Справа №949/1655/21
16 грудня 2021 року м. Дубровиця
Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Отупор К.М., розглянувши об'єднані матеріали справи, які надійшли від Відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого в АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 10 березня 2015 року Сарненським РВ УДМС України в Рівненській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,
за частиною 1 статті 187, частиною 1 статті 187, частиною 1 статті 187, частиною 1 статті 187, частиною 1 статті 187 та частиною 1 статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Права та обов'язки, передбачені статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 роз'яснені.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №896562 від 30 вересня 2021 року вбачається, що 30 вересня 2021 року, ОСОБА_1 не з'явився на відмітку до Відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП у Рівненській області, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановлені ухвалою Дубровицького районного суду Рівненської області від 30 липня 2021 року.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №896583 від 11 жовтня 2021 року вбачається, що 07 жовтня 2021 року, ОСОБА_1 не з'явився на відмітку до Відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП у Рівненській області, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановлені ухвалою Дубровицького районного суду Рівненської області від 30 липня 2021 року.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №896586 від 29 жовтня 2021 року вбачається, що 28 жовтня 2021 року, ОСОБА_1 не з'явився на відмітку до Відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП у Рівненській області, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановлені ухвалою Дубровицького районного суду Рівненської області від 30 липня 2021 року.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №896592 від 11 листопада 2021 року вбачається, що 04 листопада 2021 року, ОСОБА_1 не з'явився на відмітку до Відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП у Рівненській області, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановлені ухвалою Дубровицького районного суду Рівненської області від 30 липня 2021 року.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №896597 від 26 листопада 2021 року вбачається, що 25 листопада 2021 року, ОСОБА_1 не з'явився на відмітку до Відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП у Рівненській області, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановлені ухвалою Дубровицького районного суду Рівненської області від 30 липня 2021 року.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №896598 від 29 листопада 2021 року вбачається, що 28 листопада 2021 рокуо 23 год. 40 хв., ОСОБА_1 був відсутній у нічний час доби за місцем свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановлені ухвалою Дубровицького районного суду Рівненської області від 30 липня 2021 року.
При складанні протоколів про адміністративні правопорушення, а також на розгляді справи в суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненому визнав повністю.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 на розгляді справи в суді, суд приходить висновку, що в його діях наявний склад адміністративних правопорушень, передбаченого частиною 1 статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а його вину доведено повністю, що стверджується протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАБ №896562 від 30 вересня 2021 року, серії ВАБ №896583 від 11 жовтня 2021 року, серії ВАБ №896586 від 29 жовтня 2021 року, серії ВАБ №896592 від 11 листопада 2021 року, серії ВАБ №896597 від 26 листопада 2021 року, серії ВАБ №896598 від 29 листопада 2021 року, копією ухвали суду від 30 липня 2021 року, копією листка контролю, а також визнанням ОСОБА_1 своєї вини.
Згідно статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно частиною 2 статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладенні адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 , суд враховує характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно вимог статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку, що для виправлення ОСОБА_1 , а також з метою його виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, буде доречним застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу, оскільки таке стягнення повністю досягне мети його застосування.
Разом із тим, згідно статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями 24, 33-36, 40-1, 284, 287, 294, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 за частиною 1 статті 187, частиною 1 статті 187, частиною 1 статті 187, частиною 1 статті 187, частиною 1 статті 187 та частиною 1 статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 грн. (вісімдесят п'ять гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , судовий збір у розмірі 454 грн. (чотириста п'ятдесят чотири гривні) на користь держави в особі Державної судової адміністрації України:
отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106;
код за ЄДРПОУ: 37993783;
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;
код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, її захисником до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 170 грн. (сто сімдесят гривень).
Суддя: підпис.
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Суддя Дубровицького
районного суду К.М. Отупор