17 грудня 2021 року Справа № 160/22378/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Жукової Є.О., -
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
16 листопада 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094), в якій позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та скасувати рішення № 0400-010301-8/52264 від 12.04.2021 р. про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за заявою про призначення пенсії від 23.03.2021 року; визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не врахування до страхового та пільгового стажу наступних періодів: навчання: з 01.09.1996 - 23.06.1998 року - навчання в Професійно -технічному училищі № 91 смт. Петропавлівка; з 02.01.2001р. по 22.02.2001р. навчання в учбово-курсовому комбінаті ДХК «Павлоградвугілля» за кваліфікацією «гірник підземний з правом керування маневровими лебідками»; з 18.03.2002р. по 04.06.2002р. - навчання в учбово-курсовому комбінаті ДХК «Павлоградвугілля» за кваліфікацією « гірник очисного забою»; період служби в лавах Збройних Сил за призовом з 01.07.1999 року по 13.11.2000 року; період роботи на підприємстві з 25.12.2000р. по 01.01.2001р. на посаді учня підземного гірничого з повним робочим днем в шахті ( запис № 5 трудової книжки); період навчання на курсах - 3 червня, 4 червня 2002р. в учбовому комбінаті за направленням підприємства; періоди здачі крові: 5,6 січня 2003р., 25,26 березня 2004р., 13,14 квітня 2006р, 9,10 листопада 2007р., 5,6 листопада 2010р., 9,12 серпня 2011р., 30,31 серпня 2012р, 7,8 липня 2016р., 17,18 листопада 2016р., 4 лютого 2019р.; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу період навчання: з 01.09.1996 - 23.06.1998 року - навчання в Професійно-технічному училищі № 91 смт. Петропавлівка; зарахувати до пільгового стажу роботи та стажу роботи за професією періоди: навчання: з 02.01.2001р. по 22.02.2001р. - навчання в учбово-курсовому комбінаті ДХК «Павлоградвугілля» за кваліфікацією «гірник підземний з правом керування маневровими лебідками» з 18.03.2002р. по 04.06.2002р. - навчання в учбово-курсовому комбінаті ДХК «Павлоградвугілля» за кваліфікацією « гірник очисного забою»; 3 червня, 4 червня 2002р. - учбовий комбінат за направленням підприємства. Період роботи учнем: з 25.12.2000р. по 01.01.2001р. - учень підземного гірничого з повним робочим днем в шахті (запис № 5 трудової книжки); період служби в лавах Збройних Сил за призовом з 01.07.1999 року по 13.11.2000 року Донорські дні: 5,6 січня 2003р., 25,26 березня 2004р., 13,14 квітня 2006р, 9,10 листопада 2007р., 5,6 листопада 2010р., 9,12 серпня 2011р., 30, 31 серпня 2012рр, 7,8 липня 2016р., 17,18 листопада 2016р., 4 лютого 2019р.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області; призначити та виплатити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно заяви про призначення пенсії з 23.03.2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено в призначенні пенсії, через недостатність пільгового стажу. Так. під час обчислення пільгового стажу період навчання в Петропавлівському ПТУ № 91 та на курсах в учбово-курсовому комбінаті ВАТ «Павлоградвугілля» за професією, період проходження військової служби за призивом не враховано до пільгового стажу роботи за спеціальністю. В той час як достатня кількість пільгового стажу є наявною у позивача, відповідно до записів трудової книжки та уточнюючих документів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 р. у справі №160/22378/21 відкрито провадження, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Суд зазначає, що копію ухвали суду від 17.11.2021 р. у справі №160/22378/21 разом з позовною заявою та доданими до неї документами направлено на адресу відповідача, що підтверджується розпискою, яка міститься в матеріалах справи.
На підставі викладеного вище, суд зазначає, що останній вжив заходи, щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, у порядку визначеним КАС України.
Відтак, оскільки відзив на позовну заяву до суду не надходив, а матеріали справи містять відомості про належне повідомлення відповідача щодо відкриття провадження у справі та необхідність подання відзиву до суду, останнє не перешкоджає розгляду справи.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 23 березня 2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із письмовою заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.04.2021 року за № 0400-010301-8/52264, ОСОБА_1 , відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільговим умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи.
Не погодившись з відмовою позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Так, відповідно до рішення відповідача страховий стаж позивача складає - 40 років 04 місяці 20 днів, та пільговий стаж роботи за Списком № 1 складає 24 роки 01 місяць 12 днів.
З відповіді пенсійного органу вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку з підстав недостатності пільгового стажу, оскільки під час обчислення пільгового стажу період навчання в Петропавлівському ПТУ № 91 та на курсах в учбово-курсовому комбінаті ВАТ «Павлоградвугілля» за професією, період проходження військової служби за призивом не враховано до пільгового стажу роботи за спеціальністю.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон №1058-ІV від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі- Закон № 1058).
Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 5 Закону №1058, винятково цим Законом визначається, зокрема, пенсійний вік чоловіків і жінок, після досягнення якого особа має право на призначення пенсії за віком.
Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
За приписами частини 3 статті 114 Закону №1058 визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24 Закону № 1058).
Згідно із частиною четвертою статті 24 Закону України №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у стаж роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба, незалежно від місця її проходження.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до абз.2 п.1 ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
З аналізу наведеної норми слідує, що час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, особа працювала за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Тобто, визначальною умовою для зарахування часу проходження строкової військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, є включення періоду трудової діяльності, що передує призову на військову службу, до відповідного стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах
Як зазначалося вище, відповідачем не враховано період проходження військової служби позивачем з 01.07.1999 по13.11.2000р.до пільгового стажу роботи, оскільки строковій військовій службі не передувала робота під землею.
Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до матеріалів справи, вбачається, що позивач навчався в ПТУ № 91 смт. Петропавлівка до 23 червня 1999 року за фахом. через 7 днів його було призвано до лав Збройних сил України, а саме 01.07.1999р.
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 з 01.07.1999 року по 13.11.2000 року проходив строкову військову службу в лавах ВС України та після звільнення в запас.
В подальшому, 25.12.2000 року позивач був прийнятий на шахту «Степова» ВО по видобутку вугілля «Павлоградвугілля» на посаду учня підземного гірничого з повним робочим днем під землею та 02.01.2001 року був направлений на курси гірничих робітників підземних.
з 02.01.2001 р. по 22.02.2001 р. - навчання в учбово-курсовому комбінаті ДХК «Павлоградвугілля» за кваліфікацією «гірник підземний з правом керування маневровими лебідками».
з 18.03.2002 р. по 04.06.2002 р. - навчання в учбово-курсовому комбінаті ДХК «Павлоградвугілля» за кваліфікацією « гірник очисного забою»
З 4 червня 2002 р. - учбовий комбінат за направленням підприємства.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
За приписами п. «д» ч. З ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про професійно-технічну освіту» до закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно- технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійної (професійно-технічної) освіти; центр професійної освіти; навчально- виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально- курсовий комбінат; навчальний центр; інші тини закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне) навчання.
Відповідно до даних трудової книжки позивача та довідки № 185 від 17.03.2021р., яка уточнює пільговий характер роботи та довідок № 291 та № 292 від 19.02.2021р. що підтверджують факт проходження навчання за направленням підприємства за професією з відривом від виробництва, наведені документи підтверджують наявність підстав для зарахування даного періоду навчання позивача до пільгового стажу.
Щодо днів здачі крові, суд зазначає наступне.
5,6 січня 2003р., 25,26 березня 2004р., 13,14 квітня 2006р, 9,10 листопада 2007р., 5,6 листопада 2010р., 9,12 серпня 2011р., 30,31 серпня 2012р, 7,8 липня 2016р., 17,18 листопада 2016р., 4 лютого 2019р. в ці дні позивачем здійснювалось здача крові та її компонентів, що підтверджується відповідними довідками, копії яких містяться в матеріалах справи.
Дані дні не зараховано до пільгового стажу позивача, разом з цим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Оскаржуване рішення про відмову ОСОБА_1 , в призначені пенсії за віком відповідно до п.3 ст.114 розділу XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», не містить відомостей щодо врахування або неврахування періодів роботи 5,6 січня 2003р., 25,26 березня 2004р., 13,14 квітня 2006р, 9,10 листопада 2007р., 5,6 листопада 2010р., 9,12 серпня 2011р., 30,31 серпня 2012р, 7,8 липня 2016р., 17,18 листопада 2016р., 4 лютого 2019р., до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Частиною 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так зокрема, принцип прийняття рішення, вчинення дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказують законодавчі акти, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Враховуючи відсутність в оскаржуваному рішенні відомостей щодо включення або не включення періоду трудової діяльності, коли позивач здавав кров, до відповідного стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вищезазначеного принципу прийняття рішення, внаслідок чого рішенням про відмову ОСОБА_1 , в призначені пенсії за віком відповідно до п.3 ст.114 розділу XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про призначення та виплатити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно заяви про призначення пенсії з 23.03.2021 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону №1058-IV, пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
В той же час, згідно з п.п.3 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, яке затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
З аналізу наведеного вбачається, що на даний час Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
Так, питання призначення пенсії є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, така позовна вимога задоволенню не підлягає, так як призначення та виплата пенсіє є дискреційними повноваженнями Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Однак, враховуючи те, що в ході розгляду справи суд прийшов до висновку щодо протиправності рішення №0400-010301-8/52264 від 12.04.2021 р., та, з метою захисту прав позивача та керуючись положеннями ч. 2 ст. 9 КАС України слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.03.2021 р. про призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Як передбачено ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Окрім того, і за приписами ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права та відповідати наявним обставинам.
Також слід зазначити, що за приписами ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011р. (остаточне) по справі "Чуйкіна проти України" констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів ( див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. TheUnitedKingdom),п.п.28-36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє всіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені.
З урахуванням викладеного та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції №6250 від 20.09.2021 р. за подання позовної заяви позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім грн. 00 коп.), який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.
Враховуючи часткове задоволення позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудженні здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, а саме, судового збору у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення №0400-010301-8/52264 від 12.04.2021р. про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за заявою про призначення пенсії від 23.03.2021 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не врахування до страхового та пільгового стажу наступних періодів: з 01.09.1996 - 23.06.1998 року - навчання в Професійно -технічному училищі № 91 смт. Петропавлівка; з 02.01.2001р. по 22.02.2001р. - навчання в учбово-курсовому комбінаті ДХК «Павлоградвугілля» за кваліфікацією «гірник підземний з правом керування маневровими лебідками»; з 18.03.2002р. по 04.06.2002р. - навчання в учбово-курсовому комбінаті ДХК «Павлоградвугілля» за кваліфікацією «гірник очисного забою»; період роботи учнем - з 25.12.2000 р. по 01.01.2001 р. - учень підземного гірничого з повним робочим днем в шахті; період служби в лавах Збройних сил за призовом з 01.07.1999 року по 13.11.2000 року; періоди здачі крові: 5,6 січня 2003р., 25,26 березня 2004р., 13,14 квітня 2006р, 9,10 листопада 2007р., 5,6 листопада 2010р., 9,12 серпня 2011р., 30,31 серпня 2012р, 7,8 липня 2016р., 17,18 листопада 2016р., 4 лютого 2019р.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу період навчання: з 01.09.1996-23.06.1998 року - навчання в Професійно-технічному училищі № 91 смт. Петропавлівка; з 02.01.2001р. по 22.02.2001р. - навчання в учбово-курсовому комбінаті ДХК «Павлоградвугілля» за кваліфікацією «гірник підземний з правом керування маневровими лебідками»; з 18.03.2002р. по 04.06.2002р. - навчання в учбово-курсовому комбінаті ДХК «Павлоградвугілля» за кваліфікацією «гірник очисного забою»; з 25.12.2000р. по 01.01.2001р. - учень підземного гірничого з повним робочим днем в шахті (запис № 5 трудової книжки); з 01.07.1999 року по 13.11.2000 року - військової служби; донорські дні - 5,6 січня 2003р., 25,26 березня 2004р., 13,14 квітня 2006р, 9,10 листопада 2007р., 5,6 листопада 2010р., 9,12 серпня 2011р., 30,31 серпня 2012рр, 7,8 липня 2016р., 17,18 листопада 2016р., 4 лютого 2019р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.03.2021 р. про призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295,297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Є.О. Жукова