Рішення від 09.12.2021 по справі 921/515/21

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 грудня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/515/21

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Шумського І.П.

при секретарі судового засідання Саловській О.А.

розглянув матеріали справи

за позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (пр. Злуки, буд. 2В, м. Тернопіль, 46016)

до відповідача - Тернопільської районної державної адміністрації (майдан Перемоги,1, м. Тернопіль, 46018)

про стягнення 73379,78 грн - боргу, 2427,42 грн - інфляційних втрат, 750,99 грн - 3% річних, 3663,98 грн - пені.

За участю від:

позивача - Кулина Н.В., Пелех Л.Ю.

відповідача - Берлізева Х.Я., Алексанян С.Ж.

Зміст позовних вимог, позиція позивача.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Тернопільської районної державної адміністрації про стягнення 73379,78 грн - боргу, 2427,42 грн - інфляційних втрат, 750,99 грн - 3% річних, 3663,98 грн - пені.

В обґрунтування позовних вимог ТОВ "Тернопільелектропостач" у позовній заяві №4860/08 від 04.08.2021 (вх. №572 від 09.08.2021) зазначає про неналежне виконання Зборівською районною державною адміністрацією умов договору №101 від 22.12.2020, Фінансовим управлінням Зборівської районної державної адміністрації умов договору №102 від 22.12.2020, Управлінням праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації умов договору №103 від 22.12.2020, Управлінням праці та соціального захисту населення Підволочиської районної державної адміністрації умов договору №63 від 10.12.2020, Підволочиською районною державною адміністрацією умов договору №115 від 21.12.2020, Підгаєцькою районною державною адміністрацією умов договору №068 від 28.12.2020, Фінансовим управлінням Теребовлянської районної державної адміністрації умов договору №0023/1 від 24.01.2020 про постачання електричної енергії, в частині своєчасної та повної оплати вартості отриманої протягом січня - березня місяця 2021 року електричної енергії.

Окрім того, у відповіді на відзив №5520/08 від 01.09.2021 (вх. №7198 від 03.09.2021), додаткових поясненнях №6712/08 від 25.10.2021 (8708 від 26.10.2021) позивач звернув увагу на визнання відповідачем факту правонаступництва Тернопільською РДА прав та обов'язків Зборівської РДА, Фінансового управління Зборівської РДА, Управління праці та соціального захисту населення Зборівської РДА, Управління праці та соціального захисту населення Підволочиської РДА, Підволочиської РДА, Підгаєцької РДА, Фінансового управління Теребовлянської РДА.

Ним стверджено, що відповідачем хибно застосовано норми Правил роздрібного ринку електричної енергії (затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018), оскільки п. 2.1.10, на який останній посилається у відзиві, регулює розподіл (передачу) електричної енергії на роздрібному ринку, що відноситься до компетенції оператора системи розподілу (ВАТ "Тернопільобленерго"), а договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та договір про розподіл електричної енергії не є тотожними, оскільки перший укладається з постачальником, а другий з ОСР. Зазначав, що п. 3.1.5 р. ІІІ Правил передбачено, що електропостачальник розміщує у відкритому доступі форму відповідного договору, який пропонується споживачам для укладення. До договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідний електропостачальник має розробити з урахуванням вимог законодавства публічні комерційні пропозиції та розмістити їх на власному офіційному веб-сайті, про що повідомити регулятора. Договори та комерційні пропозиції, що пропонуються для укладення позивачем розміщені на сайті позивача http://tero.com.ua/commerce.html. Окрім того, вказує, що відповідно до п. 3.1.7, 3.2.6 Правил факт надання споживачам по спірних договорах заяв-приєднань до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг зобов'язав ТОВ "Тернопільелектропостач" укласти договори без можливості відмови в їх укладенні. Зауважував, що п. 3.1.7 Правил передбачено обов'язок електропостачальника надати примірник договору, підписаний з його боку лише на вимогу споживача.

Зборівською РДА, Фінансовим управлінням Зборівської РДА, Управлінням праці та соціального захисту населення Зборівської РДА, Управлінням праці та соціального захисту населення Підволочиської РДА, Підволочиською РДА, Підгаєцькою РДА, Фінансовим управлінням Теребовлянської РДА договори укладались на умовах, які розміщені на веб-сайті позивача. Договірні (замовлені) обсяги помісячного споживання електроенергії є додатком, який при потребі постачальник вимагає у споживача. Враховуючи усе наведене вище, вважав, що твердження відповідача про відсутність у договорі істотних умов не відповідають дійсності, оскільки договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг - це типовий договір, затверджений Правилами. Правилами затверджені і вимоги до публічних комерційних пропозицій постачальника. Окрім того, зауважує, що відповідно до п. 3.1.9 Правил споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається, відповідно, для продовження своєї діяльності у 2021 році споживачам було необхідно укладати договори про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. Здійснення закупівель та їх оприлюднення відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", а також реєстрація у державній казначейській службі є обов'язком споживача та його посадових осіб. Стверджував, що не оприлюднення споживачами спірних договорів у електронній системі публічних закупівель або не здійснення реєстрації бюджетного фінансування не тягне за собою недійсність договору. Щодо тверджень відповідача про відсутність бюджетних призначень зазначає, що ТОВ "Тернопільелектропостач" не має обов'язку та можливості здійснювати контроль за наявністю чи відсутністю бюджетних призначень перед укладенням договору. Звертає увагу на те, що в комерційній пропозиції "Універсальна" в розділі "Розмір пені" передбачено обов'язок споживача, в разі порушення строків оплати, сплатити пеню, 3% річних та інфляційні. Відсутність актів звірки не є підставою для відмови від належного виконання договірних відносин.

Окрім цього зазначає, що відповідачем не оспорюється факт споживання електричної енергії реструктуризованими РДА та обсяги спожитої електричної енергії.

Позиція відповідача.

Тернопільська районна державна адміністрація у відзиві б/н від 26.08.2021 (вх. №7068 від 31.08.2021) просила відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідач вказував на не надання позивачем усіх договорів про постачання електричної енергії, з усіма додатками до нього. Зауважував, що відповідно до п. 2.1.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії (затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018), після отримання від споживача документів постачальник має надати споживачу (засобами поштового, електронного/телефонного зв'язку відповідно до контактних даних, вказаних у заяві споживача) два примірники договору про надання послуг з розподілу (передачі) електроенергії для підписання у двох примірниках. Звертав увагу суду на те, що позивачем не надано достатніх доказів на підтвердження факту виникнення господарських зобов'язань у Тернопільської РДА, як правонаступника Зборівської РДА, Фінансового управління Зборівської РДА, Управління праці та соціального захисту населення Зборівської РДА, Управління праці та соціального захисту населення Підволочиської РДА, Підволочиської РДА, Підгаєцької РДА, Фінансового управління Теребовлянської РДА. Зауважував, що відповідно до розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації №76 від 15.03.2021 "Про затвердження передавальних актів структурних підрозділів Зборівської РДА, які приєднуються до Тернопільської РДА", №78 від 15.03.2021 "Про затвердження передавальних актів структурних підрозділів Підволочиської РДА, які приєднуються до Тернопільської РДА", №79 від 15.03.2021 "Про затвердження передавальних актів структурних підрозділів Підгаєцької РДА, які приєднуються до Тернопільської РДА", №80 від 15.03.2021 "Про затвердження передавальних актів структурних підрозділів Теребовлянської РДА, які приєднуються до Тернопільської РДА" та розпорядження голови Тернопільської ОДА №34/01.02-01 "Про створення комісії з реорганізації районних державних адміністрацій" кредиторська заборгованість по оплаті електроенергії чи будь-яких інших заборгованостей не зареєстрована і не передана. Також повідомляв, що Зборівській РДА, Фінансовому управлінню Зборівської РДА, Управлінню праці та соціального захисту населення Зборівської РДА, Управлінню праці та соціального захисту населення Підволочиської РДА, Підволочиській РДА, Підгаєцькій РДА, Фінансовому управлінню Теребовлянської РДА на 2021 рік не було виділено кошторисних призначень на закупівлю електроенергії та інших комунальних послуг. Враховуючи наведене, вважав, що укладення спірних договорів суперечило вимогам чинного законодавства. Окрім того, звертав увагу суду на відсутність доказів направлення рахунків щодо сплати за постачання та їх отримання відповідачем. Додатково заперечував щодо долучених до матеріалів справи односторонніх розрахунків заборгованості, розрахунку пені та інфляційних збитків, обґрунтовуючи відсутністю актів звірки.

Процесуальні дії суду у справі.

Ухвалою суду від 11.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/515/21 за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання у даній справі призначено на 09.09.2021, яке відкладалось на 11.10.2021.

Ухвалою суду від 11.10.2021 продовжено строк підготовчого провадження у справі №921/515/21 та відкладено підготовче судове засідання на 28.10.2021.

Надалі, ухвалою суду від 28.10.2021 підготовче судове засідання було відкладено на 11.11.2021.

Ухвалою суду від 11.11.2021 закрито підготовче провадження по справі №921/515/21 та призначено її до судового розгляду по суті в судовому засіданні 09.12.2021.

Представниками відповідача в судовому засіданні 09.12.2021 заперечено проти позову. Ними зазначено, що інформація, яку надано ВАТ «Тернопільобленерго» в окремих випадках не співпадає з обставинами, які наводить позивач.

Представниками позивача в судовому засіданні 09.12.2021 підтримано позовні вимоги. В свою чергу ними зазначено, що висловлена представниками відповідача в судовому засіданні 09.12.2021 інформація не зазначались відповідачем у його заявах по суті справи. Наведені у довідках ВАТ «Тернопільобленерго» дані є офіційними даними про періоди на обсяги спожитої електроенергії відповідачем. Відповідач, зазначаючи про їх невідповідність, не доводить інших фактичних обсягів спожитої електроенергії.

Суд, у судовому засіданні 09.12.2021, після виходу з нарадчої кімнати, ухвалив скорочену (вступну та резолютивну) частину рішення.

Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66,69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.

Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.

Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за № 429 від 14.06.2018 Товариству з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (позивачу у даній справі) було видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.

22.12.2020 Зборівською районною державною адміністрацією, 22.12.2020 Фінансовим управлінням Зборівської районної державної адміністрації, 22.12.2020 Управлінням праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації, 10.12.2020 Управлінням праці та соціального захисту населення Підволочиської районної державної адміністрації, 21.12.2020 Підволочиською районною державною адміністрацією, 28.12.2020 Підгаєцькою районною державною адміністрацією, 24.01.2020 Фінансовим управлінням Теребовлянської районної державної адміністрації підписано заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідно за №101, №102, №103, №63, №115, №068, №0023/1 на умовах комерційної пропозиції постачальника "Універсальна", розміщеного на веб-сайті ТОВ "Тернопільелектропостач" (http://tepo.com.ua/commerce.html).

Усі вказані вище заяви-приєднання містять інформацію щодо найменування споживача, відомості про вид, адресу об'єкта, ЕІС-код точки комерційного обліку, інформацію про те, що оператором системи, з яким споживач уклав договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є ВАТ "Тернопільобленерго", та початок постачання - з 01.01.2021.

У заявах-приєднаннях вказано, що погодившись з цією заявою-приєднанням (акцептувавши її), споживач засвідчує вільне волевиявлення щодо приєднання до цього договору в повному обсязі. З моменту акцептування цієї заяви-приєднання в установленому ПРРЕЕ порядку споживач та постачальник набувають всіх прав та обов'язків за договором і несуть відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору та чинного законодавства України.

В матеріали справи міститься публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір), в якому зазначено, що він є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України) шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору.

Умови цього договору розроблені з урахуванням вимог Закону України “Про ринок електричної енергії” та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018, та є однаковими для всіх споживачів (п. 1.2 договору).

Відповідно до п. 2.1 договору постачальник продає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Згідно п. 2.2 договору обов'язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії.

Датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні (п. 3.4 договору).

Згідно п. 5.1 договору споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору.

Спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції постачальника (п. 5.2 договору).

Згідно з п. 5.3 договору ціна за електричну енергію визначається постачальником у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у пункті 3.1 глави 3 цього договору та у відповідності до методики (порядку) розрахунку ціни на електричну енергію, затвердженої регулятором.

У п. 5.6, п. 5.7 договору вказано, що інформація про діючу ціну на електричну енергію постачальника має бути розміщена на офіційному веб-сайті постачальника не пізніше ніж за 20 днів до дати її застосування із зазначенням порядку її формування. Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни.

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.8 договору).

Відповідно до п. 5.9-5.10 договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника (спецрахунок). При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника та в інший не заборонений законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів.

Оплата рахунка постачальника за договором здійснюється споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного у комерційній пропозиції, прийнятій споживачем.

У п. 5.11 договору сторонами обумовлено, що у разі порушення споживачем строків оплати за цим договором, постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим договором. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.

У п. 6.1 договору зазначено, що споживач має право, зокрема: отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому договорі та додатках до нього; безоплатно отримувати всю інформацію стосовно його прав та послуг, що надаються постачальником, та інформацію про ціну, порядок оплати за спожиту електричну енергію, а також іншу інформацію, що має надаватись постачальником відповідно до чинного законодавства та/або цього договору; безоплатно отримувати інформацію про обсяги та інші параметри власного споживання електричної енергії; вимагати від постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати проведення звіряння розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим договором та чинним законодавством порядку.

Разом з цим, у п. 6.2 споживач зобов'язався, зокрема: забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору; протягом 5 робочих днів до початку постачання електричної енергії новим електропостачальником, але не пізніше дати, зазначеної у цьому договорі, розрахуватися з постачальником за спожиту електричну енергію; відшкодувати постачальнику збитки, понесені ним у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням споживачем своїх зобов'язань перед постачальником, що покладені на нього чинним законодавством та/або цим договором.

Постачальник має право: отримувати від споживача оплату за поставлену електричну енергію; контролювати правильність оформлення споживачем платіжних документів; проводити разом зі споживачем звіряння фактично спожитих обсягів електричної енергії з підписанням відповідного акта (п. 7.1 договору).

Відповідно до п. 7.2 договору постачальник зобов'язався, серед іншого: нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором, а також видавати споживачеві безоплатно платіжні документи.

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством (п. 9.1 договору).

Згідно п. 13.1 договору він укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви - приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві - приєднанні.

В матеріалах справи міститься комерційна пропозиція "Універсальна", що оформлена як додаток №3 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Даною пропозицією визначено: територія, на яку розповсюджується діяльність з постачання електричної енергії споживачам Тернопільська область в межах території, на якій оператор системи (ВАТ "Тернопільобленерго" або АТ "Укрзалізниця") здійснює діяльність з розподілу електричної енергії. Діє для бюджетних установ і організацій та малих не побутових споживачів, які є суб'єктами господарювання, предметом діяльності яких є надання житлово-комунальних послуг населенню, у межах наданих населенню послуг, установ та організацій, які отримуються за рахунок коштів (внесків) населення.

Відповідно до умов вказаної вище Комерційної пропозиції:

- тариф** електричної енергії відповідає тарифам на електричну енергію для малих непобутових споживачів, розрахованих відповідно до Постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1177 "Про затвердження Порядку формування цін на універсальні послуги і складається з: прогнозованої середньої закупівельної ціни на електричну енергію, тарифу на послуги з розподілу оператора системи розподілу електричної енергії на відповідному класі напруги, тарифу на послуги постачальника універсальних послуг (які розміщені на сайті ТОВ "Тернопільелектропостач") та тарифу на послуги з передачі оператора системи передачі. Розраховується щомісячно і розміщується на офіційному веб-сайті ТОВ "Тернопільелектропостач" в розділі Тарифи;

- оплата за фактично відпущену електричну енергію в розрахунковому періоді відповідно до даних комерційного обліку і наданих рахунків за спожиту електричну енергію. Розрахунковим періодом є календарний місяць;

- остаточний рахунок за спожиту електричну енергію надається постачальником та отримується споживачем самостійно не пізніше третього робочого дня з дати завершення розрахункового періоду. Надані постачальником рахунки підлягають оплаті споживачем протягом п'яти робочих днів з дати отримання. У разі, якщо сума оплати вартості очікуваних обсягів електроспоживання більша величини фактичної вартості спожитої в розрахунковому періоді електроенергії, - різниця зараховується як оплата на наступний період. Якщо рахунок за електричну енергію не був отриманий споживачем третього робочого дня з дати завершення розрахункового періоду, то він вважається таким, що вручений споживачу на третій робочий день і споживач з рахунком ознайомлений;

- в разі порушення споживачем строків оплати передбачених даною комерційною пропозицією (розділами: "Спосіб оплати" та "Термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та строк його оплати") споживач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України ( НБУ) від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, а також 3% річних та інфляційні;

- споживач разом із заявою-приєднання, а в подальшому щорічно в термін до 1 листопада поточного року подає постачальнику щомісячні договірні (замовлені) обсяги споживання електроенергії на наступний календарний рік за формою згідно додатку №4 до договору. У разі ненадання до зазначеного терміну відомостей про договірні (замовні) обсяги споживання електричної енергії в наступному році з помісячним розподілом, договірна (замовна) величина споживання електричної енергії на наступний рік визначається за фактичними обсягами споживання у відповідних періодах попереднього року;

- термін дії комерційної пропозиції (договору) до 31.12.2021.

Таким чином, відповідно до підписаних вказаними вище споживачами заяв-приєднань договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах комерційної пропозиція "Універсальна" для кожного із споживачів набрав чинності з дати підписання відповідної заяви.

З матеріалів справи, а саме довідки Зборівського району електромереж ВАТ "Тернопільобленерго" від 13.04.2021 по договору №101 вбачається, що за період з січня по березень 2021 року Зборівській районній державній адміністрації передано 10554 кВт електричної енергії, у тому числі: у січні 2021 року 0 кВт, у лютому 2021 року - 7457 кВт, у березні 2021 року - 3097 кВт.

Відповідно до довідки Зборівського району електромереж ВАТ "Тернопільобленерго" від 13.04.2021 по договору №102, за період з січня по березень 2021 року Фінансовому управлінню Зборівської районної державної адміністрації передано 841 кВт електричної енергії, у тому числі: у січні 2021 року 0 кВт, у лютому 2021 року - 800 кВт, у березні 2021 року - 41 кВт.

Відповідно до довідки Зборівського району електромереж ВАТ "Тернопільобленерго" від 13.04.2021 по договору №103, за період з січня по березень 2021 року Управлінню праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації передано 2362 кВт електричної енергії, у тому числі: у січні 2021 року 0 кВт, у лютому 2021 року - 1724 кВт, у березні 2021 року - 638 кВт.

Відповідно до довідки Підволочиського району електромереж ВАТ "Тернопільобленерго" №40 від 09.04.2021 по договору №63, за період з січня по березень 2021 року Управлінню праці та соціального захисту населення Підволочиської районної державної адміністрації передано 3856 кВт електричної енергії, у тому числі: у січні 2021 року 0 кВт, у лютому 2021 року - 1828 кВт, у березні 2021 року - 2028 кВт.

Відповідно до довідки Підволочиського району електромереж ВАТ "Тернопільобленерго" №41 від 16.04.2021 по договору №115, за період з січня по березень 2021 року Підволочиській районній державній адміністрації передано 30 кВт електричної енергії, у тому числі: у січні 2021 року - 10 кВт, у лютому 2021 року - 10 кВт, у березні 2021 року - 10 кВт.

Відповідно до довідки Підгаєцького району електромереж ВАТ "Тернопільобленерго" №170 від 15.04.2021 по договору №068, за період з січня по березень 2021 року Підгаєцькій районній державній адміністрації передано 810 кВт електричної енергії, у тому числі: у січні 2021 року - 0 кВт, у лютому 2021 року - 0 кВт, у березні 2021 року - 810 кВт.

Відповідно до довідки Теребовлянського району електромереж ВАТ "Тернопільобленерго" №231 від 15.04.2021, за період з січня по березень 2021 року Фінансовому управлінню Теребовлянської районної державної адміністрації передано 248 кВт електричної енергії, у тому числі: у січні 2021 року - 248 кВт, у лютому 2021 року - 0 кВт, у березні 2021 року - 0 кВт.

На виконання умов укладених договорів та взятих на себе зобов'язань позивач виставляв споживачам рахунки для оплати спожитої електричної енергії, а саме:

- за №33/101 від 24.02.2021 на суму 29237,64 грн за спожиту у лютому місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 7457 кВт; №33/101 від 31.03.2021 на загальну суму 41407,55 грн, в т.ч. на суму 12169,91 грн за спожиту у березні місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 3097 кВт Зборівській районній державній адміністрації;

- за №33/102 від 24.02.2021 на суму 3136,67 грн за спожиту у лютому місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 800 кВт; №33/102 від 31.03.2021 на загальну суму 3297,78 грн, в т.ч. на суму 161,11 грн за спожиту у березні місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 41 кВт Фінансовому управлінню Зборівської районної державної адміністрації;

- за №33/103 від 25.02.2021 на суму 6759,52 грн за спожиту у лютому місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 1724 кВт; №33/103 від 31.03.2021 на загальну суму 9266,58 грн, в т.ч. на суму 2507,06 грн за спожиту у березні місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 638 кВт Управлінню праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації;

- за №38/63 від 28.02.2021 на суму 7167,28 грн за спожиту у лютому місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 1828 кВт; №38/63 від 31.03.2021 на загальну суму 15136,47 грн, в т.ч. на суму 7969,19 грн за спожиту у березні місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 2028 кВт Управлінню праці та соціального захисту населення Підволочиської районної державної адміністрації;

- за №38/115 від 31.01.2021 на суму 39,14 грн за спожиту у січні місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 10 кВт; №38/115 від 28.02.2021 на загальну суму 78,34 грн, в т.ч. на суму 39,20 грн за спожиту у лютому місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 10 кВт та №38/115 від 31.03.2021 на загальну суму 117,64грн, в т.ч. на суму 39,30 грн за спожиту у березні місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 10 кВт Підволочиській районній державній адміністрації;

- за №44/068 від 24.03.2021 на суму 3182,96 грн за спожиту у березні місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 810 кВт Підгаєцькій районній державній адміністрації;

- за №41/0023 від 31.01.2021 на суму 970,80 грн за спожиту у січні місяці 2021 року електричну енергію в обсязі 248 кВт Фінансовому управлінню Теребовлянської районної державної адміністрації.

Враховуючи наведене, позивач стверджує, що за період з січня по березень 2021 року вказаними вище споживачами за укладеними із ними договорами про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №101 від 22.12.2020, №102 від 22.12.2020, №103 від 22.12.2020, №63 від 10.12.2020, №115 від 21.12.2020, №068 від 28.12.2020 та №0023/1 від 24.01.2020, на умовах комерційної пропозиції "Універсальна", спожито електричну енергію на загальну суму 73379,78 грн.

В матеріалах справи відсутні докази оплати Зборівською РДА, Фінансовим управлінням Зборівської РДА, Управлінням праці та соціального захисту населення Зборівської РДА, Управлінням праці та соціального захисту населення Підволочиської РДА, Підволочиською РДА, Підгаєцькою РДА, Фінансовим управлінням Теребовлянської РДА вартості електричної енергії за вказаний період або отримання споживачами електроенергії в іншому об'ємі.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України за №1635-р від 16.12.2020 "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" і ст. 71 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 за № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів", шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1. При цьому, Зборівська, Підволочиська, Підгаєцька, Теребовлянська районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи (Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Підволочиської районної державної адміністрації, Фінансове управління Теребовлянської районної державної адміністрації) реорганізувалися шляхом приєднання до Тернопільської районної державної адміністрації.

Згідно частини 1 статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Таким чином, з врахуванням ст. 104 Цивільного кодексу України, Тернопільська районна державна адміністрація (відповідач у справі №921/515/21) є правонаступником перелічених вище юридичних осіб, які були сторонами спірних договорів постачання електроенергії, з усіма їх правами та обов'язками.

Невиконання відповідачем взятих на себе зобов'язань, стало підставою для звернення позивача до суду з вимогою про відновлення його порушених прав.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при ухвалені рішення, висновки суду.

Статтями 15,16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч.1 ст.175 ГК України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Статтями 11 ЦК України та 174 ГК України унормовано, що господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

З положень ст. 509 ЦК України та ст.173 ГК України слідує, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно з ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відносини пов'язані із поставкою електричної енергії є відносинами у сфері електроенергетики та регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та нормативно-правовим актами у сфері електроенергетики.

Відповідно до ч.1 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

За приписами ч. 1, ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються Законом України “Про ринок електричної енергії”. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Відповідно до статті 4 Закону України “Про ринок електричної енергії” учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються різні види договорів, зокрема про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Умови постачання електричної енергії, права та обов'язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу (ч.7 ст.56 Закону України “Про ринок електричної енергії”).

Регулятор затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу, типовий договір постачання електричної енергії споживачу на умовах надання універсальної послуги та типовий договір постачання електричної енергії споживачу постачальником “останньої надії” (ч.11 ст. 56 Законом України “Про ринок електричної енергії”).

У п.п. 72 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про ринок електричної енергії” визначено, що регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Умовами ч.2 ст. 2 Закону України “Про ринок електричної енергії” вказано, що основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема правилами роздрібного ринку, які затверджуються Регулятором.

Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті (ч. 4 ст. 63 Закону України “Про ринок електричної енергії”).

Постановою №312 від 14.03.2018 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії” (далі - Правила) затверджено типовий договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до Правил).

Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (п. 7 Постанови №312).

У п. 1.2.8 Правил зазначено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому споживачу, малому непобутовому споживачу або іншому споживачу, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору за умови наявності у споживача чинного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови (п. 2 Постанови №312 від 14.03.2018).

Пунктом 3.1.7 Правил передбачено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.

У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.

Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі.

Пунктом 13 розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про ринок електричної енергії” передбачено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

Судом встановлено, що між позивачем та Зборівською РДА, Фінансовим управлінням Зборівської РДА, Управлінням праці та соціального захисту населення Зборівської РДА, Управлінням праці та соціального захисту населення Підволочиської РДА, Підволочиською РДА, Підгаєцькою РДА, Фінансовим управлінням Теребовлянської РДА (правонаступником яких є відповідач у справі) виникли правовідносини, на підставі укладених договорів №101 від 22.12.2020, №102 від 22.12.2020, 103 від 22.12.2020, №63 від 10.12.2020, №115 від 21.12.2020, №068 від 28.12.2020, №0023/1 від 24.01.2020 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, до умов якого вони (як споживачі) приєднались заявами - приєднання, як до публічного договору, обравши комерційну пропозицію “Універсальна”.

Тому, укладені договори на протязі терміну їх дії є підставою для виникнення у сторін господарських зобов'язань відповідно до ст.ст. 173,174 ГК України (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України), і згідно ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.

Енергопостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів. Споживач зобов'язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів (ч. 1 ст. 57, ч. 3 ст. 58 Закону України “Про ринок електричної енергії”, п. 5.5.5 Правил).

П. 4.7-4.8 Правил передбачено, що оплата електричної енергії здійснюється споживачем виходячи з умов відповідного договору про постачання електричної енергії і може, зокрема, бути у формі: 1) планових платежів з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; 2) попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; 3) оплати за фактично відпущену електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку. За наявності відповідного устаткування проведення оплати може бути реалізоване із застосуванням картки попередньої оплати. Форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору).

Як вже зазначалось, у п. 7.2 договору постачальник зобов'язався, зокрема обчислювати і виставляти рахунки споживачу відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором; видавати споживачеві безоплатно платіжні документи.

Згідно п. 4.13 Правил для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

Платіжний документ (рахунок) формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу (п. 4.14 Правил).

Додатком №3 до договору - «Комерційною пропозицією «Універсальна» передбачено, що остаточний рахунок за спожиту електричну енергію надається постачальником та отримується споживачем самостійно не пізніше третього робочого дня з дати завершення розрахункового періоду. Надані постачальником рахунки підлягають оплаті споживачем протягом п'яти робочих днів з дати отримання. У разі, якщо сума оплати вартості очікуваних обсягів електроспоживання більша величини фактичної вартості спожитої в розрахунковому періоді електроенергії, - різниця зараховується як оплата на наступний період. Якщо рахунок за електричну енергію не був отриманий споживачем третього робочого дня з дати завершення розрахункового періоду, то він вважається таким, що вручений споживачу на третій робочий день і споживач з рахунком ознайомлений.

Судом встановлено, що відповідно до виставлених рахунків за період з січня по березень місяць 2021 року відповідачем спожито електроенергію вартістю 73379,78 грн.

Як вже зазначалось, споживач має право самостійно отримувати рахунки на оплату електроенергії.

З наведеного слідує, що рахунок на оплату, за своїм змістом, засвідчує факт отримання споживачем електроенергії та зобов'язує останнього сплатити грошові кошти за спожиту електричну енергію, відповідно до укладеного договору.

Доказів на підтвердження проведення розрахунку за отриману електроенергію як у строк обумовлений у договорі, так і станом на час розгляду справи в суді, відповідачем не представлено.

Згідно з ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За таких обставин, вимоги про примусове стягнення боргу в сумі 73379,78 грн підлягають задоволенню як обґрунтовані та не спростовані у встановленому законом порядку відповідачем.

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені законом або договором (ст. 611 ЦК України).

У зв'язку з порушенням виконання грошового зобов'язання, позивач просить стягнути з відповідача передбачену умовами договору, додатком №3 до договору «Комерційна пропозиція «Універсальна» пеню в сумі 3663,98 грн, а також нараховані в порядку ст. 625 ЦК України 2427,42 грн інфляційних нарахувань та 750,99 грн 3% річних.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

В силу ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Як вже зазначалось додатком №3 до договору - Комерційна пропозиція «Універсальна» сторонами обумовлено, що в разі порушення споживачем строків оплати передбачених даною комерційною пропозицією (розділами: "Спосіб оплати" та "Термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та строк його оплати") споживач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України (НБУ) від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, а також 3% річних та інфляційні.

Відповідно до частини 1 статті 546 ЦК України виконання зобов'язання, зокрема може забезпечуватися неустойкою.

Частиною 1 статті 230 ГК України вказано, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Разом з цим, відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання (ч. 1 ст. 549). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549).

Закон України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань № 543/96-ВР від 22.11.1996, регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Статтею 1 даного Закону передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. А згідно статті 3 вказаного Закону розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Частиною 2 статті 343 ГК України визначено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Вищим господарським судом України у постанові пленуму №14 від 17.12.2013 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань", а саме у п. 1.12. роз'яснено, що господарський суд має з'ясовувати обставини, пов'язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань у зв'язку з порушенням грошового зобов'язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов'язання, та зазначеного позивачем максимального розміру відповідних пені та інших нарахувань.

Згідно проведеного судом перерахунку з'ясовано, що позовні вимоги в частині стягнення 3663,98 грн пені, 2427,42 грн інфляційних нарахувань та 750,99 грн 3% річних є правомірними та підлягають до задоволення.

Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до змісту п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 13, ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин, позовні вимоги ТОВ "Тернопільелектропостач" підлягають до задоволення, шляхом стягнення із Тернопільської РДА 73379,78 грн боргу, 750,99 грн 3% річних, 2427,42 грн інфляційних нарахувань, 3663,98 грн пені, як доведені позивачем та не заперечені належним чином відповідачем.

Викладені відповідачем у відзиві на позов доводи наведених вище висновків суду не спростовують.

Згідно з ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України", ст. 11 ГПК України господарські суди у процесі здійснення правосуддя мають керуватися нормами міжнародних договорів, ратифікованих законами України.

Відповідно до положень ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини у пункті 48 рішення від 30.11.2004 у справі «Бакалов проти України» та в пункті 40 рішення від 18.10.2005 у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» зазначив, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення особи від відповідальності за порушення зобов'язання.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду України від 22.03.2017 у справі № 3-77гс17, від 17.04.2018 у справі № 911/4249/16, у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.03.2018 у справах № 925/246/17, № 925/974/17, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі № 12-46гс18.

У рішенні по справі Кечко проти України від 08.11.2005 Європейський суд з прав людини зауважив, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (п. п. 20, 23).

Тому, доводи відповідача щодо неможливості виконати грошове зобов'язання по оплаті за спожиту електроенергію через недостатність бюджетних асигнувань, котрі наведені у відзиві, суперечать позиції Європейського Суду з прав людини та вищенаведеній судовій практиці.

У рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Поряд з цим, за змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах "Трофимчук проти України", "Серявін та інші проти України" обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Розподіл судових витрат.

В порядку ст. ст. 123, 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12-13, 20, 73-80, 86, 91, 123,129, 233, 236-240 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

1. Стягнути з Тернопільської районної державної адміністрації (майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль, 46018, ідентифікаційний код 04058284) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (пр-т Злуки, буд. 2В, м. Тернопіль, 46016, ідентифікаційний код 42145798) 73379 (сімдесят три тисячі триста сімдесят дев'ять) грн 78 коп. - боргу, 2427 (дві тисячі чотириста двадцять сім) грн 42 коп. - інфляційних втрат, 750 (сімсот п'ятдесят) грн 99 коп. - 3% річних, 3663 (три тисячі шістсот шістдесят три) грн 98 коп. - пені, 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн - судового збору в повернення сплачених судових витрат.

Видати наказ.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256-257 ГПК України.

Повне рішення складено 17 грудня 2021 року.

Суддя І.П. Шумський