основного розміру пенсії з 90% до 60%, а також щодо обмеження виплати пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність. Відповідно, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії позивачу з 17.12.2020 із поновленням порушених прав. При цьому, суд не вбачає підстав для деталізації обставин у резолютивній частині рішення, як то зазначає позивач, та перелічувати нормативно-правові акти у резолютивні частині рішення, оскільки це не передбачено ч. 5 ст. 246 КАС України.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368), оформлене у формі листа від 13.08.2021 року за № 2600-0305-8/130494, щодо зменшення основного розміру пенсії до 60% від середньомісячного заробітку (за довідкою Генеральної прокуратури України від 25.07.2019 №18-45зп) замість початково визначеного розміру пенсії у 90 % від середньомісячного заробітку та щодо обмеження виплати пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДР 42098368) здійснити з 17.12.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. № НОМЕР_1 ) та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. № НОМЕР_1 ) виходячи з основного розміру пенсії - 90% від суми заробітної плати, зазначеній у довідці Генеральної прокуратури України від 25.07.2019 року № 18-45зп та без обмеження максимального розміру пенсії, з виплатою різниці між отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) 908,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зважаючи на Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затверджене рішенням Вищої ради правосуддя 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21, апеляційні скарги в електронній формі подаються безпосередньо до апеляційного суду.
Суддя О.А. Кармазін