16 грудня 2021 року справа №200/7378/21
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів: Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2021 року у справі № 200/7378/21 (головуючий І інстанції Хохленков О.В., повний текст складений у м. Слов'янську Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУПФУ в Донецькій області), в якому просила: визнати протиправними дії щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки від 30 квітня 2021 року №33/25-647 про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Донецькій області» Міністерства внутрішніх справ України; зобов'язати здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 30 квітня 2021 року № 33/25-647 про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Донецькій області» Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням раніше сплачених виплат без обмеження граничного розміру.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.08.2021 року позов задоволений:
- визнано протиправними дії ГУПФУ в Донецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу з 01.12.2019 року на підставі довідки від 30 квітня 2021 року №33/25-647 про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Донецькій області» Міністерства внутрішніх справ України;
- зобов'язано ГУПФУ в Донецькій області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 30 квітня 2021 року № 33/25-647 про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Донецькій області» Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням раніше сплачених виплат без обмеження граничного розміру (а.с. 37-41).
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції у відповідній частині та відмовити у задоволенні позову. Вважає, що вимоги про перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру є передчасними, враховуючи висновки Верховного Суду в рішенні 14.09.2020 року у справі № 560/2120/20. Скасування п. 3 постанови КМУ № 103 не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні ст. 63 Закону № 2262 (а.с. 44-45).
Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ст. 311 КАС України апеляційний розгляд справи здійснений в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Головним управлінням відповідно до статті 63 Закону № 2262, Порядку № 45, постанови КМУ № 103 та на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року по справі № 805/4790/17-а здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки № 2773лк від 15 травня 2017 року, в якій зазначені такі складові, як: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим званням - 2000 грн., надбавка за стаж служби 45% -2025 грн., премія 1,38% - 90,05 грн.
31.03.2021 року позивач звернувся до Департаменту персоналу МВС України з проханням скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на листопад 2019 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 за прирівняною посадою поліцейського та надіслати цю довідку до ГУПФУ в Донецькій області для перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії позивача.
30.04.2021 року за дорученням Департаменту персоналу МВС України Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Донецькій області» Міністерства внутрішніх справ України у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою» виготовило довідку про грошове забезпечення від 30 квітня 2021 року № 33/25-647 та листом 6 травня 2021 року № 33\25-647 надіслало до ГУПФУ в Донецькій області для проведення перерахунку пенсії позивачу (а.с. 15).
Листом від 31.05.2021 року ГУПФУ в Донецькій області повідомило, що підстави для проведення перерахунку пенсії згідно довідки від 30 квітня 2021 року №33/25- 647 відсутні (а.с. 17).
За ч.ч. 1, 4 статті 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч. 2 статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Згідно із частиною 3 статті 51Закону №2262перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.
За п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додатком № 2 до постанови затверджено форму довідки про розмір грошового забезпечення особи для перерахунку пенсії.
Пунктом 1 постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачалося, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 (в редакції Постанови КМУ № 103) передбачав форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій були відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, внесені постановою № 103 зміни, зокрема до додатку 2 Порядку № 45, яким визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, після визнання судом протиправними та нечинними втратили чинність, а тому з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ у Донецькій області у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Згідно п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
За п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІуповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії (п. 24 Порядку № 3-1).
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (п. 4 Порядку № 45).
Велика палата Верховного суду під час розгляду зразкової справи № 160/8324/19 дійшла висновків, що з 05.03.2019 року- з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей43і63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ. В постанові у справі №160/8324/19 йдеться про набуття військовослужбовцями права на перерахунок основного розміру пенсії з 01.04.2019 року.
Обов'язок перерахунку у пенсійного органу виникає після отримання належної довідки.
Відповідач факт отримання від ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Донецькій області» довідки про розмір грошового забезпечення від 30 квітня 2021 року №33/25-647, для перерахунку пенсії позивача та підвищення грошового забезпечення не заперечує.
Позивач зазначає, що його право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, не здійснюючи перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 30.04.2021 року № 33/25-647, виданою Державною Установою «ТМО МВС по Донецькій області», протиправно відмовив в перерахунку пенсії позивачу.
За ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(як зазначалось вище - Закон №2262- XII).
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції в частині визнання протиправними дій ГУПФУ в Донецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу з 01.12.2019 року на підставі довідки від 30 квітня 2021 року №33/25-647 про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Донецькій області» Міністерства внутрішніх справ України; зобов'язання ГУПФУ в Донецькій області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 30 квітня 2021 року № 33/25-647 про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Донецькій області» Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням раніше сплачених виплат.
Водночас, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення вимог в частині перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру.
Апеляційним судом враховано правову позицію Верховного Суду в рішенні від 14.09.2020 року у зразковій справі № 560/2120/20.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії на підставі довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Відповідач відмовив в перерахунку пенсії з мотивів відсутності повідомлень про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від ПФУ та уповноважених структурних підрозділі не надходило. Відтак спору щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Щодо розподілу судових витрат.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Суд зазначає, що позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру, яка складається з двох похідних. При цьому, позивачу відмовлено у вимогах, які наразі є передчасними, тому фактично позов задоволено в повному обсязі.
З урахуванням сплаченого позивачем судового збору за подання позову - 908 грн., з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в зазначеній сумі.
В частині розподілу судових витрат апеляційний суд не змінює рішення суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції частково вірно вирішив справу по суті позовних вимог, внаслідок порушення норм процесуального права, внаслідок чого рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру, в іншій частині - без змін.
Керуючись ст.ст. 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - задовольнити частково.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2021 року у справі № 200/7378/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати в частині вимог про перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру.
Прийняти нове рішення у цій частині про відмову у задоволенні позову.
В абзаці першому резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2021 року у справі № 200/7378/21 замість слова «повністю» зазначити «частково».
В абзаці третьому резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2021 року у справі № 200/7378/21 виключити фразу «без обмеження граничного розміру».
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Повний текст постанови складений 16 грудня 2021 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: Е.Г. Казначеєв
І.Д. Компанієць