Рішення від 15.12.2021 по справі 320/12702/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2021 року м.Київ № 320/12702/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 у розмірі 86 відсотків від заробітної плати, визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 25.09.2020 №21-1661зп, про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсій, без обмеження її максимального розміру;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 86 відсотків від загальної суми усіх складових заробітної плати, визначеній у довідці Офісу Генерального прокурора від 25.09.2020 за №21-1661зп, та виплачувати пенсію без обмеження максимального (граничного) розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, а також здійснити виплату різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії з 13 грудня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 86% від посадового окладу начальника відділу Генеральної прокуратури України без обмеження її граничного розміру. 25.09.2020 Офісом Генерального прокурора йому видано довідку про розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою, яка враховується для перерахунку пенсії відповідно до рішень Конституційного суду України №7 (11) 2019 від 13.12.2019 та №6-р/2020 від 26.03.2020. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки. На виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії, однак, при цьому, зменшив процентний розмір заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії позивача з 86 % до 60 %. Також, відповідач, вважаючи, що максимальний розмір пенсії позивача не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами ОСОБА_1 подав відзив на позовну заяву, у якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-УІІ встановлений максимальний розмір пенсії прокурорів, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Законами України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2021 становить 1854,00 грн, а тому максимальний розмір пенсії позивача за вислугу років, станом на 01.08.2021, становить 18540 грн. Водночас, розмір пенсії позивача, яку він отримував з 01.08.2021 становить 23122,56 грн, а тому, на думку відповідача, недоцільно здійснювати перерахунок пенсії на підставі рішення суду від 28.01.2021 у справі №320/12394/20. Також, відповідач стверджує, що ним вірно визначено, що перерахунок пенсії має проводитися у розмірі 60 % від суми заробітної плати відповідно до вимог ч.20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".

Позивач, не погоджуючись з позицією відповідача, викладеною у відзиві на позовну заяву, надав відповідь на відзив, у якій зазначив про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. А тому відповідач дійшов хибного висновку щодо зниження процентного розміру пенсії позивача до 60% від суми заробітної плати.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , код РНОКПП - НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом № НОМЕР_2 , виданим 21.09.2020 органом №3222 (а.с. 10, 11).

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області з 14.03.2016, та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 86% від заробітної плати начальника відділу Генеральної прокуратури України.

Вказана пенсія призначена позивачеві на підставі постанови Деснянського районного суду м. Києва від 04.07.2016 у справі №754/4696/16-а, яка набрала законної сили 15.07.2016, якою зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугою років, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" період проходження служби в органах внутрішніх справ, а саме навчання в Національній академії внутрішніх справ, та призначити та нарахувати пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з 14.03.2016 (а.с. 15-18).

25.09.2020 Офісом Генерального прокурора видано ОСОБА_1 довідку №21-1661зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, про те, що відповідно до рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020 розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 26.03.2020, за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу, складає 74600,28 грн (а.с. 13).

03.11.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років згідно довідки Офісу Генерального прокурора від 25.09.2020 №21-1661зп про заробітну плату.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 09.11.2020 №93003310694 відмовлено позивачеві у перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років через його недоцільність, оскільки з урахуванням встановленого обмеження максимального розміру пенсії, розмір пенсії позивача після перерахунку значно зменшиться.

Не погоджуючись з вказаним рішення суду, позивач оскаржив його до суду, та рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/12394/20, зміненим постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 25.09.2020 №21-1661зп, з урахуванням раніше проведених виплат та з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

На підставі вказаного рішення суду, позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмежень її максимального розміру, з розрахунку 86 % від розміру місячної заробітної плати, визначеної у довідці від 25.09.2020 №2101661зп (а.с. 34).

Проте, відповідач, у листі від 20.08.2021 №9284-13559/Ш-02/8-1000/21, повідомив, що управлінням здійснено перерахунок пенсії згідно наданої позивач довідки на підставі ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-УІІ у розмірі 60% від суми заробітної плати. За результатами перерахунку, основний розмірі пенсії становить 44760,17 грн (74600,28 х 60%). Однак, враховуючи, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2021 у розмірі 1854 грн, максимальний розмір пенсії позивача за вислугу років, станом на 01.08.2021, становить 18540 грн. Розмір пенсії, яку отримує позивач за вислугу років, станом на 01.08.2021, становить 23122,56 грн. Оскільки розмір пенсії після виконання рішення суду значно зменшується, проводити такий перерахунок недоцільно. Також, відповідач наголосив, що пенсію обчислено на підставі документів, які містяться в матеріалах пенсійної справи та вплачується відповідно до чинного законодавства (а.с.35).

Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду у Київській області про відмову у перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 86 % грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно з частинами першою, другою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції Закону, яка застосувалась при призначенні пенсії позивачеві на виконання постанови Деснянського районного суду м.Києва від 04.07.2016 у справі №754/4696/16-а, а саме - до 01.10.2011) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Частиною дванадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції до 01.10.2011) визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції до 01.10.2011) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, на момент призначення позивачеві пенсії на виконання рішення Деснянського районного суду м.Києві від 04.07.2016 у справі №754/4694/16-а, порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів визначені у частинах дванадцятій та сімнадцятій статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції до 01.10.2011).

Водночас, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв'язку з прийняттям вказаного Закону від 08.07.2011 №3668-VІ не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

Так, згідно з частинами тринадцятою та вісімнадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, в редакції Закону від 08.07.2011 №3668-VІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Також, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності 15 липня 2015 року.

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України "Про прокуратуру" із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VІІІ (далі - Закон №213-VІІІ) внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, а саме: в частину п'ятнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ - максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Також, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема, "Про прокуратуру".

Таким чином, з моменту призначення позивачеві пенсії згідно із Законом України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ до статті 50-1 вказаного Закону неодноразово вносились зміни.

У той же час, нова редакція статті 50-1 Закону №1789-ХІІ суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами (Законами №76-VІІІ та №213-VІІІ), з огляду на наступне.

Відповідно до частин другої, третьої статті 22, частини першої статті 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд наголошує, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області, та з березня 2016 року отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ із розрахунку 86% заробітної плати, призначену на виконання рішення Деснянського районного суду м.Києва від 04.07.2016 у справі №754/4696/16-а.

Тобто, на момент призначення позивачеві пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів застосовувалися частини дванадцята та сімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (редакції до 08.07.2011), якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за таким призначенням або перерахунком.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відтак, суд доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови здійснення перерахунку пенсії позивача у розмірі 86 % заробітної плати начальника відділу, визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 25.09.2020 №21-1661зп.

При цьому, правові підстави та обґрунтованість здійснення перерахунку пенсії позивача згідно з вказаною довідкою Офісу Генерального прокурора від 25.09.2020 №21-1661зп з 13.12.2019 встановлено рішенням Київського окружного адміністративного суд від 28.01.2021 у справі №320/12394/20.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії 86 % заробітної плати начальника відділу, визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 25.09.2020 №21-1661зп, суд зазначає таке.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

Таким чином, враховуючи наведене правове регулювання, а також встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області протиправно та необґрунтовано відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років. Відповідно, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії за вислугу років з 13.12.2019 у розмірі 86% від заробітної плати, визначеній у довідці Офісу Генерального прокурора від 25.09.2020 №21-1661зп, з виплатою різниці між фактично нарахованою та перерахованою пенсією з 13.12.2019.

Щодо здійснення перерахунку пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Згідно з позицією та тверджень Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Пенсійний орган вказує, що у разі перерахунку пенсії позивача її розмір становитиме з 01.08.2021 - 18540 грн, тому, проводити такий перерахунок недоцільно.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що постановою Деснянського районного суду м. Києва від 26.12.2016 у справі №754/15592/16-а зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачеві відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», починаючи з 14.03.2016 року, виходячи з розрахунку 86% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, дана норма визначає преюдиційні підстави звільнення осіб, які беруть участь у справі, від доказування обставин з метою досягнення процесуальної економії - за наявності цих підстав у суду не буде необхідності досліджувати докази для встановлення певних обставин.

Тобто, статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції до 08.07.2011, яка застосувалася під час призначення позивачеві пенсії) взагалі не передбачалось обмеження максимального розміру пенсії.

Крім того, за загальним правилом, визначеним у пункті 4 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV зі змінами, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується у раніше встановленому розмірі.

Приписи наведеної правової норми необхідно застосовувати й у даному випадку, а тому перерахунок призначеної позивачу пенсії, який призведе до зменшення обсягу його соціальних прав та гарантій є неприпустимим і виключає можливість прийняття суб'єктом владних повноважень рішень або вчинення ним дій, які б звужували зміст, обсяг існуючих соціальних гарантій.

Враховуючи викладене, та приймаючи до уваги те, що, на момент прийняття рішення у цій справі, виплата пенсії позивачеві здійснюється з урахуванням постанови Деснянського районного суду м. Києва від 26.12.2016, яка набрала законної сили, без обмеження її максимального розміру у розмірі 86% від розміру його місячної заробітної плати, у суду немає підстав для перегляду обставин, які вже були предметом судового розгляду у справах, тому зважаючи на недопущення погіршення стану позивача, який існував до звернення до суду із даним позовом, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 908 грн, що підтверджується квитанцією від 07.10.2021 №4226 (а.с. 36).

Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 у розмірі 86 відсотків від заробітної плати, визначеній у довідці Офісу Генерального прокурора від 25.09.2020 №21-1661зп про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсій, без обмеження її максимального розміру.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ - 22933548) здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (код РНОКПП - НОМЕР_1 ) у розмірі 86 відсотків від загальної суми усіх складових заробітної плати, визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 25.09.2020 за №21-1661зп, та виплачувати пенсію без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, та здійснити виплату різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії з 13 грудня 2019 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП - НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ - 22933548) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.