Справа № 567/1045/21
16 грудня 2021 рокум. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Венгерчук А.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ВП №3 РУП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, паспорт НОМЕР_1 виданий Острозьким МРВ УМВС України в Рівненській області 22.09.2016
за ст. 122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення
встановила:
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №022017 від 31.07.2021, який втретє надійшов до суду після доопрацювання 29.11.2021, ОСОБА_1 22.07.2021 о 19:35 год. в с.Мощаниця по вул.Дубок, керуючи мотоциклом "Viper", не зупинився на вимогу працівників поліції про зупинку транспортного засобу, завчасно подану за допомогою проблискових маячків синього кольору та гучномовця.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 122-2 КУпАП.
Суддя, вивчивши матеріали справи, дійшла наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення судом підлягає вирішенню ряд питань, зокрема чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Відповідно до п.1 розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України №1395 від 07 листопада 2015, протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до статті 254 КУпАП.
Згідно зі ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як зазначалось вище, 29.11.2021 року до Острозького районного суду Рівненської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 122-2 КУпАП після направлення таких на дооформлення, однак матеріали надійшли без виконання вказівок зазначених у постанові суду від 09.09.2021, а саме - без зазначення вірного по батькові особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Водночас до матеріалів справи про адміністративне правопорушення було додано рапорти інспекторів ВП №3, в якій викладені пояснення останніх щодо допущених у протоколі про адміністративне правопорушення порушень та неможливості їх виправлення в зв'язку з відсутністю ОСОБА_1 за місцем проживання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 цього Кодексу).
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Верховний Суд України роз'яснив, що правомірним є вмотивоване повернення постановою суду протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 КпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
За змістом ст. 278 КУпАП у випадку, якщо в протоколі чи інших матеріалах виявлені недоліки, особа, яка проводить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали органу, який порушив адміністративну справу.
Таким чином, можливість внесення змін до протоколу про адміністративне правопорушення шляхом написання рапорту (довідок) працівником поліції не передбачена, ні Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, ні КУпАП.
Також зауважую, що згідно п.п. 2.2 Розділу 2 Порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, щодо якої він складений.
У випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її (рішення ЄСПЛ у справах «Malofeyeva v. Russia» та «Karelin v. Russia»), адже діючи іншим чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Окрім того, ст.122-2 КУпАП містить дві частини, проте в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено частини ст. 122-2 КУпАП за якою кваліфіковано дії ОСОБА_1 .
Виявлені недоліки позбавляють можливості всебічно і повно з'ясувати обставини справи щодо особи правопорушника та кваліфікації його дій, а відтак вирішити справу у відповідності до закону, а тому протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 122-2 КУпАП підлягає повторному поверненню до ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області для належного оформлення, згідно з п. 2 ст. 278 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 130, 252, 256, 278, 280 КУпАП,
постановила:
справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 122-2 КУпАП повернути до ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Острозького районного судуВенгерчук А.О.