17 грудня 2021 року Справа № 160/19195/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Букіна Л.Є., переглянувши у місті Дніпрі матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Оперативного командування Схід про визнання протиправним та скасування наказу,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Оперативного командування Схід про визнання протиправним та скасування наказу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2021 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, а також позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 160 КАС України та висновків суду, викладених в ухвалі.
На виконання вимог ухвали суду від 25.10.2021 року позивачем надіслано на адресу суду заяву про поновлення пропущеного процесуального строку, в якій вказав, що про оскаржений витяг із наказу від 25.06.2021 року дізнався у серпні, а з 15.09.2021 року знаходився в зоні проведення ООС.
Розглядаючи вказану заяву, суд зазначає, зокрема про таке.
Згідно частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 5 ст. 122 КАС України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Водночас, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 3 ст. 122 КАС України).
Тобто, виходячи із зазначених норм процесуального закону розпочинати рахувати строк звернення до суду можна лише з того моменту, коли особа дізналась або могла дізнатись про порушення свого права. При цьому необхідно встановити чи дійсно особа знала або могла дізнатись про порушення свого права та підтвердити факт цієї можливості відповідними доказами або обставинами.
В контексті вказаного слід зазначити, що поважними причинами пропущення строків звернення до суду необхідно розуміти обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтвердженні належними доказами. Разом з тим, на законодавчому рівні не регламентується, які причини є поважними, а які ні. Питання щодо визначення поважності підстав пропуску строку звернення до суду залишається на розсуд суду.
Дотримання строку звернення з позовом є однією з умов для реалізації права на подання позову у публічно-правових відносинах.
Обгрунтовуючи підстави пропуску строку звернення до суду із цим позовом позивач посилається на те, що про оскаржений наказ від 25.06.2021 року дізнався у серпні, а з 15.09.2021 року знаходився в зоні проведення ООС.
Проте суд не визнає ці підстави пропуску строку поважними, адже по-перше, позивач не надав жодного доказу на підтвердження викладених обставин, а по-друге, не зазначив про обставини, що зволікали йому звернутися до суду через свого представника, що безпосередньо відбулось лише у жовтні 2021 року.
Відповідно до частини 1 й 2 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу
Ураховуючи наведене та зважаючи на те, що позивачем не зазначено обставин, які безпосередньо унеможливлювали або ускладнювали можливість звернення ним до суду у визначений законом строк, вказані ОСОБА_1 причини пропуску строку не можуть бути визнані поважними для поновлення строку.
Окрім того, ухвалою суду від 25.10.2021 року від позивача вимагалося надати позовну заяву, оформлену відповідно до вимог ст. 160 КАС України, а не лише її прохальну частину.
Отже, подана позовна заява і додані до неї документи підлягають поверненню позивачу, адже останній не виконав вимоги ухвали від 25.10.2021 року та не усунув виявлені недоліки у встановлений судом спосіб.
На підставі викладеного, керуючись статтями 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - повернути заявнику.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачеві, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачеві, що згідно частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Л.Є. Букіна