Рішення від 17.12.2021 по справі 200/12863/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2021 р. Справа№200/12863/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Білозерської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27 вересня 2021 року засобами поштового зв'язку позивач, ОСОБА_1 , подав до суду адміністративний позов до відповідача, Білозерської міської ради, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Білозерської міської ради від 09 вересня 2021 року «Про припинення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації»;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає в не відновленні діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради (ДНЗ №20 «Оленка» м. Білозерське);

- зобов'язати відповідача вчинити дії, спрямовані на відновлення діяльності закладу, а саме організувати прийом вивільнених працівників, відновити прийом дітей до закладу.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що оскаржуване рішення було прийнято с порушенням процедури, встановленої частинами 1, 2, 3 статті 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пунктами 3, 12 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року №996, а оприлюднення оскаржуваного рішення було проведено в порушення вимог статей 13, 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Оскаржуване рішення впливає на передбачене статтею 53 Конституції України право на освіту, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при прийнятті таких рішень. Аналогічний правовий висновок міститься в постановах Верховного Суду від 13 травня 2020 року (справа №ч324/1296/16-а), від 06 лютого 2019року (справа №720/1536/16-а) та від 14 серпня 2018 року (справа №359/6814/17).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 4 серпня 2021 року у справі № 200/6919/21 скасовано рішення Білозерської міської ради від 20.05.2021 №8/16-15 «Про припинення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації». На думку позивача, наслідком скасування вказаного рішення є обов'язок відповідача відновити діяльність, а саме організувати прийом вивільнених працівників, відновити прийом дітей до закладу. Наведене свідчить, що невжиття вказаних дій є протиправною бездіяльністю відповідача, яка порушує право позивача на освіту.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вимоги позивач не визнав в повному обсязі, просив відмовити в їх задоволенні з наступних підстав. Рішення Білозерської міської ради від 09.09.2021 №8/2-4 не є нормативно-правовим або регуляторним актом, а є актом індивідуальної дії, у зв'язку з чим не входить до переліку актів, які повинні проходити консультації (обговорення) з громадськістю, тому при його прийнятті у відповідача не виникло обов'язку щодо необхідності проведення громадських консультацій із жителями Білозерської міської територіальної громади щодо припинення діяльності ДНЗ №20 «Оленка».

06.08.2021 проект рішення про припинення діяльності ДНЗ №20 «Оленка», що виноситься на розгляд сесії міської ради VIII скликання, було опубліковано на єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

Розпорядження Білозерського міського голови від 01.09.2021 №128р «Про скликання позачергової двадцять другої сесії міської ради VIII скликання» було розміщено на інформаційному стенді в виконкомі міської ради та 06.09.2021 опубліковано та оприлюднено на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та 08.09.2021 на офіційному веб-сайті міської ради.

09.09.2021 питання про припинення діяльності ДНЗ №20 «Оленка» розглянуто на спільному засіданні постійних депутатських комісій (протокол №17), висновок постійних комісій Білозерської міської ради до розгляду на позачергову двадцять другу сесію Білозерської міської ради восьмого скликання. Протокол засідання постійних депутатських комісій від 09.09.2021 №17 та висновки постійних комісій оприлюднені 09.09.2021 на офіційному веб-сайті Білозерської міської ради.

За результатами поіменного голосування, більшістю голосів рішення «Про припинення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації» було прийняте 09.09.2021, номер рішення 8/22-4.

09.09.2021 рішення № 8/22-4 від 09.09.2021 оприлюднено на офіційному веб-сайті Білозерської міської ради.

На думку відповідача, процедуру прийняття спірного рішення було дотримано відповідно до чинного законодавства.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2021 року у справі № 200/6919/21, яке набрало законної сили 06.09.2021, визнано протиправним та скасовано рішення Білозерської міської ради від 20.05.2021 № 8/16-15 «Про припинення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації». На момент відкриття провадження у зазначеній справі до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 28 травня 2021 року були внесені дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, номер запису 1002601100003001644. Відповідно до статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі проводиться на підставі судових рішень, що набрали законної сили. Отже, немає підстав для скасування запису про перебування юридичної особи в процесі припинення. Як наслідок, відновлення закладу неможливе.

Вихованці, які відвідували ДНЗ № 20 «Оленка», влаштовані інших закладів дошкільної освіти міста (за вибором батьків), вже пройшли адаптацію до нового колективу. Право на освіту жодної дитини не порушено. Працівники ДНЗ № 20 «Оленка» згідно з чинним законодавством України попереджені про вивільнення та працевлаштовані на інші робочі місця. З ДНЗ № 20 «Оленка» все майно, що перебувало на обліку, розподілене та передано до інших функціонуючих закладів дошкільної освіти.

01 жовтня 2021 року позовна заява залишена без руху і позивачу наданий строк для усунення її недоліків.

01 жовтня 2021 року відмовлено в забезпеченні адміністративного позову.

18 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.

18 жовтня 2021 року від відповідача витребувані докази.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка діє як законний представник в інтересах свого сина ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 03.10.2016 (а.с. 4-6).

Білозерська міська рада, юридична адреса: 85013, Донецька область, місто Добропілля, місто Білозерське, вул. Первія Олександра імені, буд. 4, код ЄДРПОУ 36297559 (а.с. 63).

Розпорядження Білозерського міського голови від 01.09.2021 № 128р «Про скликання позачергової двадцять другої сесії міської ради VIII скликання» було розміщено на інформаційному стенді в виконкомі міської ради та 06.09.2021 опубліковано та оприлюднено на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та 08.09.2021 на офіційному веб-сайті міської ради (а.с. 65-70).

06 серпня 2021 року проект рішення про припинення діяльності ДНЗ №20 «Оленка», що виноситься на розгляд сесії міської ради VIII скликання, було опубліковано на єдиному державному веб-порталі відкритих даних (а.с. 71).

06 вересня 2021 року депутатам, керівникам підприємств та організацій, надіслано телефонограму за №7 про проведення засідання постійних комісій 09.09.2021 о 10.00 та про проведення позачергової сесії Білозерської міської ради 09.09.2021 о 10.30 (а.с. 72).

09 вересня 2021 року питання про припинення діяльності ДНЗ №20 «Оленка» розглянуто на спільному засіданні постійних депутатських комісій (протокол №17), висновок постійних комісій Білозерської міської ради до розгляду на позачергову двадцять другу сесію Білозерської міської ради восьмого скликання. Протокол засідання постійних депутатських комісій від 09.09.2021 №17 та висновки постійних комісій оприлюднені 09.09.2021 на офіційному веб-сайті Білозерської міської ради (а.с. 51-54, 73-82).

09 вересня 2021 року Білозерською міською радою прийнято рішення № 8/22-4 «Про припинення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації», яке було оприлюднено на офіційному веб-сайті Білозерської міської ради (а.с. 48-50, 83-86).

При ухваленні рішення суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 53 Конституції України держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Згідно зі статтею 2 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

За правилами абзацу 2 пункту 30 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 11 липня 2001 року № 2628-III «Про дошкільну освіту» (далі - Закон №2628-ІІІ) законодавство України про дошкільну освіту базується на Конституції України і складається із Закону України "Про освіту", цього Закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Дошкільна освіта є обов'язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні (частина 1 статті 4 Закону №2628-ІІІ).

Статтею 16 Закону №2628-III визначено, що рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності приймає його засновник (засновники). Засновником закладу дошкільної освіти може бути орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа (зокрема релігійна організація, статут (положення) якої зареєстровано у встановленому законодавством порядку), рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад дошкільної освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника. Заклади дошкільної освіти утворюються з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх, духовних і мовних потреб за наявності дітей відповідного віку, необхідної навчально-методичної та матеріально-технічної бази, педагогічних кадрів, а також з дотриманням вимог санітарного законодавства.

В силу вимог частин першої та третьої статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Отже, рішення про ліквідацію та реорганізацію закладу дошкільної освіти комунальної форми власності приймає місцева (сільська, селищна, міська) рада, у віданні якої перебуває відповідний навчальний заклад.

Відповідно до статті 8 Закону №280/97-ВР загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.

Згідно з положеннями статті 13 Закону №280/97-ВР територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 3 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03 листопада 2010 року (далі - Порядок № 996) консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.

При цьому, згідно з пунктом 12 цього Порядку в обов'язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які: стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проекти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами; визначають порядок надання адміністративних послуг тощо.

Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що консультації з громадськістю проводяться в обов'язковому порядку, зокрема, з приводу розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку.

Судом встановлено та не спростовано відповідачем, що в порядку підготовки проекту рішення про припинення діяльності ДНЗ №20 «Оленка», що виноситься на розгляд сесії міської ради VIII скликання, не проведено консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю як формою їх безпосередньої участі у вирішенні питання щодо ліквідації закладу дошкільної освіти комунальної форми власності для врахування їх думки та прийнятих рішень загальних зборів громадян, органами місцевого самоврядування в їх діяльності, що суперечить чинним вимогам законодавства.

За усталеною судовою практикою (постанови Верховного Суду від 14.08.2018 у справі №359/6814/17, від 06 лютого 2019 року у справі №720/1536/16-а, від 13 травня 2020 року у справі №324/1296/16-а) не проведення обговорень проекту рішення про ліквідацію закладу дошкільної освіти та прийняття рішення без урахування думки батьків дітей з цього приводу говорить про те, що спірне рішення не відповідає критеріям, визначеним частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), згідно з якими рішення суб'єкта владних повноважень має бути прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно і розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Суд відповідно до вимог частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин враховує вказані висновки щодо застосування норм права.

Отже, оскаржуване рішення впливає на таке важливе конституційне право мешканців м. Білозерське (їх дітей), як право на дошкільну освіту, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при прийнятті таких рішень.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що процедуру прийняття спірного рішення було дотримано відповідно до чинного законодавства, оскільки вказане твердження спростовується вищенаведеними аргументами суду.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд не приймає аргументи, позивача про порушення відповідачем вимог статей 13, 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки спірне рішення було оприлюднено у відповідності до цього Закону.

Щодо вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання останнього вчинити дії, спрямовані на відновлення діяльності закладу, суд зазначає наступне.

28 травня 2021 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис про припинення юридичної особи Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради (ДНЗ №20 «Оленка» м. Білозерське) в результаті її ліквідації, номер запису 1002601100003001644 (а.с. 19-24).

04 серпня 2021 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/6919/21, яке набрало законної сили 06 вересня 2021 року, визнано протиправним та скасовано рішення Білозерської міської ради від 20.05.2021 № 8/16-15 «Про припинення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації».

Вказаним судовим рішення відповідач не був зобов'язаний вчиняти дії щодо відновлення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради (ДНЗ №20 «Оленка» м. Білозерське), а отже відсутня бездіяльність відповідача.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України від 15 травня 2003 року

№755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон №755-IV) якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відповідно до статті 25 Закону №755-IV скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі проводиться на підставі судових рішень, що набрали законної сили.

Як вказувалося раніше, утворення закладу дошкільної освіти віднесено до виключної компетенції відповідної ради, яка діє від імені територіальної громади, а отже суд не вправі втручатися в дискреційні повноваження відповідача.

Отже, в задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання останнього вчинити дії, спрямовані на відновлення діяльності закладу, слід відмовити.

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, судовий збір підлягає пропорційному розподілу між сторонами. За рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути 454,00 гривні.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 133, 139, 143, 205, 241-246, 249, 250, 251, 255, 263, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Білозерської міської ради (юридична адреса: 85013, Донецька область, м. Білозерське, вул. Гірнича, 4, код ЄДРПОУ 36297559) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Білозерської міської ради від 09 вересня 2021 року №8/22-4 «Про припинення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації».

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Білозерської міської ради про визнати протиправною бездіяльності, яка полягає в не відновленні діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради (ДНЗ №20 «Оленка» м. Білозерське) та зобов'язання вчинити дії, спрямовані на відновлення діяльності закладу, а саме організувати прийом вивільнених працівників, відновити прийом дітей до закладу, відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Білозерської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Повний текст рішення складений 17 грудня 2021 року.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.І. Циганенко