Справа №463/11489/21
Провадження №3/463/2353/21
17 грудня 2021 року м. Львів
Суддя Личаківського районного суду м. Львова - Стрепко Н.Л., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Львівського РУП №1 ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, директора Львівської ЗСШ №71, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
директор ЛЗСШ №71 ОСОБА_1 24 вересня 2021 року не забезпечив припинення навчального процесу для учнів 5-11 класів, чим порушив вимоги підпункту 15-1 пункту 3 постанови КМУ №1236 від 9 грудня 2021 року та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Матеріали даної справи надійшли до Личаківського районного суду м. Львова 12 жовтня 2021 року та 13 жовтня 2021 року після повторного автоматизованого розподілу для розгляду такої було визначено суддю Стрепка Н.Л.
Справа неодноразово призначалась до розгляду в судових засіданнях, зокрема в судових засіданнях 2 листопада 2021 року та 23 листопада 2021 року розгляд справи було відкладено у зв'язку з неявкою у такі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та відсутністю відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час та місце розгляду справи.
В судовому засіданні 13 грудня 2021 року особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення заперечив, пояснив, що оскільки ЛЗСШ №71 перебуває у комунальній власності м. Львова та його було призначено директором вказаної школи Управлінням освіти ДГП ЛМР, то він у своїй діяльності зобов'язаний керуватися наказами такого, зокрема 24 вересня 2021 року навчання у школі продовжувалось у звичайному режимі відповідно до наказу Управлінням освіти ДГП ЛМР №541р від 22 вересня 2021 року, а вчителів, що не були вакциновані, ним було відсторонено від роботи.
Також у даному засіданні ОСОБА_1 надав письмові пояснення, в яких вказує, що зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що таким йому інкримінується порушення правил щодо карантину людей, яке полягало в тому, що станом на 24 вересня 2021 року адміністрацією закладу проводився навчальний процес, однак не забезпечено наявність не менше як у 80% працівників документу, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 (1/2 дози) чи негативний результат тестування методом ПЛР або одужання особи від зазначеної хвороби, однак у його діях був відсутній прямий умисел на вчинення даного порушення. Зокрема зазначає, що згідно з приписами п. 3 та п. 4 Розділу І контракту та (строкового трудового договору), укладеного року між ним та Управлінням освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, директор підзвітний та підконтрольний Управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, директор здійснює безпосереднє управління закладом освіти згідно з чинним законодавством України, рішеннями Львівської міської ради, розпорядженнями міського голови та дорученнями управління освіти ДГП ЛМР та відповідного відділу освіти УО ДГП ЛМР та статутом закладу освіти. При цьому підпунктом 1.2. п. 1. наказу Управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 22 вересня 2021 року № 541р «Про організацію навчання в закладах освіти Львівської міської територіальної громади у зв'язку з встановленням «жовтого» рівня епідемічної небезпеки» керівникам закладів освіти Львівської МТГ комунальної форми власності наказано продовжити проведення освітнього процесу в звичному режимі у підпорядкованих закладах освіти, де показник менше 80%, працівниками, які мають сертифікат про вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати), або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), або негативний результат тестування методом ПЛР, дійсний 72 години або довідку про одужання особи від COVID-19, яка дійсна 6 місяців після хвороби, або довідку про протипокази до вакцинації. Зазначає, що на виконання цього наказу, перебуваючи у безпосередньому підпорядкуванні керівника органу управління освітою вищого рівня, ним, як директором закладу загальної середньої освіти, було видано наказ від 22 вересня 2021 року №541-р «Про організацію навчання у зв'язку із встановленням «жовтого» рівня епідемічної небезпеки». Відтак, при продовженні освітнього процесу ним було виконано наказ безпосереднього керівника та дотримано вимоги положень контракту та посадової інструкції. За таких обставин вважає, що у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Окрім того додатково вказує, що згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, складається за встановленою формою і має містити усі дані, необхідні для вирішення справи, однак з наявної у нього копії протоколу про адміністративне правопорушення від 24 вересня 2021 року неможливо прочитати будь-яку інформацію стосовно даної справи, оскільки інспектор таку через кальку та на його прохання надати копію протоколу, в якому буде чітко видно всю інформація відмовився. Вважає, що наведене свідчить про неправомірність і поспішність складеного протоколу про адміністративне правопорушення, який не відповідає вимогам закону і не може слугувати доказом у цій справі. З огляду на наведене, просить суд закрити справу про адміністративне правопорушення щодо нього за ознаками ст. 443 КУпАП.
Надалі в судовому засіданні 13 грудня 2021 року розгляд справи було відкладено для надання ОСОБА_1 додаткових документів, характеризуючих його особу.
В судовому засіданні 17 грудня 2021 року особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підтримав раніше подані ним письмові пояснення, жодних додаткових документів не надав.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до наступного.
Положеннями ч. 1 ст. 44-3 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Так відповідно до вимог підпункту 15-1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №1236 від 9 грудня 2021 року в редакції, що діяла станом на 24 вересня 2021 року, порушення якого інкримінується ОСОБА_1 , у разі встановлення «жовтого» рівня епідемічної небезпеки забороняється відвідування закладів освіти здобувачами освіти, крім здобувачів дошкільної освіти, учнів спеціальних закладів освіти та 1-4 класів закладів загальної середньої освіти, а також крім закладів освіти, в яких не менш як 80 відсотків працівників мають документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації; або виданий в установленому Міністерством охорони здоров'я порядку документ, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини від COVID-19, включеної Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях (далі - документ, що підтверджує отримання однієї дози вакцини); чи міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати) або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Протоколом позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Кабінету Міністрів України №35 від 21 вересня 2021 року було встановлено з 23 вересня 2021 року «жовтий» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території всіх регіонів України, а також запроваджено на території таких обмежувальні протиепідемічні заходи, передбачені для даного рівня.
Протоколом позапланового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Львівської міської ради № 35 від 21 вересня 2021 року визначено, що на території Львівської міської територіальної громади з 00.00 год. 23 вересня 2021 року встановлюється «жовтий» рівень епідемічної небезпеки.
При цьому пунктом 9 зазначено протоколу зобов'язано начальника управління освіти департаменту гуманітарної політики (З. Довганик) забезпечити організацію освітнього процесу у підпорядкованих закладах загальної середньої освіти відповідно до обмежень, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року №1236 (зі змінами) і рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 21 вересня 2021 року (наявність у 80% працівників сертифіката про вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати), або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), наявність негативного ПЛР тестування протягом 72 годин або довідки про одужання особи від зазначеної хвороби COVID-19 не пізніше шести місячного терміну).
Відтак з 23 вересня 2021 року на території Львівської міської територіальної громади було заборонено відвідування закладів освіти здобувачами освіти, крім здобувачів дошкільної освіти, учнів спеціальних закладів освіти та 1-4 класів закладів загальної середньої освіти, а також крім закладів освіти, в яких не менш як 80 відсотків працівників мають документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації; або виданий в установленому Міністерством охорони здоров'я порядку документ, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини від COVID-19, включеної Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях; чи міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати) або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Водночас, як вбачається з долученого до матеріалів справи рапорту інспектора СЮП ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області лейтенанта поліції М. Семчишин 24 вересня 2021 року під час перевірки закладів освіти щодо дотримання навчальних закладів карантинних вимог було виявлено порушення в ЗСШ №71 за адресою: м. Львів, вул. Кривчицька, 92, а саме директор вказаної школи ОСОБА_1 не забезпечив припинення навчального процесу для учнів 5-11 класів.
Зокрема згідно з інформацією щодо проведення комісійного обстеження Львівської ЗСШ №71 по виконанню пункту 15-1 постанови КМУ від 22 вересня 2021 року №981 (додаток №1) вбачається, що на час проведення такого обстеження працював весь заклад, в тому числі 1-4 класи. При цьому загальна кількість працівників закладу - 31, з них 4 працівники вакциновані 1 дозою, 11 - двома дозами, 3 працівники мають чинну довідку про перенесене захворювання, 1 - протипоказання, 13 працівників не щеплено. Відповідно до такої до роботи було допущено 58% працівників та 13 осіб відсторонено від роботи.
Відтак з наведеного вбачається, що всупереч вимогам п.п. 15-1 п. 3 постанови КМУ №1236 від 9 грудня 2021 року, під час дії «жовтого» рівня епідемічної небезпеки 24 вересня 2021 року здобувачами освіти 5-11 класів продовжувалось відвідування Львівської ЗСШ №71, в якій менш як 80 відсотків працівників мали документ, що підтверджував отримання повного курсу вакцинації, отримання однієї дози дводозної вакцини або однієї дози однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від хвороби.
При цьому відповідно до наказу в.о. начальника Управління освіти ДГП ЛМР №110-к від 5 липня 2016 року, начальника Управління освіти ДГП ЛМР №113-к від 24 квітня 2020 року та умов строкового трудового договору, особою, відповідальною за забезпечення проведення освітнього процесу у Львівської ЗСШ №71 згідно з чинним законодавством, станом на 24 вересня 2021 року був директор вказаного закладу - ОСОБА_1 .
В своїх письмових поясненнях від 24 вересня 2021 року ОСОБА_1 підтвердив, що перебуває на посаді директора школи №71 та вказав, що 24 вересня 2021 року не впровадив дистанційну форму навчання для учнів 5-11 класів, керуючись наказом Управління освіти ДГП ЛМР № 541 від 22 вересня 2021 року «Про організацію навчання в закладах освіти Львівської міської територіальної громади у зв'язку з встановленням «жовтого» рівня епідемічної небезпеки», а також що навчання організовано відповідно до пунктів наказу та заняття проводяться вакцинованими працівниками в звичайному режимі.
Відтак вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення стверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №690070 від 24 вересня 2021 року; рапортом інспектора СЮП ЛРУП №1 ГУ НП у Львівській області лейтенанта поліції М. Семчишин 24 вересня 2021 року; інформацією щодо проведення комісійного обстеження Львівської ЗСШ №71 по виконанню пункту 15-1 постанови КМУ від 22 вересня 2021 року №981 (додаток №1); письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24 вересня 2021 року; наказом в.о. начальника Управління освіти ДГП ЛМР №110-к від 5 липня 2016 року «Про призначення директора середньої загальноосвітньої школи №71»; наказом начальника Управління освіти ДГП ЛМР №113-к від 24 квітня 2020 року «Про продовження терміну дії строкового договору (контракту) ОСОБА_1 »; строковим трудовим договором ОСОБА_1 ; протоколом позапланового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Львівської міської ради № 35 від 21 вересня 2021 року; поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, даними в судових засіданнях.
При цьому судом не беруться до уваги покликання ОСОБА_1 на те, що в його діях був відсутній прямий умисел на вчинення даного порушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП у зв'язку з тим, що він керувався наказом Управління освіти ДГП ЛМР № 541 від 22 вересня 2021 року у зв'язку з наступним. Як вже зазначалось вище, пунктом 9 протоколу позапланового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Львівської міської ради №35 від 21 вересня 2021 року було зобов'язано начальника управління освіти департаменту гуманітарної політики (З. Довганик) забезпечити організацію освітнього процесу у підпорядкованих закладах загальної середньої освіти відповідно до обмежень, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року №1236 (зі змінами) і рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 21 вересня 2021 року. На виконання такого 22 вересня 2021 року начальником Управління освіти ДГП ЛМР було видано наказ № 541 «Про організацію навчання в закладах освіти Львівської міської територіальної громади у зв'язку з встановленням «жовтого» рівня епідемічної небезпеки», відповідно до пункту 1.1 якого керівникам закладів освіти Львівської МТГ комунальної форми власності було наказано продовжити проведення освітнього процесу в звичному режимі у підпорядкованих закладах освіти за наявності у 80% працівників сертифіката про вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати) або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), негативного результату тестування методом ПЛР, дійсний 72 години або довідки про одужання особи від COVID-19, яка дійсна 6 місяців після хвороби, довідки про протипокази до вакцинації.
Водночас пунктом 1.2. даного наказу керівникам закладів освіти Львівської МТГ комунальної форми власності також було наказано продовжити проведення освітнього процесу в звичному режимі у підпорядкованих закладах освіти, де показник менше 80 %, працівниками, які мають сертифікат про вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати), або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), або негативний результат тестування методом ПЛР, дійсний 72 години або довідку про одужання особи від COVID-19, яка дійсна 6 місяців після хвороби, або довідку про протипокази до вакцинації.
Відтак зі змісту вказаного вище пункту 1.2. наказу начальника Управління освіти ДГП ЛМР № 541 від 22 вересня 2021 року вбачається, що такий суперечить постанові Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №1236 від 9 грудня 2021 року в редакції, що діяла станом на день прийняття такого, а також суперечить протоколу позапланового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Львівської міської ради № 35 від 21 вересня 2021 року.
Частиною 1 ст. 117 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. При цьому згідно з ст. 8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. А згідно з ст. 19 Конституції правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання застосування нормативно-правових актів, що не узгоджуються між собою відображені у листі Міністерства юстиції від 26 грудня 2008 року №758-0-2-08-19 (v0758323-08) «Щодо практики застосування норм права у випадку колізії», згідно з пунктом 2 якого у разі існування суперечності між актами, прийнятими різними за місцем в ієрархічній структурі органами - вищестоящим та нижчестоящим, застосовується акт, прийнятий вищестоящим органом, як такий, що має більшу юридичну силу. При цьому відповідно до пункту 1.4. умов строкового трудового договору ОСОБА_1 як директор Львівської ЗСШ №71 здійснює безпосереднє управління закладом освіти згідно з чинним законодавством України. Тобто в даному випадку ОСОБА_1 мав у своїй діяльності керуватися в першу чергу нормами постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №1236 від 9 грудня 2021 року, як такої, що має вищу юридичну силу, а не наказом начальника Управління освіти ДГП ЛМР № 541 від 22 вересня 2021 року, що суперечить такій.
Також не беруться до уваги покликання на те, що заняття в школі проводились вакцинованими працівниками, а невакциновані працівники були відсторонені від роботи, оскільки чинними станом на 24 вересня 2021 року нормами законодавства не було передбачено можливості відсторонення таких, адже працівників закладів загальної середньої освіти було віднесено до переліку професій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та яких відповідно до ст. 46 КЗпП та ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» можна відсторонити у разі відмови або ухилення від такого щеплення, лише 4 жовтня 2021 року наказом Міністерства охорони здоров'я України №2153.
Окрім того, щодо надання працівником поліції на думку ОСОБА_1 неналежної копії протоколу слід зазначити, що наявний у матеріалах справи протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №690070 від 24 вересня 2021 року відповідає вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП щодо форми та змісту такого, при цьому працівником поліції було виконано вимогу п. 8 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерство внутрішніх справ України № 1376 від 6 листопада 2015 року, щодо вручення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, примірнику протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому у зв'язку з тривалістю розгляду даної справи судом в особи, що притягається до адміністративної відповідальності, було достатньо часу для реалізації його права ознайомитися з матеріалами справи, в тому числі і примірником протоколу про адміністративне правопорушення, наявним у таких, однак ОСОБА_1 таким своїм правом не скористався, відповідного клопотання до суду не подавав.
Відтак вважаю, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Враховуючи наведене вище, особу правопорушника, зокрема те, що останній є посадовою особою - директором школи, характер вчиненого правопорушення та обставини такого, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією статті для посадових осіб.
Окрім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 44-3, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2 000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в користь держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесяти чотирьох) гривень.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому даної постанови, а в разі її оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова надсилається для примусового виконання, а штраф стягується у подвійному розмірі, тобто становитиме 68 000 (шістдесят вісім тисяч) гривень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Личаківський районний суд м. Львова.
Суддя: Стрепко Н.Л.