Рішення від 17.12.2021 по справі 240/16099/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/16099/21

категорія 109000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попової О. Г.,

секретар судового засідання Росецька М.В.,

за участю: представника позивача, представників відповідача та третьої особи, представника Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Керівника Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах ГУ Держгеокадастру в Житомирській області до Вишевицької сільської ради, третя особа - Поліська дослідна станція імені О.М.Засухіна Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Керівник Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Вишевицької сільської ради, в якому просить суд:

- Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 175 від 23.04.2021 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 156.9436 га, кадастровий номер 1825081800:01:000:1269.

- Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 176 від 23.04.2021 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 72.0375 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0007.

- Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 177 від 23.04.2021 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 59.2171 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0006.

- Визнати незаконним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 178 від 23.04.2021 про прийняття у власність земель сільськогосподарського призначення площею 65.5983 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0121.

- Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 179 від 23.04.2021 про прийняття у власність земель сільськогосподарського призначення площею 149.8358 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0123.

- Стягнути з Вишевицької сільської ради судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що земельні ділянки з кадастровими номерами площею 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:02:000:0007 площею 72,0375 га, 1825084300:02:000:0 59,2171 га та 1825081800:01:000:1269 площею 159,9436 га 1825084300:04:000:0123 площею 149.8358 га знаходяться на території Вишевицької сільської ради за межами населеного пункту. Розпоряджатися ними уповноважене Управління Держгеокадастру у Житомирській області. Відповідно до інформації ГУ Держгеокадастру в Житомирської області від 19.07.2021 №10-6-0.3-3869/2-21 спірні земельні ділянки передані у постійне користування "Поліської дослідної станції імені О.М. Засухіна" на підставі рішення виконавчого комітету Радомишльської районної ради народних депутатів за №171 від 30.07.1990р. та згідно проекту формування територій на встановлення меж відносяться до Поліської дослідної О.М. Засухіна.

Належність земельних ділянок до державної власності підтверджується довідками ГУ Держгеокадастру у Житомирські даними форми 6-зем (станом на 01.01.2016). Позивач вказує, що право користування не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Разом з тим, положення ст. 141 Земельного кодексу України не містять серед підстав припинення права користування земельною ділянкою, яке виникло до набрання законної сили Земельного кодексу України від 25.10.2001, відсутність державної реєстрації прав відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». Вишевицькою сільською радою не зареєстровано право комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га, 1825084300:02:000:0007 площею 72,0375 га, 1825084300:12 площею 59,2171 га та 1825081800:01:000:1269 площею 159,9436 га.

На думку позивача прийняті відповідачем рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою судді від 28.07.2021 зупинено дію рішення четвертої сесії VIII скликання Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 № 175 до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі. Зупинено дію рішення четвертої сесії VIII скликання Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 № 176 до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі. Зупинено дію рішення четвертої сесії VIII скликання Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 № 177 до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі. Зупинено дію рішення четвертої сесії VIII скликання Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 № 178 до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі. Зупинити дію рішення четвертої сесії VIII скликання Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 №179 до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.

Ухвалою судді від 29.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження на 19.08.2021 о 11:00.

19.08.2021 до суду від Вишевицької сільської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву. Представник відповідача заперечуючи проти позову вказує, що оскільки вказані землі входять до території Вишевицької територіальної громади, право власності чи користування на них не зареєстровано за жодною фізичною чи юридичною особою, сільська рада, керуючись ст.ст.5,12,189,193 перехідних положень Земельного Кодексу України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» винесла вищезазначені рішення. Жодного порушення чинного законодавства не відбулося. Відповідач покроково планував дооформити в установленому законом порядку питання колективної власності на вказані земельні ділянки. Зазначає, що жодного правовстановлюючого документу, який підтвердив те, що вказані земельні ділянки знаходяться в постійному користуванні третьої особи до позову не надано.

На думку відповідача, проект формування території і встановлення меж Іршанської сільської Ради народних депутатів Радомишльського району Житомирської області за 1992 рік - не є правовстановлюючим документом; ніким не затверджений та не прийнятий як документ в цілому. Вважає, що відповідачем не порушені вимоги діючого законодавства при прийнятті рішень № №175, 176, 177, 178, 179 про прийняття у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами: 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га; 1825084300:02:000:0037 площею 72,0375 га; 1825084300:02:000:0006 площею 59,2171 га та 1825081800:01:000:1269 площею 159,9436 га.

Протокольною ухвалою суду від 19.08.2021 підготовче засідання відкладено на 02.09.2021 о 11:30.

02.09.2021 позивач подав в судове засідання письмову відповідь на відзив, в якому зазначає, що безпідставним є посилання у відзиві на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питань колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», оскільки вказаний закон, який набрав чинності з 01.01.2019, регулює питання правового статусу землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені. Поза увагою сільської ради залишено ст. 117 Земельного кодексу України та положення вищезазначених актів, що передача земельних ділянок здійснюється за рішенням Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області. Просить задовольнити позовні вимоги.

02.09.2021 протокольною ухвалою підготовче засідання відкладено на 21.09.2021 о 12:00.

Протокольною ухвалою суду від 21.09.2021 за клопотанням третьої особи, підготовче засідання відкладена 12.10.2021 о 14:00.

12.10.2021 представником Поліської дослідної станції імені О.М.Засухіна Інституту картоплянства Національної академії аграних наук України до суду подані письмові пояснення. Представник зазначає, що спірні земельні ділянки передані Поліській дослідній станції імені О.М. Засухіна Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України на підставі рішення виконавчого комітету Радомишльської районної ради народних депутатів за №171 від 30.07.1990 року. Наказом від 18.05.2006 року №40/А реорганізовано Поліську дослідну станцію ім. О.М. Засухіна Поліського науково-дослідного центру Інституту картоплярства УААН (код ЄДРПОУ 00496685) шляхом перетворення у Державне підприємство дослідне господарство Поліської дослідної станції ім. О.М. Засухіна Інституту картоплярства УААН (вод ЄДРПОУ 00496685). 15.07.2009 року постановою Президії Української академії аграрних наук «Про припинення Державного підприємства «Дослідне господарство Поліської дослідної станції ім. О.М. Засухіна Інституту картоплярства Української академії аграрних наук» вирішено погодитися з пропозицією Інституту картоплярства Української академії агрраних нук щодо припинення Державного підприємства «Дослідне господарство Поліської дослідної станції ім. О.М. Засухіна Інституту картоплярства Української академії аграрних наук» (код ЄДРПОУ) шляхом приєднання його на правах структурного підрозділу до Поліської дослідної станції імені О.М. Засухіна Інституту картоплярства Української академії аграрних наук. Правонаступником в частині землі, майна, майнових прав і зобов'язань Державного підприємства «Дослідне господарство Поліської дослідної станції ім. О.М. Засухіна Інституту картоплярства Української академії аграрних наук» вважати Поліську дослідну станцію імені О.М. Засухіна Інституту картоплярства Української академії аграрних наук (п. З Наказу). 27.07.2009 року Українською академію аграрних наук прийнято аналогічний за змістом наказ №82 «Про припинення Державного підприємства «Дослідне господарство Поліської дослідної станції ім. О.М. Засухіна Інституту картоплярства Української академії аграрних наук».

12.08.2009 року Державне підприємство «Дослідне господарство Поліської дослідної станції ім. О.М. Засухіна Інституту картоплярства Української академії аграрних наук» передало Поліській дослідній станції імені О.М. Засухіна Інституту картоплярства Української академії аграрних наук за актом приймання передачі основні засоби, які рахуються на балансі Державного підприємства «Дослідне господарство Поліської дослідної станції ім. О.М. Засухіна Інституту картоплярства Української академії аграрних наук» станом на 03 серпня 2009 року початковою вартістю 18375221 грн., сума зносу яких складає 4418452 грн., залишковою вартістю 13956769 грн., незавершене будівництво - 1313 тис. грн., а також 1947,2 га загальної земельної площі, з якої 1349,7 га сільськогосподарських угідь, в т.ч. 886,7 га ріллі. Акт затверджено Президентом УААН 18 серпня 2009 року. Вказує, що Поліська дослідна станція імені О.М. Засухіна Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 32883166) є правонаступником Державного підприємства «Дослідне господарство Поліської дослідної станції ім. О.М. Засухіна Інституту картоплярства Української академії аграрних наук» (код ЄДРПОУ 00496685).

Третя особа вважає, що Вишевицька сільська рада, розпорядившись землями що є державною власністю та перебувають за межами населеного пункту, фактично вийшла за межі своїх повноважень, що беззаперечно свідчить про протиправність оскаржуваних рішень.

Протокольною ухвалою від 12.10.2021 підготовче засідання відкладено на 28.10.2021 о 11:00.

28.10.2021 протокольною ухвалою суду, заслухавши думку сторін, судом закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті на 18.11.2021 о 14:00.

18.11.2021 відповідачем подано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у іншій справі про скасування рішень про реєстрацію права власності на нерухому майно.

Протокольною ухвалою від 18.11.2021 в судовому засіданні оголошено перерву до 08.12.2021 о 11:30.

08.12.2021 від третьої особи до суду подані письмові заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою судді від 08.12.2021 у задоволенні клопотання Вишевицької сільської ради про зупинення провадження у справі №240/16099/21, - відмовлено.

Протокольною ухвалою суду від 08.12.2021 в судовому засіданні оголошено перерву до 14.12.2021 о 12:00.

Ухвалю судді від 13.12.2021 відмовлено Вишевицькій сільській раді у задоволенні заяви про відвід судді Попової О.Г.

В судовому засіданні, призначеному на 14.12.2021, представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Представники відповідача заперечили щодо задоволення позову. Представники Поліської дослідної станції імені О.М.Засухіна Інституту картоплянства Національної академії аграних наук України та Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області підтримали вимоги позову та не заперечили щодо задоволення позову.

Заслухавши пояснення представників учасників справи та прокуратури, допитавши свідка, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами: 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га; 1825084300:02:000:0037 площею 72,0375 га; 1825084300:02:000:0006 площею 59,2171 га та 1825081800:01:000:1269 площею 159,9436 га знаходяться на території Вишевицької сільської ради за межами населеного пункту.

Вишевицька сільська рада звернулися з клопотанням до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо передання земельних ділянок з кадастровими номерами 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га; 1825084300:02:000:0037 площею 72,0375 га; 1825084300:02:000:0006 площею 59,2171 га та 1825081800:01:000:1269 площею 159,9436 га до комунальної власності сільської ради.

Листом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 05.05.2021 №18600.2310/2-21 повідомлено про те, що Головне управління не в змозі позитивно вирішити питання підняте у зверненні Вишевицької сільської ради. Зазначені земельні ділянки державної власності передані у користування «Поліської дослідної станції імені О.М. Засухіна» на підставі рішення виконавчого комітету Радомишльської районної депутатів за №171 від 30.07.1990.

23.04.2021 Вишевицькою сільською радою прийняті рішення:

- № 175 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 156.9436 га, кадастровий номер 1825081800:01:000:1269.

- № 176 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 72.0375 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0007.

- № 177 від 23.04.2021 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 59.2171 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0006.

- № 178 від 23.04.2021 про прийняття у власність земель сільськогосподарського призначення площею 65.5983 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0121.

- № 179 від 23.04.2021 про прийняття у власність земель сільськогосподарського призначення площею 149.8358 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0123.

Під час розгляду справи, встановлено, що спірні земельні ділянки за кадастровими номерами 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га; 1825084300:02:000:0037 площею 72,0375 га; 1825084300:02:000:0006 площею 59,2171 га та 1825081800:01:000:1269 площею 159,9436 га зареєстровані: Тип власності: Державна власність та відповідні записи внесені до Державного реєстру речових прав на нерухове майно про реєстрацію іншого речового права.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухове майно про реєстрацію іншого речового права та Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, спірні земельні ділянки за кадастровими номерами 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га; 1825084300:02:000:0037 площею 72,0375 га; 1825084300:02:000:0006 площею 59,2171 га та 1825081800:01:000:1269 площею 159,9436 га перебувають на праві постійного користування - Поліської дослідної станції імені О.М.Засухіна Інституту картоплянства Національної академії аграрних наук України.

Вважаючи оскаржувані рішення Вишевицької сільської ради протиправними, керівник Коростишівської окружної прокуратури керуючись вимогами ст. 131-1 Конституції України, ст. 53 КАС України, ст.23 Закону України «Про прокуратуру», звернувся до суду з даним позовом в інтересах Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Таким чином, суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Статтями 13, 14 Конституції України встановлено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 1 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-III (далі - ЗК України) визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується.

Відповідно до статті 2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Згідно до статті 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відтак, до повноважень відповідача належить розпорядження землями комунальної власності, у тому числі передача таких земельних ділянок безоплатно у власність громадянам у порядку, передбаченому статтею 118 ЗК України.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» установлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Як зазначалось судом вище оскаржуваними рішеннями Вишевицькою сільською радою №175-179 прийняті у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 156.9436 га, кадастровий номер 1825081800:01:000:1269, площею 72.0375 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0007, площею 59.2171 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0006, площею 65.5983 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0121, площею 149.8358 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0123.

Один із доводів, на який покликається прокурор у поданому до суду позові в підтвердження протиправності прийнятих відповідачем рішення є те, що останні були прийняті за відсутності згоди розпорядника зазначеними землями про їх передачу в комунальну власність громади Вишевицької сільської ради, що є прямим порушенням чинного законодавства та встановленого порядку передачі земель із державної власності в комунальну.

Після утворення об'єднаних територіальних громад землі за межами населених пунктів (проводиться їх інвентаризація та присвоюються кадастрові номери) переходять до комунальної власності ОТГ (окрім тих, які були у власності державних підприємств (державна власність)).

Підстава набуття земель у комунальну власність територіальними громадами визначена ч.5 ст. 83 ЗК України, відповідно до якої територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі:

- передачі їм земель державної власності;

- відчуження земельних ділянок для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону;

- прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом відумерлою спадщиною;

- придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

- виникнення інших підстав, передбачених законом.

Відповідно до статті 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Тобто, право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Враховуючи приписи ст.ст. 117, 125 ЗК України наявна певна процедура передачі земельних ділянок у комунальну власність, складові якої є передумовою набуття права власності, яке виникає виключно з моменту державної реєстрації цього права.

З 01.01.2013 року набув чинності Закон України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 року № 5245-VI. У відповідності до п. 6, 3,4 розділу ІІ "Прикінцевих та перехідних положень" цього Закону з набранням чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. З дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.

Водночас, у державній власності залишаються: а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; які належать до земель оборони; б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; в) землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу.

Також, суд звертає увагу, що до Земельного кодексу України внесено змні Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 №1423-IX, який набрав чинності 27.05.2021, а саме на п. 24 розділу Х Перехідних положень ЗК України, який визначає, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Як встановлено судом, Вишевицька сільська рада звернулася з клопотанням до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо передання земельних ділянок з кадастровими номерами 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га; 1825084300:02:000:0037 площею 72,0375 га; 1825084300:02:000:0006 площею 59,2171 га та 1825081800:01:000:1269 площею 159,9436 га до комунальної власності сільської ради.

В свою чергу, листом Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області від 05.05.2021 №18600.2310/2-21 повідомило відповідача про те, що Головне управління не в змозі позитиви вирішити питання підняте у зверненні Вишевицької сільської ради, оскільки земельні ділянки державної власності передані користування «Поліської дослідної станції імені О.М. Засухіна» на підставі рішення виконавчого комітету Радомишльської районної депутатів за №171 від 30.07.1990.

Однак, Вишевицька сільська рада, не дочекавшись відповіді Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо розгляду клопотання про передачу у комунальну власність спірних ділянок, прийняла рішення від 23.04.2021 №175-179 про прийняття у комунальну власність ділянок сільськогосподарського призначення площею 156.9436 га, кадастровий номер 1825081800:01:000:1269, площею 72.0375 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0007, площею 59.2171 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0006, площею 65.5983 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0121, площею 149.8358 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0123.

Тобто, на момент винесення оскаржуваних позивачем рішень у цій справі відсутні рішення ГУ Держгеокадастру про передачу вказаних земельних ділянок Вишевицькій сільській раді та акти приймання-передачі таких земельних ділянок, та на вказані земельні ділянки позивачем не зареєстровано право власності.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Статтею 83 Земельного кодексу України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності. Зазначені землі лісового фонду на території Вороновицької селищної ради є землями державної власності та можуть бути передані в комунальну власність лише за певної процедури.

Аналізуючи матеріали справи та пояснення учасників справи, дані в судовому засіданні, суд вважає, що при прийнятті рішень від 23.04.2021 №175-179 Вишевицька сільська рада недотрималась (неврахована) процедури передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність визначених законодавством.

Крім того, слід зазначити, що доводи відповідача пов"язані саме з незгодою останнього з приводу перебування в оренді Поліської дослідної станції імені О.М.Засухіна Інституту картоплярства Національної академії аграних наук України спірних земельних ділянок.

В свою чергу, порушені питання щодо перебування земельних ділянок в оренді у третьої особи - Поліська дослідна станція імені О.М.Засухіна Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України, не підлягають доказуванню в межах розгляду даної справи. Лист-відмова Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 05.05.2021 №18600.2310/2-21 прийнятий за наслідками розгляду клопотання Вишевицької сільської ради щодо передачу ділянок у комунальну власність, в судовому порядку не оскаржувався. Доказів зворотнього суду не надано.

Відтак, оскаржувані рішення прийняті передчасно, а тому відсутні підстави вважати їх законними і обґрунтованими.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивач не надав доказів понесених судових витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов Керівника Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області (вул. Шевченка, 5,Коростишів,Житомирська область,12501, код ЄДРПОУ 02909950) до Вишевицької сільської ради (вул. Клевцова, 2,с. Вишевичі, Житомирська область, Житомирський район,12601, код ЄДРПОУ 04343748), третя особа - Поліська дослідна станція імені О.М.Засухіна Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України (вул. Центральна, 4, с. Федорівка, Житомирська область, Коростенський район, 11602, код ЄДРПОУ 04343748) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 175 від 23.04.2021 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 156.9436 га, кадастровий номер 1825081800:01:000:1269.

Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 176 від 23.04.2021 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 72.0375 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0007.

Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 177 від 23.04.2021 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 59.2171 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0006.

Визнати незаконним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 178 від 23.04.2021 про прийняття у власність земель сільськогосподарського призначення площею 65.5983 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0121.

Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 179 від 23.04.2021 про прийняття у власність земель сільськогосподарського призначення площею 149.8358 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0123.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.Г. Попова

Повне судове рішення складене 17 грудня 2021 року