Справа № 567/1451/21
14 грудня 2021 року м. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Венгерчук А.О., при секретарі Самолюку А.В., за участю прокурора Самолюка Я.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 23.06.1998 Острозьким РВ УМВС України в Рівненській області,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
(права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП та ст.63 Конституції України ОСОБА_1 роз'яснені)
встановив:
ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування на посаді депутата Милятинської сільської ради та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов'язкового подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 та 2020 роки, чим вчинив правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних правопорушень визнав, підтвердив обставини, викладені у складених відносно нього протоколах про адміністративні правопорушення. Зазначив, що причиною невчасної подачі декларацій було незнання закону та збої в роботі інтернету.
Прокурор Самолюк Я.В. в судовому засіданні підтримав доводи, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією у повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити йому мінімальне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Допитана в судовому засіданні оперуповноважена 1-го сектору протидії корупції управління стратегічних розслідувань у Рівненській області Коцюбинська В.В. в судовому засіданні пояснила, що вона особисто складала протоколи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 та оформлювала матеріали про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП щодо нього. Зазначила, що матеріали перевірки щодо ОСОБА_1 Рівненською обласною прокуратурою було направлено до Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ 18.06.2021 Вважає, що датою виявлення адмінправопорушення є надання письмови пояснень ОСОБА_1 , оскільки з того часу виявлено підставність притягнення його до адміністративної відповідальності.
Суд, заслухавши особу, яка притягується до відповідальності, прокурора, свідка, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, при вирішенні питання про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Положеннями статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно підпункту "б" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 визнано обраним депутатом Милятинської сільської ради Острозького району Рівненської області, відповідно до рішення Милятинської сільської ради №1 від 12.11.2015.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно рішення НАЗК від 10.06.2016 №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстрованого в Мінюсті України 15.07.2016 за №960/29090) декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті НАЗК через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення електронної форми особами, зазначеними у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції", упродовж періоду, коли такі особи здійснюють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, - щороку у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня декларацію, що охоплює попередній звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно).
Відповідно до п.2-1 прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції" декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст.45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Таким чином, обов'язок подати до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік виник у ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, в термін до 00:00 год. 01.06.2020 та за 2020 рік - в термін до 00:00 год. 01.04.2021.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на веб-сайті "nazk.gov.ua" встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік 10.06.2021 о 12:07 год. та за 2020 рік 07.04.2021 о 10:09 год.
Також з матеріалів справ вбачається, що датою виявлення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, є дата проведення перевірки по даному факту щодо ОСОБА_1 , якою є 16.06.2021 - дата направлення матеріалів перевірки щодо нього Здолбунівською окружною прокуратурою до Рівненської обласної прокуратури.
При вирішенні питання про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП щодо несвоєчасного подання ним декларацій суд виходить з такого.
Правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КупАП характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Такі дії можуть виражатись і у формі недбалості. Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх, відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Як вбачається з матеріалів справи, повідомлені ОСОБА_1 причини несвоєчасного подання декларацій не є поважними та непереборними.
Відповідно до ч.2 ст.68 Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Незнання, або неповне розуміння ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства, не звільняє його від відповідальності, яка встановлена законом.
ОСОБА_1 не надав суду будь-яких доказів на підтвердження наявності у нього інших поважних причин несвоєчасного подання декларацій, що унеможливлювали подання декларації вчасно.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1, 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», умисно без поважних причин несвоєчасно подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019, 2020 роки, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачено частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно ст.33 КУпАП при накладенні стягнення за адміністративні правопорушення враховується характер вчинених правопорушень, особа порушника, ступінь його вини, а також обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
При накладенні адміністративного стягнення судом взято до уваги, що ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав, обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено, він вперше притягується до адміністративної відповідальності.
Враховуючи ст.36 КУпАП, всі обставини справ та особу порушника, суд приходить до висновку, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним та достатнім для попередження вчинення ним нових правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у зв'язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. ст.ст.23, 24, 36, 40-1, 172-6, 221, 247, 276, 283, 284 КУпАП,
визнати ОСОБА_1 таким, що вчинив правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню з ОСОБА_1 в порядку ст.308 КУпАП у подвійному розмірі, а саме у сумі 1700 грн.
Постанова може бути оскаржена на підставі ст.294 КУпАП особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП, до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Острозького районного судуВенгерчук А.О.