Ухвала від 15.12.2021 по справі 280/11130/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ПОВЕРНЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ

15 грудня 2021 року Справа № 280/11130/21 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали позовної заяви

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (бульвар Вінтера, буд.14, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69096; код ЄДРПОУ 37573838)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленому ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, за 2020 рік; 2) зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік у розмірі передбаченому ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною першою ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведення виплат.

Адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 КАС України, з огляду на наступне.

Позивачем у порушення п.2 ч.5 ст.160 КАС України у позові не зазначено поштового індексу позивача.

Позивачем всупереч вимог п.4, п.5, п.8 ч.5 ст.160, ч.4 ст.161 КАС України у позові зазначено відповідачем - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району без пред'явлення позовних вимог до данного суб'єкта владних повноважень та надання доказів порушення ним прав та інтересів позивача.

У відповіді №06-07/3377 від 02.07.2021 Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району зазначено: "... Так як Ви були відсутні у вищезазначених списках 2020 та 2021 років, щорічна разова грошова допомога до 5 травня управлінням не призначалась та не виплачувалась. Якщо Ви перебуваєте на військовій службі, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» статтею 17-1 передбачено, що військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького та рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України (крім пенсіонерів) виплата разової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами соціального захисту населення (по територіальності) на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби. З питання призначення та перерахунку грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, Вам необхідно звернутись до управління, яке здійснювало вищезазначену виплату. ...".

В порушення п.2 ч.5 ст.160, ч.4 ст.161 КАС України позовні вимоги стосуються Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району, яке не є відповідачем у справі та до позовної заяви не додано доказів порушення ним прав та інтересів позивача.

Позивачем всупереч вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України у позові не вірно зазначено ідентифікаційний код юридичної особи відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача, оскільки ідентифікаційний код - 37573838 належить Управлінню соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району.

У позовній заяві позивачем заявлено про поновлення пропущеного строку на звернення до суду. В обгрунтування зазначено: "... Фактично про порушення своїх прав я дізнався 02.07.2021 року, коли отримав лист - відповідь від Управління №06-07/3377, тому вважаю, що до суду я звернувся в межах шестимісячного строку. ...".

Як зазначено у ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з абз.1 ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.4 ст.17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30.09.2020.

Аналогічне застосування норм права здійснено у справах цієї категорії та висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 у справі №607/7919/17 (К/9901/1172/17), від 07.03.2018 у справі №664/51/17 (К/9901/30405/18) та від 10.05.2018 у справі №389/1042/17 (К/9901/18757/18).

Адміністративний позов позивачем подано на поштове відділення 26.10.2021.

Тобто, позов подано позивачем з пропуском строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч.2 ст.122 КАС України.

З урахуванням викладеного, суддя не вбачає поважними підстави для поновлення строку, викладені представником позивача у позовній заяві.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.11.2021 позовна заява залишена без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.

В ухвалі суду вказано, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання: позовної заяви з урахуванням виправлення викладених у позові недоліків, її копій відповідно до кількості відповідачів (третіх осіб); докази того, що права та інтереси позивача порушені саме відповідачем (докази виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району); інших підстав для поновлення строку звернення з позовом до адміністративного суду із документальними доказами поважності його пропуску.

Позивачем надано до суду документи на виконання ухвали суду: позовну заяву (уточнена).

Позивачем всупереч вимог п.4, п.5, п.8 ч.5 ст.160, ч.4 ст.161 КАС України у позовній заяві (уточнена) зазначено відповідачем - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району без пред'явлення позовних вимог до данного суб'єкта владних повноважень та надання доказів порушення ним прав та інтересів позивача.

В порушення п.2 ч.5 ст.160, ч.4 ст.161 КАС України у позовній заяві (уточнена) позовні вимоги стосуються Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району, яке не є відповідачем у справі та до позовної заяви не додано доказів порушення ним прав та інтересів позивача.

У позовній заяві (уточнена) позивачем заявлено про поновлення пропущеного строку на звернення до суду. В обгрунтування зазначено: "... Фактично про порушення своїх прав я дізнався 02.07.2021 року, коли отримав лист - відповідь від Управління №06-07/3377, тому вважаю, що до суду я звернувся в межах шестимісячного строку. ...".

Позивачем в позовній заяві (уточнена) не зазначено інших підстав для поновлення строку звернення з позовом до адміністративного суду та не додано документальних доказів поважності його пропуску.

Як зазначено у ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно з ч.2 ст.123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду вказані позивачем в позовній заяві (уточнена) визнаються судом неповажними, оскільки не містять переконливих доводів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.

Враховуючи наведене, суддя вважає, що позивачем не усунуто недолікі позовної заяви відповідно до ухвали суду від 22.11.2021 у повному обсязі. Відкрити провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом не вбачається можливим через не надання до суду: позовної заяви з урахуванням виправлення викладених у позові недоліків, її копій відповідно до кількості відповідачів (третіх осіб); доказів того, що права та інтереси позивача порушені саме відповідачем (докази виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району); переконливих доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.

Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Як зазначено у п.9 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо: у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

Згідно з ч.5 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (ч.8 ст.169 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись п.1, п.9 ч.4 ст.169, ст.ст.241-243, 248 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви позивача про поновлення строку звернення з позовом до адміністративного суду.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О. Прасов