Ухвала від 14.12.2021 по справі 909/1093/17

Справа № 909/1093/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

14.12.2021 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В., при секретарі судового засідання Сегін І. В., за участю ліквідатора боржника арбітражного керуючого Микитюка А. І., представника кредитора Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Воришко М. В., представника Івано-Франківської міської ради та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Тарновської І. Я., розглянувши заяву ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника у справі про банкрутство Житлово-експлуатаційної організації № 7,

ВСТАНОВИВ:

в провадженні Господарського суду Івано-Франківської області перебуває справа про банкрутство Житлово-експлуатаційної організації № 7.

13 березня 2018 р., суд визнав ЖЕО № 7 банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру, а ліквідатором банкрута призначив арбітражного керуючого Микитюка А. І.

Ухвалою від 23 січня 2018 р., суд затвердив реєстр вимог кредиторів боржника, до якого включив грошові вимоги кредиторів, а саме: ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області в розмірі 1 330 019 грн 36 коп. як вимоги третьої черги та 16 000 грн сплаченого судового збору, як вимоги першої черги; КП "Івано-Франківськводоекотехпром" в розмірі 43 146 грн 75 коп., як вимоги четвертої черги, сплачений судовий збір в розмірі 3 200 грн, як вимоги першої черги; ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" в розмірі 781 150 грн 50 коп., як вимоги четвертої черги, 61 409 грн 99 коп. неустойки, як вимоги шостої черги, сплачений судовий збір в розмірі 3 200 грн, як вимоги першої черги; Управління ПФУ в м. Івано-Франківську в розмірі 187 801 грн 65 коп., як вимоги другої черги, 102 830 грн 96 коп., як вимоги третьої черги, 108 058 грн 06 коп. неустойки (штраф, пеня), як вимоги шостої черги, 3 524 грн судового збору, як вимоги першої черги.

19 червня 2018 р., суд постановив ухвалу про визнання грошових вимог ГУ ДФС в Івано-Франківській області до боржника і включення в реєстр вимог кредиторів ЖЕО № 7 3 524 грн сплаченого судового збору, як вимоги першої черги, 7 767 грн 95 коп., як вимоги другої черги та 2 461 571 грн 68 коп., як вимоги шостої черги.

14 вересня 2021 р., ліквідатор звернувся до суду із заявою про покладення субсидіарної відповідальності, у якій просить суд стягнути солідарно з Івано-Франківської міської ради та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ЖЕО № 7 5 113 205 грн 63 коп. В обґрунтування цієї заяви зазначено, що Івано-Франківська міська рада як власник боржника прийняла рішення про вилучення та передачу іншій юридичній особі майна боржника, що призвело до неплатоспроможності боржника і визнання його банкрутом, а також не задоволення вимог кредиторів боржника. Відтак, на думку ліквідатора, у зв'язку із наявністю в діях Івано-Франківської міської ради ознак доведення боржника до банкрутства у даній справі наявні усі підстави для покладення субсидіарної відповідальності, а оскільки предметом субсидіарної відповідальності є грошові кошти місцевого бюджету, обов'язок Івано-Франківської міської ради та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради є неподільним і має виконуватися ними солідарно.

18 жовтня 2021 р., розгляд цієї заяви суд призначив на 16 листопада 2021 р.

09 листопада 2021 р., до суду надійшов відзив Івано-Франківської міської ради на заяву ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності, із змісту якого вбачається, що представник Івано-Франківської міської ради щодо заяви ліквідатора заперечує, при цьому зазначає, що на виконання рішення Івано-Франківської міської ради, на яке посилається ліквідатор в обґрунтування своєї заяви, на баланс КП "Єдиний розрахунковий центр" було передано тільки житловий фонд. Крім того, представник міської ради вказав на те, що з балансу ЖЕО № 7 передавалося майно, яке не перебувало у власності банкрута і не підлягало включенню у ліквідаційну масу.

12 листопада 2021 р., Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради до канцелярії суду подав відзив на заяву ліквідатора, в якому зазначив, що виконавчий комітет не приймав рішень та не вчиняв дій, які призвели чи могли призвести до банкрутства ЖЕО № 7, у зв'язку з відсутністю таких повноважень, передбачених законом.

16 листопада 2021 р., суд оголосив перерву в судовому засіданні до 02 грудня 2021 р. та зобов'язав Івано-Франківську міську раду подати суду документи в підтвердження того, яке саме майно було передано з балансу ЖЕО № 7 на баланс КП "Єдиний розрахунковий центр" згідно з рішеннями Івано-Франківської міської ради від 02 червня 2011 р. № 212-10 та від 31 січня 2012 р. № 580-20, а також докази виділення коштів з міського бюджету на фінансову підтримку ЖЕО № 7.

01 грудня 2021 р., до суду надійшло клопотання Івано-Франківської міської ради про долучення до матеріалів справи витребуваних судом документів.

02 грудня 2021 р., суд протокольною ухвалою оголосив перерву в судовому засіданні до 14 грудня 2021 р.

В судовому засіданні представник Івано-Франківської міської ради подав суду копію листа Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради, в якому директор департаменту повідомив, що документи, в яких зазначалися рахунки, на які спрямовувалися кошти на фінансову підтримку ЖЕО № 7 за період 2011- 2014 роки, знищені.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників у справі про банкрутство, суд встановив таке.

Згідно з статутом Житлово-експлуатаційної організації № 7, організація утворена на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська і входить до сфери управління Івано-Франківської міської ради. Засновником ЖЕО є територіальна громада міста Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради. ЖЕО є самостійною господарською одиницею, набуває прав та обов'язків юридичної особи від дня її державної реєстрації, має поточні та інші (в тому числі й валютні) рахунки в установах банків, круглу печатку, штампи, бланки зі своїм найменуванням, знаки для товарів і послуг, а також інші атрибути юридичної особи відповідно до законодавства України.

За змістом п. 3.1 Статуту, метою створення і діяльності ЖЕО є самостійна, ініціативна, систематична діяльність, спрямована на надання якісних житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 5.1 та п. 5.2 Статуту, майно ЖЕО складається із виробничих та невиробничих фондів, а також інших коштів, вартість яких відображається в самостійному балансі ЖЕО і є виключно його власністю. Майно ЖЕО є власністю територіальної громади міста Івано-Франківська і закріплюється за ним на праві оперативного управління. Здійснюючи право оперативного управління, ЖЕО володіє, користується, розпоряджається зазначеним майном згідно з чинним законодавством та цим Статутом та відповідно до обмежень, встановлених засновником.

24 лютого 2011 р., Івано-Франківською міською радою прийнято рішення "Про комплексну програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Івано-Франківська на 2010-2015 роки "Реформи, порядок, розвиток" № 7.

Рішенням від 02 червня 2011 р. № 212-10 "Про організацію та забезпечення роботи комунального підприємства "Єдиний розрахунковий центр" Івано-Франківська міська рада вирішила: - визначити з 01.11.2011 для житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська КП "Єдиний розрахунковий центр" виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків; з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; з ремонту приміщень, будинків, споруд; - внести зміни до п. 3 рішення Івано-Франківської міської ради "Про комплексну програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Івано-Франківська на 2010-2015 роки "Реформи, порядок, розвиток" від 24 лютого 2011 р., виклавши його у наступній редакції: "Управлінню житлово-комунального господарства, Фонду комунальної власності, керівникам житлово-експлуатаційних організацій № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, директору КП "Івано-Франківськліфт" здійснити передачу нерухомого майна (в тому числі житлового фонду), що перебуває на балансі ЖЕО та КП "Івано-Франківськліфт" на баланс КП "Єдиний розрахунковий центр" у строк до 01.11.2011. Директору КП "Єдиний розрахунковий центр" прийняти відповідне нерухоме майно на баланс".

31 січня 2012 р., рішенням № 580-20, Івано-Франківська міська рада внесла зміни до п. 3 рішення Івано-Франківської міської ради "Про комплексну програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Івано-Франківська на 2010-2015 роки "Реформи, порядок, розвиток" від 24 лютого 2011 р., виклавши його у наступній редакції: "Департаменту комунального господарства, транспорту і зв'язку, Фонду комунальної власності, керівникам житлово-експлуатаційних організацій № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, здійснити передачу нерухомого майна (в тому числі житлового фонду), що перебуває на балансі ЖЕО та КП "Івано-Франківськліфт" на баланс КП "Єдиний розрахунковий центр" у строк до 01 квітня 2012 р. Передачу гуртожитків здійснити на баланс КП "Дирекція замовника" до 01 березня 2012 р. Директорам КП "Єдиний розрахунковий центр" та КП "Дирекція замовника" прийняти відповідне нерухоме майно на баланс".

Рішенням Івано-Франківської міської ради № 617-21 від 28 лютого 2012 р. "Про припинення комунальних організацій": - припинено, зокрема, комунальну організацію "ЖЕО № 7", яка знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Мазепи, 66 шляхом її ліквідації та створено ліквідаційну комісії; - доручено ліквідаційній комісії здійснити заходи щодо ліквідації підприємства не пізніше 6-ти місяців з моменту опублікування повідомлення про ліквідацію, подати на затвердження сесії міської ради ліквідаційні баланси; - встановлено строк заявлення кредиторами своїх вимог три місяці з дня публікації повідомлення про ліквідацію.

Рішенням № 210 від 16 квітня 2015 р. "Про заходи щодо ліквідації житлово-експлуатаційних організацій" Івано-Франківська міська рада доручила ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" звернутися до господарського суду Івано-Франківської області з заявами про порушення справи про банкрутство житлово-експлуатаційних організацій № 1, 5, 6, 7.

05 грудня 2017 р., Господарський суд Івано-Франківської області порушив провадження у справі про банкрутство ЖЕО № 7 за заявою Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

Згідно з ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 619 ЦК України, договором або законом може бути передбачена поряд із відповідальністю боржника додаткова (субсидіарна) відповідальність іншої особи.

Згідно з ч. 1 ст. 215 ГК України, у випадках, передбачених законом, суб'єкт підприємництва - боржник, його засновники (учасники), власник майна, а також інші особи несуть юридичну відповідальність за порушення вимог законодавства про банкрутство, зокрема, фіктивне банкрутство, приховування банкрутства або умисне доведення до банкрутства. Умисним банкрутством визнається стійка неплатоспроможність суб'єкта підприємництва, викликана цілеспрямованими діями власника майна або посадової особи суб'єкта підприємництва, якщо це завдало істотної матеріальної шкоди інтересам держави, суспільства або інтересам кредиторів, що охороняються законом (ч. 3 ст. 215 ГК України).

За змістом ч. 2 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства, під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою.

Разом з тим, слід зазначити, що пред'являючи позов про покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника, ліквідатор повинен довести, що саме дії особи, до якої пред'явлено позов, призвели до неплатоспроможності боржника.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки Департаменту інфраструктури житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради за період 2011-2014 років з місцевого бюджету Івано-Франківська на фінансову підтримку ЖЕО № 7 було виділено 149 900 грн, а розмір видатків на утримання об'єктів соціальної сфери, що передані у комунальну власність ЖЕО № 7, склав 180 000 грн.

Відповідно до змісту листа КП "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія", на виконання рішення Івано-Франківської міської ради станом на 01 жовтня 2011 р. з балансу ЖЕО № 7 передано на баланс КП "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" житловий фонд разом з допоміжними приміщеннями балансовою вартістю 334 089 931 грн 03 коп.

Крім того, КП "Управляюча компанія "Комфортний дім", яке є правонаступником КП "Єдиний розрахунковий центр", листом від 30 листопада 2021 р. № 761 повідомило, що на виконання рішення Івано-Франківської міської ради № 580-20 від 31 січня 2012 р. були передані житлові будинки, в підтвердження чого подав відповідний реєстр.

Отже, в ході розгляду справи суд установив, що з управління ЖЕО № 7 в управління КП "Єдиний розрахунковий центр" було передано лише житловий фонд, який не підлягає включенню до ліквідаційної маси банкрута.

Ліквідатором ЖЕО № 7 арбітражним керуючим Микитюком А. І. не подано жодних доказів, які б свідчили про перебування у власності чи в господарському віданні ЖЕО № 7 будь-якого іншого, ніж житловий фонд, майна, а тому його доводи про виведення, незважаючи на наявність накладеного на майно арешт, Івано-Франківською міською радою активів з ЖЕО № 7, що призвело до його неплатоспроможності, суд вважає такими, що не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи. Відсутні такі відомості й у наданому суду звіті за результатами проведення аналізу фінансово-господарської діяльності неплатоспроможності Комунальної організації ЖЕО № 7, складеним ліквідатором.

Відповідно до статей 74, 76 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Враховуючи те, що ліквідатором ЖЕО № 7 належними і допустимими доказами не доведено фактів вчинення Івано-Франківською міською радою та Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради умисних дій, що призвели до банкрутства ЖЕО № 7, в задоволенні заяви ліквідатора ЖЕО № 7 арбітражного керуючого Микитюка А. І. про покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника слід відмовити.

Керуючись статтями 2, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

в задоволенні заяви ліквідатора Микитюка А. І. про покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника у справі про банкрутство Житлово-експлуатаційної організації № 7 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена у визначені статтями 256, 257 ГПК України строк та порядку.

Cуддя І. В. Ткаченко

Повний текст ухвали складено 17 грудня 2021 р.